Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Летни гуми - какви ?


Recommended Posts

преди 35 минути, tuningmania написа:

До "sauber" - По-ниските Цени на Гуми в "Еура Тек" само за Летни Гуми ли се отнасят?

На пролет кампанията е за летни. Есента е за зимни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • sauber

    129

  • niki

    56

  • Izolini

    55

  • The Best Forman

    41

Преди 2 часа, shaft написа:

Саше, има разлика. Аз съм купувал гуми през Февруари, началото, и бяха на една седмица от производството. Цената им беше с близо 54лв/гума надолу. Като влезе сезона изчезнаха и после станаха на “хубавата“ цена с минус два-три лева. Според мен трябва да се дебне и да се ковнат навреме, ако не се ходи в ЕТ, разбира се. В първите десет дни на Февруари може да се намери нещо чисто прясно на добра цена.

 

Може има и логика, чисто тъговска. Не съм дебнел никога да ти кажа. Ако съм решил, че ще сменям на 25ти Март, обикновено ги купувам/поръчвам на 20ти.

 

Преди 1 час, tuningmania написа:

До "sauber" - По-ниските Цени на Гуми в "Еура Тек" само за Летни Гуми ли се отнасят?

 

Ицето ти е отговорил долу. Аз лично зимни не съм взимал, тъй като исках да взема за зимна Ханкук, а не Континентал. В ЕТ има само двете марки, които са за първоначално вграждане - Континентал и Барум.

 

преди 43 минути, Izolini написа:

На пролет кампанията е за летни. Есента е за зимни.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "Izolini" - Аз не се изразих правилно - Есента, Капнанията за Зимни Гуми, пак ли е на по-ниски Цени?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ok, изясни ми се картината за гумите. Само не ми е ясно защо от VW са решили, че Пасат 6 за 17' лятото трябва да е с 235/45/17, а не с 225/45/17. При положение, че за Октавия и Суперб от същите години и за същия двигател (и окачване) препоръчват 225/45/17. Не че разликата е грандиозна, но нали е хубаво да се съобразим с фабричните препоръки.  Спред мен тази гума на 235 му натежава и е прекалено широка за 140 к.с.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаеш, че по принцип съм върл фен на фабричното и на това да се спазва точно препоръката на производителя. В случая обаче, не виждам да има какъвто и да е проблем да сложиш 225. Размера е много по-масов, гумите са вероятно 10-15 % по-евтини.

Теоретично 235 трябва да ти вози по-комфортно. На практика разликата е много малка и едва ли ще я усетиш изобще...

 

п.с. - Ако имаш нещо останало от Супърба, което искаш да ползваш на Пасератито, според мен въобще не трябва да му мислиш.

Редактирано от sauber
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@stanley, не търси логика. Но ето ти малко факти: истина е, че 235/45/17 ще бъде малко по-тежка от 225/45/17. Истина е, че за 140 коня хич не ти и трябва 235-ца. То дори хубава 205-ца е ОК! Индексът 45 е съотношението към контактната площ (225/235), т.е. при 235 профилът на гумата (sidewall-a) става по-висок, иначе казано получаваш малко по-голям балон, съпроводено с повече комфорт (по-мека возия) и по-голям диаметър на колелото, което изпълва по-добре калника, коетп пък спомага за по-добра визия (евентуално). Увеличената на 235 контактна площ евентуално ще ти даде по-къс спирачен път (при тест с еднакъв модел гуми) и подобрено сцепление (аз бих отчел този плюс само при навлизане в магистрален вираж с по-висока скорост, защото 235цата по-скоро ще спъва старта от място, например).

 

Screenshot_20190123-102810.thumb.png.fa00c859ba5044f54d7682031239407e.png

Редактирано от Stucata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@sauber и @Stucata благодаря ви за включването. Фактите, които споменахте са ми пределно ясни, но в мен има една вътрешна дилема. 

Ситуацията е следната - Пасатора се оказа, че вози по-твърдо от Суперба. Друса ми. Съответно с цел комфорт трябва да се насоча към по гума с по-голям балон, т.е 235 е правилния избор в този случай. Обаче според мен е прекалено голяма, широка и тежка за моя "пенсионерски" стил на каране. Аз и сега със зимните 205/55/16 си карам на моменти със 140-160 и нямам проблем със стабилност или сцепление. В главата ми се зароди еретичната мисъл да обуя колата с 215/50/17. Първо, че като ходих да сменям гумите на Симеоновско видях една Октавия 3 с този размер и на джанта 7.5j стоеше доста добре, без стреч. Второ, че в руските форуми споделят, че с 215/50/17 няма проблеми с управлението (не опира) и возията се подобрява. С 225/50/17 обаче колата осезаемо повишава разхода и динамиката пада, т.е. идват тежки. Мисля, че този размер (215/50/17) го ползват от Опел и Форд и не е чак толкова екзотичен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки гледа от собствената си камбанария. Щом приоритизираш комфорта, слагай 215/50/17. На Пасат В6 слагат и 235/40/18 (ако правилно се сещам) и като ги сравня с 215/50/17 виждам, че няма да опира, защото диаметърът им е почти еднакъв:

Screenshot_20190123-105025.thumb.png.70c786df090951b0c6f8355260e4ef22.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, tuningmania написа:

До "Izolini" - Аз не се изразих правилно - Есента, Капнанията за Зимни Гуми, пак ли е на по-ниски Цени?

