Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Новото в ЗДвП


mimi.b™

Recommended Posts

Вчера парламентът прие промените в Закона за движение по пътищата!

Поставянето на предпазни колани на всички седалки става задължително и отговорността вече носи шофьорът,а не както до сега пътниците.

Водачите със стаж по-малко от две години,освен по-малък брой контролни точки,ще бъдат глобявани при алкохолно съдържание над 0,2 промила.За тези с по-голям стаж остава минимумът от 0,5.

Един месец лишаване от право на управление и глоба от 200 до 500 лв. очаква тези,чиито алкохол в кръвта е до 1,5 промила.При повторно нарушение за наличие на алкохол,на водачите се отнема книжката за срок от 1 до 3 год. и глобата е от 1000 до 2000 лв.

С глоба от 250 лв. и отнемане на книжката за 3 месеца,ще бъдат наказвани шофьорите за превишаване на скоростта от 50 км./ч. в населено място,с повече от 51 км.

Глобите до 50 лв.ще могат да се плащат директно на служителите на КАТ на място.В този случай не се отнемат контр.точки.Предвижда се скоро да бъдат осигурени и техн. средства,които да следят за корупция в този случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре аз сега на Felicia-та имам и задни колани.

Ама на 105-цата като нямам заводско да няма да ме задължат да слагам?

А за алкохолно съдържание съм съгласен...като знам някой на мойте години като се качи на колата от дискотеката пиян и последствията са много сериозни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КАТ-аджийте винаги търсят за какво да се хванат,та нищо чудно да ви се наложи допълнителен монтаж на колани на задните седалки.

На мен пък ми е любопитно за глобите на място,касови апарати ли ще им раздават? :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мими, това с по-малкото точки е от доста време. На талончето ми пише "максимален размер 27" вместо 39 точки.

 

Относно коланите, да задължително е, ако за заводски монтирани. На нашите по-стари шкодички няма как да ни задължат да си сложим колани. Въпреки че, при повече желание е възможно, примерно Cacadu, доколкото помня, си беше сложила задни колани в Октавията.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми като няма даже дупки за колани - ако разпробием и си ги монтираме все пак, тогава пък може да ни глобят за промяна в контрукцията, ако не сме минали Технотест - верно тия катили винаги ще си изпросят почерпката! :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

gogata правилно е написал, че е абсурд да си слагаме колани на задните седалки на старите Шкоди. Ползват се само ако са налични, между другото то си е задължително да се ползват всички налични колани и по сегашния закон. Ето го текста (посл. променен април 2006)

Чл. 135. Пътниците са длъжни:

1. да изпълняват указанията на водача и на персонала, обслужващ пътното

превозно средство;

2. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) да използват

обезопасителните колани, с които са комплектовани автомобилите;

3. да поставят на главата си защитна каска, когато пътуват с мотоциклет или с

мотопед.

Чл. 136. Могат да не ползват обезопасителни колани:

1. бременните жени;

(3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)

2. лица, чието физическо състояние не позволява употребата на колан.

3. (отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)

С глоба 20 лв. се наказва пътник, който не изпълнява задължението за използване на

предпазен колан или носене на каска.

 

Ето ги новите промени:

“Раздел ХХV

Обезопасителни колани, защитни каски, детски обезопасителни системи

Чл. 137а. (1) Водачите на автомобили, оборудвани с обезопасителни колани, са длъжни да ги ползват.

(2) Водачите на автомобили, оборудвани с обезопасителни колани, са длъжни да превозват пътниците с поставени колани.

(3) Пътниците в автомобили, оборудвани с обезопасителни колани, са длъжни да ги ползват.

(4) Могат да не ползват обезопасителни колани:

1. бременни жени;

2. лица, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан.

(7) Деца под 12 години или които са по-ниски от 150 см могат да бъдат превозвани в моторни превозни средства, ако се използват детски обезопасителни системи, които са официално разрешени и подходящи за децата. Разпоредбите на тази алинея не важат при предоставяне на таксиметрови услуги.

