Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

закон за етажната собственост


Recommended Posts

Здравейте колеги  имам следния казус  .От 2а  месеца съм домоуправител на подземен гараж с 27  парко места    единия от собствениците има 2 парко места и отказва да плаща за едното защото не го ползва  . Какъв е реда  някои знае ли   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според приетия правилник за вътрешен ред, в него трябва да е опоменато. Ако няма такъв - недължи нищо. Има и ФРО - някои са разделили таксите на 2 - текущи разходи и фонд ремонти и обновление, пак според приетия правилник и не ползващите плащат за ФРО.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пълни глупости !!! Въпросът Ви, предполага толкова дълга и изчерпателна консултация, че чак е досадно... И все пак - какво и най-вече - за какво, отказва да плаща "собственикът" ?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочети ЗУЕС, така се казва закона за тия неща. Не е много дълъг и е разбираем. За приемане на правилник, насрочваш събрание, ако няма 67% кворум, насрочваш за след 24ч ново. На него до 1вия час чакаш 1/3та от съсобствениците, за кворум. След това и с още един човек - гласуваш какъвто искаш правилник. Правиш протоколи с подписи на присъстващите. Нещо такова беше... После за неплащащите е лесно - минава някакъв срок, завеждаш в районния съд дело и си плащат с лихвите. Имах такъв собственик на апартамент, не искаше да плаща такса, не живеел. Същото и за ремонта на покрива реши да каже. Като чу за ЗУЕС и прочете правилника на входа, си плати със законовата лихва за 7мес.

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отказва да заплати ремонта на входната врата  и таксата за месеца  за второто парко  място  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Иво, нали не смяташ, точно на мен, да ми обясняваш какво е ЗУЕС и какво пише в него ?!?

2. Loplop, "паркомястото", не е самостоятелен обект в сграда, такъв е подземния паркинг в сутерена на сградата, от който, то е идеална част.

А, подземния паркинг, има собствени идеални части и няма общо със сградата и нейните идеални части.

Да продължавам ли... ?!?

Нека "разбирачите", се включат..., сега...

 

Вещно право се учи в 3 курс, но повечето юристи, не го научават за цял живот...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чл.37, ал.4 от ЗУТ още повече усложнява консултацията.

чл.32 от Закона за собствеността също дава съответната нормативна уредба.
:)

 

Боре, той Иво сякаш не го беше адресирал към теб, а до loplop.

Редактирано от legaltk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега гледам, че 2мин преди мен Боре е писал... Жоро, определено не съм писал на в отговор на Боре. Може да е прав за общите части и тн. Като цяло принципа, който описвам е за правилник за вътрешен ред на ЕС(етажна собственост). Предполагам паркингът е по-същата процедура...

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хич не е лесен отговора на този въпрос.

На хората дето казват прочети ЗУЕЦ и там всичко е написано ще отговоря че това е най различно тълкувания според мен закон.

Подземните паркоместа все още нямат напълно изяснен правен статут и все има някакви частни случаи.

И според мен все още няма натрупана обичайна практика която да описва определени казуси.

Аз хич не мога да отговаря на този въпрос а живо ме интересува.

Но ще дам пример от практиката.Имам колега който също е домоуправител и на общото събрание понеже е имало доста хора с по две паркоместа а един бил и с три са решили следното:

За собствениците на 2 места при положение че ползват второто инцидентно са предвидили символична 30% такса от цялото...За третото 0%

Така хем се плаща хем има някаква справедливост..А и то все пак са дребни суми.

Обаче това решение не е точно според зеуц ами просто домоуправителя е съобразителен и е действал на принципа малко оттук малко оттам и само мир да има...

П.П

Специално за Боре толкоз казуси имам да питам че...и той е много ценен кадър защото е от другата част на България и имат малко по друга практика.То и затова е ценен форума де.Щото като се описват различни случаи всеки има възможност да премисли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно вярно, а консултация /дискусия/ по темата, би отнела часове, и би завършила с доста компромисни изводи...

Кашата е такава, че всеки случай трябва да се гледа отделно.

Поздрави

 

П.С. То, ЗУЕС, си е преписан, осъвременен и леко украсен ПУРНЕС !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.