Да.

 

Миро, вместо "До" праскай едно @ от пред и така ще ти излиза автоматично ника, освен това човека получава съобщение, че си му писал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Stucata написа:

Всеки гледа от собствената си камбанария. Щом приоритизираш комфорта, слагай 215/50/17. На Пасат В6 слагат и 235/40/18 (ако правилно се сещам) и като ги сравня с 215/50/17 виждам, че няма да опира, защото диаметърът им е почти еднакъв:

Screenshot_20190123-105025.thumb.png.70c786df090951b0c6f8355260e4ef22.png

Карах около месец с 235/40/18 с джанта 8j ЕТ 35  и в града беше ок (не опираше, но друсаше яко; колата беше красива, но непрактична за мен :) ) проблема се появи при извънградско шофиране и по-специално при рязко пропадане на пътното платно. Когато гумите влизаха навътре в подкалниците имаше опиране и гаден шум на стържене  се секунда. Предполагам ако джантата не беше толкова изнесена, а беше примерно на 40 нямаше да има проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@tuningmaniaЗа летни пролетта и за зимни есента са промоциите в ЕТ. 

Редактирано от niki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 седмици по-късно...

Гледам Маргел са пуснали 35% намаление. Дали не чистят склада от миналата година?

В Еуратек миналата седмица ми казаха, че кампанията им за летни гуми е в края на март-началото на април (дамо съм разбрал правилно).

Редактирано от stanley
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези 35% са "мижи да лажем", а и няма как да чистят като всичките гуми са с 10 дни доставка от Германия. Вижте bggumi.com, вадят доста добри цени. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да попитам и аз. Трябва да изхвърля предишните летни гуми 205/55 16 91V и да взема нови.  Тези гуми изглеждат ужасно недонапомпани на Супърба дори и при 2.5 атмосфери. 215/55 16 93 или 97 добър избор ли са ? Шкода не ги дава стандартно за колата, но ми се иска по-широка и товароустойчива гума.

Редактирано от nevermess
сгрешена дума
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи с товарен индекс 94 т.е. с означение XL. Иначе и с 215/55/16 няма да сбъркаш, но са осезаемо по-скъпи спрямо стандартния размер, а и трябва да търсиш поне 94 индекс. 97 е доста и може да влоши возията. 

Дисклеймър: Лично мнение, моля да не ми влитат колеги да ме открехнат, че не ги разбирам нещата. Няма да споря. 

Редактирано от niki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, stanley написа:

Гледам Маргел са пуснали 35% намаление. Дали не чистят склада от миналата година?

В Еуратек миналата седмица ми казаха, че кампанията им за летни гуми е в края на март-началото на април (дамо съм разбрал правилно).

 

Жив да си, избягвай всичко свързано с Маргел на всяка цена. Иначе навсякъде дават 30-35% от каталожните цени, от воле, без карти и каквото и да е.

Имам един колега, който се гордее с отатъпката си в Диана от 30%. И така докато аз си поръчвам на близо 40% от автогуми, без даже да съм се логнал в профила си там :D

Но цените, които видях в ЕТ миналото лято - няма такива. Ако имаш вариант от там (устройва те една от двете марки и има твоя размер), смело можеш да ги изчакаш да пуснат кампанията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Маргел и аз повече никога, такива бели ми направиха последният път, че....... Може и да почакам промоцията на Еуратек, но от предлаганите от тях гуми само Continental-a предизвиква интерес. Много се чудех дали да остана 205/55/16 премиум гуми като Мишелин Пилот Спорт 4, или по-скромна но 215/55/16. Предвид, че Супърба е 170 коня само на предната ос и 205/55/16 изглеждат буквално мекици, колкото и атмосфери да им вкарам ме влече по-голямата гума пък била тя и Uniroyal Rainsport 3 или Hankook Ventus Prime 3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То белите са само едно направление на пълната им некадърност. Това е фирма, която и най-простото нещо, може да го усложни жестоко и да те постави в кофти ситуация. При тия хора никога и нищо не е наред. Аз съм ги зачеркнал още преди 3-4 години. А като гледам коментарите за тях, както и впечатления от мой близки, нещата само стават по-зле. Нито мивката им е като хората, нито гумаджийниците, нито доставките. Нищо, чеп за зеле не става от тях.

