Към съдържанието

skodaclub.bg

Снимка

Божеее , защо пак ?!....

• Влезте в профила си за да пишете
10 отговора на тази тема

#1 rumasl

rumasl

• Members

• 4 Мнения:
  • Населено място:София
  • Гараж:
    Renault Scenic RX4 ; Renault 19

Публикувано 07 януари 2018 - 22:09

Здравейте  :hello: !

За сефте пиша тук (ако и да не чета тук за сефте  )

А за повода ... 'ми не знам все още да се радвам лиии  .... или да ида на психиатър   ....

Малко предистория :

Някога ,в далечната 1992 г ., се сдобих с първата ми Шкода 120Л , произведена 1979 г . По него време се движех с едно оранжево недоразумение на АЗЛК , така че Шкодето рязко ми хареса , взех и една друга Шкода 105Л 1986 г производство (за по-красивата част от семейството) , и за дълго заложих на тез' машини за основни семейни возила.... За тях мога две теми да напиша , бях млад и шашав , не ми тежеше да ги човъркам , глася ,занимавам с ВиК, пътувам ....и т. н. Имам доста хубави моменти и спомени с тях , ако и покрай тях да изучих подробно устройството на двигателя, добих навици на средно кадърен водопроводчик, разбрах нагледно термина "чупеща се полуоска", а и до днес, единствения прибор на таблото, който ме вълнува, е термометъра (шкода комплекс  :blush:  ) ... а бе отплеснах се в спомени .... Некъде около милениума , обаче се сдобих (жената винаги е права ) с първото Рено (19) , а Шкодите бяха щастливо продадени (но не мисля , че някоя от тях още се движи ).... После ме захвана тихата лудост с Рената -(стигал съм до 5 в парка - сега са две +едно на единия син)...и бех позабравил Шкодите .... до оня ден - един приятел (не е шофьор и никога не е имал кола) наследи една 120 -ка  (която от няколко години беше недвижима собственост -(за съжаление и уличница ... ) ) и понеже я беше нагласил за Вечните ловни полета , ме кандърдиса , да я "раздвижа" до толкова , че да излезе от храсталака обрасъл я наоколо . Верно, първо не се впечатлих особено - доста поизгил под ,(интересно, но по вратите и по калниците, не че няма ръжда , но е странно малко ) , гумите спаднали , блокирало ляво задно колело (заради ръчната)... бе руина , до като влезнах вътре - 'ми тя 5 скоростна  :o ... и нещо ми "щракнА" - сетих се как "драпах" некога за едно такова ... тааа... поогледах я отзад - нищо притеснително , а в багажника и открих и бая чарколяк .... и некак си онуй 'гяволе почна да чопли .... и чопли ... и чопли ... Грех е в Надин, вика ... и днеска спазарх другарчето (на него му е важно да е на репатрака и да се не занимава вече с туй) и на место към Надин , свърнах по напред .... и се сдобих пак със 120 -ка  

А сега седя и мисля   :eusa_think:...и правя сметка колко бач' требва да й се тури, за да става за показ....и си викам Божеее, защо пак ...?!

се сдобих с такова чудо  :BangHead:  ... 'ма то некак си само си се получи ...

...Та така....

За  съжаление тия дни почти нищо няма да мога да ровя по нея , че си имам други (служебни) занимавки, но в най-скоро време , ще я кача на канала , да огледам количеството дамажи свързани с ръждата по пода , както и да огледам състоянието на хидравличните системи (казанчето е подозрително празно)... и да опитам да и чуя гласеца ... Ако по тия точки има удов ...ше оглозгам салона , за да я подготвя за реставрация .... но 'секо нещо с времето си ...За сега реставрационните тенекеджийски дейности ги мисля  за напролет (дори и заради повечето дневна светлина)

Ще съм много благодарен и за 'секакви съвети и ОЦУ (особено ценни указания) от "братството" - все пак съм в ролята на "блудния син" .... пък и доста време мина от както за последно съм човъркал задномоторник с карбуратор и ЧН запалване

Благодаря за търпението!

Този пост е редактиран от rumasl: 07 януари 2018 - 22:11

#2 zloQQ

zloQQ

• Без ранг

• Фен на клуба

• 3671 Мнения:
  • Населено място:Over sea
  • Гараж:
    ŠKODA Octavia L&K 1.9 TDI AHF ŠKODA Octavia vRS 2.0 TDI CEGA

Публикувано 07 януари 2018 - 23:26

Старата любов...ръжда не хваща :)
Привет и...честито! Аз със съвети не мога да бъда полезен, но ще следя с интерес развитието!

#3 SKODA 105 RS

SKODA 105 RS

• Модератор

• Moderators

• 3625 Мнения:
  • Гараж:
    Š 105L 19.02.1979 - Белослава ;) Š 120L 1981 |Jaroslava| ; Škoda Octavia vRS 28.12.2001 - Silver Star

Публикувано 08 януари 2018 - 07:54

Здравей колега и добре дошъл отново в света на задномоторките. Като ти остане повече време, направи малко снимки и сподели конкретно какви проблеми и притеснения имаш и ще помагаме с каквото можеш.

Поздрави и успех с начинанието! :)

#4 maxrpm

maxrpm

• Master of Škoda

• Фен на клуба

• 5035 Мнения:
  • Гараж:
    .

Публикувано 08 януари 2018 - 09:25

Щракни някоя снимка, да я видим, пък напролет , когато я започнеш, ще и умуваме. Има ли къде да седи зимата? За мен 5цата кутия е прехвалена...

