Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Съвет за зимни гуми на Йети 4х4


ivaka1976

Recommended Posts

Здравейте колеги лятото го избутах със 17 ки х225х55 но идва зимата имам оригинални нови метални джанти 16 споделете какви гуми да слагам за 4х4 ..Съвети за размер и марка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • b3lq7a

    14

  • lakosste

    13

  • Мonster

    4

  • shaft

    3

Най-много писали в темата

Аз бих сложил 215/65/16. По-високи са с 7мм по диаметъра (3.5 мм по радиуса), което е ОК.

Като марка - зависи от бюджета ти. Аз бих заложил на Гуудиър (примерно GOODYEAR UG PERFORMANCE G1)...

Разгледай тестовете:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/

и си реши.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вредщайн или Нокиан... Най-добрите зимни гуми са на тези производители. 

 

В момента 3та зима ще карам http://promogumi.bg/Tyre/8714692107382/Vredestein%20Wintrac%20xtreme%20215/65R16%2098H%20FSL/, само че на 17ки. Никакъв проблем не съм имал с тях, карал съм ги на сняг, кал, дъжд и съм много доволен. Тихи и стабилни на асфалт! 

 

Предполагам новия модел е с S на края, ориентирай се към него, защото може да ти се наложи 1 или 2 гуми да купиш при авария. Каквото и да взимаш, гледай да е нов модел, ако е стар и не можеш да намериш на пазара, ще трябва да смениш и 4те...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вредщайн или Нокиан... Най-добрите зимни гуми са на тези производители. 

 

В момента 3та зима ще карам http://promogumi.bg/Tyre/8714692107382/Vredestein%20Wintrac%20xtreme%20215/65R16%2098H%20FSL/, само че на 17ки. Никакъв проблем не съм имал с тях, карал съм ги на сняг, кал, дъжд и съм много доволен. Тихи и стабилни на асфалт! 

 

Предполагам новия модел е с S на края, ориентирай се към него, защото може да ти се наложи 1 или 2 гуми да купиш при авария. Каквото и да взимаш, гледай да е нов модел, ако е стар и не можеш да намериш на пазара, ще трябва да смениш и 4те...

 

Този Wredestein съм го карам на две коли 225/235 ширина и бих казал, че е адски шумна гума и на сух асфалт е много дискомфортна. Много здрава гума, но след третата година качествата и изчезват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да изкарам зимата с 16 ките на стоманена джанта само че не знам дали ще се станат 215/65/16 и дали ако станат на джантата няма да опират някъде по подкалниците или при маневра на пълен ляв/десен  .Някой слагал ли е на Йетито на 65 височина и на стоманена джанта 215-ки ако е така моля да сподели как е на капачката на резервоара го дават 215/60/16 но и на мен ми се иска да я вдигна малко .Живея до Старозагорските Мин.Бани и като ни изненада снега става чудо /поне първата седмица /на 30 до 50 см сняг неутъпкан редовно съм закъсал някъде / до сега съм бил с Тойота Рав4 за сняг не става /

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да изкарам зимата с 16 ките на стоманена джанта само че не знам дали ще се станат 215/65/16 и дали ако станат на джантата няма да опират някъде по подкалниците или при маневра на пълен ляв/десен  .Някой слагал ли е на Йетито на 65 височина и на стоманена джанта 215-ки ако е така моля да сподели как е на капачката на резервоара го дават 215/60/16 но и на мен ми се иска да я вдигна малко .Живея до Старозагорските Мин.Бани и като ни изненада снега става чудо /поне първата седмица /на 30 до 50 см сняг неутъпкан редовно съм закъсал някъде / до сега съм бил с Тойота Рав4 за сняг не става /

 

Не мисля, че ще ти опира някъде... 

 

Милен, на мен пък са ми тихи, за зимни гуми... Може би имаме различна представа за шум! Сега ще ми е 3та и ще видя дали са се сговнили! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих препоръчал Uniroyal MS77,ако искаш гума за сняг.Имат най-високата теглителна сила на сняг,като превъзхождат дори и собственика си Continental.Шарката е и идеална за кал,едра е и няма проблеми.На вода също са превъзходни,а и са сравнително евтини за качеството,което предлагат.

