Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Снимка от мобилна камера на КАТ


Recommended Posts

Здравейте получих известие че ноември месец 14г са ме снимали с камера  в гр Бургас  .Викат ме да ми съставят акт за превишена скорост ,  как може да се избегне  акта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 101
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • stefanakis767

    17

  • Izolini

    10

  • Боре

    8

  • Mishelle

    7

Най-много писали в темата

Никак, при положение, че си получил известие и си се подписал, че си го видял.

Или намираш някой, койъо не кара кола а има книжка и да му пишат акта на него, а ти да му го платиш или отивш в седем дневен срок да си го платиш и там има май 30% отстъпка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...или отивш в седем дневен срок да си го платиш и там има май 30% отстъпка.

 

14 дни е срокът за отстъпката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво означава "уведомен"?!? Електронни фишове, се връчват по 3 /три/ начина: 1.С препоръчано письмо, което за да получиш в пощенската служба, подписваш "обратна разписка; 2.Предава се за връчване на районния полицейски инспектор /кварталния/, който ти го връчва на адреса по местживеене, срещу подписи върху два формуляра - един за полицията и един за теб /евентуално върху трети, ако фиша е от друго населено място/; 3.Същата процедура, но от двойка полицаи от "Охранителна полиция", в случай, че районният не е успял да ти го връчи. Ако в последните два варианта, откажеш да го получиш, респективно да се подпишеш, се счита за "Връчен при отказ", за което полицаите свидетелстват. От известно време, има и нов /4-ти/ начин, измислен от родната полиция - обаждат ти се по телефона, като полицаят съставя протокол за разговора, което наричат "Служебно връчване". Това обаче, винаги "пада" в Съда, тъй като такава форма за връчване, не съществува в нашето законодателство. Ако вече ти е връчен, мърдане няма, единствено имаш бонус за доброволно изпълнение-ако платиш в 14 дневен срок, дължиш 70% от размера на глобата. Това, поради което 99% от старите фишове "падаха" в Съда, вече също е променено - новите имат всички данни: географски адрес, админ.адрес, описание, модел на устройството, фокусно разстояние, скорост на заснемане, пълни техн.характеристики на МПС-то и собственика му и т.н. Плащаш в 14 дневния срок и забравяш.

Редактирано от Боре
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, ако не ти е връчен по посочените начини, остава 2 /две/ години, да се криеш като партизанин, да не отваряш на полицаи и да не стъпвш в пощенската служба. Общия погасителен давностен срок, е две години, ако в него не ти връчат фиша, същият се обезсилва по давност. Желая ти търпение, правил съм го, много е изнервящо, но работи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са ги направили като фишовете вече -  2 години седят в КАТ и след това отиват в данъчното като там седят още 5 години ако не се лъжа, ще е кофти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако прочетете по-внимателно поста на колегата, ще видите, че не му е пуснат фиш, който да плати в 14 дневен срок с намаление от 30 процента. Викат го да му съставят акт за превишение на скоростта, направено в гр. Бургас, тоест в населено място. Аз това го разбирам така - нарушението попада под условията на чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП. Това е единственото нарушение от превишенията на скорстта, за което се отнемат контролни точки, респективно трябва да му съставят Акт и да му издадат наказателно постановление за отнемане на 12 контролни точки и глоба от 350 лв + 50 лв за всеки +5 км/ч превишение над 50.

Това според мен няма избягване, освен ако просто не се направиш на утрепан и не отидеш в КАТ. Какви са последствията от това обаче нямам идея. Аз не бих го направил, но на мен ми е лесно, имам златен талон.

Само на uboy предложението, да се прежали някой, кото не си ползва книжката може да мине - точките ги взимат от неговата, глобата обаче си остава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ице , фиша е едно , акта е друго ... фиша не подлежи на обжалване и не носи негативи върху точките ... по спомен с фиш се глобява за до 10 км. в населено и до 30 извън населено място , докато акта е свързан със съдебно производство , обжалване и т.н.

