Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Ежедневни приказки !


Pepino

Recommended Posts

А хората от малките градове и селата да мрат ли?.... Или да си купят нови автомобили?

 

чОствах, че някой ще го приеме така. Виж, аз също съм от малък град, не ми е хвърлен пъпа на жълтите павета и не живея в апартамент на Раковска с 4м. тавани. Естествено, че всеки бяга към по-големия град, по-високото заплащане. Глобализацията си "върлува" в цял свят. Разликата между мен и много други е, че аз плащам там където ползвам. С адрес съм там където живея, МПСто ми респективно също. Смятам просто, че трябва да се направи така, че всеки да плаща където ползва. Как точно - едва ли имам компетенцията да го измъдря. Предполагам с някаква входна/тол такса на входовете на големите градове, но това е само един вариант и далеч не мисля, че е най-добрият.

В момента сме в хипотезата, в която някой идва вкъщи, хвърля си един душ, сготвя си, ползва ми интернета, яде ми от хладилника, но вода, ток и храна не плаща, па и на всичкото отгоре ми прави навалица в хола.

Друг вариант е може би МПС данъците да отиват в централизирания бюджет, след което на база натовареност (лесно се слагат преброителни системи, по републиканската мрежа е пълно с тях) от ЦБ да се разхвърлят средства по общините.

В момента пак казвам, ако сме в хипотезата, че в София има 1 милион коли, 350 хиляди НЕ плащат нищо за това, че трошат пътя, цапат въздуха и паркират. Ако започнат, смятам, че нещата ще се подобрят и като трафик (заради повечето пари за инфраструктура) и като паркиране (заради повечето средства за направата на паркинги примерно).

 

Също така искам да призова всички да подават сигнали за паметници по паркингите. Столична община са в кампания по темата в момента. Пред нашия блок има 2 и мисля днес да ги "изкажа на госпожата" :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента пак казвам, ако сме в хипотезата, че в София има 1 милион коли, 350 хиляди НЕ плащат нищо за това, че трошат пътя, цапат въздуха и паркират. Ако започнат, смятам, че нещата ще се подобрят и като трафик (заради повечето пари за инфраструктура) и като паркиране (заради повечето средства за направата на паркинги примерно).

 

 

 

За мен най-лесното решение е въвеждането на платена зона за паркиране в целият град, тогава всеки ще си прави сметка, защото ако трябва да плати 10-15 лева на ден, само заради келешлъка да отиде с кола на работа много ще се замисли. А в момента, в който се ограничи автомобилният трафик ГТ ще стана редовен, който не вярва догодина Юли и Август може да го провери ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То центъра и сега е платен, но трафикът не е намалял, нали ;)

 

Защото неща се правят на парче.

Нямам нищо против да си плащам за удоволствието да си ползвам колата, ама малцина мислят като мен ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото неща се правят на парче.

Нямам нищо против да си плащам за удоволствието да си ползвам колата, ама малцина мислят като мен ;)

 

Аз лично така мисля. Както има една приказка - "Не може голям еди какво си да те...и да не те боли". Но пак казвам, никой няма топки да го направи. На българина като му бръкнеш в пиенето, цигарите и колата, става страшно. Справка може да се направи при повишаването на винетката с 30 български лева. Бяхме на прага на гражданска война едва ли не :angry_jumping:. Естествено никой от мрънкащите не подозираше, че в държави със същият на нашия стандарт, 30 лв. струва дистанция като София-Варна по магистралата, еднократно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото неща се правят на парче.

Нямам нищо против да си плащам за удоволствието да си ползвам колата, ама малцина мислят като мен ;)

 

Именно. Една от полвинчатите мерки за които говорих е точно непълната синя/зелена зона. Трябва цяла София да е с платено паркиране. Включително "спалните" - Люлин, Обеля и всички други. Естествено цената в краен квартал и центъра трябва да е различна, но всеки трябва да плаща ако паркира на общински терен. Цената трябва да се определя от търсенето. Слагат 100 кинта на година. Ако местата не достигат - 200 кинта следващата година. И така докато станат достатъчно паркоместата.

 

Аз например определено бих желал нашия квартал да влезне в зелената, че ако трябва и в синята зона. Това ще разкара обилно количество коли от него, сигурен съм. Например недвижимите такива. Както и множество "служебни".

 

Такава мярка ще удря всеки, независимо дали е с регистрация от София или Сусурлево.

 

Друга добра идея имаше преди време - всички обособени паркинги пред блокове, да се "продадат" на собствениците на блоковете, ако желаят. Да си ги подържат, заграждат и стопанисват както намерят за добре. Ако не щат да ги откупят - общината им шибва едно платено паркиране и те така. Ама за това трябва всички етажни собственостти да са юридически лица - друга една мярка, която общината не ще да въведе принудително и която би решила огромно количество проблеми.

