Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Ежедневни приказки !


Pepino

Recommended Posts

Когато бях на квартира (28 кв.м.) преди години всичко беше на газ...отопление, топла вода и т.н. За тоя кафез зимата съм плащал 300лв сметки за газ. Отделно за ток (не се стопляше без ел.печка). Отделно за вода. Излизаха стабилни парички на месец. Кафеза беше с три външни стени в нова сграда, тухла, изолирана и т.н. Не говоря за панелки.

 

От тогава газ ли - само на приятел/познат в колата, ако тя е v8 4.2+...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Венци, в голяма грешка си. В Сетком има сериозен раздел за газ. Аз го следя активно от 5 години и имам и доста личен опит. Затова ти казвам, че от твоя случай не може човек да прави обобщения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апартамента, в който живеем в момента е около 75км.м, изцяло външен - ново строителство(2000г.). Като се нанесохме преди 6 години, зимата плащахме около 300лв. Последните 3 години газта падна с около 40% сега сметките се движат 150-170лв. Не коментирам качеството на строителството - под всякаква критика. Тенденциите като цяло са цената газта за отопление да пада, дано да го доживеем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Венци, в голяма грешка си. В Сетком има сериозен раздел за газ. Аз го следя активно от 5 години и имам и доста личен опит. Затова ти казвам, че от твоя случай не може човек да прави обобщения.

 

Горе-долу може и да съм в грешка, ама не баш... в сегашната кооперацията има един със 95кв.м. апартамент /единственият толкова голям, който не е мезонет/. Отоплява се изцяло на газ, като има и климатик, който капе на рампата за гаража и става лед зимата /значи го ползва и него/. Молеше ни всички да си включим газчица, да не е сам той, защото сметката му за сам апартамент в цялата сграда била 300+лв на месец само за газчица ;)

 

В момента моят сетъп е - два инверторни климатика в двете стаи - 65кв.м. апартамент - не ги спирам и месечно ми е 160лв (последната сметка дойде толкова, а след някой друг ден ще видим и за Януари, но досега не съм минавал 200лв никога зимата - в това число бойлер 3kw /никога не го спирам/, готварска печка чат-пат, хладилник нон-стоп, фризер нон-стоп /отделно/, пералня чат-пат, малко компютри нон-стоп и т.н.). Климатиците ги пускам към средата на Ноември, на температура 20 градуса и не ги спирам до Март, дори дистанционното се запилява някъде и не ги пипаме изобщо. Всяка година досега е било така - 6 години :)

 

Едната стена изцяло е от френски прозорци, другата граничи с апартамент, който е необитаем /на шпакловка и замазка е още/ - външен изцяло - останалите две стени се топлят от коридора и от комшията.

 

Тъстът плаща 350лв парно на месец зимата - 110кв.м  апартамент. Топли 2(3) от 4 стаи /едната е кухнята и там е чат-пат пуснато/ на 2-ра, 3-та степен най-много...

 

За сега най-доброто си остава климатиченцето за мен, като средство за отопление, никаква газ, никакво п(о)арно и т.н. :) Единственото лошо на тоя сетъп е, че когато преди 2 седмици, спря токът за малко повече от 2 часа (авария ли, кой ги знае какво) - при -12С вън, вътре стана Сибир много бързо /за половин час/ и няма алтернатива за затопляне (трябва да запаля огън, като наркоманите, във варел на средата на стаята и да се топлим така, защото и комин няма, който да може да се използва за печка на дърва или друго нещо).

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е дълга и общирна, но за мен истината е една - независимо по какъв начин ще се отоплява човек, най-евтино е когато цялата сграда/къща се отоплява. Хубав ден на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е дълга и общирна, но за мен истината е една - независимо по какъв начин ще се отоплява човек, най-евтино е когато цялата сграда/къща се отоплява. Хубав ден на всички!

 

Абсолютно вярно. Само, че общностното съзнание на българина е ниво пещерен човек. Затова и нормалния свят в сграда с ТЕЦ се продава с +50% отгоре, а тука си режем радиаторите...

 

Климатика в нашенския му вариант (демек локален за стаята) е възможно най-некомфортния начин за отопление. Духа ти, вдига прахоляка, въди флора и фауна. За охлаждане алтернатива почти няма, ама за топлене...

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

 

Климатика в нашенския му вариант (демек локален за стаята) е възможно най-некомфортния начин за отопление. Духа ти, вдига прахоляка, въди флора и фауна. За охлаждане алтернатива почти няма, ама за топлене...

