Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Задграничен паспорт


Recommended Posts

Здравейте,

 

В интернет намирам различна и малко противоречаща информация.

Задграничният ми паспорт е изтекъл юни 2015 г. Сега искам да си извадя нов.

Да очаквам ли глоба, че не съм върнал стария на време?

 

Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти на 99% НЕ !

Подавате молба за нов ( биометричен ) и когато отивате да си го вземете връщате стария !

Поздрави !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз бях така, върнах го с 1 година закъснение. Лелката вика - ще трябва да те глобя, защо не сте го върнали? Ми щото забравих, щом трябва глобявайте ... Ще вадите ли нов? Да. Ми хубаво, като дойдете да го вземете, ще донесете пак стария. Нищо не ме глобиха и при двете посещения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен ме глобиха 10лв, по спомен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разтълкувах от цитата по долу, няма глоба и сме задължени да го върнем до три месеца.

Не е отбелязано нищо за глобна санкция в сайта на Министерство на Външните Работи.

 

http://www.mfa.bg/bg/pages/49/index.html

 

цитат

 

Задължение за връщане на стария паспорт

Паспортът с изтекъл срок следва да бъде върнат на ведомството, което го е издало в срок до три месеца.

Паспортът може да бъде задържан от неговия приносител и след изтичане срока на неговата валидност, ако същият представи на ведомството, издало документа, в рамките на предвидения тримесечен срок за връщане на паспорта с изтекъл срок, декларация за необходимостта от удостоверяване на положени в паспорта чужди визи или гранични печати. В този случай, след отпадане на декларираната необходимост, паспортът следва да бъде върнат в срок до  три месеца.

Редактирано от Levcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жокер от един скромен юрист:

 

 

ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 82 ОТ 2009 Г.)

 

В сила от 01.04.1999 г.

Отразена деноминацията от 05.07.1999 г.

 

Раздел II.

Административнонаказателни разпоредби

 

Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:

 

6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му;

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. Подлежиш на глоба освен ако хората в паспортното не ги домързи много да ти напишат акта. А иначе един жокер - ако имаш познат полицай го помоли да го върне той. Ще спестиш глобата. Може да се върне от него във всяко едно районно а не само откъдето е издаден или по местоживеене. Перфорира се и се отбелязва в системата че е върнат / унищожен и си готов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. Подлежиш на глоба освен ако хората в паспортното не ги домързи много да ти напишат акта. А иначе един жокер - ако имаш познат полицай го помоли да го върне той. Ще спестиш глобата. Може да се върне от него във всяко едно районно а не само откъдето е издаден или по местоживеене. Перфорира се и се отбелязва в системата че е върнат / унищожен и си готов.

А никой няма ли да попита полицая защо връща паспорта на друг гражданин без да има някакви обстоятелства (като конфискуване или намерен от друго лице) ?

Не знам дали държавно лице ще приеме да направи такава услуга, мисля че носи риск....

Освен ако полицая има познат в паспортното и там да направят процедура че лично е предаден, а пък и това е риск.

Редактирано от Levcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А никой няма ли да попита полицая защо връща паспорта на друг гражданин без да има някакви обстоятелства (като конфискуване или намерен от друго лице) ?

Не знам дали държавно лице ще приеме да направи такава услуга, мисля че носи риск....

Освен ако полицая има познат в паспортното и там да направят процедура че лично е предаден, а пък и това е риск.

Колега, щом го казвам значи може. И да - с познат в паспортното.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повтарям понеже работя в тази сфера, не знам как е в различните градове, но по принцип би трябвало навсякъде да е така както го описвам. При изтичане на задграничния паспорт сте длъжни да го върнете в рамките на 90 дни или да го подновите с нов, ако не го направите в този срок, в следващата 1 година подлежите на глоба, ако пожелаете да си направите нов,след като е минала година и отидете глобата пада по давност! Знам тъпо е измислено, като повечето закони в България.

Давам пример: 

паспорта ви изтекъл на 01.05.2016 може да го върнете и подновите без глоба до 01.08.2016

Ако след 01.08.2016 до 01.08.2017 решите да го сменята следва глоба от 20 - 30 лева или предупреждение, след 01.08.2017 ако решите да го смените глоба няма пада по давност, отивате връщате го и правите нов, без актове и главоболия

Редактирано от Cvetomir
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за отговорите. Подадох заявление за нов, ще видим като дойде време за получаване дали ще кажат нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах ти не го ли върна при подаване на заявлението? Ако си го върнал и нищо не са ти казали 99% никаква глоба няма да има. Освен това аз също го върнах със закъснение, измислих повод за закъснението и бях разбран без проблем. Наистина е въпрос на настроение на служителката.

Още една подробност: Ако ще вадите нов носете кредитна или дебитна карта за разплащане за да си спестите чакането и таксите на банката. Самите гишета, където се приемат документите имат ПОС-терминални устройства. Друга подробност е, че ако услугата е стандартна паспортът ще е готов максимум след 10-15 дни. Не слушайте лелката на гишето какви ги говори. Изключения са възможни само ако във Вашия район има повишен интерес към паспортите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди мен на опашката на една жена не ѝ взеха стария паспорт. Казаха ѝ, че като е готов новия, тогава да го върне. Служителката на гишето ми подаде бланката за нов паспорт, прати ме да платя в банката и съответно ми взеха 3 лв за услугата. Чак след това докато чаках за снимка видях един лист, на който пише, че може да се плати и с карта.

Има ли сайт, в който да може да се провери дали е готов паспорта? РПУ-то не ми е на много удобно място, за да ходя няколко пъти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.