Карах на Мерцедеса миналата зима с такива и сега на CRV-то пак ще е тази гума.

Редактирано от deodriver
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Мисля да изкарам зимата с 16 ките на стоманена джанта само че не знам дали ще се станат 215/65/16 и дали ако станат на джантата няма да опират някъде по подкалниците или при маневра на пълен ляв/десен  .Някой слагал ли е на Йетито на 65 височина и на стоманена джанта 215-ки ако е така моля да сподели как е на капачката на резервоара го дават 215/60/16 но и на мен ми се иска да я вдигна малко .Живея до Старозагорските Мин.Бани и като ни изненада снега става чудо /поне първата седмица /на 30 до 50 см сняг неутъпкан редовно съм закъсал някъде / до сега съм бил с Тойота Рав4 за сняг не става /

 

За опит с 215/65R16 попаднах на мнения в briskoda, където някои хората обясняват, че имат познати карали с такива гуми, а други са чели по руски форуми за хора ползващи този размер без проблеми. :) Може би не звучи като най-достоверния източник, предвид че не е от първо лице, но все пак предполагам, че не би трябвало да има проблем с тази височина на гумата.

 

Тъй като и на мен ми предстои да си купувам зимни гуми за Йетито и евентуално втори комплект джанти, ще използвам темата да питам някои допълнителни въпросчета. Зачетох се в книжката в секцията за зимните гуми и веригите за сняг. Там е обяснено, че размерът на гумите за предната ос трябва да е от порядъка на 205/55/R16, за да могат да се сложат вериги. За задната ос гуми пък е обяснено, че трябва да са от порядъка на 215/60/R16, за да могат да се сложат вериги. Снимка на страничката от книжката може да видите долу. Също така прикачам и снимки от съответните страници на английската книжка, в случай че някой открие неточност в превода. :)

 

Та в крайна сметка въпросът ми е - правилно ли разбирам, че ако сложа четири зимни гуми 215/60/R16, тогава няма да мога да слагам вериги на предните гуми, понеже гумата е твърде висока?

 

Winter_Tyres_Yeti.jpg

 

Winter_Tyres_En1.png

 

Winter_Tyres_En2.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно си разбрал.

И в книжката и в описането на веригите които продават Шкода пише че при гуми 215/60/R16 веригите се слагат само на задните колела.

Може би има опасност да опрат при завой заради ширината на гумата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам, четох снощи в чуждестранен форум, където доста хора недоволстваха от факта, че единственият официално одобрен вариант за зимни гуми с вериги е със значително по-тесни и значително по-ниски гуми в сравнение със стандартния комплект за летните 225/50/17. Тази разлика води и до грешно отчитане на скоростомера и километража при смяна на комплекта гуми през зимата.

 

Аз като че ли съм по-скоро за варианта да си взема 215/60/16, които хем са малко по-високи от летните 225/50/17, хем не са и толкова по-тесни. Тъй като не съм по зимните спортове и не мисля да шофирам из преспите, вероятно няма да ми се налага да слагам вериги изобщо. Все пак за всеки случай обмислям да взема един комплект вериги само за задните гуми и да се надявам, че това ще е достатъчно ако закъсам някъде. В нета четох малко за Haldex 5 системата, използвана в Йети Outdoor и до колкото разбрах технически е възможно 100% от усилието да се прехвърли на задните колела в случай, че предните нямат абсолютно никакво сцепление.

 

В този ред на мисли исках да питам за мнение - има ли смисъл да се слагат вериги само на задните гуми или този вариант е много неефективен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

до 85%(или 70) може да прехвърли на задния мост и до 70%(или 85) на ляво-дясно колело от моста(не съм сигурен кое за кое беше). Няма 100% колега!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормално задвижването е 95% на предните и 5% на задните колела.

Като Haldex-a може да прехвърли до 95% на задните при нужда.