 

Ахам, може... когато не го чистиш наистина става така... даже спира да духа (в началото го научих по трудния начин - да е жив и здрав Чавдар (Logrus) за помощта тогава) :) Когато не го насочиш правилно или си го монтирал "където има възможност" - също е шитня, да. Когато го пуснеш на максимум да топли от раз - като в колата, ако го насочиш към стелките с два пръста пясък и го пуснеш максимално вентилатора (да направиш Сахара във въздуха) - същото може да се получи... :)

 

До сега не съм брал гъби, ягоди или трева от него /за фауната - щом никой не киха и не умира, значи и това липсва - имам две кучета, които правят 10х по-голям прахоляк и космарлак навсякъде и климатика не го вдига от земята - лятото на слънцето всичко се вижда перфектно - може да сме развили имунитет, знае ли човек (аз имам алергия към домашен прах - сърби ме всичко и носът става на домат - изключително мнооого рядко се случва, а би трябвало да е нон-стоп, ако е така както казваш /ако си с мокет отдолу, може и да е мъка/)/, вънка телата са чисти (през лятото с маркуча ги мия /не като чобанин, все пак/ - 6 години така)...

 

Всичко си има тънкости и условности - разбира се. С това се съгласявам.

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е че не се оразмеряват правилно инсталациите от там идват високите сметки и не ефективната работа на съоръженията. А още по-големият проблем, е че отиват едни "майстори" цял живот правещи това сътворяват мазалато, в последствие изчезват и  се почва ходенето по мъките.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Климатика е доста некомфортен начин на отопление. При наличие на възможност (както финансова, така и чисто като пространство) термо помпата (дори въздух-вода) е в пъти по-комфортен и ефективен вариант. Естествено, изисква се не малка инвестиция, но си заслужава. 

 

Централният ТЕЦ е нож с две остриета. В някои случаи е плюс, в други минус.

 

В крайна сметка всеки вид отопление има своите предимства и недостатъци. Това което е добре за един може да е абсолютно неприложимо/неприемливо за друг. Затова всеки решава. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм че всички избира - аз нямам друг вариант за отопление, затова ползвам този и не съм видял негативно влияние върху нищо до сега... това го казвам от опит. Варианти с "дървени", ел. печки, закачени където и да било, газчица или друго - изобщо не ми присъстват в опциите... Пространството е малко, но достатъчно, целият блок сме на климатици (на някои съседи климатиците им правят по 1 метър лед на пътеката /1м във височина - творбата прилича на някой плужек от Ghost Busters, който го стрелят с неутронните пушки...там.../) и когато "дойде" газта никой не swtich-на с изключение на един от 40...

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е че не се оразмеряват правилно инсталациите от там идват високите сметки и не ефективната работа на съоръженията. А още по-големият проблем, е че отиват едни "майстори" цял живот правещи това сътворяват мазалато, в последствие изчезват и  се почва ходенето по мъките.  

 

Абсолютно вярно!!! Правят се грешни изчисления при нереално висока температура на топлоносителя (80-90 гр. С), купуват се котли с висока минимална мощност (9-10 kW), монтират се малки радиатори, използват се некачествени тръби, не се монтират филтри и спирателни кранове, не се изгражда колектор, при последователно свързване или при кондензни котли често не се подбират тръбите с достатъчен дебит, не се отопляват всички стаи, не се слагат радиатори в коридорите и т.н, и т.н.

Въпросът е как да намерим вярното решение, за да не се стига до този негативен резултат.

И този въпрос трябва да си го зададе всеки, който започне да изгражда отоплителна инсталация! Предварително! А не после да се чуди ама каква стана тя, а аз каква я мислех!?

Освен това по-горе беше споменато като необходимост - качествена изолация (в т.ч. на таваните), качествена дограма+стъклопакет, топлещи съседи и др.под.

Проблемни са апартаментите на първи и последен етаж и тези с много външни стени и лошо изложение - те обикновено са с голяма топлозагуба.

Така че, би било добре да се мисли още като се купува ново жилище - тук става въпрос за новодомците.

:hello:

Редактирано от legaltk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно вярно!!! Правят се грешни изчисления при нереално висока температура на топлоносителя (80-90 гр. С), купуват се котли с висока минимална мощност (9-10 kW), монтират се малки радиатори, използват се некачествени тръби, не се монтират филтри и спирателни кранове, не се изгражда колектор, при последователно свързване или при кондензни котли често не се подбират тръбите с достатъчен дебит, не се отопляват всички стаи, не се слагат радиатори в коридорите и т.н, и т.н.

Въпросът е как да намерим вярното решение, за да не се стига до този негативен резултат.

