Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Нов колега с въпроси за Felicia Combi 1.6 MPI


BDK

Recommended Posts

Здравейте колеги и добре заварили :D ,

 

Преди 3 дни се сдобих с Skoda Felicia Combi 1.6 MPI мотор със 75 к.с, АЕЕ двигател, 1997 година, с климатик и серво управление за 1600лв. s_flag

Досега почти 7 години карах VW Polo 1.0 mono injection, 45 к.с., 1991 година без никакви екстри, но му дойде времето и отиде на скрап, a вече ни беше и тясна с жената и малкото ни момиченце на 2 годинки и половина... :?

Вчера ми смениха маслото (10W40 полусинтетика 4 литра Repsol / наляли са ми 3 литра и около 1 са ми оставили за доливане), масления, въздушния и горивния филтър (110 лв. с труда). Аз си смених филтъра за купето, който ми струваше 8 лв.

Предстои ми закупуване и смяна на всички ремъци и ролки, обтягащо рамо за автомобили с климатик (по спомен около 110лв.) и водна помпа. Около 300лв. грубо за части и предполагам около 80-100 за труд.

Вие откъде си пазарувате части за колите? Бихте ли препоръчали някой/и магазин/и или да оставя на майсторите закупуването на части?

Мога ли да направя облужването на два пъти - в смисъл първо да сменя ангренажния ремък с ролката и водната помпа, а после другият ремък за алтернатора с обтягащо рамо?

Това е, за да завърша обслужването след покупката.

 

Като са я качили на подемник за смяна на горивния филтър са видели, че за смяна по окачването са:

двата задни лагера

външен ляв накрайник

преден ляв маншон

тампони на стабилизиращата щанга

Казаха ми че се чува и виене от скоростната кутия, което малко ме притесни... :roll:

Вчера ми светна на 3 пъти и тази лампичка phpf3afgd.jpg на таблото и след повторно гасене и палене на двигателя изгасва. Течност за спирачки имам, спирачките са добри... Къде мога да отида на диагностика, защото майсторчето ми каза, че няма кабел с който я закачи и да види какво се случва?

Със старото Поло бях свикнал на градски софийски разход около 7,5-8 л бензин/100 км...

Тази ще харчи повече определено, но бихте ли ме ориентирали колко горе-долу?

Карам нормално, не бързам, спазвам ограниченията, не държа колата в обороти.

Заслужава ли си да сложа газов инжекцион?

Колко км градско в София мога да карам след като ми светне лампата на таблото за резервата? Също така забелязах, че лампата за резервата на горивото доста се влияе от наклона на улиците, дали правя завой, дали се изкачвам или слизам - светва или изгасва...

В момента нямам финанси да я напълня догоре с бензин и да карам поне 200км градско в София, за да видя колко ми харчи.

В момента при преминаване през "легнал полицай" се чува едно скърцане и при изправени гуми/движение направо волана ми седи леко в дясно.

Една от врътките на парното/климатика за студено и топло не ми свети. Мога ли да си сменя сам крушката?

Независимо на коя предавка съм (1, 2, 3, 4-та или 5-та), скоростния лост си седи почти в едно и също положение - близо до изключена от скорост, само на задна скорост седи малко по-различно... :roll: Като съм на скорост лоста се движи доста свободно, почти както когато не е на скорост. При движение, когато реша да изключа от скорост трябва да натисна съединителя - без него е трудно.

 

Та, за 1600лв. не съм очаквал да е и доста читава, но не съм очаквал, че има и доста неща за оправяне. Абе - здраве да е!

 

Та, ще съм ви благодарен за помощта и съветите!

 

Ето и малко снимки от предишния собственик (засега не съм я снимал):

ad9f379c7f722857.jpg

f97025051ee63744.jpg

0f63143a932135e7.jpg

617bd3ad573fa1dc.jpg

82c824b8d22af4ae.jpg

3f57aa748e6ebf54.jpg

96d0cd1b3383f4dd.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

Честита ти "нова" кола.

Ако кажеш откъде си, може да получиш и помощ, освен съвети! :)

ДА започнем от магазините. Зависи откъде си. smile049

Скърцането: разгледай стари теми за фелиция. Лоста за скоростите също има лек. Не е много трудно да си е поддържаш сам, но ако имаш условия...

 

ПП Не ми казвай, че си е купил от пловдивско само. smile168

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има кой да ти помогне в София.

Колеги помогнете на колегата, да не назовавам поименно, че се сърдят. smile004

Имаш много помощ в града, сведена до 3-4-ма човека (сигурни). :)

Успех ти пожелавам. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иииииии, че ни изпорти Patologa ;)

 

Честита придобивка колега - със здраве да си я караш s_flag

 

Ще се опитам да отговоря на някои от въпросите ти базирайки се на опит с моята талига:

1. Можеш да смениш първо ангренаг, обтегач и помпа (по-спомен от преди месец всичко излиза около 140-150лв., заедно с антифриза, и 100лв. за труд). Другия ремък и обтегач (сменят се и на паркинга) мисля че бяха около 70лв. обтегач и 25-30 за ремък.

