Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

глобен пешеходец?


Владо©

Recommended Posts

В последно време забелязвам една тенденция към обезумяване не само на "водачите на автомобили", но и на т.нар. "пешеходци". И докато "водачът" малко или много е защитен от автомобила си, то пешеходецът може да разчита само на добрите връзки "там горе" на ангела си хранител. Та поразрових се малко в ЗДП и се оказва, че има цял раздел "Правила за движение на пешеходците", а в два от членовете е написано следното:

"Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) При пресичане на платното за движение пешеходците са длъжни да преминават по пешеходните пътеки при спазване на следните правила:

1. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;

2. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без необходимост на платното за движение;

3. да спазват светлинните сигнали и сигналите на регулировчика;

4. да не преминават през ограждения от парапети или вериги.

(2) Извън населените места и по двулентовите двупосочни пътища в населените места, когато в близост до пешеходците няма пешеходна пътека, те могат да пресичат платното за движение и извън определените за това места, като при това спазват правилата по ал. 1, т. 1, 2 и 4.

 

Чл. 114. На пешеходците е забранено:

1. да навлизат внезапно на платното за движение;

2. да пресичат платното за движение при ограничена видимост;

3. да извършват търговия и услуги на платното за движение."

 

Със сигурност поне по 2 от тези точки всички сме или сме били "в наказателния". Та ми беше интересно - дали някой от вас някога е чул за глобен пешеходец:?: Или всички са на принципа "той е с колата, той ще ме пази" и не им пука, че в някакъв си закон пишело нещо, което трябвало да се спазва...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не съм чувал и ако не се повдигне гласно, ама много гласно въпроса няма и да чуя :evil: :evil: !!! За пешеходец книжка няма, няма и кой да го следи дали се "движи" адекватно на закона!

 

Често шофьорите избягват санкции, защото на полицаите не им се занимава, а какво остава да следят пешеходците!!!

 

А факт е, че масово "двукраките" :mrgreen: участници в движението хич не им пука къде излизат и как се движат, защото смятат, че ще ги пазят или че са достатъчно по-бързи и "по-маневрени" от колите, че да се "скрият". Мизерна работа - самоубийствена.

 

П.П. Сетете се за това колко души пребягваха през Цариградски на Плиска???? Има подлез, ама отгоре е по-бързо :evil: !!! И колко души сгазиха, и пак си продължиха да пресичат :evil: !!! Сега има ограда като за затвор и май това ги спира!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Владе, това е една от болните за мен теми... Знам какво гласи закона в раздела, касаещ пешеходеца, но също така знам, че с много малки изключения никой не го спазва, а явно без изключения - никой не следи за спазването му. Тук или в друг форум беше дискутирана подобна тема, засегната по някоя от телевизиите. Та по памет цитирам един от интервюираните пешеходци - "...ами ако шофьора не иска да ме лежи, ще ме пази...". Знам, че това не е решението, но такъв с кеф бих го спукал от бой заради подобна наглост.

 

Редовно минавам по "Цар Освободител". На кръстовището пред Народното събрание почти винаги има регулировчик за улесняване на движението. До сега само веднъж ми се е случвало полицая да се развика на пешеходци, но за мое съжаление нещата приключиха само до тук. Минавам на "зелено" според разпоредбите на въпросния регулировчик и пред мен изкачат трима господа. Натиснах рязко спирачките, избегнах сблъсъка. Не поучих дори подобаващото се извинение от тяхна страна, а полицая само ги наруга. Ако ситуацията беше идентична и аз бях минал на червено, със сигурност щях да видя размахваща се палка, а от там - или рушвет, или акт. А за пешеходците - нищо. Имаше много коли зад мен, иначе щях да пусна аварийките и да потърся отговор за (без)действието на полицая. Заканил съм се да намеря време и да се паркирам в близост до това кръстовище и да снимам на воля...

 

Другото на което се дразня са пенсионерите. Моето уважение към тях, баща ми също е пенсионер. По новините редовно съобщават за блъснати възрасти хора. Ако се загледате по улиците ще видите - пенсионера вижда (или може би изобщо не си прави труда), че е червено и въпреки всичко тръгва да пресича. Пенсионера вижда наближаващия рейс, на който обезателно трябва да се качи, иначе ще закъснее за изпълнение на така претоварената му дневна програма, и скача на платното да пресича с поглед вперен в рейса, без да се съобрази с това къде и как пресича, без да се съобрази с наближаващите или вече намиращите се в критична до него близост автомобили. И хоп белята станала. После горкия шофьор - несъобразена скорост и т.н. Описаната ситуация ежедневно се случва пред погледите на полицаите (КАТ), които си чешат оная работа през джобовете... А не вземат да го спрат пенсионера, да му друснат 50 кинта глоба (толкова мисля, че беше), пък да го видим после какво ще прави...