И този въпрос трябва да си го зададе всеки, който започне да изгражда отоплителна инсталация! Предварително! А не после да се чуди ама каква стана тя, а аз каква я мислех!?

Освен това по-горе беше споменато като необходимост - качествена изолация (в т.ч. на таваните), качествена дограма+стъклопакет, топлещи съседи и др.под.

Проблемни са апартаментите на първи и последен етаж и тези с много външни стени и лошо изложение - те обикновено са с голяма топлозагуба.

Така че, би било добре да се мисли още като се купува ново жилище - тук става въпрос за новодомците.

:hello:

 

Отиваш при колега топлотехник, прави ти проект и след това когато дойдат монтажниците, и искат да правят промени му се обаждаш да ги обсъдите, защото както казах става мазало, оправянето на което излиза скъпо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, че трябва да е професионално направено. 

На пазара обаче е пълно с едни "професионалисти" - нещо като майсторите по автосервизите .....

Разбираш ме какво искам да ти кажа ...........

Но при изграждане на отоплителната инсталация не можеш да си играеш на проба-грешка!

Цифрите са много по-големи! И ти си го написал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на вълна ръжда ... оставих си Фабията да почива три седмици и сега дисковете са целите в ръжда (нищо не е залепвало) , но шума е много гаден , а и чат-пат подритва педала.

Дилемата е дали да отида на място да им пусна една стружка да падне ръждата или да чакам да си ги почисти сама?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на вълна ръжда ... оставих си Фабията да почива три седмици и сега дисковете са целите в ръжда (нищо не е залепвало) , но шума е много гаден , а и чат-пат подритва педала.

Дилемата е дали да отида на място да им пусна една стружка да падне ръждата или да чакам да си ги почисти сама?

Добре бе, ти все едно за пръв път виждаш кола, хахаха! Врътни едни 50 км в задръстванията и си готов. Тръгни-спри и ще светнат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на вълна ръжда ... оставих си Фабията да почива три седмици и сега дисковете са целите в ръжда (нищо не е залепвало) , но шума е много гаден , а и чат-пат подритва педала.

Дилемата е дали да отида на място да им пусна една стружка да падне ръждата или да чакам да си ги почисти сама?

 

И аз съм на мнение, че ще си ги почисти сама.

 

Между другото съм се замислял, каква е причината на Октавията, когато я оставях за повече от 2 дни престой, ръждясваха дисковете, а на Корадото дисковете нямат и точица ръжда, дори и след 2 годишния си престой/застой преди да го купя. Какво им е различното?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото съм се замислял, каква е причината на Октавията, когато я оставях за повече от 2 дни престой, ръждясваха дисковете, а на Корадото дисковете нямат и точица ръжда, дори и след 2 годишния си престой/застой преди да го купя. Какво им е различното?

 

Едно време така ги правеха - на старото ми Ауди също не ръждясваха за цяла зима. После почнаха да ги правят така, че да ръждясвят,  ама поне бяха здрави. Днес вече ръждясват, а след време се кривят.

А при най-модерните, кривенето изпреварва даже ръждата.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на вълна ръжда ... оставих си Фабията да почива три седмици и сега дисковете са целите в ръжда (нищо не е залепвало) , но шума е много гаден , а и чат-пат подритва педала.

Дилемата е дали да отида на място да им пусна една стружка да падне ръждата или да чакам да си ги почисти сама?

Аз ги лекувам такива бързо ;) няма нужда да чакаш или да ги стържеш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам дали е само при мен, но това ми се вижда като бяло злато , зле строшени пари за един найлон ....

IMG_20170202_202440_1.jpg

Редактирано от maxrpm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на вълна ръжда ... оставих си Фабията да почива три седмици и сега дисковете са целите в ръжда (нищо не е залепвало) , но шума е много гаден , а и чат-пат подритва педала.

Дилемата е дали да отида на място да им пусна една стружка да падне ръждата или да чакам да си ги почисти сама?

То сега нали няма и никаква химия по пътя, и за това толкова бързо са ръждясали :) Иначе не ги мисли, ще се излъскат бързо. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Олекнах... Малко рано ги сменям според Евгени(Трансексперт), но не ми се чакаше да се усилват симптомите.

post-7686-0-20460000-1486126845_thumb.jpg

post-7686-0-54782100-1486126859_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Седнах и сумирах, че съм си купил за около 1000лв екстри и консумативи за Октавия 1, а още не съм купил такава :blush:

Почнах да поразпродавам нещата, с които смятам, че съм се престарал :)

Редактирано от Ivo_Dinkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.