Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

39-те златни КАТ точки


NightSpirit

Recommended Posts

От петък /15 февруари/ влиза в сила новата Наредба за условията и реда за отнемане на контролни точки на водач на МПС, извършил нарушение.

 

Всеки водач започва с лимит от 39 контролни точки, които са отразени в контролния му талон.

 

За всяко извършено нарушение с връчване на наказателното постановление ще бъдат отнемани точки.

 

Наредбата предвижда отнемане на различен брой точки за различните нарушения.

 

За първи път се въвежда отнемане на точки за шофиране след употреба на алкохол, при използване на антирадар и при шофиране без книжка.

 

Ако водачът бъде заловен от пътните полицаи да шофира с наличие на алкохол в кръвта между 0,5 и 1,2 промила, от талона му ще бъдат отнети 10 точки.

 

Когато нарушението е повторно, взетите точки ще са 13.

 

При отказ от проба за употреба на алкохол или неизпълнение на предписанието за медицинско изследване – санкцията е 12 точки.

 

По 10 контролни точки ще се отнемат на водачи, използващи антирадари.

 

Новата наредба предвижда и отнемане на 6 точки за шофиране без книжка, досега водачите не са били наказвани с отнемане на точки за такова нарушение.

 

За превишаване на максимално разрешената скорост се предвижда отнемане на една точка.

 

При надвишаване на скоростта от 21-30 км/ч - 3 точки.

 

От 31-40 км/ч - 7 точки.

 

От 41-50км/ч. - 12 точки.

 

Над 51 км/ч. – 12 точки.

 

За повторно превишаване на скоростното ограничение с над 31км/ч. се вземат 13 точки.

 

За неправилно преминаване покрай спирка на превозни средства за обществен транспорт или покрай спиращ или спрял автобус санкцията е 8 точки.

 

Толкова са точките, отнемани още за преминаване при сигнал за светофара, който не разрешава преминаването, за неизпълнение на задължението за използване на предпазен колан или каска.

 

6 точки ще се вземат за използване на мобилен телефон при управление, освен ако няма устройство “hands free”.

 

За неправилно престояване или паркиране в зоната на пешеходната пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище – 4 точки.

 

Законът за движение по пътищата определя два начина за попълване на актива от точки, ако той започне да се изпразва.

 

Единият вариант е чрез допълнителен изпит – така могат да се възстановят максимум 13 точки на година.

 

При другия водачът не трябва да има никакви нарушения в продължение на 2 години. Тогава се възстановява максималният размер от 39 точки.

 

От КАТ напомнят още, че ако шофьорът притежава контролен талон “водач на МПС без наказания” и извърши нарушение на пътните разпоредби, той ще бъде пощаден еднократно.

 

 

www.dnes.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оранжев талон :)

допълнително се изкарва, това го има в темите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За антирадара хубаво, а за радар детектор не казват ли нещо? Или пак не са си изпипали работата? :mrgreen:

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С тез доработки на глупавия им закон ми се чини , че доста ще се стимулира корупцията ... сутринта слушах по радиото в общи линий какво предст6авляват промените в закона и според мен катаджийте дооста ще се понагушат ... самия факт , че за нарушения не свързани с шофирането се предвиждат отнемане на точки предразполага към бъркане в джоба и бутане под масата , ама това не го виждат , щот или са късогледи да не кажа кьорави или просто така им изнася за да не се налага да вдигат заплатите на служителите на закона ... в скоро време очаквам да почнат да считат за нарушение пушенето в колата , пиенето на вода и люпенето на семки и задължително наказанието ще е поне по 10 контролни точки за пъво нарушение ... да им е жива и здрава инфантилната рожба дет я мътят толкоз дълго време , а войната на пътя продължава :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новата наредба предвижда и отнемане на 6 точки за шофиране без книжка, досега водачите не са били наказвани с отнемане на точки за такова нарушение. YEAH RIGHT :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новата наредба предвижда и отнемане на 6 точки за шофиране без книжка, досега водачите не са били наказвани с отнемане на точки за такова нарушение. YEAH RIGHT :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Хахахахаха. Може ли такава тъпотия. :lol::lol::lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новата наредба предвижда и отнемане на 6 точки за шофиране без книжка, досега водачите не са били наказвани с отнемане на точки за такова нарушение.