 

Лично на мен са ми по-интересни наказанията за превишена скорост - вече ще има освен глоба и лишаване от правоуправление от 1 до 3 месеца.

§ 62. Член 182 се изменя така:

“Чл. 182. (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:

1. за превишаване до 10 км/час - с глоба 10 лв.;

2. за превишаване от 11 до 20 км/час - с глоба 30 лв.;

3. за превишаване от 21 до 25 км/час - с глоба 50 лв.;

4. за превишаване от 26 до 30 км/час - с глоба 100 лв. и един месец лишаване от правоуправление;

5. за превишаване от 31 до 40 км/час - с глоба 150 лв. и един месец лишаване от правоуправление;

6. за превишаване над 41 км/час - с глоба 200 лв. и два месеца лишаване от правоуправление;

7. за превишаване над 51 км/час - с глоба 250 лв. и 3 месеца лишаване от правоуправление.

(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:

1. за превишаване до 10 км/час - с глоба 10 лв.;

2. за превишаване от 11 до 20 км/час - с глоба 30 лв.;

3. за превишаване от 21 до 30 км/час - с глоба 50 лв.;

4. за превишаване от 31 до 40 км/час - с глоба 100 лв. и един месец лишаване от правоуправление;

5. за превишаване от 41 до 50 км/час - с глоба 150 лв. и два месеца лишаване от правоуправление;

6. за превишаване над 51 км/час - с глоба 200 лв. и 3 месеца лишаване от правоуправление.

 

 

Нищо не се споменава за стикери и прегледи за газови уредби.

 

На който му се чете: http://www.parliament.bg/bills/40/602-01-90.rtf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във въпросната наредба става въпрос за това всички пътуващи да си поставят колани, а не за монтаж на колани! Т.е. ако колата фабрично няма монтирани такива, пътника няма какво да си слага. Допълнително за правилното тълкуване на това постановление е допълнението, че за разлика от преди сега водача носи изцяло отговорността за поставянето на колани. А това "преди" беше, че ако спътника ми е без колан глобата е за него, а не за мен. И никога не е било тълкувано "ако спътника ми не си е монтирал колан".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега попаднах и на това.

 

Шофьор, който не си плати глобата, може да остане без книжка дори за една година, ако бъде спипан да кара. Така вчера експерти от КАТ разтълкуваха промените в Закона за движението по пътищата, приети в сряда от парламента на първо четене.

Когато нарушител получи акт на пътя, катаджията ще му взима синия контролен талон, както е досега. След месец провинилият се ще получи наказателно постановление и ще има още месец, през който да си плати глобата. Чак когато представи бележка, че е внесъл сумата, ще му върнат синия талон.

Ако глобата не се плати, следва отнемане на книжката: при една глоба - за 3 месеца, при повече - за 6 месеца. Веднага щом парите бъдат преведени, водачът ще си получи и книжката, и талона, и ще кара, без да чака месеците да изтекат. Но ако не плати, а седне зад волана, документите му ще останат още 6 месеца “на трупчета”.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хе хе таман си подсигурих два болта за задните коани :mrgreen:

 

П.П. Германски полицай обяснява за токущо станала катастрофа м/у Мерцедес и БМВ с думите :

- Ето тез в Мерцедеса нямаха колани и загинаха.

- А тез в БМВ то ?

- Те са като живички :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво! Аз лично приветствам по-солените глоби. Ако може и още по-солени! Явно това е единственният начин да се вразумят убийците на пътя - като им се бръкне по-дълбоко в джоба! Остава въпроса със събираемоста... :?

Колкото до коланите отзад... Правилно е да глобяват шофьора, защото, качвайки някой в колата си, той е отговорен за него! Не е ли така? И колеги, да ви попитам, как бихте си возили децата, ако са малки? Ами крайно време е да се въведе задължителното използване на детска седалка (която дори при наличието на системата ISOFIX предполага използването на предпазен колан). Така е навсякъде без Бг :( Лошото е, че всеки си мисли: "Това на мен не може да се случи!" А като се случи...вече е късно. Който иска да се връзва, който не иска - негова си работа. Аз лично никога не карам без колан. Никога не карам някой насила да си слага колана - това си е личен избор, но много често ми се е случвало, хората, които возя да си слагат предпазните колани сами. Но определено не е защото карам като (само)убиец. Явно мислят за безопасността си сами.

