Към съдържанието

skodaclub.bg

Снимка

Пътуване до Сърбия - особености?

• Влезте в профила си за да пишете
46 отговора на тази тема

#1 evin

evin

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1320 Мнения:
  • Гараж:
    Škoda Octavia 2 Combi Ambiente+ 1.9TDI DSG

Публикувано 12 март 2010 - 11:57

Предстои ми кратко пътуване до Београд за няколко дни, но не съм минавал през Сърбия от 10 години най-малко. Някой ще може ли да сподели дали има някакви тънкости при пътуване с автомобил, освен носене на задграничен паспорт и зелена карта? Също така имат ли винетки там или са си стандартните путарини на магистралите? Как е престъпността в Београд - в смисъл да търся ли платен/охраняем паркинг за колата или мога спокойно да паркирам навсякъде? В Београд има ли "синя зона" и въобще как се таксува престоя?

Благодаря! smile027

#2 Root_Youth

Root_Youth

• Pip
  • Возил се в Škoda

• Members

• 42 Мнения:
  • Гараж:
    Skoda 120 L '87

Публикувано 12 март 2010 - 12:12

По тези ти въпроси някой друг се надявам да ти отговори, тъй като не съм пътувал с кола там... или поне не съм карал аз. Но имам един приятел, който често пътува и от него знам малък "тънкаж" за полицията, който мисля би ти помогнал. По неговите думи е неизменна комбинацията - бензиностанция-ограничение- патрулка. Знам , че видят ли чужда регистрация е много по голям шансът да те спрат. Та той беше ми казал , че най добре е човек да се скрие зад някой камион, но да си плътно прилепнал, че да не могат да те засекат.
И отново подчертавам, че това не е от личен опит, а от чужд опит. Надявам се поне малко да съм помогнал. smile159

#3 evin

evin

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1320 Мнения:
  • Гараж:

Публикувано 12 март 2010 - 12:30

Аз в Европа (и често в България :lol: ) спазвам всеки знак, станало ми е навик. Пише 30 - кютам с 30. Така че за превишена скорост няма как да ме спрат, освен ако не ми правят постановка. Иначе препоръката е добра smile027

#4 karim

karim

• PipPip
  • Веднъж карал Škoda

• Members

• 112 Мнения:
  • Населено място:София

Публикувано 12 март 2010 - 12:54

няма допълнителни такси само путарината :D
за ограниченията какво да ти кажа бях свидетел как се возех в едно такси
междуградско и ни снимаха с радар и скорост на снимката
от 3 км глобите приблизително 21-22евро на всеки 1 км горница ти си
преци как да караш
плащане каквато валута имаш в теб по към границата ни може и с бг левове
това е от мен надявам се да съм бил полезен поне малко
поздрави

#5 dude_BG

dude_BG

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1218 Мнения:
  • Гараж:
    Skoda Octavia 2.0 TDI PD DSG
    Кулило (за баири)
    Сноуборд (тип - дъска за гладене)
    Два леви крака

Публикувано 12 март 2010 - 12:59

Задължително вериги и комплект резервни крушки в багажника (ако няма за кво друго да се хванат, искат тези работи)!

#6 evin

evin

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1320 Мнения:
  • Гараж:

Публикувано 12 март 2010 - 13:00

Ъъъъ вериги? Защо пък вериги? Крушки имам 2 комплекта в багажника.

#7 dude_BG

dude_BG

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1218 Мнения:
  • Гараж:
    Кулило (за баири)
    Два леви крака

Публикувано 12 март 2010 - 13:01

И през лятото са ни ги искали... Говедото като реши да се заяжда smile049

#8 evin

evin

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1320 Мнения:
  • Гараж:

Публикувано 12 март 2010 - 13:04

Ти ме уби... smile048

#9 tsanko

tsanko

• PipPip
  • Веднъж карал Škoda

• Members

• 499 Мнения:

Публикувано 12 март 2010 - 14:39

smile027
Концерта на Рамщайн, предполагам :)

Аз да кажа - бях в Белград лятото за 2 дни, хареса ми - приятно и спокойно, но за престъпността - никога не знаеш. Иначе си караш с ограниченията и нямаш проблеми.

