Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Ежедневни приказки !


Pepino

Recommended Posts

Колега, тези защитните фолиа, които са не можеш за 500 лв да си направиш с тях колата, така че не бери грижи, ще излезеш :) Обикновеното затъмняващо фолио ще го свалиш с един ритник. Не съм ползвал сенници и си мисля че са шукарийка :) Обаче сега колегата белята, ще ме подмами да си сложа фолио, като покаже снимките.

Редактирано от paradox
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво виждаш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

No access to internet page... от няколко дни сложих аддблокер на хром и може и оттова да е. Сега ме пусна. 

 

До колегата където ги сваля с ритник няма да стане, освен на коли без рамка на стъклото. Удари ме камион преди време в задна дясна врата и както вратата се осука около средната греда на купето, така и прозореца. Дори можеше да се сваля освен, че не падна джама. Ударът беше с 30-40км/ч и ме влачи 20м настрани тоя ***(мина и на червено с КАМАЗА).  

 

Предни 20%, задни на вратите 85%, задни багажник 70%. разликата с и без 20% при заводски тонирани стъкла е почти незабезежима и отвън и отвътре. Тези на 70% са с много малка разлика от тези на 20%. Вижда се на снимките

post-7686-0-06755400-1437737795_thumb.jpg

post-7686-0-41061200-1437737811_thumb.jpg

post-7686-0-63286800-1437737855_thumb.jpg

post-7686-0-39762200-1437737866_thumb.jpg

post-7686-0-29042600-1437737882_thumb.jpg

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е щом не можеш да си свалиш с ритник, значи говорим за някакво специално защитно фолио колега. А защо отзад си на 70% а на вратите 85%? За този сет ъп ли цената е 480? Освен това удара не е бил в стъклото... Фолиото определено придава здравина на стъклото. Колко е дебело?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Камаз бетоновоз до 02 виждал ли си? За всякакви цветове е една цената, разликата идва в метража. Дебело е фолиото. За да виждам назад нормално съм сложил максимално затъмнено отвън без да ми е много затъмнено отвътре - 70%. Ако и на задните врати беше 70%, не 85% е много светло и се вижда в купето, няма я дискретността. Отпред 20% да не ми пече и да не изгарям на ляв ръкав, а и линията на кола само отзад затъмнена не ме радва, така се получава преливка. Ценат не я коментирам, на обикновенно фолио само за задни стъкла искат по 200+ лв, ако сложиш и на предни става 300+ лв. А се слага един път. 

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, ще пътувам с кола до Словения и ще ми е за първи път по този маршрут та се чудя дали някой от вас е пътувал скоро в тази посока? Гледам, че най-прекия път е през Сърбия-Хърватска-Словения по Е-70 (поне така казва гугъл мапс). Това ли е най-добрия и бърз път до там и мога ли да очаквам някакви изненади като обиколни маршрути заради ремонти и т.н. Другото, което ме интересува е как стои въпроса с газ станциите в Хърватска и Словения, ще има ли къде да зареждам газ или да се подготвям психически, че ще сипвам бензин  :D  Въобще всякаква информация ще ми е от полза. 

 

пс: И още нещо, трябва ли да си купувам винетки или се плащат такси на магистралите? За Сърбия знам, другите държави ме интересуват.