Този пост е редактиран от maxrpm: 08 януари 2018 - 09:26

#5 rumasl

rumasl

• Members

• 4 Мнения:
  • Гараж:

Публикувано 08 януари 2018 - 12:14

Щракни някоя снимка, да я видим, пък напролет , когато я започнеш, ще и умуваме. Има ли къде да седи зимата? За мен 5цата кутия е прехвалена...

Ето:

038411186-big.jpg?r=0

За сега е само тази

Като изключим , че са разчистени храсталаците около задната  й част, почти така я намерих...( до задната й гума се вижда и котарака , битуващ под нея(не му хареса ,че му взимаме къщичката) )

За проблеми - има доста - като се започне от това , че предното стъкло е сменявано , но лайсната(освен ,че е от по-старото купе) е сложена доста левашки (както е видно), минем през натиснатия калник, празните казанчета за охладителна и хидравлична течности (съответно пълна липса на спирачки и съединител), блокиралата ръчна (поне след като срязах жилото до блокиралото колело ,успях да раздвижа остатъка му, за да прибере челюстите и размърда колелото )и стигнем до изгнилия под и още некои нещица по декорацията . Поне на място всички предавки влизат без усилие (което разбира се, все още нищо не значи) , двигателят се превърта на ръка нормално , като се усеща и компресията (разбира се , не съм я мерил ), масло има - видимо чисто...Все още не е била на канал , за да видя освен степента на поражения по пода , състоянието на тръбите (охладителни и хидравлични)... За маркучите - не коментирам - дори всичко друго да й беше ОК , на тези години са си за задължителна смяна . 

След прегледа на канал и евентуалния старт на мотора , ще реша какво да я правя - много ми се иска да я върна на пътя (е ,със сигурност няма да е ежедневка и няма де е нито бързо , нито лесно )... но зависи ... 

Да, имам къде да я държа , прибрана е ...

Като за начало едно питане (сигурен съм , че ако разровя форума , ще намеря отговорите , но предпочитам да е синтезирано , така че извинете ме): къде в София и Пловдив останаха магазини , в които се намират части за тез' возила ? Някога имаше един зад баня Мадара и един на ул.Опълченска (не съм го виждал скоро).

#6 krasipask

krasipask

• PipPip
  • Веднъж карал Škoda

• Members

• 275 Мнения:
  • Гараж:
    S 120L'81(prodal) ;S Favorit 135LS'92 ;S Favorit 135LX'94

Публикувано 08 януари 2018 - 13:24

Магазини в София , които знам !
бул.Васил Левски144 ;
Симеоновско шосе 114 (след х-л Амбасадор);

Има и на Монтевидео ,но незнам точния адрес.

#7 SKODA 105 RS

SKODA 105 RS

• Модератор

• Moderators

• 3625 Мнения:
  • Гараж:
    Š 105L 19.02.1979 - Белослава ;) Š 120L 1981 |Jaroslava| ; Škoda Octavia vRS 28.12.2001 - Silver Star

Публикувано 08 януари 2018 - 14:33

В Ауто Кели също има доста неща за 105/120 все още.

#8 maxrpm

maxrpm

• Master of Škoda

• Фен на клуба

• 5035 Мнения:
  • Гараж:
    .

Публикувано 08 януари 2018 - 16:29

Съветвам те максимално бързо (още днес!)  да върнеш разпънката в жлеба на уплътнението и да извадиш мокета за подсушаване. Тази кола тече като градинска лейка.

#9 __smirnoff__

__smirnoff__

• Веднъж карал Škoda

• Фен на клуба

• 221 Мнения:
  • Населено място:Пловдив
  • Гараж:
    1985 Skoda 105L, 1985 Skoda 120L, 2006 Hyundai Santa Fe 2.7 v6, 2006 Volkswagen Golf 1.9 TDi

Публикувано 08 януари 2018 - 19:58

Добре дошъл, и успех в начинанието! Има ли мерак, ще станат нещата, пък и щом имаш дългогодишен опит, още по-добре :) Аз като се запознавах със шкодите преди няколко години, имах знания, клонящи към нула, така че опита ще ти е много от полза, пък тук съм сигурен, че всички ще помагаме, кой с каквото може. Още веднъж - успех, иначе съм сигурен, че като дойде време да и чуеш гласа, ще си запали все едно до вчера е работила :) 

#10 rumasl

rumasl

• Members

• 4 Мнения:
  • Гараж:

Публикувано 08 януари 2018 - 20:02

Благодаря за отговорите и подкрепата   :)

Мокета е махнат (така я открих )

Разпънката (въпросната лайсна ) от снимката на уплътнението на стъклото я наместих ( доколкото беше възможно, доста е деформирана и не ляга добре по ъглите ) още вчера (след като я свалих от репатрака). Това също е една от точките за отстраняване . А и колата е под навес (общо взето на сухо)... 

Този пост е редактиран от rumasl: 08 януари 2018 - 20:05

#11 desislav stanev

desislav stanev

• PipPip
  • Веднъж карал Škoda

• Members

• 238 Мнения:
  • Населено място:Pleven
  • Гараж:
    Skoda120L,Dacia Sandero, CZ250-485

Публикувано 09 януари 2018 - 07:23

Честита ти нова-стара любов!Личи си,по емоционалния първи пост,че шкодаджийското огънче гори в теб)

Ще чакаме с нетърпение да чуем гласеца!

Поздравления за решението ти!

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни