Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимна течност за чистачки


hamsia

Recommended Posts

Ето на какво попаднах днес.Мисля, че е интересно и едновременно с това тъжно - даже и в най елементарни неща сме хитреци и не мислим .

Статията е от вестник "Стандарт" - http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-02-07&article=177593

 

Вредни препарати за чистачки заливат родния пазар

Тровят шофьорите с опасен метанол

Ако в колата замирише на водка, сменяйте течността, съветват експерти

 

През ноември 2004 г. в. "Стандарт" предупреди читателите си, че повечето български препарати за почистване на автомобилни стъкла в търговската мрежа съдържат опасния за здравето метилов спирт. В малки количества метанолът вреди на очите и дишането, а в големи може да доведе до ослепяване. Използването на метанол в битовата химия е забранено от 1995 г. Некоректни производители обаче го влагат тайно в продуктите си, тъй като е значително по-евтин от етиловия спирт. Препарати за чистачки с метанол и днес се продават в бензиностанциите и хипермаркетите в страната, установи наша проверка. Различното от 2004 г. е, че в България вече властват стандартите на ЕС, а еврокомисар по защитата на потребителите е българката Меглена Кунева.

 

orig_177593_bg.jpg

Четири от препаратите, съдържащи метилов алкохол

Фото Виктор Леви

 

Всеки е усетил дъха "на водка", който през зимата изпълва автомобилите при всяко напръскване на предните стъкла с почистваща течност. При кишаво време или когато калта и лугата по асфалта са в повече, ароматът на спирт е неотменен щрих от пътуването.

Малцина си задават въпроса какво точно съдържа спасителната течност. Гледат само в каква пропорция да я разредят, за да не замръзва през следващите дни. Разреждат я максимално, за да пестят стотинки, но и за да "убият" острия мирис, привлекателен единствено за катаджии. За това какъв препарат за чистачки наливат в казанчето, внимават само професионалните шофьори, най-вече таксиджиите. От опит знаят, че някои, особено евтините,

предизвикват силно главоболие

след 8-10 часа зад волана. Защото са с метилов спирт.

Поне пет са в момента масово използваните препарати за чистачки с метанол, установи проверка на "Стандарт". Два от тях - Motox и ЕКСОН, са произведени от казанлъшката фирма "Ароматик" ООД. Наличието на вредния за здравето спирт в тях доказва изследване в лабораторията "Соли, разтвори и дисперсии" на Химико-технологичния и металургичен университет в София от 6 ноември 2006 г. Двата продукта могат да се видят по рафтовете на "Мосю Бриколаж", "Петрол" и десетки други бензиностанции в страната.

Съдържание на метилов спирт разкриват и пробите на Car Care и Arte car на "Артхим" ООД - София, купени от търговската мрежа и изследвани на 20 декември 2006 г. Двата продукта се предлагат във веригите "Кауфланд" и "Хит", установи "Стандарт".

Метилов алкохол има и в препарата Screen wash auto express, чийто производител неизвестно защо не е обозначен на опаковката. На етикета е изписано само, че продуктът е произведен

по поръчка на английска фирма

Screen wash auto express в момента се продава в "Практикер" и веригата бензиностанции ОРЕТ.

"Не можем да кажем доколко тези пет препарата са вредни за потребителите, защото изследвахме единствено наличието на метанол, а не количеството на метиловия спирт в тях", коментираха от лабораторията, изследвала пробите. Експертите допускат, че при наличните в случая пропорции метиловият спирт не би могъл да предизвика здравни проблеми. Те обаче са категорични, че метанолът не е препоръчителен.

Изследванията доказват в същото време, че повечето български препарати на пазара са произведени с денатуриран етилов спирт и са напълно безвредни. Такива са "Еко" на "Приста ойл", "Максол", "Монопол". Метанол не съдържа и нито един от вносните препарати, които предлагат големите вериги бензиностанции, например "Рекс", "Уинтърпфлеге", "Карифил".

Използването на метилов алкохол и етиленгликол в битовите химически препарати в България е

 

отречено преди повече от 11 години

 

Забраната е наложена на 1 септември 1995 г. в приложение 3 на Наредба 35 на Министерството на здравеопазването. Оттогава здравното министерство неведнъж е отказвало да разреши производството на битова химия с метилов алкохол на различни фирми, увериха оттам. На 22 ноември 2004 г. главният държавен санитарен инспектор не приема техническата спесификация за производство на течност за чистачки на търновската фирма "НИВ" ЕООД. Пробите показват, че продуктът съдържа метанол и етиленгликол.

Преди няколко години заради наличието на опасни за здравето продукти властите в Москва затварят за 24 часа един от хипермаркетите на МЕТРО. Щетите на търговската верига плащат доставчиците на некачествени стоки. Подобна реакция на контролните органи у нас е непозната. Засега.

Божидар Димитров

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз съм ползвал от тази Arte car, която се продава в ХИТ. До момента нямам никакви оплаквания от нея. Купил съм я оттам, понеже редовно си пазарувам там и си мисля, че предлагат качествени продукти. И в момента съм с такава и не мисля да я сменя поне не докато не ми свърши. Още повече сега като разбрах, че е казанлъшко производство- все пак трябва да се подкрепя родното производство :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за дъха на водка е и така и не е така :) Ако беше по-студена зимата дъха може да идва и от задкормилните устройства :|

 

НЕ че го толерирам де, но ми се е случвало да ме вози такъв таксиджия, загрял :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А честито, аз карах доскоро с тая "Мотох" :? Вече съм с няква от Шел, която освен, че не мирише на водка даже мие :lol: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз откакто ми се спука снадката на маркучите сипвам концентрат от Лукойл. Пак е българско производство,но не е от изброените. Не мирише на нищо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм с някаква от ОМВ, мирише на спирт но не е от изброените. не мисля да я сменям или каквото и да било . до сега глава не ме е боляло от миене на стъклото. :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ужас, какво се предлага на българския пазар, нямам думи :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз незнам за тези ама да ви кажа все пак за зимната течност ...не купувайте никога ама никога от шел...там от 2 течности правят 3 или 4 знам го така хората изкарват пари...а на шел хемус нищо като хората не могат да направят...само лъжат ....ама течността навсякаъде е разредена...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карал съм с кво ли не в казанчето за чистачките и досега не съм купувал течност , която да не мирише на джибри ... OMV - 8 лв. - замръзва и смърди , Лукоил - 4 лв. същата смрад , ам не замръзва , сега карам с някаква "незнайния войн" за 2 лв. и не смърди , ам не е имало студове да я тествам дали замръзва , но не чисти добре :evil:

Най - доволен съм от някаква немска , която се продаваше в бензиностанцийте на Петрол , ама нямаааа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз карам с препарат за миене на прозорци,хем измива добре(нали за това е направен) и не е скъп.За замръзване замръзва,или по точно става на кристалчета,но на много ниска температура,каквато тази зима нямаше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карам с немски препарат от Метро, за сега нямам оплаквания вече втора или трета години си купувам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.