Редактирано от axel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общи линии друг маршрут няма(или поне да е по-добър от този). За последно минавах по този маршрут преди малко повече от месец. Като цяло пътя е добре. След Ниш е само магистрала. До Ниш пътя е приличен като изключим един участък, където пейзажа е планински с доста завои, но е малко и се минава лесно. Магистралата през Сърбия е прилична, но на места има бабуни и е леко досадно. Препоръчително е да се мине през Белград. Самата магистрала минава през града с 1-2 светофара. Нещо като Цариградско шосе в София, но е от край до край. Може и по околовръсното на Белград, но не съм минавал от там и съм чувал доста противоречиви мнения. Таксите за магистралата (путарина на сръбски) до Хърватската граница по спомен бяха около 12 евро. Последния път не карах аз и затова не си спомням точно.... В Хърватска положението е друго. Там магистралата е перфектна. Има през няколко км. информационни табла, които показват температура, трафик и алтернативни маршрути. Таксата за магистралата (на хърватски е цестарина) е малко по-висока от Сърбия, но до Загреб е около 12-15 евро. От там зависи към коя част на Словения ще се запътите. Ако е към Любляна до границата са няма и 50 км. Ако ще ходите към морския бряг и оттам ще влизате в Словения има още около 200 км. В Словения се плаща винетка. По спомен седмичната беше последно 12-15 евро, а месечната 40. Миналата година се опитаха да ни метнат да си купим месечна винетка под предтекст, че седмичните свършили ... та след малко разправии се оказа, че имало една изостанала. Макар и Словения да не е географски на Балканския п-ов си го има балканския манталитет. В Сърбия и Хърватия на повечето бензиностанции има газ(LPG), но не на всяка. В Словения не си спомням, но пък тя е малка държава. 

Редактирано от tankov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателната информация  :hi: Ще пътуваме до Толмин, което е точно в другия край на Словения и видях на картата, че се минава през Любляна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже се заприказвахте за фолио, абе не мога да се ориентирам - тия проценти затъмнение или видимост са?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателната информация  :hi: Ще пътуваме до Толмин, което е точно в другия край на Словения и видях на картата, че се минава през Любляна.

 

Колегата tankov доста изчерпателно е описал, малко допълнение относно цените: в Сърбия ще имаш 2 такси от общо 10 EUR (в едната посока) - за магистралата Ниш - Белград (6.5 EUR / 730 динара) и за магистралата Белград - Шид (хърватска граница) (3.5 EUR / 430 (по спомен) динара). Можеш да платиш както в динари, така и с евро, а дори и с карта. Не лъжат в курса. НЕ минавай по околовръстното (на сръбски: obilaznica), тегаво е и бавно, нищо не печелиш, а обикаля много. Особено внимавай на връщане на магистралата, преди да влезеш в Белград (откъм Хърватска като идваш), има табели - вдясно за Ниш, направо за Белград. Не се подлъгвай и не завивай за към Ниш, защото ще те качи точно на обилазницата. Карай си само направо през града.

 

В Хърватска таксата от сръбската граница до Загреб е 16 EUR или 121 хърватски куни. От Загреб до словенската граница са 21 км. и няма такса.

 

Словенците по мое лично мнение са страшни мизерници. Както е казал и колегата, всячески се стремят да те прекарат. Седмичната им винетка е 15 EUR, месечната е 30 EUR. Лепи се в горния десен край на стъклото (внимавай да не я залепиш в тонираната горна част на стъклото, че няма да се вижда и можеш да си 100% сигурен, че веднага ше изскочат шапкарите отнякъде, ше те подгонят, ще те накарат да спреш, докато не се убедят, че наистина имаш винетка - от опит го казвам). Глобата за липса на винетка е от 300 до 800 EUR и следят като лешояди за мърша. Освен това по словенската граница внимавай с вендинг машините, ако си купуваш нещо - някои не връщат ресто, ама това словенецът го е написал само на родния си език с ей такива буквички.

 

И накрая съвет от мен - ако имаш време и възможност - отскочи до Блед. 75 км. са само, час и половина път. Уверявам те, че няма да съжаляваш.

Редактирано от iavkata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепя Явката, с изключение на лъженето по срПските патерини! Последното ми минаване и двата пъти ми взеха 2 евро при такса от едно. Втория път говедото просто вдигна бариерата и избяга от къщичката, без да върне рестото. Не ми се разправяше за едното евро, да правя задръствания и циркове. После доста ме беше яд, че не го направих де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепя Явката, с изключение на лъженето по срПските патерини! Последното ми минаване и двата пъти ми взеха 2 евро при такса от едно. Втория път говедото просто вдигна бариерата и избяга от къщичката, без да върне рестото. Не ми се разправяше за едното евро, да правя задръствания и циркове. После доста ме беше яд, че не го направих де.

