Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Активиране на функцията “Помощ при Потегляне при Наклон” (Hill Hold Control) HHC


kaligeo

Recommended Posts

Отнася се за активиране на функцията “Помощ при Потегляне при Наклон”  (Hill Hold Control): HHC

Приложимо е  за някои версии на Шкода Супърб 2, но се предполага, че тези неща са валидни и за други модели на Шкода, VW група и Ауди.

Менютата и екраните може да изглеждат различно заради  разликата във версията на VCDS и контролерите на автомобилите.

Необходими средства:

A.      VCDS, препоръчително над 12 версия, лаптоп

B.      Програмиращ интерфейс, да не е съвсем китайски.

C.      Основни познания по VCDS.

D.      Смелост, защото всичко е на собствена отговорност J

 

 

1.       Общи сведения.

Функцията подпомага потеглянето по наклон. Без да се използва ръчна спирачка. За много шофьори това е проблем, особено в градски или планински условия.

Определено е полезна функция и не би трябвало да е екстра, особено щом като е налична физически!

Това е само за механични скоростни кутии! Прилича донякъде на реакциите на автоматичните скоростни кутии, но тук това е функция на ABS системата.

Наклона трябва да е поне 5 градуса!

Ако сме на 1-ва  скорост се активира ако наклона е нагоре.

Ако сме на задна се активира ако наклона е надолу.

Тоест, трябва да е избрана скорост…

За да се активира функцията, трябва да се натисне спирачка. Ще познаете, че е активирана функцията, пробвайки да натиснете втори път: педала е максимално твърд и в горно положение.

След освобождаване на спирачката имате кратко време в което да натиснете газта и да тръгнете. В това време колата се държи автоматично неподвижно от спирачките ( ABS системата)

Има няколко нюанса за настройване на реакцията, описани са по-късно.

2.       Проверка за наличие на сензор за наклон.  Необходимо условие е за активиране н а функцията!

С VCDS се влиза в контролера за основните функции на електрическата система: Cent. Elect

klz1428868240h.jpg

 

 

В главния контролер обикновено има повече от един подчинени контролера.

Избират се след натискане на бутона Coding-07.

Появява се избор от падащо меню:

 

jdv1428868299h.jpg

 

Избира се най-горния контролер или това е този с най-дългото кодиране (в полето Current coding: се вижда дължината и състоянието на кодирането на този контролер)

С натискането на Long Coding Helper се влиза в контролера на електрическата система. Може да се види под Inclination Sensor!

 

jdv1429466401k.jpg

Проверяваме нa Byte 6, дали е активен bit 6. Това означава, че сензора физически е инсталиран.

За различните модели и контролери тази отметка може да е на друго място в контролера! Много вероятно е и да го няма!

Ако не е бил активен, може да се маркира, след това EXIT, Do It и пробваме да го запишем. Ако контролера го приеме, всичко е наред.

3.       Активиране на функцията.

a.        влиза се в контролера на ABS:

 

jdv1429466755v.jpg

 

 

b.       Кодиране

Натиска се бутона за Coding-07

 

klz1429466817k.jpg

 

Маркира се byte 16, bit 0.

Излиза се със запис (Exit, Do It).

c.       настройки на чувствителност

 В основния екран на ABS контролера се избира бутона ADAPTATION-10

Избира се в channel:58 или от падащото меню:Hill Hold Control (HHC):

 

jdv1429466921c.jpg

Проверява се стойността в Stored value.

В полето NEW VALUE може да се смени стойността. По подразбиране е 0

Натиска се SAVE за запис

Натиска се TEST за проверка дали е записано. Новата стойност трябва да се появи в Stored value..

Излиза се с  Done. Go Back

Няма големи разлики между 0, 1, 2!

0 би трябвало да освобождава спирачките 2-3 секунди след отпускане на педала.

1 би  трябвало да освобождава спирачките 2-3 секунди след отпускане на педала или след подаване на малко газ.

2 би  трябвало да освобождава спирачките 2-3 секунди след отпускане на педала или след подаване на повече газ (реално става без много подаване на газ)

Добре е да се направят реални тестове с отделните стойности. Реакцията би могла да зависи от специфики на модела (тегло…), контролера, наклона и от състоянието на колата.

 

УСПЕХ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво за детайлното разяснение.

При мен (Octavia 2 vRS 2007г.) го има и си работи. Ясно е, че мога без него, но ме кефи, че го имам. Ама не се бях сетил да погледна дали има настройки за него.

:hi:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави ми впечатление, че това е второ мнение на колегата с този ник във форума, и информацията в него е също толкова полезна и подробна колкото и в първото! Лично аз съм ти много благодарен, колега!

 

Поздрави

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така хубаво е написано, че ми идва да си "викам" кабел и да го активирам при мен! Браво на колегата kaligeo! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

Някой има ли представа дали на всички О3 може да се активира, защото се оказа, че не всички О2 ФЛ имат датчика за наклон?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че този датчик е в ЕСП-то. Ако е с ЕСП се пуска хил асистента!

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че този датчик е в ЕСП-то. Ако е с ЕСП се пуска хил асистента!

 

Не съм компетентен, но според мен не е на ЕСП, защото старата ми вече О2 ФЛ имаше ЕСП, но нямаше датчика за наклон. По-скоро според мен е към АБС модула, но е шот ин дъ дарк :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имате автоматично регулиране на височината на фаровете, най-вероятно имате и датчик за наклон :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Автоматичното регулиране на височината на фаровете, няма нищо общо с датчика за наклон на пътя нужен на HHC.

То изобщо не се нуждае от датчик за наклон на пътя, а от датчик за наклон на автомобила спрямо пътя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това само за автоматични скоростни кутии ли е или важи и за ръчни?

Пуууу изказах се неподготвен, без да прочета цялото описание.

Поздравления за автора!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Здравейте,

 

Аз съм с Octavia 2 FL. Днес се опитвах да активирам финкцията за потегляне в наклон, като в меню Long Coding Helper нямаше отметка на Bit 16 (Inclination sensor). Реших, че трябва да продължа и да опитам/ тествам, като програмата приe настройките. След което направих отметката и другите настройки в ABS контролера.

Когато дадох на контакт обаче получих грешка "ESP Error". Дори тествах дали случайно финкцията не се е активирала, но уви не беше.

Като махна отметката в ABS контролера, грешката изчезва.

 

Между другото в някои клипчета виждам, че понякога се налага промяна или въвеждане на нови "0" или "1" в поле Binary. Там аз не съм правил нищо; надявам се, че не съм пропуснал нещо.

 

Ако някои е попадал в така ситуация моля да сподели и дали това означава, че нямам въпросния сензор за наколон и няма смисъл да се дълбае повече?

 

Предварително благодаря.

Редактирано от Sleit123
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен даваше такава грешка, защото нямах сензора. Виж т.1 как да провериш дали имаш. Разликата с моя е случай е, че за да се изчисти грешката трябваше да стои известно време с разкачен акумулатор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Някой с О3 активирал ли е функцията, че днес ми стана интересно, но по описания метод нещо не се оправих. При проверка за инсталиран сензор, стигам до последната точка и там байт 6 бит 6 не ми е отметнат. Сложих отметката, но и преди и след нея нещо не ми излизаше за активиране по описанията за активиране. В смисъл на байт 16 не ми излиза бит за маркиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.