Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Поддръжка на кожа.


Recommended Posts

Отварям таз тема , защото нещо май се случи на скоростния лост (прилича ми на протъркан) , което малко не ми харесва.

Мястото е по ръба около плакета и леко покрай шева отпред , на пипане е много грапаво и лепкаво и ръката буквално ми става черна ако го разтъркам. За една година признавам си нищо не съм правил и с нищо не съм мазал нито волан , нито лоста , па камоли ръчната , но и волана усещам , че не е толкова приятен на пипане (и той лепне от време на време) , но следи от износване няма.

Въпроса ми е има ли някакъв магически препарат , който да подържа кожата в приличен вид и да не е нещо ужасно мазно и да мирише силно?

 

П.П. Пробвах по заръка на един приятел кърпички за бебета , но явно лоста си е за смяна и ще се борим скоро с чехите ... в краен случай няма да ги чакам , а ще си напазарувам нов , но явно тез кожи са им слабо място (освен ако не се върна на обикновенна пластмаса) и сега се ограмотявам в таз сфера , та да не стане и новия за боклука догодина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз спрях да ползвам мокри кърпички и всякакви ароматизатори освен тип дезодорант след като си съсипах беемвето навремето.Някой от тях съдържат съставки които разгразждат лакови покрития по кожа и пластмаси.Сигурно не са всички но аз реших проблема генерално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм ползвал само и единствено млякото на Сонакс и не съм имал проблеми с полуразпад на "интериора".

Почистване с чиста вода преди това, разбира се ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гена, от много баране си протрил кожения :P

И аз ползвам от години лосиона за кожа на Sonax и съм много доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чичоу... Материалите са ужасни, наистина. Нашата фабия е “родена“ 08.2014, направи сметка на колко е, на 13 000км е в момента и воланът е почти без кожа тук-там... Скоростният лост е тотална щета също. Питал съм, казаха ми, че си е нормално износване и не влиза в гаранцията. Отказал съм се. Ако имаш някакъв напредък там, кажи ми, аз също ще попсувам, ако искаш може колективно да го направим, защото не ме кефи и мен. Нито е на години, нито на километри, а изглежда като на 300 000км в 15 годишна кочина.

 

Относно препаратите - откакто съм с "кожи" мажа само с това:

9228897812510.jpg

 

Сега, от няколко месеца, опаковката е сменена и е тази:

103214098_2_585x461_preparat-za-podrazhk

 

 

Нанасяш с мека кърпа и оставяш да съхне и попива цял ден... Иначе ще ти е “мазно“, ако не поеме и не изсъхне.

 

Ако ти се потят ръцете - ни'дей да мажеш волана - пързаля се. Ако изсъхне хубаво, тоест днес мажеш, а утре караш (поне 10-12 часа) - няма проблем.

 

И все пак, няма магическо хапче за тая работа. Кожата е боклук, не става нищо от нея, не можеш да я запазиш много-много...слънцето я унищожава.

 

Аз си ших сам волана на свинята - кожата от китай я поръчах, минал съм около 20-25 000км и не му личи изобщо нищо - закачал съм го с нокът, изобщо не намирам последици, докато на шкодата става истинска ДУПКА!

 

Това е...

 

ПП: Препаратите на казабланка също са яки. Мажа седалките с едни кърпички на казабланка и стават малко хлъзгави, но не се протриват, пък. ;)

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че моита дърта начи на 14 и кусур :) волана за щастие само лепне гадно , инак си прав материалите явно са втора цедка (кожени изрезки).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гена, щом лЕпи може и да е замърсено. Търси препарат за почистване.

 

....купи си едни ръкавици :)

 


http://www.art93.com/bg/%D1%88%D0%BE%D1%84%D1%8C%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%80%D1%8A%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BC%D1%8A%D0%B6%D0%BA%D0%B8-402810?pid=30

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям Венци за Turtle wax. От самото начало на Вишната мажа кожата с нея и разликата преди-след е очеИзвадна, въпреки че го правя не повече от един път в годината.

Но волана за 70 000 е пътник - там, където го държа с лявата ръка е забележимо протрит, освен това на две места "кожата" е срязана. Мисля да го претапицирам с перфорирана кожа, ама истинска.

Между другото на Фабията волана за почти същите километри и без да е третиран с нищо не беше мръднал.

Edit: Turtle wax се води и почистващ, само че не "клепеш", както го е описал Венци, а слагаш малко на парцала и търкаш.

Редактирано от Izolini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гена, бягай в ЕТ да ти сменят топката с нова, гаранцията го покрива без проблем, сменял съм 10-тина такива протрити ск. лостове. Аз лично, ако си ценя колата никога не бих ползвал боклуци като търтъл и т.н... Тук съм описал с какво и как си поддържах кожата на моята кола: http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/52409-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B4%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%BD/ 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....