 

Ама как така, то нали на  екрана до бариерата ти изписва цената в динари и в евро, как така няма да ти върнат? Те ти връщат разликата в динари де, не се е случвало да ми връщат евро, ама после като направя сметката и преизчисля динарите в евро по курса, си излизат точно. Не знам, мен досега не са ме лъгали, макар че само 1-2 пъти съм плащал в евро, останалите пъти винаги съм плащал в динари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изписва я в динари. Като кажеш, че ще плащаш в Евро се сменя. Съответно таксата е едно евро, но няма и подадох две. В този момент надписа се смени от Динари в Евро, ония вдигна бариерата и се изпари. Иначе и аз гледам да плащам в Динари. Сменям веднага след границата 20евро (по-спомен) и ми стигат за отиване и връщане. И, когато съм плащал с Динари никога не съм имал проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мен като Явката никога не са ме пържили сърбите на толовете. Сумата излиза първо в динари, после бързо се сменя на евро. Може да се ориентират по номера на колата незнам, но досега винаги ми изписвало еврото, преди да подам въобще парите. Последно минах преди месец и не съм имал динари, нито проблеми. Въобще в цяла Сърбия не съм имал яд да плащам в евро, включително на селски бензиностанции и супер маркети и не са ме пържили в курса, поне не съм усетил. Е сигурно си взимат нещичко за обмяната, ама не е нещо, което да ме разтревожило.

 

Аз като цяло избягвам да купувам валути при транзитни минавания. То иначе като накупиш динари, куни, крони и бла-бла...баси то се обръщам на магураджия. Или с картата или евра.

 

В Словения и Хърватия да не ви хрумва да спирате в аварийната лента, ако нямате проблем. Идват точно след 2 минути и глобата е 300 евра по банка или 150 ако платите в кеш. Пробвано :)

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви много за полезната информация. В Сърбия съм сновал няколко пъти и ще се оправя. С пътните такси не са ме пързаляли, но на една бензиностанция платих веднъж в евро и си ме изпържиха. От тогава гледам да си имам динари в мен :)  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Плащай с карта навсякъде - Сърбия, Словения, Хърватска...абе където и да караш, и ти е мирна главата ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам планирано пътуване до Полша, което предстои в Неделя. Общо взето онзи ден, обаче, се наложи да отскоча почти до там по спешност... тоест до Словакия. Определено се разцепих от път (почти без да мигна (спал съм 30 минути за два дни) и минахме 2300 километра), защото нямах голям избор... както и да е. Не се прави така! Идеята на поста ми е, че винаги имаме и няколко банкноти от местната валута, дори транзитно да се минава. Може да не е много, но пък върши работа понякога, ако човек закъса. Не, че е проблем да се изтеглят от дебитна/кредитна карта от някой банкомат в съответната страна, но не всеки има карта, пък и не винаги лесно се намира банкомат наблизко...

 