2. Лостът за скоростите ти играе заради износени втулки - аз моите ги сменям вече от година, че и при мен е така

3. Нормално е да не можеш да изключиш от скорост без съединител - става де, ама иска яко дърпане.

4. Лампите на врътките се сменят много лесно - първо сваляш панела около тяй, после с изтегляне сваляш врътките, махаш прозрачния светловод и ще видиш крушките. НЕ слагай по-мощни крушки, че ще си стопиш пластмасите (ако си на 1W не слагай 2W)

5. Завъртяният волан се оправя с презацепване (ако предницата ти е наред де) - сваляш геврека и превърташ 1-2 зъба.

6. Разходът зависи от тежестта на десния крак и от трафика (знаеш как е в София в час пик), но при мен е около 9-10/100 (бензин), ама аз Черната дупка много я юркам и товаря.

7. Части има на много места - БУЛДИМ (Ст.гара), Симеоновско шосе, ЕураТек smile048 , и разни други - повечето ги има и в магазините за VW.

 

М/у другото, ако решиш някоя неделя да се разходиш до НИМ може да получиш и съдействие на място.

 

Сега имам въпросчета:

1. Климатика оригинален ли е?

2. Лампата на таблото кога светва - при мен се случва при по-рязък десен завой само?

3. Скоростната кога вие - непрекъснато или само на 5-та?

 

Засега толкоз smile049

Поздрави

 

П.П. Голяма част от подръжката иска само сръчни ръце и време - иначе казано, ако не ти се давт пари залудо и имаш желание и някои умения ще се справиш и сам (както любезно е отбелязал пловдивския ни колега smile027 )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Logrus,

 

Благодаря ти за пожеланието и съветите! :D

Може да дойда и на някоя среща на НИМ, че така и така ми е под носа. :)

Относно въпросите ти:

 

1. Нямам идея дали климатика е оригинален :roll:

2. Лампата за горивото светва дори и при лек десен завой, при изкачване, които при мен са доста чести. Все още не съм я засякъл колко харчи.

3. За скоростната кутия ми казаха че вие от сервиза, където смених маслото и филтрите. От тогава започнах да се заслушвам и като че ли наистина вие леко на останалите предавки, т.е. не само на 5-та. Не знам, иначе скоростите си влизат нормално, нормално отделя съединителя, не "буксува" съединителя... Ще им сменя и на скоростите маслото.

 

Поздрави! :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

2. Лампата за горивото светва дори и при лек десен завой, при изкачване, които при мен са доста чести. Все още не съм я засякъл колко харчи.

...

Имах в предвид другата лампа, дето ти примигва - тази с удивителната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 месеци по-късно...

Здравейте пак :)

Да си използвам темата, место да пускам нова.

Мога ли да докупя различно моторно масло 10W40 (трябва да долея поне 1 литър), различно от това- http://www.repsoloil.bg/producti/repsol-elite-multivalvulas-10w40.html?

Примерно това:

 

 

ЛУКОЙЛ ЛУКС  - полусинтетично всесезонно      
API SL/CF, вискозитетен клас по SAE: 10W40  
Спецификации/Одобрения: ACEA A3/B3-04, MB 229.1,VW 501 01/505 00
Разфасовки л: 1, 4, 60, 203
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да долееш без проблем,но по спецификaции старото масло ти е 2 идеи с по - добро експлоaтaционно ниво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Нещо ме подгони каръка или просто колата си е на годинки, които си казват думата :)

Спука ми се предното стъкло и го смених в Mustang на ул. Житница за 110лв. (стъклото, демонтаж на старото, монтаж на новото и прехвърляне на стикерите гражданска и преглед)

Учуди ме, че няма лепило, с което да се захваща  :rolleyes:

Иначе бърза работа - за 20 минути свършиха работа хората

Редактирано от BDK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...
Публикувано (Редактирано)

Здравейте пак колеги,

 

Висок ѝ е разхода на колата. От както я имам градско, в София 12,5 л. /100 км. , а извънградско магистрално до Пловдив и обратно до София - 8,9 л. / 100 км.

Преди две седмици ходих до морето и обратно 1150км - 250 лв. за бензин...

Това е на бензин, ще ѝ слагам газов инжекцион при всички положения, защото не е поносимо да давам 200лв. гориво месечно за 700-750км. Закачах я на компютър за грешки - няма такива. Сменени са кабели, свещи, дистрибуторна капачка, палец, горивния и въздушния филтър. А да, харчи и масло стабилно за 1500 км извънградско ѝ долях около 1,5 литра масло.

