Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Винетка - никога повече


Recommended Posts

Приятели,

Искам да споделя, че вчера подкарах Шкодичката по пътя Бистрица-Железница - Поповяне - Самоков (стария път за Самоков). За да не нарушавам, купих си и винетка - седмична, 4.50 лв. Обаче останах отвратен от състоянието на пътя между Околовръстното и Бистрица, между Бистрица и Железница, между Железница и Ковечевица и в самите села. Пътното платно навсякъде е осеяно с дупки, както извън, така и във вътрешността на селата и те правят невъзможно автомобилите да се движат нормално. Има и огромен брой така наречените дупки "невидимки" - виждаш ги в последния момент или са така замаскирани, че не ги виждаш, а направо ги усещаш по доста неприятен начин. Миналата година също си купих две седмични винетки докато бях на море и мога да твърдя, че даже по пътя София-Варна има дупки особено по към Варна, а и по морето също. Само отделни, но изключително малко пътни отсечки наистина бяха без забележки. Да не говорим за второстепенни отсечки и второ- или третокласни пътища. Те са в окаяно състояние, например отсечката Венец-Шумен от пътя Силистра-Шумен. Затова мисля повече да не си купувам винетка, тъй като държавата, по точно държавната ИА "Пътища" не си изпълнява задълженията да поддържа

пътищата в нормално състояние за парите, които хората дават за винетки. С общините положението е същото - 15 лв. е пътния данък за Шкодичките, и си плащам, за да ми разбиват колата с тия дупки.

Затова предлагам в тая тема да пускаме мнения, предложения и да споделяме опит относно опасни пътни отсечки с много дупки, засади на КАТ извън градовете, особено за коли без винетки, идеи дали можем да използваме нормативната база - примерно закона за вредите, нанесени от държавата на граждани, закона за задълженията и договорите (не може да плащаш за нещо, което не получаваш, или срещу парите, които даваш, да не получаваш нищо), идеи как да процедираме и евентуално да съдем общината/ИА пътища ако си счупим колата в дупка, какво да правим като ни хванат катаджиите да караме без винетка.

Да речем ако си счупиш колата в дупка и извикаш КАТ те ти съставят акт за движение с несъобразена скорост. На всичко отгоре правят всичко възможно да не ти напишат протокол, в който да е описана дупката и с който можеш да съдиш общината/държавата. Мисля си, че в такъв акт може да се напише примерно следната забележка, която да ти даде възможност да го оспорваш и по-късно да заведеш дело за щетите по автомобила. "Констатацията, че моето МПС се е движило с несъобразена с пътните условия скорост е невярна, небоснована и недоказана, поради което е необходимо извършването на автотехническа експертиза за възможния спирачен път на моя автомобил при максимално разрешената скорост в тази отсечка и при различни по-ниски скорости, в съчетание с видимостта на пътното платно в часа, в който е настъпило произшествието".

 

Или нещо такова. Някой юрист може даже по-добре да го формулира.

Между другото в някаква подобна тема във форума на Ауди видях следното, което много ми хареса - при написан от катаджии акт пишеш забележка - "Актът беше съставен изцяло по мое настояване, тъй като служителите на КАТ намекнаха за друг начин за разрешаване на проблема". Хора твърдят, че са им късали акта след като са писали това. :lol: :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега пътната настилка е леш в цялата страна. Допреди известно време работих като шофьор и съм обиколил доста милата ми родина. Това което си писал е вярно и вече беше обсъждано в една тема. Доколкото разбрах от един бакшиш негов колега е осъдил община Пловдив защото с скорост 40 км/ч попада в яма и криви 2 чисто нови ляти джанти и пука 2 чисто нови гуми Мишлен. Не е подписал акта за несъобразена скорост и нещата са стигнали до съд. Незнам с какъв адвокат е отишъл но са го обещитили с 8 палки. В форумите се обсъждаше общ национален протест пред народното събрание. Освен кухи обещания нищо няма да стане. Само съд му е маиката. И пак няма да им пука на държавниците защото това са пари от данъци които пак ние сме давали но поне ще си ги върнем. Според мен единствения начин да се постигне нещо е с повечко дела от този тип за да се бръкне в хазната и да не остане толкова за крадене за тия мошеници. Друго нещо е ако всички кажат няма да си купуваме минетки да де винетки докато невидим свястни пътища. Както казах и в предишната тема по тоя въпрос миналата година са събрани над 200 милиона лева от винетки. Къде са тия пари. А за информация за дупките какво да пишем има си саит www.dupkite.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глобата е 100 лв за без винетка за автомобили под 8 места, 200 лв. за 8 места и 500 лв. за над 8 места, с две оси или товарен с ремарке (Закон за движение по пътищата, чл. 179 ал. 3).

А относно сайта за дупките, там може само снимки да се пускат с текст, но не може само текст, примерно да опишеш къде какви дупки има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами маи имат форум и там. Но и да пишем когато човек кара по даден път си ги знае дупките. Примерно ако трябва да ви опиша някой Пловдивска улица ще трябва да изпиша един роман как да направите сравнително безболезнено слалома си през нея. Горе долу ще заприлича на записките на навигатор от WRC " мини в втора лента 2ра скорост 40 километра S oбразен шикан между дясна и средна лента 200метра безопасен участък спирачки канал по целият път...." и така нататак. За съжаление може би трябва да пишем за пътищата без дупки защото те са уникатите в България колкото и да не ни се иска

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PV-развираемо е поведението-но все пак е по-добре да олекнеш с 15лева,отколкото със 100 или 200-понеже те куките едва ли ще се трогнат от горчивата изтина за пътя!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей това може да се запише в акт за липса на винетка-чл. 75. ал.2 от Закона за устройство на територията "Комуникационно-транспортните мрежи и съоръжения следва да осигуряват най-добри условия за удобен, безопасен и икономичен транспорт на пътници и товари..."

 

Т. е. като забележка в акта може да се напише - Въпреки че винтетните такси трябва да се използват за поддържане на пътищата, то пътният участък не отговоря на условията на чл. 75 ал.2 от Закона за устройство на територията" и после съдиш държавата, че не е осигурила удобен и безопасен транспорт. Трябва само експетиза, че пътя е далеч от удобен и безопасен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

Еии аз сам от железница и мога да ви кажа че пътят между железница и бистрица е направо ужасен не направо е УЖАСЕН !!!

А доколкото винетките защо мислиш че сички знаци около Железница са изкъртени ??? ! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

през почивните дни пътувах към Банско и забравих да си купя винетка на излизане от София. Спирал съм на всяка бензиностанция Петрол и ОМВ по пътя да търся винетка и не намерих ... всички казваха че нямало ... и така си откарах до Банско и обратно без винетка ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.