Далеч съм от мисълта, че колана ще ме спаси при катастрофа със 120+, но помага при по-ниските скорости. Казвам го това от опит от работата ми като спасител...и като обикновен човек, на които се е налагало 4 пъти да вади хора от смазани коли... Тъпо нали... Нужно ли е всеки да го види и/или изпита на гърба си, за да разбере, че компромиси с безопасността си и тази на другите не се правят?

Та ако карам 1000МБ/105/120....няма значение, каква кола, ще си монтирам колани отзад още преди КАТ и Парламента да го изискат. Безопасността на детето, което е отзад е по-важна. Някой несъгласен? Аз съм сигурен в мен и в колата, но знам ли кой е срещу мен?

Та всеки си носи отговорностите, колкото и смешно да се стори на някой това!

:!:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вдигането на глобите - ок. Лошото е че пак ще стоят на капан на абсолютно безмислено място.

За коланите - ок. Не ми харесва че наказанието е за водача. Как може шофиора да накара шефа си да си сложи колан?!??! И още нещо. Колана е ЛИЧНО предпазно средство. Не слагането му вреди на този който не го е сложил, не на останалите участници в движението. Аз винаги карам с колан. Но никого (освен жената) не задължавам да го ползва....

За монтажа на коланите - ако конструктивно колата няма колани не си длъжен да ги ползваш. Което не означава, че ако е имала и си ги махнал не нарушаваш закона! Така че тея дето имат - да ги ползват. Тия дето нямат - сами решават ;)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за оф-топика,но като видях темата се сетих че имам един акт от около 8 месеца, който не съм си платил. Някой знае ли дали текат някакви лихви, за да знам колко пари да внеса? Благодаря за отговорите и пак извинявайте за отклонението...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички :smt043

 

Две неща не мога да разбера :?: :-k

1. Защо водача да е отговорен за пътниците да си слагат коланите ?!?! Ще ни накарат да се кареме с приятелите на задните седелки :D о не слагаш колан я слизай веднага :mrgreen:

2. Представям си следната ситуация, катаджия с касов апарат, нервно потропващ по него вместо с палка и вика виж сегааааа да ти пусна ли една касова бележка за 50 лв. или да се разберем за "дарение" от 30 лв. :mrgreen: :smt040

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не съм съгласен с това да се глобяват шофьорите при неслагането на колан от останалите пътници. Още малко ще искат да им осигуряваме храна и вода за изпът, като някоя бавачка :evil: :evil: :evil: Тъпо е !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък мисля, че шофьора е отговорен за пътнците в автомобила. Или някой от задната седалка управлява колата според вас? То е ясно, че в пререкания не трябва да се стига - достатъчно е всеки разумен човек да отговаря сам за безопасността си. Не е нужно шофьора да го подсеща.

И към последните двама колеги имам въпрос. След катастрофа, лежите в болницата, но сам в стаята и никой не ви казва нищо за хората, които са били с вас в колата. 3 дни! Казват, че всичко е ОК - даже не са в болница...а вие си мислите: " Добре де - защо тогава не дойдат да ме видят аз как съм? Дали не ме лъжат лекарите и роднините? Дали не съм ги убил?"... Е - накрая може всичко да е наред, но ако има смъртни случаи...ако по ваша вина се е случило най-лошото с най-добрия ви приятел, с някой, с който сте били заедно от деца...или пък ако в колата са били Вашите деца? Е да - ама е късно. Та все си мисля, че човек трябва да помисли за близките си преди да стане така..."След дъжд, качулка".

И да отбележа още нещо. Ние може да сме сигурни в нас, но знаем ли кой е срещу нас? Кой може да изскочи от дясно/ляво и да ни разполови колата? Кой, колко е пил?...