Аз искам да питам за друго - нали се опитваха да прокарат някаква простотия, че ако нямаш ЕЗОк (европейска здравна карта) нямало да те пуснат да минеш границата smile096
Таз глупост мисля че отпадна, но все пак ако някой има информация моля да сподели.
Поздрави

#10 dude_BG

dude_BG

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1218 Мнения:
  • Гараж:
    Кулило (за баири)
    Два леви крака

Публикувано 12 март 2010 - 14:51

ЕЗО карта трябва да имаме, ако посещаваме други държави от ЕС, за да може да ни обслужват безплатно и по-лесно в техни болници. За Сърбия няма как да я изискват, щото Сърбия не е в ЕС. И мисля, че на нашите граници, при излизане, няма да я изискват, но ако ти се случи нещо в ЕС, ще трябва да плащаш бесни кинти като поп, ако не искаш да мреш.

#11 PRR

PRR

• Без ранг

• Global Moderator

• 8809 Мнения:
  • Населено място:Планината
  • Гараж:
    Skoda Superb, 2.0TDI, 150bhp, VAZ 21214Honda NC750X, Honda CBR 600F4i

Публикувано 12 март 2010 - 14:57

...
Аз искам да питам за друго - нали се опитваха да прокарат някаква простотия, че ако нямаш ЕЗОк (европейска здравна карта) нямало да те пуснат да минеш границата smile096
Таз глупост мисля че отпадна, но все пак ако някой има информация моля да сподели.
Поздрави

Аз винаги си правя международна здравна застраховка, т.е. няма грижи. За 15дни беше 20лв или нещо от сорта. А за Сърбия ти трябва такава, не ЕЗО.

#12 evin

evin

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1320 Мнения:
  • Гараж:

Публикувано 12 март 2010 - 15:52

Концерта на Рамщайн, предполагам :)

Точно smile035

#13 zloQQ

zloQQ

• Без ранг

• Член на клуба

• 3350 Мнения:
  • Населено място:Over sea
  • Гараж:
    ŠKODA Octavia L&K 1.9 TDI AHF ŠKODA Octavia vRS 2.0 TDI CEGA

Публикувано 12 март 2010 - 16:43

Виж си хубаво зелената! Трябва да ги пише сърбите като SRB /сърбия/, а не SCG /сърбия и черна гора/. Ако не си така, както те искат - 110 евро май беше за една седмица зелена карта за тях. На границата може да ти се правят на ударени и да ти викат да си купиш зелена карта от тях - тегли им една майна :) Пътищата са си с такси - взимат кеш /техен/, евро или кредитни/дебитни карти. Пътя е добър. Спазвай ограничението!
Приятно пътуване smile027

#14 ikonoma

ikonoma

• PipPipPipPipPipPip
  • Master of Škoda

• Members

• 2823 Мнения:
  • Гараж:
    Skoda Fabia 1,9 TDI-PD Elegance & Octavia 1,6 GLX

Публикувано 12 март 2010 - 18:24

За гориво си обмени динари, че закръглят в тяхна полза. Или плащай с карта. На путарините може и с евро. Таксата до Белград е 8 евро.

#15 micyri

micyri

• PipPipPipPipPip
  • Може да ремонтира Škoda

• Outs

• 1706 Мнения:
  • Гараж:
    октавия I AGN 1.8 20V 92kw-пенсионирана бегачка
    vw polo 1.1 45kw

Публикувано 12 март 2010 - 18:36

По тези ти въпроси някой друг се надявам да ти отговори, тъй като не съм пътувал с кола там... или поне не съм карал аз. Но имам един приятел, който често пътува и от него знам малък "тънкаж" за полицията, който мисля би ти помогнал. По неговите думи е неизменна комбинацията - бензиностанция-ограничение- патрулка. Знам , че видят ли чужда регистрация е много по голям шансът да те спрат. Та той беше ми казал , че най добре е човек да се скрие зад някой камион, но да си плътно прилепнал, че да не могат да те засекат.
И отново подчертавам, че това не е от личен опит, а от чужд опит. Надявам се поне малко да съм помогнал. smile159

Само ще вметна обаче от собствен опит,че карането плътно прилепнал зад камион може само да ти донесе някой камъче по стъклото или фаровете,е тогава ще имаш проблем.Карай си спокойно ,спазвай си ограниченията,това за веригите е така и крушки резервни да имаш.Едно време беше страшно ,сега вече не е така.И не се прави на европеец ако те спрат,че са големи националисти.
Приятно пътуване!