Според мен колегата просто са го уведомили , че е превишил скоростта някъде и някога си и толкоз. Ако отиде някъде в КАТ ще му покажат и снимката , ще му кажат с колко е карал и каква е санкцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колеги  сниман съм от екип на КАТ които се е крил зад  автобусна спирка  

 

 

Днес 21.02.2014 година, бе проведено общо събрание на Върховен административен съд и беше прието становището на съдия Лозан Панов относно издаване на тълкувателно решение по въпроса:

В хипотезата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение, следва ли да бъде монтирано само стационарно, или може да бъде и мобилно? 

Съдът реши следното : 

В хипотезата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата, установяването и заснемането на нарушение, може да се осъществи само със стационарно техническо средство, което е предварително обозначено и функционира автоматизирано в отсъствие на контролен орган.
 

Образувано е по искане на министъра на правосъдието до Общото събрание на колегиите във Върховния административен съд за издаване на тълкувателно решение по въпроса: В хипотезата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение, следва ли да бъде монтирано само стационарно, или може да бъде и мобилно? 
При издаването на Електронен фиш (ЕФ) следва да намери проява общият принцип, че административнонаказателната отговорност не може да бъде обоснована чрез разширителното тълкуване или чрез тълкуване по аналогия (чл. 46, ал. 3 от Закона за нормативните актове). Издаването на ЕФ е строго лимитирано и възможно само в случаите на предварително стационарно позиционирани технически средства със съответните предварителни обозначения за съществуването им (чл. 165, ал. 2, т. 6 и т. 7 ЗДвП), същите да работят на автоматичен режим без нужда от обслужване от съответен контролен орган. В останалите случаи при използване на мобилни технически средства, обслужвани и използвани непосредствено от контролен орган, тази разпоредба е неприложима и за констатираните с тези технически средства нарушения на ЗДвП е приложим общият ред за съставяне на АУАН и издаване на наказателно постановление. Противното разбиране на тези законови разпоредби би било заобикаляне на закона и стимулиране на незаконосъобразно бездействие на контролните органи, свързано с неосъществяване на активен контрол по спазване на закона, превенция на административните нарушения и непосредственото им разкриване и установяване. 
Във връзка с използването на мобилни технически средства правилата трябва да бъдат достатъчно ясни и подробни, за да дадат на гражданите съответно указание за условията и обстоятелствата, при които контролните органи имат право да ги използват. Нито ЗДвП обаче, нито който и да е друг закон регламентира процедура регулираща действията на контролните органи при използването на мобилни технически средства, като с оглед вида на тези средства (за разлика от стационарните технически средства) изпълнението на задължението за обозначаване на пътната отсечка обективно е затруднено. 
Има случаи, когато мобилното техническо средство е монтирано на автомобил, който няма необходимото обозначение със съответните опознавателни знаци на контролните органи. Това е недопустимо поради изричната разпоредба на чл. 165, ал. 1, т. 1 ЗДвП. Служебните лица са длъжни при проверка да се обозначат ясно, осигурявайки необходимата видимост. 

  

 

 

 

    E как да тълкувам тогава това решение   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, така поставен въпроса е за Юридическия форум, не за нашия, посъветвах се с адвокат. Ако си превишил над 50 км/ч виж предния ми пост, ако е под е само глоба.

Ице , фиша е едно , акта е друго ... фиша не подлежи на обжалване и не носи негативи върху точките ... по спомен с фиш се глобява за до 10 км. в населено и до 30 извън населено място , докато акта е свързан със съдебно производство , обжалване и т.н.

Според мен колегата просто са го уведомили , че е превишил скоростта някъде и някога си и толкоз. Ако отиде някъде в КАТ ще му покажат и снимката , ще му кажат с колко е карал и каква е санкцията.

Гена, знам разликата между фиш и акт, това че имам златен талон не значи, че никога не са ме глобявали. По сега действащия закон актове се пишат за много малко неща. За превишена скорост до 50 км/ч и в населено място, и на вън, се пише фиш и има само парична санкция. Но когато фиша е електронен и над 50 лв (фишове за превишена скорост за под 50 лв няма), той подлежи на обжалване със сигурност, само не мога да ти кажа по какви правила.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, така поставен въпроса е за Юридическия форум, не за нашия, посъветвах се с адвокат. Ако си превишил над 50 км/ч виж предния ми пост, ако е под е само глоба.

......

Имам предвид да се посъветваш с адвокат, но съм направил грешка, а времето за едит явно е намалено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, без да се сърдите, но говорите щуротии..

