Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Ежедневни приказки !


Pepino

Recommended Posts

SSD-то е много бързо, тихо и с ниска консумация. Но пък има изключително орграничен ресурс. Ако се ползва интензивно за писане живота му хич не е дълъг. От близо две години (от януари 2014) съм с два диска на лаптопа - SSD за OS-а и нещата които не се променят често, и HDD за swap и често променящи се неща, най-вече виртуалки и по-точно swap-овете на тия виртуалки. И, въпреки сравнително малкото натоварване на SSD-то откъм запис wear индикатора му е на 55%. Т.е. още година, година и половина и е за смяна.

 

Та монетата си има две страни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Но пък има изключително орграничен ресурс. Ако се ползва интензивно за писане живота му хич не е дълъг.

Ето моя опит като manager на system administration department-a на голяма hosting компания със стотици сървъри по цял свят и хиляди SSD-та в употреба.

 

Първите Intel X-25M по 80GB, които сме слагали на част от сървърите преди 8 години още не са се износили наполовина, а там вървят база данни на стотици клиенти.

 

Целият ни офис над 50 workstation-a е на SSD-та и там нямаме износване над 5% като говорим за ползване над 5 години също.

 

Ето и една графика на Intel 520 120GB на която върви базата на един от най-големите форуми в BG + куп други неща.

Износването е 11% за близо 4 години:

036347311.jpg

 

 

А ето info какво се случва като се износни на 100% според SMART indicators - http://techreport.com/review/27909/the-ssd-endurance-experiment-theyre-all-dead

В моята практика 2 drive-a сме ги ползвали за тест доста време интензивно след като няколко пъти са си превъртели броячите за износване и резултатът беше подобен, като от горният тест.

 

Ако си купите SSD на читава марка - Intel, Samsung, Crucial, Sandisk ще ви стане малко като размер или морално остаряло преди да се износи, ако го ползвате за desktop/laptop работа.

За вече по-големи натоварвания си има enterprise data center модели.

 

А относно скорост особено за лаптоп, където дисковете магнитните са масово 5200rpm разликата м/у работата със SSD е като това да караш Fiesta 1.0 атмосферен дизел и A4 3.0TDI.

Редактирано от ruark
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мешате джанки с златни ябълки. SSD за сървърно приложение почва на цени над 1000 за 128 ца и няма нищо общо с ширпотребата която се ръга из лаптопите. Флеша вътре е организиран съвсем различно. Само като погледнеш цената на мегабайт на интела и ще те заболи главата.

 

Скороста също е относителна. Забързват се дисковите операции само. Което в голяма част от приложенията е без значение.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не давай примери с бази данни на форуми! При тях над 95% са четене. Същото е и с хостинг компаниите - качваш веднъж, чете се милион пъти. Но това няма нищо общо с начина на ползване на диска при видео, аудио и друг вид обработка на големи масиви данни. 

 

Между другото не е лошо да споменш какво се прави на тези workstations защото износване от 5% на годишна база ми звучи леко нереалистично. Освен, ако не го ползват като жена ми - само за Facebook и някоя и друга статия в интернет ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам лаптоп с linux OS (swap partition на същия диск) на SSD от около 3-4 години и няма драми. Истината е, че живота на SSD-то на практика е по-дълъг или равен на времето, за което се ползва машината. Друг плюс на SSD на лаптоп е, че няма подвижни части - машината може да се пренася по време на работа без опастност от прецакване на диска ;)

П.П. пак изместваме леко темата на дискусията :P

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ви счупя малко темата за HDD или SSD. Днес от Алито дойде първата част от поръчките, направени на 11.11036347409-big.jpg?r=0

Имат тук-таме кривини, които според мен са резултат от щамповането, а не от транспорта и вонят зверски на нафталин или нещо подобно. Иначе са точно както си ги представях - цвета е по средата между лъскаво и "brushed metal" ефекта. Когато ги поставя ще кача още снимки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Цецо, колко ще ме заболи главата от Intel-a:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA5EM2M15076&cm_re=s3500_240gb-_-20-167-164-_-Product

Entry DC серията е $231 за 240GB.

В момента част от сървърите ни са с 1.2TB DC серия в RAID6, като там писането е доста по-голямо заради checksums overhead и ще се държат с години тези машини. 

Както и тези на които сме ползвали Micron DC series преди.

В първия ми post писах за едно от първите SSDs еver - Intel X-25M MLC mainstream drive, които ги сцепваме от писане и не ни боли главата.

SSD-то е нещото, което ако го нямаш и си с относително модерна машина, ще усетиш драматично забързване.

Можем да пробваме I7-4790K със 7200RPM магнит с/у Intel Q6600 със SSD, кое се усеща по-бързо за работа под Windows - boot, отваряне на приложения и тн.

Щом съм стигнал до там че на всички машини на роднините, които поддържам съм сложил SSDs познай :)

 

@PRR

Не си прав. Писане има бол. И при базата и при hosting-a. 

 

Спирам да пиша понеже се очертава някакъв форумен flame ,а аз от такива неща се въздържам, понеже файда няма.

