Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Относно подмяна на подгряващи свещи


Recommended Posts

Здравейте,

 

С настъпването на зимата този въпрос понякога придобива актуалност, особено след бърза проверка с мултиметъра, който при мен показа, че от 4-те свещи само една евентуално може би е жива (около 0,5-0,7 ома, останалите три бяха в килоомовия и мегаомовия диапазон). Последва събиране на малко информация из мрежата, която се оказа за мен противоречива по някои въпроси, а именно:

 

- Смяната на свещите се извършва при загрят или студен двигател?

 

До колкото разбирам, това е от значение и от него зависи рискът да възникнат неприятни проблеми свързани със скъсване на свещ, чието вадене след това си е едно (скъпо струващо) приключение.

 

- За улесняване на развиването им, уместно ли е използването на някаква субстанция (напр. WD-40, или някакво масло) и как (колко време преди процедурата)?

 

- При монтиране на новите свещи се препоръчва мазане на резбата им с високотемпературна паста, примерно медна. Само, че според други препоръки, пастата в никакъв случай не трябвало да бъде медна заради галванична корозия с алуминия на главата.

 

Та кое е правилно в случая - медна паста (като например онази, която ползваме за спирачните накладки), или някаква друга... или пък никаква?

 

Моля колеги, които са правили тази процедура да споделят опит. В моя случай става дума за колата от подписа, двигателя е 1,9TDI AXR, но те въпросите са си валидни за какъвто и да е дизелов двигател и модел на автомобила.

 

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите са сменяни 2-3 пъти. AHF. И при отвиване и при завиване - масълце ползваше човека, който ми прави колата. И ги сменяше като я закарам - демек - топла. Е, малко да изстине изчакваше, да не се пари ако барне нещо наоколо. Едно кафе време. Никога не е имало грижа. Но нека и други да кажат. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип се сменят на студен двигател. Можеш да ползваш ВД40 или нещо подобно, със сигурност няма да навреди. Относно пастата - продава се такава конкретно за подгревни свещи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сменят се на студен двигател, защото алуминият е по-мек при топъл двигател, и при дебилно “натягане“, каквото практикуват повечето “майстори“, все едно от там ще излезе душата на двигателя, после се свалят с главоболия, защото се е свил материалът...

 

Аз съм сменял на леко загрят двигател - карам 5 минути и слизам да сменям. Не е имало проблеми и леко/лесно се отвиха.

 

Относно с какво да се мажат - и аз ползвах двигателно масло, каквото слагам и на клемите на акумулатора, за да не клеясват.

 

Не стягай до скъсване и после един оборот наобратно. Стегни ги леко, докато се въртят, и не ги напъвай много. Това е.

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз моите ги сменях при Евгени (Трансексперт). Понаплаши ме, че има шанс за проблем при клеясване... Проблем нямаше.

 

Единственото, с което мога да ти бъда полезен: моите свещи (Beru купих) се купуват заедно със специална грес именно за тази цел (малка тубичка. Мисля, че Бош също имаха такава. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, всеки модел свещи си има момент на стягане, който трябва да се спазва строго. 12нм е за неговия мотор. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

За да не пиша нова тема, ще пиша тук. Става дума за Октавия 1.8 125 коня AGN 98-ма година. Газ/бензин.

https://m.avtochastionline24.bg/bosch/1148253

Тези ще ми свършат ли работа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Дали пък да не отвориш нова тема, за запалителни свещи?

Редактирано от Typi_taratajki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.