 

Някакви идеи относно вкарването на разхода в норми? Коя част да проверя? Ламбда сондата примерно или друго?  Градско гоня около 10-11 л. и извън около 6,5-7 л. / 100 км. По каталог е 9,5 градско / 5,4 извън, но такива стойности са нереални.

 

Благодаря предварително!

Редактирано от BDK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не гледай каталожните данни , те са дадени при идеални условия и горива , а наще не са такива.

За пример ще ти дам моита Фабия 1.4 MPI 8V - на една газостанция , на която зареждам от години и ми пълнят винаги 32л. при 35л. бутилка с поплавък минавах по 230 км. градско и 360 км. извънградско. Сега смених газостанцията и вече 4 -ти път на различна колонка от тази верига пълня по 28 л. което е нормално за 35 л. бутилка с поплавък и минавам 280 - 290 км. в града.

Сложи си ГИ и няма да сбъркаш. Ако имаш катализатор , махни го и поне ще се отпуши колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

The Best Forman, благодаря ти - със сигурност ще ѝ сложа ГИ :) Тогава ако ми харчи 12,5 л. градско и 9 л. инвънградско на 100км, но газ ще е идеално  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12,5 градско? Как караш бре човек? С моята раздрънкана талига и скапана дроселова се движа с 10/100 и то при условие, че не съм най-кроткия на пътя, а и винаги влача багаж. 

На извънградско съм я свалял на 6-6,5, но обикновено дава около 7 - това при каране с 90-120.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Logrus, сори за късния отдовор, ама чак днес виждам поста ти.

Сипвам за 20 лв. бензин А95, което са около 7,84 литра и минавам около 62-65 км. 

Живея в Бояна и работя в Стрелбище на 7 км. от вкъщи. Общо минавам около 15 км на ден в делнични дни.

Карам нормално, не карам багаж.

А магистрално ми даде 8,9/100 км до Пловдив и обратно с каране 110-120-130 км/час

Ще й слагам газ, но и ако там се даде разход примерно 16/100 градско и 12/100 извънградско с нормалното ми каране, вече не знам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега , преди да дадеш около 1000лв за газова уредба вземи си оправи двигателя на колата. Имам същата кола и ще ти кажа , че не гори масло въобще , А що се отнася за разхода на гориво , нормално е да гори в града през лятото 10-11л а извънградско по магистралата със скотост 100-130  7,4 гебзин , на газ сложи по литър отгоре.  Първо я вкарай в нормални норми и после предприемай скъпи инвестиции. Приеми го като съвет само.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приемам съвета, колега. :)

Кажи обаче къде по-точно или ориентировачно да търся проблема по двигателя (за харченето на масло), за да го отстраня. По-долу съм описал какво съм сменил. Също така е сменена и горната гарнитура (на капака на клапаните, май). Пуши много леко синкаво като я запаля и мирише на бензин. По време на движение предполагам също, но не виждам пушек на огледатата.

Закачах я на компютър за грешки - няма такива. Сменени са кабели, свещи, дистрибуторна капачка, палец, горивния и въздушния филтър. А да, харчи и масло стабилно за 1500 км извънградско ѝ долях около 1,5 литра масло.

Редактирано от BDK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почва се от гумички на клапани и по някога се стига до основен ремонт (в случая може да минеш и само с почистване на леглата на сегментите , ама знае ли човек).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И моята си хапва масълце - около литър на 2-3000км., но разходът не е чак толкова стряскащ.

Като идея - премери и компресия преди да отваряш да пипаш сегменти.

На 230000 (като я взех моята) даваше около 8 на всички цилиндри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, благодаря - ще отида някъде да ѝ премерят компресията. :)

Да ме насочите към някой майстор около Бояна? :rolleyes:

Редактирано от BDK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Ново 20 от вчера... :D

На връщане от Сърбия някъде около 50 км преди границата около Пирот почна да гасне като изключа от скорост. 

Едвам се прибрах до нас с около 110 загасвания/паления  :wacko_1:

Днес си купих спрей за почистване на дроселовата клапа - изчистихме я с комшията, но пак пали с подаване на газ и държи много ниски обороти и гасне. При пускане на климатика не вдига обороти и гасне веднага, при подаване на газ след като отпусна педала пак гасне.

Не ми се гасят и габаритите докато колата е на контакт или работи. Като я угася и зумера за включени фарове свирне и натисна копчето се угасват, обаче я паля директно с включени габарити/фарове и не мога да угася габаритите.

Ще я карам на жичкаджия утре и дано да не се налага да търся "нова" дроселова клапа - т.е. проблема е да е електрически :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За оборотите - говори с Пепи pepino да ти закачи компютъра - ако е проблем с дросела ще се види

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.