Коланите при висока скорост не могат да ви предпазят кой знае колко, но при по-леките удари е добре да са поставени. Макар да съм виждал и катастрофа с над 120, при която водача беше почти невредим, благодарение на колан ;)

Не се карайте с приятелите си, а им обяснете как стоят нещата. На дали ще Ви е приятно да си задавате някой от горните въпроси, които написах...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм против слагането на колан, точно обратното. Навик си ми е и го слагам абсолютно всеки път. И по принцип когато возя някой, той също си слага колана, но мисълта ми беше, че ни натоварват по този начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм против слагането на колан, точно обратното. Навик си ми е и го слагам абсолютно всеки път. И по принцип когато возя някой, той също си слага колана, но мисълта ми беше, че ни натоварват по този начин.

 

Е ти за натоварване ли приемаш това, да хвърлиш един поглед или да напомниш да се закопчаят на хората, които са важни за теб? Използваш колана за своята безопасност! Кво толкова, ако го напомниш на другите ;)

Така няма да натоварят мен и теб, защото ние явно имаме малко мозък. Ма тези - безотговорните - заради които има над 1000 убити по пътищата...за година! Как да се процедира с тях? Имаш ли по-добра идея, от тази, да им бръкнат в джоба? За съжаление, след като не става с блага дума, явно като на животните трябва да им се покаже - с "болка"...в джоба ;) За това приветствам новите глоби! Аз и ти няма да имаме проблеми с тях, нали ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет и мараба на компанията,

 

Айде стига глупости и дискримнация - колани ша слагаме !!! Азе сам 126 килца, Октавията тесна, пари нема за S класа да се ширим, талия също немам - къф колан - пробах да го сложим, он па къс, пущиняка !!! Нема управия, нема угодия, ей !!! Я че си одим с рейсо.

 

А сега съвсем сериозно :

Колана не е досада - той спасява живот !!!

 

Пример - хубавата ми съпруга, zloQQ я е виждал, се прибира с Голф 2 през 97 г . пролетта от Пловдив към София. Вали яко, тя е с предпазен колан. Удрят я отзад на магистралата, Голфа занася и от средната лента влиза в дясната и...... под ремаркето на един ТИР. ТИР - а я влачи близо 50 м. преди да спре. Жена ми каза, че не помни как е стояла в колата, заклещена под ремаркето, но помни болката от ...колана. Правете си изводите.

Ако коланите за задните седаки бяха безмислени, производителите нямаше да ги поставят,... или греша?

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм твърдо за коланите. По-миналия петък лично изпитах поредното доказателство, че колокото и да внимаваш, все някой може да те нацепи отзад или отстрани. Без малко не ме удариха отзад на светофар, като колата зад мен поднесе, удари друга кола в съседната лента (и двете с висока скорост) и я изхвърли от пътя. Ако човекът в другата кола беше без колан нямаше да е жив, а ако бяха ударили мен без колан, може би също нямаше да пиша сега тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миии има файда от коланите на задните седалки.

Децата бяха малки, летим със зазката нейде из търновско и аз набих спирачките да спася едно куче.

Ний с жена ми - вързани с коланите- нищо, ама едното хлапе дойде при нас отпред, а другото ми натърти гърба.

Да не говорим да стане беля и зад теб да е някой по-пухкав без колан - направо ще те отнесе барабар със седалката :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги аз не съм против коланите, аз самият винаги карам с колан, но не съм съгласен да ми се прехвърля отговорността, че пътника зад мен или до мен е без колан мен да ме глобяват!?

Напълно осъзнавам че аз нося отговорност за пътниците с моето шофиране и недай си боже катастрофа по моя вина или на някой друг.

Но защо не ги глобяват тях, или е по лесно на шофьора талона?!?!

Ако пътниците са непълнолетни съм съгласен аз да го отнеса, ама за пълнолетен човек, който сам мисли и взима решения и е отговорен пред закона.....

Това ми е въпроса?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.