 

Друг пешеходен проблем са двупосочните булеварди, разделени от ограда. Ами всеки, на който годините и килограмите му позволяват я няма за нищо тази ограда и си я прескача, без да се замисли първо за нарушението, в което е, второ за факта, че пресича на опасно място и трето - докато прескача оградата не си дава сметка, че може да залитне и директно да се озове под някоя кола.

 

Мога да напиша и за пешеходните светофари. Много пешеходци се оплакват от липсата на такива на дадено място. От общината решават да сложат светофарна уредба за тяхно улеснение. И какво се получава - започва се с едно масово пресичане на червено... В София, по булеварда след "Младост-2" преди време жена удари пресичащо дете. Давах го по новините дори. Даваха и възмутени и надъхани пешеходци, които настояваха за поставяне на пешеходен светофар. Общината взе присърце желанието им и той беше инсталиран. Равносметката - същите тези надъхани пешеходци, вкл. и децата им започнаха да пресичат на червено, в много моменти дори несъобразявайки се с наближаващите автомобили. Просто нямам думи от подобна наглост.

 

Накратко и за една друга страна на въпроса. Всеки водач в даден момент става и пешеходец. Много пъти ми се е случвало да видя как някой паркира, слиза от автомобила и хоп на платното... Е, нямам думи. Спирал съм, питал съм "абе човек, нали утре на тебе така ще ти изкочи пешеходец". Разликата е, че поне получавам извинение. Може би защото само шофьор знае какво е да се съобразяваш с внезапно изкачащи пешеходци...

 

Наглостта. Предполагам на всеки се е случвало - пешеходец пресича там, където му е абсолютно забранено или минава на червено. Ти му свиркаш, а той се обръща да се ежи. И е недоволен. Признавам, веднъж не ми издържаха нервите, набих спирачки, казах на жената да измести колата и тръгнах след оня, който се опита да избяга. Такива шутове изяде... Не се гордея с това, но когато системата не ти помага, понякога единствения начин е саморазправата...

 

Камери и прочие. Всичко това дебне шофьора, за да го засече в нарушение и после да си отнесе заслужената глоба. А защо същите тези камери не снимат и пешеходци в нарушение. В базата данни, покрай лични карти и паспорти, всеки от нас има снимка. Издирването на нарушителя е повече от елементарно. Но за целта държавата трябва да си мръдне гъза, да създаде звено, което да се занимава с такива нарушители и тогава може би нещата поне частично ще си дойдат на мястото.

 

И сега малко за решението на проблема, такова, каквото аз го виждам. Вярно е, сред шофьорите има не малко джигити, но никой не може да ме убеди, че решението на "пешеходния" проблем е единствено и само в ръцете на водачите. Въпросните джигити са твърде малко на фона на общият брой водачи, докато може би всеки втори или трети пешеходец е системен нарушител. За целта на шофьорските курсове трябва да се набляга повече на правилата за движение, а не само на това как се управлява автомобил. Нужно е инструктора да обръща по-голямо внимание на етиката и толерантността в младите водачи, трябва да набляга повече на оформяне на общата им култура като бъдещи самостоятелни участници в движението. От друга страна родителите трябва да наблегнат и на възпитанието на своите деца, свързано с това къде, как и защо да се пресича, как да се държат, когато са на улицата и искат да пресекът, къде може и къде не може да се пресича и как трябва да се прави това. Защото, лично според мен, липсата на такова възпитание носи със себе си последиците чак до дълбока пенсионна възраст. Ако пешеходеца не знае къде и как да пресича, ако той няма елементарна обща култура като участник в движението, колкото и да бъдат санкционирани водачите, проблемът няма да се реши по простата причина, че основата му, както и по-голямата част от него е свързан именно с пешеходците. За това, както на водача може и му се налага наказание за неправилно шофирана, по същият начин и логика, позовавайки се на същия закон, със същата тежест трябва да се наказват и пешеходците. Но на полицая му е много по-лесно да санкционира шофоьр, отколкото да се разправя с пешеходец...

 

Стана дълъг пост, но както написах най-горе, за мен това е една много болна тема и всеки ден се възмущавам от безхаберието и наглостта на пешеходците... И на бездейстивето на съответните органи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Личното ми мнение е, че докато няма прилагане на закона безкомпормисно еднакво и за всички, правилата ще се нарушават масово и от пешеходци и от водачи и ще продължава да има жертви и от двете страни. За съжаление у нас това скоро няма да се случи. Наказанията в закона вече са достатъчно високи, обаче няма кой да ги прилага. А бъркането в джоба ще има сериозен ефект, но наистина бъркане, както е в Швейцария например, глобата ти се тегли по служебен път направо от заплатата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам акцента в темата е колко са недисциплинирани пешеходците. Аз в София съм по-често пешеходец отколкото шофьор. И много уверено твърдя, че точно колкото са (не)дисциплинитани пешеходците, толкова са и шофьорите, нито повече, нито по-малко. Все пак всичко това е следствие на културата и манталитета на хората в нашата държава.