Та... Цецо, което написа за спирането в аварийната - бях спрял в аварийната лента на аварийки, преди отбивка от магистралата - защото трябваше да отидем или към Братислава или към някакво друго градче в Словакия - изборът беше направо или надясно... чакахме да разберем човека къде ще отиде, че пътуваше с Автобус, който чакаше 10 часа да пристигне, развали се и не ставаше работата да чака още 10 часа да дойде втори автобус да се дотътри до Братислава, защото не стигаше времето за нищо, просто... Та, до 2-3 минути до мене спря сива Октавия 2 RS Facelift (страхотна машинка), истински RS TSI със пуснати ламБи... видях го чак, като спря до мене, направо е летял, защото тамън погледнах в огледалото и нямаше никой - вътре двама полицаи, млади момчета, пичове, директно на Словашки ме питаха какво става? Обърнах го на английски... И им казах, че търся по кой маршрут да тръгна, чакам GPS-a да се сети къде да завия. Те ми казаха веднага да мина 200 метра по-долу и да спра след отбивката, пък ако после е удобно, трафикът позволява, да се върна назад и да завия, да не съм преди отбивките. Аз пък бях спрял около 200 метра преди отбивката и всичко се виждаше идеално, ама си е на магистралата все пак, разбира се... Ей, за пореден път се убедих, че тука сме някакви аборигени, мамка му!!! Как дойдоха толкова бързо, как ми казаха къде да спра и да не преча, как ме разбраха, че съм спрял там (хем нарочно спрях далеч от отбивката, за да има място за всичко, ама хората решиха, че може нещо да стане - перфектно, не после да чистят, като може да предотвратяват), не ме глобиха, нищо не ми казаха друго - казахме си само "да", че сме се разбрали, и те ми казаха "да" и изпържиха RS-ката като за последно - душичката ми се напълни от кеф и ме хвана яд, че ме сметнаха за абориген, де'а... Сработи й ESP-то на машинката, занесе леко, след това се изправи рязко и задната броня почти докосна асфалта от зор... издуха всичко живо през ауспуха това животно и изчезнаха като дим... чернилка нямаше, затова си мисля, че е TSI (на магистралата не се чува двигателя какъв е, надписи няма, ауспуха е 1:1 с моя, но чист, пък и се шашнах като спряха до мене полицаите с пуснати лампи).

 

Като такси, от вчера, най-преснички:

7.50 евро + 2 евро + 3 евро - това са трите "патарини", които съм платил в Сърбия - пътя ми беше София, Ниш, Београд, Нови Сад - Szeged - Будапеща - Братислава (за Унгария и Словакия си купих винетките още на границата на Унгария, защото после граница няма - да живее Шенген, уникално добро нещо е това, като бърза човек - 8750 форинта платих за двете 10 дневни винетки за Унгария и Словакия). На отиване плащахме с денари, защото имахме, но навръщане бяха свършили, разбрахме, че не стигат с 200 денара... и плащахме всичко в евро - никой не се е дърпал. Има си табели на патарините - пише си ххх денара или 2 евро и т.н., а отделно познава по номера на колата, показва и в евро и в денари на 2 секунди се сменя. Всичко си е точно. Хората говорят на "брате", като видят българска кола, никога не съм имал проблеми с никоя от държавите, а не е като да не съм пътувал 100 пъти през тях...

 

Един съвет: Внимавайте с картите, обаче, защото и тоя съм го ял :) и беше доста четвъртит, да си призная! Ходихме до Италия - през Сърбия, Хърватска, Словения - в Словения тегля пари на банкомат на голяма бензиностанция на магистралата - OMV или на техните Петрол, не си спомням много добре коя от двете беше, но съм напипал скимиращо устройство на банкомата им, който беше на входа на бензиностанцията (да, на голяма бензиностанция, на която имаше адски много хора) - даде си ми парите, върна си ми картата, всичко си беше супер точно и си тръгнах. Стигнахме в Италия и като трябваше да плащаме хотела... резултатът беше блокирана карта, нямах друга карта, пари в брой нямах повече от 50 евро, защото правех точно номерчето "от картата ще плащам", та звънях на едни приятели да ми пратят пари на жената в картата, защото там имахме само за гориво предназначени... Та, така успешно сме духали супата, за щастие изстина бързо, затова и това не е най-добрата идея. Това се случи през 2011-2012-та някъде... от тогава не ми се е случвало.

 

Моят съвет от патило е -

1. малко пари в брой, разделени по хората/семейството, но достатъчно да се свърши някаква работа, като се съберат накуп;

2. пари в карта, достатъчно да се свърши работа, ако на тия в брой нещо им се случи -

3. добър приятел или роднина на телефона, ако нещо се случи с всичко друго.

 

Схемата е работила винаги след скимиращото устройство за мен.

 

Поздрави

 

 

ПП: Минах през 10-15 села в Словакия... за първи път го правя това нещо и може би за последен - не може да се кара. Направи ми впечатление, че щом видят табелката за начало на населено място - от 80-90 се пада на 50 с цената на всичко, намалят до 50 и повече от 50 не вдигат в населените места. Тука... 1 км след табелата пак сме с над 10-15км/ч отгоре.