 

За потребителски нужди износването на SSDs не е фактор, който трябва да притеснява някой и ако някой се чуди дали да слага SSD или не да скача смело.  

Редактирано от ruark
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За утре ще свариш ли, Ице? :P

Няма да сваря, Коста! Даже не съм сигурен дали ще успея да дойда. И да се класирам няма да има кога да я измия, а е минала от както съм я мил последния път 1 200 км за седмица и половина (два пъти до Скопие, а между границата и Крива Паланка и двата пъти яко бяха поляли със сол и пясък) и е цялата бяла.

Редактирано от Izolini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@PRR

Не си прав. Писане има бол. И при базата и при hosting-a. 

 

Има, но колко е сравнено с четенето? Ако имаш статистика за един ден ще се радвам да я споделиш. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За потребителски нужди (малко интернет , текстообработка и някой и друг комуникатор) има ли смисъл от тази инвестиция ?

Питам , защото почвам 6 -та година с един Ейсър с I 5  и не съм чувствал липса на мощност и бързодействие до сега ... още първата година смених харда , защото когато го вземах тези на 7200 rpm бяха още лукс за лаптопите , но след година се появиха масово и на добри цени и от тогава даже не е преинсталиран , а още не брадясвам при стартиране ... само видеото гледам , че е остаряло , но не ми пречи :sorry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малките индустриални компютри много отдавна са на SSD и няма проблеми при експлоатация над 5г, а при някои от тях има ежеминутно писане, защото се използват за софт PLC-та. От друга страна HHD на реномирана фирма издържаха малко повече от 2 години при същото ежеминутно писане, но там беше цикличен архив за процесни стойности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До днес, имайки вече 4та лична шкода, за пръв път виждам изключително прост, малоумен, ненормален и неадекватен водач на Шкода! Отивайки към Трансексперт по околовръстното(след Симеоновско, преди Икеа) да си взема октавията, че беше на обслужване, ме вози майка ми с нейната фабия комби 2013та. Стана й лошо и ме помоли да се сменим! Спря в локалното и седнах зад волана аз. Тръгвам, гледам няма никой зад мен, вече  съм на 2ра с около 40км/ч, пак поглеждам в огледалото и виждам бяла о3 да присветва с дългите, оттам класон като на сватба, може би на 200м зад мен, а аз вече приближавам изхода на локалното, и искам да се преустроя за да мога да изляза на околовръстното. Продължавам да набирам и пак поглеждам назад, този *** ще ме удари, отзад! Минах в дясно със спирачка, да не ме удари и ме изпревари с такава скорост, че не му се видя и номера(според мен с над 130км/ч)! Фабията милата 1.6 дизел, не знам колко коня е, но са и малко, няма душа, не може да набере, да го настигна, така ме ядоса, че просто му се размина да не съм с някоя от моите коли! Разсвирих се и аз присветвам да спре, ама не иска. Продължи да набира и да изпреварва в локалното колите от околовръстното! Долен измекяр, надявам се да е от форума и да го видя, на някоя среща! На табела 80, в локално, да караш в 2но над разрешената скорост, в най-дясната лента на локално, трябва да си изключително тъп, прост, малоумен олигофрен! Дано ако не друго, да прочета, за бяла о3ка, метнала се в канафка!

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@PRR много грубо 3:1 четене/писане. Статистика за прочетени и записани MB не събираме понеже не представлява интерес за нас.

За видео и аудио вероятно нямаш особена полза от SSD в предвид линейното четене и писане, освен ако не ти трябва сериозна скорост

(сега си играя с едно PCI-E INTEL P3500 и е много хубаво да видиш как пише с близо 2GB/s.)

 

Това което ползваме най-вече в hosting и database сферата е силата на random операциите на SSD-тата.

Там най-обикновеното consumer SSD слага в малкия си джоб масив от enterprise магнити с enterprise RAID controller.

 

@The Best Forman - SSD си заслужава винаги, стига да имаш поне двуядрен процесор и 4GB RAM на laptop desktop, демек да не са те тясното място на системата.

Ще ти зарежда по-бързо OS, ще се отварят по бързо приложенията.

Веднъж почнеш ли да бачкаш със SSD връщане назад няма. Както направих сравнението с атмосферния дизел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До днес, имайки вече 4та лична шкода, за пръв път виждам изключително прост, малоумен, ненормален и неадекватен водач на Шкода! Отивайки към Трансексперт по околовръстното(след Симеоновско, преди Икеа) да си взема октавията, че беше на обслужване, ме вози майка ми с нейната фабия комби 2013та. Стана й лошо и ме помоли да се сменим! Спря в локалното и седнах зад волана аз. Тръгвам, гледам няма никой зад мен, вече  съм на 2ра с около 40км/ч, пак поглеждам в огледалото и виждам бяла о3 да присветва с дългите, оттам класон като на сватба, може би на 200м зад мен, а аз вече приближавам изхода на локалното, и искам да се преустроя за да мога да изляза на околовръстното. Продължавам да набирам и пак поглеждам назад, този *** ще ме удари, отзад! Минах в дясно със спирачка, да не ме удари и ме изпревари с такава скорост, че не му се видя и номера(според мен с над 130км/ч)! Фабията милата 1.6 дизел, не знам колко коня е, но са и малко, няма душа, не може да набере, да го настигна, така ме ядоса, че просто му се размина да не съм с някоя от моите коли! Разсвирих се и аз присветвам да спре, ама не иска. Продължи да набира и да изпреварва в локалното колите от околовръстното! Долен измекяр, надявам се да е от форума и да го видя, на някоя среща! На табела 80, в локално, да караш в 2но над разрешената скорост, в най-дясната лента на локално, трябва да си изключително тъп, прост, малоумен олигофрен! Дано ако не друго, да прочета, за бяла о3ка, метнала се в канафка!

