Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Bluetooth не работи. Не се разбира с Columbus-а :-(


Recommended Posts

Привет колеги.

От скоро (2м.) съм собственик на Шкода (Супърб 3Т5 2010). Първи пост. Новак във форума. 

Нуждая се от помощ в подкарване на Bluetooth с-мата, която не работи.
Предполагам не е работила и при предходния й собственик. Каза ми, че не полазвал bluetooth. Не му е трябвало. 

 

В ЕТ не можаха да я подкарат. Заключението им беше до колкото разбрах, че навигацията (Columbus p/n:3T0035680L) не била за шасито ми и не се разбирала със софтуера на колата и с bluetooth модула. Тази която е за шасито ми трябва да завършва на „А“ вместо “L” (т.е. 3T0035680А и ми казаха цена на нова, която …..)

Ок. Колумбуса сигурно e сменян/доп.слаган и не е правилния, но пък няма проблем при взаимодействие с останалите системи– визуализация парктроник, климакик, мултиволан, MFA дисплей. Само  блутута го няма.

 

Вярвам в ескпертизата на ЕТ, но все пак търся второ мнение.

Ще се радвам ако някой ми препоръча специалист, който е навътре в тия неща, към който бих могъл да се обърна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С какъв телефон го пробваш? Има грижа с някои телефони с андроид 7.0 при връзката им с блутут в кола. Погледни също така да няма запаметени предишни устройства в паметта на колата. Ако е запълнен лимита, няма да ти се свърже.

Редактирано от JORDITO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера си загубих една камара време да си отключвам телефона и да си инсталирам по-ниска версия на Андроид само и само да си реша проблема с бъговете в последните версии, за които и колегата по-горе спомена. Както може да видиш в issue tracker-а за този проблем, той е общ за доста марки автомобили при свързване с телефони Nexus и Pixel с Aндроид 7 и нагоре. Предполагам проблемът важи и за други марки телефони, тъй като е в кода на самия Андроид. Някои пишат, че с чист Android 7.0.0 нямат проблеми, но други се оплакват, че имат, така че аз в крайна сметка реших да сваля до Android 6. Уж с Android 7.1.2 ще бъде решен проблема, но той е още в бета и не се знае кога ще излезе официално, а на мен не ми се чака.

 

Ако си с телефон с Android 7+, може да пробваш да се свържеш с някой по-стар телефон с по-стара версия, за да видиш дали наистина това е проблемът и при теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е от телефона. Пробвал съм с различни (Samsung Note2,S7,IPhone).

 

Изглежда блутута на колата не лъчи.

 

Ето повече разяснения:

 

Преди да отида в ЕТ си помислих, че проблема е в самия блутут модул (под пасажерската седалка) и направо си купих от eBay друг такъв (със същия p/n: 1Z0035729E). Но и с него ситуацията беше същата – като го закача – нищо. Няма меню “Phone” в MFA дисп. При натискане на Phone от навигацията и мултиволана– нищо не става.

 

 

След ЕТ, диагностика си е играл и е накарал все пак да се появи меню “Phone" на MFA-то,  в което като влезна стои само “No Paired phone found”. И до там. Няма друго (“Device search”,“SOS”), а пък на Колумбуса стои на “No user connected”, ”Mobile Telephone not inserted or connected”. Това със модула от еBay (защото него го бях оставил в колата). Като върна моя си модул – нищо (поведението описано по-горе) . Предполагам техника е програмирал ebay-ския някак си и го е накрал да се появи. Но до там. Взех си колата със заключението, което съм писал по-горе. Трябвало ми навигация с буквата A.

 

Затова се обръщам тук с надежда да намеря някой вещ в тази област. Може пък и да може 3T0035680L „да се разбере“ с 1Z0035729E. Ако пък не стане, по-евтиния вариант е да си търся друг блутут модул, който да работи с 3T0035680L. Но с какъв p/n да търся – не знам. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега според мен софтуера на ЕТ - VAS, не е активирал докрай всички функции. Виж този линк http://www.my-gti.com/429/volkswagen-skoda-bluetooth-programming

Потърси Pepino, и с кабел VCDS погледнете, дали е активиран модула да комуникира с колата.

Също така, поглеждал ли си дали блутут модула е подвързан отзад на Колумбус-а?

Редактирано от JORDITO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз на това се надявам- най-лесно ще да е нещо да не е допрограирано. 

по-сложното ще да е някакви wiring модификации с цел приспособяване.

Не знам.

 

Аз лично не съм свалял Колумбуса, но забелязах техника в ЕТ, че го бе направил като го бореше. А и като разкрача буксата от към блутут модула - изчезва "Pnone" от менюто на MFA дисплея. т.е. има "някаква реакция". Така че не се съмнявам- вързан е от към Колумбуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С твоя Колумбус, блутут модула ти трябва да е според мен с този парт номер 7P6035730L https://www.drive2.ru/o/b/769832 и https://www.drive2.ru/l/1553656/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...
Публикувано (Редактирано)

Update по проблема, който е решен:

 

Ами викАх неволята, викАх я, та сам си реших проблема.

Купих си кабел за диагностика.

Според информацията в линка (my-gti.com) на Jordito  - не стана.

Всъщност programming-a на Telephone Controller-77 и при мен беше точно така както е описано в my-gti.

Викам си "that's it”, „не може нищо повече да се направи“, щом хората са го написали и съвпада с моите стойности ….

Но скоро попаднах на следния документ:

http://www.vwgolfcommunity.com/download/95047-Installation%20instructions%20for%20Bluetooth%20v1.4.pdf

където в Step 15 – VCDS кодиране и адаптация се натъкнах на три стойности, които при мен не бяха така.

След като ги промених както е описано в pdf-а и voilà, чудо - Bluetooth-a изгря J

 

Та така. Просто да затворя темата. Ако някой друг се сблъска с подобен проблем в бъдеще - дано да не изчезне pdf-a от линка.

 

ПС:Сега си имам 2 Bluetooth модула 1Z0035729E. Ако на някой му трябва да ми пише на лс.

Редактирано от crybaby
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се,че си решил проблема. Пускай единия модул в olx. Между другото pdf-а иска парола за отваряне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха, че как парола иска. При мен директно си се отваря, без да ми иска парола.

Както и да е, тука го намерих същия файл:

http://www.phazepdf.org/227654253/4924-95047-installation-instructions-for-bluetooth-v1-4-pdf/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.