Нямам нито време, нито желание, да пиша 3-4 страници пост и то синтезиран...

1.Електронния фиш и фиша за налагане на глоба за нарушение по общо установения ред, са коренно различни;

2.С втория вид, се налагат глоби с максимален размер 50 лева, и не зависят от скоростта, освен в определени от закона случаи;

3.С втория вид фиш, също така /при предвидени в закона случаи/, се дава възможност на нарушителя, да понесе по-малко по тежест наказание, а именно - парична глоба, вместо да му се съставя АУАН;

4.Неплащането на глобата в посочения срок /от 7 до 14 дена за различните нарушения/, трансформируется фиша в АУАН, на чието основание се издава Наказателно постановление;

5.Обикновени фишове и АУАН не се обжалват;

6.По АУАН се пишат възражения /в 3 дневен срок/, които, ако наказващият орган приеме, същият отменя АУАН, ако не - пише НП;

7.Ел.фиш и НП се обжалват пред съда, като жалбата се подава в 7 дневен срок, до наказващия орган, и се придвижва служебно от същия...

Темата е обширна и не мисля, че трябва да се превръща в лекция по "Основи на правото"...

Колега, цитираното от теб тълкувателно решение, не се отнася за полицейски автомобили, с опознавателни знаци /визуални и светлинни/, както и /смешно, но факт/ със залепени на задните стъкла листове хартия, указващи че МПС е снабдено със записващо устройство в реално време. Спорен е въпроса, дали са се крили зад спирката /според тях-не, според теб-да/.

Иначе, ако си намерил 1/2 лист, формат А4, в пощенската си кутия, на който пише "Призовка", можеш да се правиш на ударен - в собствения им закон, пише как се връчва, и не е по този начин...

Поздрави и успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Мен така глупаво ме бяха хванали в Шумен, наруших знак В1 и паркирах след него и ме наобиколиха 5-6 ченгета   :crazy:(това става пред съда) но бяха от охранителна полиция(а те нямали право да пишат фишове) и ми връщиха призовка да отида в кат Шумен за да ме глобят. Директно им казах, че няма да отида и че не знам дори къде се намира кат(от Русе съм) и специално заради мен извикаха катаджии за да ми вземат 30-те лв.  :fiu:

Редактирано от Mahorec
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 месеци по-късно...

А тези мобилни камери трябва ли да са означени със знак на някакво разстояние преди това? В неделя след сбирката минах с около 100 покрай една патрулка спряла в локалното. Имаше и други коли, та не знам дали са заснели само мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видях я патрулката. Беше там и аз като си тръгвах. В нея нямаше никой, но беше с отворени прозорци. Малко преди нея имаше знак, бяха го сложили. Аз минах с 90 по километраж, т,е, с по-малко по радар и в границата на толеранса. Късмет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За патрулката на околовръстното вчера ли става дума?  Аз минах с към 90 към 13,30 и знак нямаше. Като стана дума за толеранс - има ли такъв?

И друга питанка - преди 2 седмици в едно село се беше скрила една патрулка, но беше в моята посока, тоест възможно ли е да ме е снимала в гръб или тези само дебнат идващите към нея?

С 57 в населено място наказуемо ли е или влиза в някакъв толеранс?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навсякъде снимат - в гръб и в лице, няма проблем :) На самата снимка пише "отдалечаващ се / приближаващ се" и т.н. :) Един приятел го хванаха с 80 при 60 ограничение, точно защото си мислеше, че не снимали в гръб...

 

Поздрави

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като стана дума за толеранс - има ли такъв?

...

С 57 в населено място наказуемо ли е или влиза в някакъв толеранс?

 

Толеранс има - заложен е в ЗДП:

Чл. 182. (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;

...

(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
...
Пише "с 10 km/h", а не "до 10 km/h" (както в другите точки), тоест ако превишаването на скоростта е с по-малко от 10 km/h, глоба не се налага.
Това е теорията...
 
Аз, все пак, призовавам да шофирате със съобразена скорост - съобразена не само с това дали наблизо има патрул на пътна полиция или стационарна камера, а и с условията на пътя - така рискувате по-малко (не само глоба, а най-вече по-сериозните неприятности)! :fool:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.