Може на жена му водите да са изтекли,знаеш ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... На табела 80, в локално, да караш в 2но над разрешената скорост, в най-дясната лента...

Че тоя е бил с предимство в описаната ситуация - с предимство е бил. Ама в локалното ограничението не е 80. Толкова е на околовръста. В локалното мисля,че ако няма друго указано си важи всеобщото за населено място ограничение - 50. Или поне аз съм останал с това впечатление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може на жена му водите да са изтекли,знаеш ли?

 

Баба ми като я карах към Пирогов, тогава и почина, Бог да я прости, съм карал със 160км/ч по Стамболийски, понеже линейка не може да се качи в шибаната зона б-5 да я вземе, заради неправилно паркирани коли! На аварийни и на дълги! Този си беше келеш!

Че тоя е бил с предимство в описаната ситуация - с предимство е бил. Ама в локалното ограничението не е 80. Толкова е на околовръста. В локалното мисля,че ако няма друго указано си важи всеобщото за населено място ограничение - 50. Или поне аз съм останал с това впечатление.

,

ОК, пак казвам, тръгвайки нямаше кола зад мен, после аз бях на 2ра с 40се км/ч( с колко според теб трябва да се включа от локалното на околовръстното?), когато се появи в огледалото, той като кара с 130+км/ч какво предимство иска, отдръпвайки се вдясно избегнах удар отзад? Аз вече съм в движение и съм си в лентата! Този ме освири и осветка, защото му пречех на псевдо ралито, което си беше спретнал и понеже не карах като него идиотски! Има си ограничения на скоростта, точно за да се избегнат такива ситуации! Тръгвайки, погледнах, нямаше никой отзад, 300-500м зад мен беше входа за локалното, 200м пред мен 1ви изход. Още по-лошото е, че този влезе в локалното за да изпревари колите от околовръстното!

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Има си ограничения на скоростта, точно за да се избегнат такива ситуации! Тръгвайки, погледнах, нямаше никой отзад, 300-500м зад мен беше входа за локалното, 200м пред мен 1ви изход. Още по-лошото е, че този влезе в локалното за да изпревари колите от околовръстното!

Така де... Това казвам и аз :)

:cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така де... Това казвам и аз :)

:cheers:

Да не му видя номера, смятай как е карал... Сигурен съм, че карам по-бързо от него, но не и така неразумно! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте на какво се натъкнах днес -Уникалната глим лампа от соца. Където си я намерих, там си я и оставих, дано остане  дълги години ;) Зверски ме накефи!!!  Ако ги намеря някъде ще си взема цял кашон и ще ги навъртя навсякъде !!IMG_20151205_190642.jpg

Редактирано от maxrpm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен съм, че карам по-бързо от него, но не и така неразумно! 

Хем по-бързо от него, хем по-разумно...

 

Не се обиждай, не е заяждане - всеки пилот на ниско прелитащ автомобил според собствените си разбирания кара разумно. Оня дебил дето те е нервил и той си мисли, че кара разумно. Физиката в крайна сметка пише крайната оценка, лошото е, че поправителен на тоя изпит понякога няма...

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хем по-бързо от него, хем по-разумно...

 

Не се обиждай, не е заяждане - всеки пилот на ниско прелитащ автомобил според собствените си разбирания кара разумно. Оня дебил дето те е нервил и той си мисли, че кара разумно. Физиката в крайна сметка пише крайната оценка, лошото е, че поправителен на тоя изпит понякога няма...

Карам бързо, обичам високите скоростти, но си ги позволявам на места без много трафик и никога не преча на другите на пътя! Не съм фен на ръгането, избутването на други коли от пътя! Не съм споделял тук, но имах суперб 1,8т, който на диното в хеед даде 240кс на колелата преди 10год... Обръщах му километража всяка седмица и никога не съм създавал такива ситуации! Предната ми кола беше над 300кс, на нея ми се разлепи челното стъкло с 260 по ГПС към Бургас. Има си места да си трошиш главата без да застрашаваш околните!

Пс. 2006та беше меренето на суперба!

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво , вчера карах онуй бялото съоръжение , че трябваше да мине на преглед (нищо , че го чака скорошна среща със създателя) и да ти кажа има коли , които просто те карат да си хулиган (ама не безразсъден) ... няма по голям кеф да му мачкам газта :sorry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.