Edit: Turtle wax се води и почистващ, само че не "клепеш", както го е описал Венци, а слагаш малко на парцала и търкаш.

Е не да го ошляпаш, разбира се, ами на кърпата слагаш и нанасяш леко-леко, иначе става на “облаци“, ако е повече, и е ужасно, да.

 

 

Към skodko - това с гаранцията, че покрива смяната на топката и т.н... Точно това ти писа Иво-белята в една друга тема преди време - нямате синхрон между ЕТ-тата, за жалост.

 

Скоро ще отида пак и ще им кажа, че в Бургас се сменят гаранционно и искам и в София да го направят така. В противен случай ще дойда до Бургас, да ги сменим нещата - нали все едно е. ;) ту покрива, ту не покрива - всеки различно си казва - синхрон и стандарт трябва да има (поне това, а то не е малко).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гена,както казва Тошко,бегай в ЕТ и го сменя лоста.

Аз моя на Октавията го смених по гаранция преди няколко месеца.

За една година се протри по ръба около капачката.

На шурата и на неговата-същата работа и неговия сменихме.

В ЕТ си го знаят това и сменят без проблем по гаранция.

Волана за сега си е ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да дам и мойте "5ст". Обадих се на познат вчера в ЕТ за топката на Гената... Ще я сменят, ако от завода в Чехия одобрят рекламацията. Нищо не зависи от ЕТ!

 

Имат признати на рекламация топки и волани, както и емблеми - люпещи се, но не всички признават. Примерно на о2ката ми смениха емблемите, но на Йетито не!

 

Венци, отиди и искай да се предяви претенция от приемчика към производителя. Нищо, ама нищо не зависи от него и не той определя какво и дали ще се сменя. Ако ти откаже... Мързи го да си свърши работа и повикай управител и тн!

 

Относно такива, на които са сменени без чакане - имат си сервизна акция и е казано(от завода) на кои партиди, какво веднага да се сменя.

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи в моя случай бях в ЕТ за смяна на масло и попитах Миро(приемчика,при който ми беше колата)какво се прави в случая с топката.Каза,че няма проблем и ги сменят гаранционно.

Той попълни един формуляр с данните на колата,подписах се,после един негов колега дойде и снима лоста и ми казаха,че до два-три дни ще ми се обадят,кога ще го сменят.Така и стана,Миро ми звънна след два дена и го смениха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато сменят така означава, че имат предписание от Чехия за проблем по принцип в този възел на този модел. Иначе трябва да питат. Когато ходихме с Белята провериха, имаше предписание за емблемите на Октавия, но не и за Йети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах.... Аз по телефона звънях - нямам идея кой ми е вдигнал и с кого съм говорил и т.н. Казах, че колата има 100 000км и 5 години гаранция и питам какво правим - протрити са волан + скоростен лост + че колата е на смешен пробег. И така ми казаха "следи от ежедневна употреба /  следи от естествено износване на материала" или нещо такова, не се поемали от гаранцията. Ще си ходя на място и ще видим какво правим. ;) Благодаря за мненията и насоките!

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм ползвал само и единствено млякото на Сонакс и не съм имал проблеми с полуразпад на "интериора".

Почистване с чиста вода преди това, разбира се ;)

 

Не си имал проблеми, щото Шкодата ти беше от старите. Тях и с шкурка да ги чистиш - държат мъжката. На 2 то поколение кожените детайли карат по 5-6 години, а от третото насам след 3тата година изглеждат все едно котки са ги драли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че материалите стават все по-зле е така, то и при премиумите е така, за мен всичко е до поддръжка, Цецо. Ако си я чистиш, поддържаш и защитаваш редовно проблеми едва ли ще има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз не съм маниак, но не съм и мърляч. Но понеже съм минал през двете поколения Шкода, виждам разликата в качеството на изпълнение. А това което чета сега за третото поколение, ясно показва, тенденцията... Ако това е успокоение - не е само Шкода де. Всички европейски марки са така. Незнам при азиатските как е, ама познати с американски коли, казват, че при тях няма такова нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година продадох суперб 1 на 200х км с кожа. На Йетито още тогава волана беше по зле. На 60х км кола...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес бях в ЕураТек и наистина се покрива по гаранция т.е. не е само за определени градове ;) ... питаха ме кога ще е обслужването (в каросерииното) и като разбраха , че е март догодина направо ме пратиха да ми поръчват нова , снимаха я и толкоз ... за съжаление съм толкова смотан , че не обърнах внимание нито кой ми гледа колата , нито как се води отдела , но са бюрата до магазина . Та няма никаква драма около лоста ... сега остава да се науча как се подържа кожа и с какво , защото обиколих няколко щанда и всички прехвалени препарати са с едни прекрасни аромати дето не ми понасят .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ценни съвети за поддръжката. И да вземе някой да поправи правописната грешка в заглавието на темата, че ще покажем на идните поколения своя принос в тяхната неграмотност. :plate_please:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.