 

Колкото до гумите, от 205 на 215 няма да усетиш кой знае каква разлика, да не кажа направо никаква според мен. Виж ако отидеш на 17ка, това вече е друга бира ;)

Разликата между 205 и 215 в цената е брутална. А между 205 и 225, но на 17ка е нищожна. Е, ще ти трябват и джанти, ама като шитнеш старите и си ти. Хем ще вози по-добре колата, хем ще стои по-добре, хем и ще изглежда по-добре :) Но в обобщение, близо двойната цена за 215, спрямо съмнителния ефект - не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи 215/55/16 по дизайн е с по-големи теглови индекси. Единият размер е основен/базов  91-94 XL, а другият основен/базов 93 - 97 XL. Очаквам на този размер гумата да не изглежда мекица на Супърба.

 

Отделно гледах този сайт:

 

http://paws.kettering.edu/~amazzei/tire_calculator.html

 

Тука ти дават и петното на гумата на пътя при различни параметри.

При 215/55/16 Гумата може да е 2.2 -2.3 атмосфери и тогава контактното петно с пътя според сайта по-горе е осезаемо по-голямо.

Цената не е много различна защото Мишелин PS4 в 205 е 180-190 лева, а Uniroyal/Hankook в размер 215 е 160-170 кинта, тоест парите са почти същите.....

От смяната на размера очаквам гумата да не се смачква толкова и съответно да увелича клиренса с около сантиметър, както и да увелича контакта с пътя. Ако има някой който е правил тази промяна да каже от практическа гледна точка дали има подобрение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай сега...Ти кое на колко атмосфери може не го гледай. Гледай колко казва автомобила според натоварването.

Контакта с пътя ще го увеличиш точно с 4 см., което е точно - нищо. Клиърънса не знам как ще го вдигнеш със сантиметър?

А и при цените сравняваш една марка с други две за същия размер, което е некоректно сравнение. Сравни PS4 в двата размера и ще видиш, че разликата е навярно по 70 лв. на гума. Иначе можеш да си сложиш и Hyefly (не знам дали така се пише точно) 20 цола, за по 150-160 лв. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата в диаметрите на двата размера е 11мм. и предвид факта, че едната не очаквам да се смачква толкова приблизително идва 1 см разликата. Мишелин PS4 няма в този размер и затова не ги гледам. Производителя не дава този размер за Супърб затова нямам стандартните атмосфери, но на Ауди където този размер е стандартен за А4 e 2.2 атмосфери за размер 215/55/16 при същото тегло на колата. Ако на линка който сложих за сравнение, сравниш 205/55/16 на 2.4 (минимум-а) 91V с 215/55/16 2.2 93V при еднакво тегло на гума ти дава почти 24 квадратни сантиметра разлика, което не е малко според мен. Дали вече има осезаема разлика е друга бира и затова питам във форума дали някой е правил това упражнение да каже конкретни впечатление от първа ръка.

На същият сайт индекса за комфорт на гумата е по-висок при 215/55/16 "Tire Suspension Comfort Value".

Редактирано от nevermess
Допълнително информация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой карал ли е с летни Gislaved. Знам, че зимните са им ок, но за Ultra speed нямам отзиви. Сега са пуснали втора генерация- Ultra * Speed 2  https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/advanced_search_result.php?s=235&h=%2F45&r=R17&categories_id=1&manufacturers_id=52 - въпроса е как спират и колко мек е борда. Няма как да се знае за нов модел, но все пак търся отзиви за марката.

Също така ме интересува по-висок товарен индекс и XL отразява ли се на комфорта на возене?

XL-а по-твърдо ли вози от не XL в еднакъв размер?

Редактирано от stanley
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента летните гуми на Фабията са XL Nexen и не намирам каквато и да е разлика във возията .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 26.02.2019 г. at 10:51, stanley написа:

Също така ме интересува по-висок товарен индекс и XL отразява ли се на комфорта на возене?

XL-а по-твърдо ли вози от не XL в еднакъв размер?

 

Субективно е. Аз усещам разлики в XL гумите. За мен втвърдяват. Много хора казват, че не усещат такъв ефект. Теоретично трябва да го има, тъй като страниците им са по-твърди и дебели, не се гънат толкова и съответно друскат. Но колко ще е проблем за теб, божа работа... Така или иначе, както съм казвал и преди - аз смисъл от XL гума не намирам. Освен ако не говорим за баничарки/бусове, които се товарят мъжката. За лека кола - тц...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, sauber написа:

аз смисъл от XL гума не намирам. Освен ако не говорим за баничарки/бусове, които се товарят мъжката. За лека кола - тц...

Смисъл в ХЛ гума има за родната действителност - просто е усилена. На всичките коли съм карал само ХЛ гуми, карам и на джипката в момента и никога съм имал проблем с балон или спукана гума.

Редактирано от Impress_me
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.