Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Как да си направим биодизел :)


Recommended Posts

Взех това от форума на VW http://vwclub-bg.org/forum/viewtopic.php?t=18397&postdays=0&postorder=asc&start=135

 

Това е най-лесният и "дурако-устойчив" метод за направата на малки количества биодизел вкъщи. Единствените "по-специални" добавки които са необходими са термометър до 150 градуса, мерителен съд за да измерите точно количество натриева основа (NaOH) или т.нар. сода каустик и нещо в което да отмерите 250 ml метанол и 1L растителна мазнина.

 

Внимание!

 

Ще работите с опасни химикали! Трябва да сте много внимателни!

Метанолът е лесно запалим и може да се абсорбира през кожата или да се вдиша. СИЛНО ОТРОВЕН! Внимавайте да не вдишате парите му.

Натриевата основа може да предизвика изгаряния по кожата! трябва да сте с дълги ръкави, панталони и затворени обувки.

Винаги имайте течаща вода наблизо за да се измиете бързо ако стане злополука. Носете ръкавици, предпазни очила.

 

Метанола завира при температура 65 градуса целзии, затова мазнината трябва да е под 60 градуса.

 

Метанола и натриевата основа може да си набавите от фирмите за химически реагенти. Има няколко в София.

 

Необходими инструменти:

 

1. 1 бр. 2 литрова бутилка от кола, фанта,спрайт, пепси, миринда .....

2. 1 бр. - термометър до 120-150 градуса (продава се пак във фирмите за химикали и химищески принадлежности)

3. Мерителен съд или точна везна за да отмерите точно натриевата основа

4. Мерителен съд за течности , за отмерване на 250 мл метанол

5. купичка (стъклена или керамична) за смесване на метанола с натриевата основа.

6. фуния

 

Необходими материали:

1 л мазнина - олио чисто или използвано

250 мл метанол

около 10 грама натриева основа - NaOH - известна като сода каустик

 

Приготвяне:

-Мазнината

Ако имате изполвано олио като суровина, загрейте го до 120 градуса за да се изпари всичката вода която е поело при пърженето. Олиото ще пръска и цвърчи докато не се изпари водата. След като спре и се упокои го оставете да се охлади.

Ако използвате чисто неизползвано олио, само го загрейте до 55 градуса.

-Метаоксид

ВНИМАНИЕ! отровно, внимавайте да не го вдишате.

Ако използвате чисто олио, ще са необходими около 4гр. NaOH. Ако олиото е старо опитайте с 6-7 грама, или най точно трябва да се използва метода титриране, за определяне на точното количество.

(Автора използва 6 гр. при направата от най ралзични мазнини и винаги се получвало - бел.пр.)

Натриевата основа и метанола не се смесват много лесно, затова ви трябва търпение.

Не помирисвайте парите в никакъв случай! Смесвайте ги на открито!

За по бързо смесване започнете с малко количество метанол със стайна температура. ( не топъл) По време на смесването се отделя голямо количество ТОПЛИНА! Бъдете внимателни! . температурата на сместа ще се покачи много бързо. Реакцията е силно екзотермична. Това е нормално. бъркайте докато натриевата основа се разтвори напълно. Разтварянето ще отнеме около 10 минути. След като се разтвори налъпно долейте остатъка от метанола до 250 мл.

-БИОДИЗЕЛ

След като температурата на загрятото олио падне под 60 градуса, използвайте фуния и го налейте в двулитровата бутилка. След това налейте вътре току що направената смес от метанол и натриева основа.Затворете плътно бутилката и клатете бутилката интензивно в продължение на 10 секунди. Тази реакция не е опасна и не отделя топлина или газове.

Сега оставете бутилката на масата и наблюдавайте как цвета се променя от светло бозаво към тъмно кафяво.След около 10 минути получилия се съпътстващ реакцията глицерин ще започне да се утаява на дъното. Убедете се че има ясно очертана граница между глицерола и биодизела. Тя бавно че се очертава.

След около час по голямата част от глицерола ще се отделила. Този процес се нарича сепарация.

Вече имате бутилка с чист светъл биодизел стоящ върху тъмен глицерол. Биодизела ще е мътен първоначално. Ще отнеме около ден-два за да се избистри. Обикновено глицерола е същото или малко повече от количеството метанол изполван в началото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:smt082 :smt082

хахаха ... jтова ме разсмя.....

 

Е сега е момента който има приятел главен готвач.

И като сложи ибрашно на вкус и сол колкото поеме

:))

 

 

А може да продължим със

"КАК ДА си направим малка домашна Атомна централа"

 

1. намираме си няколко шепи молекули, после ги разделяме на атоми - нещо като чистене на леща :)

2. Сега трябва да свалим електронната обвивка.. ами то името нали и е такова - обвивка обелка - може да стане с например с белачката за картофи..... и т.н. ...

3.... после ще ни трябва преса за разбиване на атоми.....най.добре - преса за индийско орехче...

 

 

А сега сериозно - като почнем да си караме колите с ракия - сигурно темите за производство на гориво ще са още по-интересни. :smt103 :smt103 :smt103

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заглавието на темата ми звучи така: "Как да си счупим по - бързо колата"
"Как да си счупим по-бързо колата и да влезем в болница с химически изгаряния" - поне аз с мойта пословична сръчност това ще направя :P ! Поздрави!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е гати за момент се върнах в университета където февуари си взех дипломата за молекулярен биолог. Все едно съм в лаборатория. Има разни неща дето ги дават по телевизията с предупреждението "Не правете това вкъщи". Много точно е отбелязано че тези химилали са доста опасни. До изгарания ако се внимава не се стига аз поне за 4 години не съм пострадал но е гарантирано надишването с много кофти съединения. Според мен макар че съм се занимавал с доста химични реакции е недопустимо да се прави в домашни условия. А и самите химикали не са толкоз евтинки. Важна подробност която колегата е забравил глицерина е избухлив не чак колкото нитроглицерина но все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз просто постнах това от друг форум :) не мисля да го "произвеждам" вкъщи, но рецептата за производстото му е такава .Само че при домашни условия и без оборудване трудно ще се направи качествен биодизел :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:smt082 :smt082

хахаха ... jтова ме разсмя.....

 

Е сега е момента който има приятел главен готвач.

И като сложи ибрашно на вкус и сол колкото поеме

:))

 

 

А може да продължим със

"КАК ДА си направим малка домашна Атомна централа"

 

1. намираме си няколко шепи молекули, после ги разделяме на атоми - нещо като чистене на леща :)

2. Сега трябва да свалим електронната обвивка.. ами то името нали и е такова - обвивка обелка - може да стане с например с белачката за картофи..... и т.н. ...

3.... после ще ни трябва преса за разбиване на атоми.....най.добре - преса за индийско орехче...

 

 

А сега сериозно - като почнем да си караме колите с ракия - сигурно темите за производство на гориво ще са още по-интересни. :smt103 :smt103 :smt103

Колега, ти луд ли си да си наливам безценната течност (ракия) в резервоара.Само за справка - 1л ракия е 5-8 лв (домашна), а 1л бензин А95 е 1,88 лв.И другото което е, едва ли с ракията ще върви повече от на бензин :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Сега сериозно по темата ... смятам, че ще е 1000 пъти по-лесно да ида и да си го налея от бензиностанцията, отколкото да си играя 3 дена вкъщи с 1л биодизел :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.