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен са ми блокирали карта, защото 6 месеца по-рано е ползвана в ПОС терминал, който по-късно е бил обявен за компрометиран. Затова винаги пътувам с кеш, разделен на поне три места - част в мен, част при жената и част някъде по багажа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

............ Та, до 2-3 минути до мене спря сива Октавия 2 RS Facelift (страхотна машинка), истински RS TSI със пуснати ламБи... видях го чак, като спря до мене, направо е летял, защото тамън погледнах в огледалото и нямаше никой - вътре двама полицаи, млади момчета, пичове,..................." и изпържиха RS-ката като за последно - душичката ми се напълни от кеф ................, занесе леко, след това се изправи рязко и задната броня почти докосна асфалта от зор... издуха всичко живо през ауспуха това животно и изчезнаха като дим... чернилка нямаше, затова си мисля, че е TSI (на магистралата не се чува двигателя какъв е, надписи няма, ауспуха е 1:1 с моя, но чист, пък и се шашнах като спряха до мене полицаите с пуснати лампи).

...............

 

Венци ...  :wacko_2:  :crazy:  :wacko_2:  От мен имаш малко визитки на "Шкода клуб България" за следващото пътуване ... да си по-спокоен  :heat:  :pioneer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама Марто, ти мани майтапа... свирна ми просто ей така съвсем без причина човек с Октавия 1 със словашка регистрация, имаше лайсна на шкода клуб, но беше със някакви словенски надписи... Човека явно е видял моите и ми свирна просто, нали съм колега от друг клуб в друга държава :P

 

Тааа... може да ги залея - да :D Ахаха!

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно кеша - подкрепям с две ръце, само, че аз просто си нося евра. Просто не ме кефи переспективата да си накупя 5 вида валута, щото после за да се отърва от нея сума ти бира трябва да изпия и шоколад да изям по бензиностанциите.

 

Венци, не те знам къде ще ходиш в Полша, ама ако е на север, тежко ти. Тия ремонти там нямат свършек, изпилиха ми нервичките. То и в Словакия не е много по-добре де, ама Полша е хептен зле. Ако не ти е бърза работата, аз ти препоръчвам маршрута през Унгария, Австрия и Чехия и от там Полша, вместо през Унгария,Словакия и Полша. Може и без Австрия, пак Словакия, но задължително през Чехия. Така спестяваш планинското каране в Словакия, което наистина е много романтично, ама яко изнервящо. Затова караш само по магистрали, правиш един стоп в Бърно и се разцепваш - кръчмите им са един път, телешки ребърца с наливна бира - малей..... Освен това на границата Австрия/Чехия има един склад за бира, запасяваш се яко, щото поляците от бира разбират, колкото и у нас. А преди две седмици в северна Полша видях темеператури от 40 градуса на сянка, хората ходеха по бански по улиците.

post-5253-0-54914700-1438071152_thumb.jpg

На мен никой никъде не ми подсвиркваше с Шкодата. Вероятно щото беше толкова мръсна, че трудно се различаваше марката :)

post-5253-0-15827900-1438070239_thumb.jpg

post-5253-0-82593900-1438070231_thumb.jpg

Е всъщност ето този ни присветна, ама то беше щото до нас бяха феновете от Чехия, а те са мааааааалко луди и мноооооого пияни :)

post-5253-0-16324400-1438070244_thumb.jpg

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо, що да трябва да ги изяждаш и изпиваш тия пари, които ти останат, не мога да разбера? Връщаш ги в БГ и си ги обменяш в чейндж бюрото за левове - е, все ще си някоя стотинка на загуба, ама няма как. А иначе НИКОГА не поствай повече такива снимки на толкова мърлява клубна Шкода - обърна ми се сърцето, а съм сигурен, че и други хора ще ме подкрепят (особено маняци като Венци). :tongue_1:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.