А след това EDL-а може да разпредели задвижването между ляво или дясно колело.

Аз карам целогодишно с YOKOHAMA Geolandar A/T-S 215/60/R16, водят се "All Weather" и "All Terrain", не ми се е налагало да слагам вериги, но по заледено внимавам защото все пак не са зимни гуми това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1во е 96 на 4 постоянното и 2ро не е до 95 на заден мост. Не знам къде четете тая грешна информация!

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дават ги за на предното. Нямам обяснение, но аз лично бих ги слагал на предния мост. Може би точно защото е с халдекс и е предно ориентирана 4х4 система. Вече при оффроуд режим, заключва 50на50 преден заден и може би тогава да е по-възможно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като въпросното Yeti е 4х4 не знам защо изобщо се обмисля и обсъжда поставянето на вериги. С прилични зимни гуми колата върви навсякъде и по всякакви терени, стига да не легне тотално "по корем". Тогава и вериги едва ли ще спасят положението, поне без да има поражения отдолу, по броните и т.н. 

Моето Йети е тествано многократно в брутални зимни условия и по алпийски зимни отсечки, чиито наклони поне по нашите пътища са непознати (който е обикалял Алпите знае за какво говоря). И през ум не ми е минавало да прибегна до вериги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите. Това за 100% го четох в тази статия, този блог и в някакъв чуждестранен форум, където човек беше писал че тези 100% са теоретични и на практика не могат никога да се получат, понеже практически винаги има някакво сцепление и на предните гуми. В този отговор на e-mail от представителство на Шкода пък пише за 90% максимум. Така и не успях да открия в нета някакъв официален източник с точните цифри. Така или иначе май не са от особено значение, предвид че възможният максимален процент за задната ос при всички положения е доста голям. 

 

В крайна сметка май ще се спра на варианта 215/60/16 и ще си помисля дали да си взимам изобщо вериги. Когато ходих на тест-драйв на Йетито февруари месец, колата, която ни дадоха, беше с подобни 16-ки и я забихме в един сняг, който беше малко по-висок от просвета на колата, за да я тестваме. Това беше и моментът, в който реших, че това ще е колата, на която се спирам, тъй като поне за мен се справи повече от добре и си цепеше сравнително стабилно преспите само със зимните гуми без никакви вериги. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да дам моите 5 стотинки.

Ако е толкова належащо ползването на вериги, винаги има опцията за текстилни такива, само че не тези от по 20-30 лева.

Аз съм ползвал и са ме измъквали от доста неприятни места.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

`` нови метални джанти 16 ``

 

Cпоред сайта и дават

 

http://www.chci-levne-pneumatiky.cz/zimni-skoda-yeti

 

205/55 R16

215/55 R16

215/60 R16

225/50 R16

225/55 R16

 

p.s

Защото ,като погледна  каталога,от YETI до YETI  има разлика.Нали ?

 

Mотори и скоростни кутии,`ACTIVATE,AMBITION,STYLE,DYNAMIC,LAURIN&KLEMENT и MONTE KARLO

 

http://www.skoda-auto.cz/sitecollectiondocuments/skoda-auto/ke-stazeni/yeti-katalog.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги Йетито е Обуто с

http://shop.medina-med.com/Tyre/4032344675572/General%20Tire%20Altimax%20Winter%20Plus%20215/60R16%2099H%20XL/

General Tire Altimax Winter Plus 215/60R16 99H XL

надявам се да нямам проблеми в Снега .Гумаджиите ме убедиха да не слагам 215 / 65 / 16 защото размера е нестандартен и не се препоръчва в спецификацията на Производителя и може да дава проблем компютъра на колата свързан с тях /абс и други/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига да не опира, софтуерен проблем, ако са и 4те са еднакъв размер няма да даде. Аз карам зимни 215 55 17 и проблем не е имало

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

А съвет за зимни на моето Йети.Не е 4х4

2.0 110 коня и сегашните са ми 215 60 16.Ако сложа 205 55 16 -няма ли да изглеждат малки и смешни колелата и не са ли ниски за зимата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.