Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Масло в скоросната кутия


Hari

Recommended Posts

Здравейте колеги ,

Имам аз една шкодичка 130 с 5 скорости 89-ти набор и понеже скоросната кутия е доста умаслена реших да проверя маслото:)

Четох в зелена книга "Ремионтирам шкода" или нещо подобно беше , и там пише да се провери от контролната пробка, ама къде да лягам под колата в тия студове :) и се сетих че навремето един майстор ми каза че се проверявало с пръчката за маслото ама като ме помня колко трябдаше да е над максимума :) :)

Ще съм благодарен ако някой ме подести :)

 

Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверка и доливане на масло:

 

Снемете средния капак намиращ се на пода на допълнителния багажник и с изтегляне снемете капачката на наливния отвор за маслото и с масломерната пръчка измерете нивото на маслото. Пръчката трябва да опира на дъното на кутията. Нивото трябва да е около 8мм над горната черта. След доливане изчакайте 2 минути и проверете пак. Из "Инструкция за обслужване и подържане" - дават ти я с колата като я купиш.

 

Аз съм направил с ножовката още един белег на мойта пръчка за по-лесно отчитане. Няма Шкода на която скоростната кутия да не е доста омаслена, не се притеснявай. Маслото обаче не е вечно и е желателно да се сменя.

 

Ела на някоя среща да я видиме тая 130-ка, че са малко тия коли, да и се порадваме. Айде успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия отговор :)

Скоро открих този форум и вече ще го следя както и срещите :)

Добре че не долях защото в главата ми беше останало нещо като 8см. , а то било 8мм :)

Щях да я удавя тая ск. кутия :mrgreen:

Ами аз да си призная миналата година го сменях маслото и сложих някакво българско но тогава проверявеах през контролната пробка и сипвах както го гледах от един сайт http://come.to/yellow.devil

gearbox and differential

4-gear 1,75 l of oil

5-gear 2,4 l of oil

 

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно меренето на нивото на маслото в скоростната кутия с щеката за маслото на двигателя. Мисля, че има разлика, дали колата е М модификация или не, която разликата идва от различната щека. За преди М ако не се лъжа е 8мм над горния белег, а за М - 13 мм над горния белег на щеката (не съм обаче 100% сигурен за стойностите). Не знам дали има разлика при 5-степенната кутия. Би било най-добре да се измери нивото с контролната пробка, след това да се измери с щеката и да се отбележи на нея, за да може да се мери после с нея точно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен ми е интересна тази тема :)

А какво ще стане ако маслото е повече ???

Примерно ако трябва да е 8мм. а то е 13мм над максимуна на щеката ??

 

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да отбележа, че 8мм явно е за преди М модификацията /преди 84/. Мойта книжка е от тогава. На следващите сигурно пише повече, защото са с по-плитък картер на двитателя и явно пръчката е по-къса! На 130-ката сигурно е точно така. При мене е повече и не виждам нищо лошо в това. При желание зимата човек може да си налее по-рядко масло за ск. сутии, което ще облекчи значително загряването на скоростната кутия и нормалната и работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.