#16 coverdale

coverdale

• Собственик на Škoda

• Член на клуба

• 1485 Мнения:
  • Населено място:Sofia
  • Гараж:
    Skoda Superb L&K,4x4, 2.0 TSI ,DSG,280h.p.Toyota RAV4 2.2D-CAT 6A/T AWD,Luxury.Шкода Октавия 3,2.0ТДИ,150к.с.

Публикувано 12 март 2010 - 18:54

Преди два месеца пътувах през Сърбия за Франция и обратно и ми направи впечетление,че нещата доста са се променили през последните години.Последно минавах от там през 2004г.
Сега няма толкова полиция по магистралата,плаща се почти навсякъде с евро и отношението към българите е много по-добро от годините,когато пускахме натовски самолети да бомбардират Сърбия.Сега ,като че ли има повече дупки по магистралата от преди,но пък има много бензиностанции на ОМВ и Лукойл и ако имаш техни карти ,зареждаш
без проблеми.Зелената карта е задължителна,мойта си вървеше с гражданската от края на
ноември 2009г. и си пишеше SRB на нея.Спазваш си ограниченията в скоростта и всичко ще е наред! smile159

#17 hanoi

hanoi

• PipPip
  • Веднъж карал Škoda

• Members

• 102 Мнения:

Публикувано 14 март 2010 - 17:25

Колега ,аз доста пъти съм , ходил на разходки из сърбия ,до ниш , пирот , лесковац , белград и там некви села дето не им помня имената, да ти кажа в големите градове си имат някакви обособени места за паркиране дето могат и с смс, да се платят , ако не се лъжа . За столицата знам че е добре колата на платен паркинг , и предвид че са големи шувинисти ,искат да им се говори на техния език.Съвет от мен, земи си едно стекче бира в кутики, защото спрат ли те някаде , задължително ще трябва да "порадиш".А бира и "кисела" / " пръдена" вода ,много обичат.Пари е най-добре да си обмениш в някое тяхно бюро ( менячница ) ,сменяш евро за динари.И бих ти препоръчал преди белград от ляво ,кафана "ягода"(или нешто такова беше) да похапнеш от техните скари (плескавица, вешавица , , , )
smile159

p.s.
роуминга в сърбия е един от най-скъпите в Европа нешто от порядъка на 3лв на мин.

#18 evin

evin

• PipPipPipPip
  • Собственик на Škoda

• Members

• 1320 Мнения:
  • Гараж:

Публикувано 22 март 2010 - 11:40

Благодаря на всички за съветите!

Направих си тридневно пътешествие и съм изключително доволен от красивия Београд, хубавите плескавици, прекрасната бира Никшичко пиво (черногорска бира всъщност) и красивите сръбкини :smt017

Нулеви проблеми по границите и пътищата, спазвах си всички ограничения. Радар имаше само на едно място в обратната посока. Колата ми даде разход от 6.00 л/100 км София-Белград-София. Нужни документи - валиден задграничен паспорт и зелена карта за колата, която покрива SRB (не SCG!). Пътищата са кърпени и поддържани, дупките се броят на пръстите на едната ръка. Извън Стария град от другата страна на Сава има много места за денонощно паркиране. Престъпност не забелязах да има. Шофьорите им са общо взето културни с изключение на малки селски камикадзета с разбрицани застави, за които физичните закони не важат.

Много са напред сърбите, най-вече като култура и манталитет, хем ги биха с бомби и не ги искат в ЕС (боли ги к*рец, дето се казва). За пореден път се убеждавам колко сме зле в България... с такива политици - толкова smile012

Също така препоръчвам на притежателите на навигация Garmin да си сложат карта Serbia & Montenegro v2.2, която е много подробна.

#19 Alexandar

Alexandar

• Искам Škoda

• Член на клуба

• 840 Мнения:
  • Населено място:On The Highway to Hell
  • Гараж:
    Octavia II 1.9 TDI
    105L

Публикувано 23 март 2010 - 13:18

А концертът как беше? Размазващо, предполагам smile035

#20 evin