 

Май имат предвид ако имаш книжка и не я носиш.Иначе като нямаш книжка и 20 точки да ти вземат ще ти през оная работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новата наредба предвижда и отнемане на 6 точки за шофиране без книжка, досега водачите не са били наказвани с отнемане на точки за такова нарушение.:

Това според мен се тълкува като шофьор които не си носи (забравил я е или не иска а си я даде) книжката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Цели 10 точки ще се отнемат, ако контролните органи открият, че проверяваният водач разполага с антирадар, който текстът на наредбата дефинира като "устройство смущаващо действието на уредите, използвани за измерване на скоростта на движение на МПС".

 

Както и по времето на изготвянето на наредбата, тази разпоредба предизвика сред автомобилистите много полемики, храна за които даваше и склонността на някои меди да не правят разлика между антирадар и радар-детектор.

 

Страхът на доста автомобилисти е, че и самите контролни органи не винаги ще са склонни да правят тази разлика.

 

По въпроса обаче се произнесе и самият министър на вътрешните работи Румен Петков, който призна в парламента, че наказуема е употребата на активно устройства - антирадари, които именно се смущава действоието на измерителните уреди, с които разполагат контролните органи.

 

Такива устройства са забранени за продажба у нас, за разлика от радар-детекторите, които се продават свободно в магазинната мрежа, при това на умерена цена. Тяхната функция е да предупреждават водача дали в участъка пред него има контрол с радарни устройства, който по традиция у нас е "скрит"

 

Само не ми е ясно как ще се решава на място спора с катаджията дали моето устройство е антирадар или радар-детектор :roll: Вероятно ще трябва да си извадя документ, подписан от министър Петков :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много рядко се интересувам от промените в закона за движение по пътищата-по ме вълнуват нормите за камиони и изискванията на ДАИ!

Та въпроса ми е-отпадна ли закона за над 30км превишение да взимат книжка?

Виждам колегата е написал само точки?

Значи ли това че книжка вече не се отнема за скорост? :roll:

 

(извинявам се за лаишкия въпрос)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво сега?

Ако ме гепят над 30 км- ще остана без книжка хем за месец,или 3 и хем без 7-12 точки така ли?

 

Бахти мискините! :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за точките, които се отнемат, ако нямат книжка е малко странно (какво ще ми вземат, ако нямам книжка?), но има възможни хипотези (имам книжка кат. Б, пък карам съчленен автобус; взели са ми книжката, но преди това съм имал 29, примерно, точки).

 

Ето чл. 4, ал. 1, т. 4 на новата наредба:

"за управление на МПС без притежаване на съответното свидетелство за управление или когато то е отнето по реда на чл. 171, т. 1 от ЗДвП - 6 точки"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за точките, които се отнемат, ако нямат книжка е малко странно (какво ще ми вземат, ако нямам книжка?), но има възможни хипотези (имам книжка кат. Б, пък карам съчленен автобус; взели са ми книжката, но преди това съм имал 29, примерно, точки).

 

Ето чл. 4, ал. 1, т. 4 на новата наредба:

"за управление на МПС без притежаване на съответното свидетелство за управление или когато то е отнето по реда на чл. 171, т. 1 от ЗДвП - 6 точки"

 

Значи това няма нищо общо с неносенето на свидетелството за правоуправление?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ясноооо, вестникарчетата пак са пропуснали една МААААЛКА подробност - само ако няма свидетелсво за съответната категория ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз още като си взех книжката от КАТ на синия талон ми беше задраскано ръчно "39"т. и отдолу беше добавено 27. Тогава така и не разбрах защо. Или имаше някакво изменение или нещо от рода, че първите Х години си с по-малко точки като начинаещ. Та сега не знам всъщност с колко точки съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз още като си взех книжката от КАТ на синия талон ми беше задраскано ръчно "39"т. и отдолу беше добавено 27. Тогава така и не разбрах защо. Или имаше някакво изменение или нещо от рода, че първите Х години си с по-малко точки като начинаещ. Та сега не знам всъщност с колко точки съм.

 

 

И аз съм така - 39 напечатано, задраскано и записано на ръка 27. Имаше такава наредба - първите 2 години си с по-малко точки, но после отпадна. А мен ме мързи да ходя да си вадя нов талон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То нов талон ли трябва да си вадиш? Аз изобщо не съм знаел. Сигурно пак е свързано с 2-3 дни висене по опашки плащане на 10 таксички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не се учудвай и се зареди с търпение - навремето в стария модел талони за начинаещи водачи имаше един печат с удивителна, заради който трябваше да се смени целия талон след определения срок, но аз си карах с него поне 10 г. чак до кампанията за смяна с новите документи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а някой няма ли да каже нещо за оранжевия талон :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.