 

Но подкрепям колегите - няма кой да го направи. Както казах и по-горе - в София (а и в България) като цяло управниците нямат дългосрочна визия за развитие. Всичко се прави с хоризонт 4 години. Ако имаха такава визия, щяха да са наясно, че само крути мерки ограничаващи трафика (а те могат да са само финансови) биха дали шанс за живот на София. "Хубавата новина" е, че тази зима София така ще се насере като трафик и замърсяване, че щат нещат ще им се наложи да действат. А народа ще вие на умряло, щото на българина можеш жена му да вземеш, ама за колицата и задника си продава.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да хвърля и аз едно камъче в блатото. Някой преди мен е споменал, че има много коли под "удобен" ДКН (при корабите му викат "удобен флаг"). Това е само един от проблемите по събираемостта на средства в общината.

И едно примерче да дам. В Лондон, ако живееш извън централната зона и искаш да отидеш и да паркираш там, трябва 24 часа предварително да направиш заявка и да ти я одобрят. Не съм питал дали това се плаща. Впрочем и извън централната зона за да паркираш пред дома си, трябва да си регистрираш автомобила пред местната власт. Ако не го направиш - сурвакат здраво.

Редактирано от karst
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако си чужденец?

Запознаваш се предварително с правилата за паркиране. Ако тук си чужденец, едва ли ще ти се размине плащането за синя зона :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не споря, просто се чудя ако съм чужденец или просто не си местен, мога ли да си оставя колата на улицата за 1 ден, или всички които не са получили разрешение от общината трябва да паркират в платени паркинги ... предполагам, че доста такива хора минават от там, все пак е Лондон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз така оставих колата в Мюнхен (по погрешка, дневната такса беше 1.2 евро) и вечерта си намерих честитката на стъклото. За тъпите 20E глоба платих и още близо 25Е такси  :nea:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз така оставих колата в Мюнхен (по погрешка, дневната такса беше 1.2 евро) и вечерта си намерих честитката на стъклото. За тъпите 20E глоба платих и още близо 25Е такси  :nea:

Подобно и в Швеция. Оставих кола на паркинг в Борас да пренощува. Таксата за цяла нощ е била 5 крони (около лев). На сутринта имах жълта бележка за 350 крони (около 70 лева). Маса яко! :D

Между другото в Швеция, снимки от камери, глоби и прочие са до часове в рент а кар компанията. Няма мърдане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобна случка в Лондон. Мой познат купува кола от свой приятел, която е домувала в гараж. Паркира я пред жилището си и на сутринта - бележчица с дължимата глоба, защото колата не е регистрирана в съответния район. Не помня цифрите, но имаше "отстъпка", ако се плати в някакъв срок  :)

Редактирано от karst
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да попитам. Искам да си боядисам предния капак, но колата ми трябва и мисля да го смъкна и оставя само него за боя, мога ли да карам без преден капак и ще има ли евентуални проблеми с КАТ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено ще имаш проблеми! Конструктивно изменение се води. Отделно, ако оставиш някъде колата без преден капак, дали ще си намериш всичко там после...

 

Едно боядисване на капак трае ден, най-много два. Остави я, “карай такси“ за това време (ще ти излезе “златен“ капакът, но пък ще си спокоен).

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 и от мен. Да не говорим за целия шит, който ще събереш в коша на мотора. Позволявал съм си да карам без задната броня един ден. Майстора вика, ти си знаеш, но ако някой те повтори (пак да спре в мен) ремонта става весел.

Както е казал shaft, по добре малко такси (или ако ще се движиш много рент а кар), от колкото да си посипваш главата с пепел после.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, камерата на Мирково работи ли? От радардетектора ни звук, въпреки че я забравих и минах с около 80.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ице аз колко и пъти да съм пътувал към Карлово от там все е празна, поне последната година и половина. Все пак си намалявам де. Поздрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, имам една чуденка. Възможно ли е подгрева от седалки с такъв да се прехвърли на такива, които нямат фабрично? И ако отговора е да, сложна ли е операцията? Става дума за седалки на О1.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата Иво (Ivo_Dinkov) го прави на Фабия 1, ако не се лъжа. Погледнете в темата му. Поздрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^

Седалки с подгрев  V

Инсталация            V

Бутони                     V

Желание                 има го, време нямам за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако няма да вграждаш одеалцето, е работа за 3-4 часа- аз правих много неща наведнъж :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.