 

Много примери мога да дам, но ще кажа само 2-3 неща.

 

Първо - не е коректно да се говори за всички под общ знаменател, като се дават крайни примери като пресичане на Цариградско шосе. Повечето хора не правят това, точно както и повечето шофьори не минават оттам с 200. Но има хора които пресичат там, както и такива които карат там със 150-200 (това са точно шофьори-джигити или пешеходци-джигити).

 

Второ - за минаване на червено (по-често срещано явление). Пешеходци чакат да светне зелено, но преценяват че колите са далеч и могат да минат ... и го правят (или поне опитват). Аналогичен случай - коли чакат на светофар, червено е но няма пешеходци или коли които да минават. Много шофьори в тоя случай вкарват първа и газ.

 

Трети пример за много често нарушение - 19 от 20 пешеходци пресичат където им падне и не си правят труда да идат до близката пешеходна пътека, може би защото 19 от 20 шофьори няма да спрат на нея (съвсем друг е въпроса, че много често ако един спре, тоя в съседната или отсрещната лента не спира и ...).

Наистина много пешеходци пресичат необмислено и "смело", но това се дължи на факта, че много малко шофьори се сещат за оная точка от закона, според която трябва да пропуснат пешеходеца, т.е. ако пешеходеца не прояви "смелост", може би ще трябва доста да почака (Примерно, при завиване на дясно на кръстовище, колко ще пропуснат пешеходците които пресичат на зелено? Отговор - в над 90% от случайте, само тези пред които пешеходците пъргаво се набутат).

 

Цял ден мога да пиша примери и за едните и за другите, но няма смисъл. Всички ги виждаме ежедневно. Просто идеята ми е - гледайте по-обективно нещата. И пешеходците и шофьорите са от един дол дренки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на един мой колега му бяха писали акт за неправилно пресичане!

Той много ясно не го е плащал, но реши да си вади книжка. Тогава обаче не му дадоха книжката докато не си плати акта като пешеходец :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mishelle, не се гневи толкова.

Orange - много добре си го казал.

ще цитирам само малко:

"19 от 20 пешеходци пресичат където им падне и не си правят труда да идат до близката пешеходна пътека, може би защото 19 от 20 шофьори няма да спрат на нея"

Ами точно така си е - каква ти е гаранцията, че като минеш на зелено колите ще спрат - бих казал не нулева, а отрицателна.

 

В нашия квартал нацвъкаха тези измислени пешеходни светофари - вместо да организират надлези което е разумното решение и имах следната ситуация..

Тръгвам 5 секунди преди преди да ми светне зелено да пресичам при ясна видимост, че няма никакви коли., някъде по средата на улицата се засилва от предишния светофар някакаъв хлапак с Вектра или нещо подобно, яха се на клаксона и свири "щото е прав" - повече от ясно е че той за 3 сек. не може да измине 300м... значи - в този момент ми се искаше да имам гранатомет подръка... защото това подаване на газ си беше откровена и умишлена заплаха за живота ми... и освен това келемето се мислеше за "абсолютно девствен и невинен".. В резултат на цялата работа "нашия човек" мина с около 8 секунди след червеното при положение че не пусна газта и за момен - може би вдигна 150...

 

Какво да си говорим - лудостта на ежедневието е повсеместна.. и да ви кажа честно - мисля че не са ни виновни пенсионерите не че и от тях няма абсолютни ненормалници... ама по-добре да си ги пазим на пътя, а то - за тях при тези смешни пари които взимат дали на пътя или под колелата - все им е тая.... в родния Измисленистан

 

Edit:

хехе, сметнах му на онзи 300м/13с = 83км/ч средна скорост за отсечката.. значи прав съм че май е отишло към 150... гоУем дзвер тоа Опел бе ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брат ми във Велико Търново го глобиха с 5 кинта за неправилно пресичане преди няколко години. Добре, че се размина само с 5, че тъпото ченге почна да се заяжда, че сме били от Русе и като сме били от "по-голям" град е трябвало да сме учили как се пресича.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм чувал за доста такива случаи във ВТ.Явно там не им е лесно на пешеходците.Но ако говорим за София,някои от пешеходците са по-нагли и от най-големите тарикати на 4-ри колела!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес по примера на Юли,:mrgreen: спрях и се развиках на група пикльовци, пресичащи на пет метра от светофара (на червено, разбира се). Реакцията беше "абе, аре бе, кво толкова".... Дрисльовци сме си като нация и това си е :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.