Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Моля за съвет за големина на гуми - 14", 15" или 16" да слагам на Fabia-та?


Bando

Recommended Posts

Здравейте!   :hello:

 

От днес съм с Skoda Fabia 1, 2003г., 1.4 16V   :plate_skoda: .  Знам, че стандартно идва с 14" джанти и гуми, но в онлайн магазините и из интернета видях, че могат да и се сложат и 15", както и дори 16".  Въпросите ми са 2:

 

1) Има ли недостатъци при 15" и 16" (освен цената на джантите и гумите разбира се)?

2) Целта ми е да повдигна малко колата да стане по-висока, постига ли се това и дали не почват да опират в калниците отгоре или някъде другаде?  

 

Благодаря предварително!   

 

Поздрави и безаварийно каране!  :walkman:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито колега! Ако я повдигнеш по този начин ще имаш неверен километраж и борд компютър съответно. Трябва да запазиш диаметъра на гумата дори и да сложиш 15 цола.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито колега! Ако я повдигнеш по този начин ще имаш неверен километраж и борд компютър съответно. Трябва да запазиш диаметъра на гумата дори и да сложиш 15 цола.

Благодаря!   А добре де, какво като ще имам неверен километраж? Мен не ми пречи това.  А борд компютърът какво би му попречило?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най- напред честито за автомобила с пожелания да ти доставя желаното удобство и безпроблемност!

 Фабрично Фабииките са си нисички и "мекички" и не е трудно пода да опре някъде по неравна настилка или при друг вид маневра. Наистина е нужна повече предпазливост от страна на водача.Чрез промяна на размера на цолажа на колелата, обаче трудно се постига кой знае колко височина. И накрая предвид многото фактори около по-големият им размер, разходите няма да оправдаят търсеният ефект. Ако търсиш алтернатива на оригиналният размер на колелата, обмисли варианта автомобила да остане с 14" джанти и гуми 175/65 или (става, но са малко по-тежки 175/70). Почти сигурно няма да се налага ремонтираш оригинални алуминиеви джанти, ако е с такива. Поздрави! :)  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Борд компютъра ще ти отчита нереален разход. Има фабии фабрично по-високи, с така нареченият пакет "защита лоши пътища". Аз имам такава и не опира никъде. Потърси резервни пружини за такава. Въпросният пакет включва още и усилена кора под двигателя и подкалници с кечета против шумове. Но на теб пружините са ти напълно достатъчни.

Редактирано от felicialx
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Компа и без това отчита нереален разход - обикновено по-нисък.

Аз съм с 10 мм по-високи гуми (на Голфа), с 4% по-голям диаметър. Въпреки спортното окачване никъде не опират.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

``От днес съм с Skoda Fabia 1, 2003г.,``

 

Какви пакети  и застраховки има?
Ако е купена от вънка.Ок
За аборигени или талибани ,напр. във Бг-проблем!!!!
p.s
Качество,екстри: работа,шопинг ,тунинг ,гъзария и..Знам.
Нищо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито за 6Y'бебата... А сега бии тежко аварийки и бий в десно да ти обясним... Значи  по запитването ти, в никакъв случай не слагай над 15'' за да добиеш представа закачи празно ремърке еднооска и покарай така малко... Е усещането е същото, за съжаление разхода и той... Най-важното е да спазиш офсета 35 беше ако не се лъжа... макс'а гледай да ти е до 38 но зависи от джантата има няколко модела семейни 40 който стават на 15 но тогава ще си караш с леееко нестандартен размер гуми... директно си купуваш тампони за пружини... От онези силиконовите дето се навиват в самата пружина... повдигат я толкова на визия колкото само ти можеш да си я познаеш... но я правят маалко по-твърда на резки неравности... Така, че като цяло колегата е прав, че изисква малко повече влагане на чувство в управлението... Но пък си заслужава...  Като имай предвид, че буферните тампони навити най горе и най долу я вдигат най-усезаемо за сметка на поемането на неравности... в средна позиция заминават първо амортисьорите, бързичко след това водещите тампони... Горен ударен, ябълковиден и курмилни накрайници... ОБАЧЕ ПРЕДИ ВСИЧКО ПРЕДНИ ПРУЖИНИ СА ТИ 30 ЛВ. БРОЙКАТА ЗАДНИ СА ТИ 27 ЛВ. БРОЙКАТА... пРОБВАЙ ПЪРВО ТЯХ ДА ПОДМЕНИШ ЗАЩОТО ПО ПРИНЦИП ПО НАШИТЕ ПЪТИЩА СЕ СМЕНЯТ НА 200к  И НА 500к ПО МОДЕРНИТЕ ПЪТИЩА, ЗАЩОТО ТЕЗ ИМАТ ТЕНДЕНЦИЯТА ДА СЛЕГВАТ С ВРЕМЕТО... оСОБЕНО БЪРЗО АКО Е ТОВАРЕНА...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

``От днес съм с Skoda Fabia 1, 2003г.,``

 

Какви пакети  и застраховки има?
Ако е купена от вънка.Ок
За аборигени или талибани ,напр. във Бг-проблем!!!!
p.s
Качество,екстри: работа,шопинг ,тунинг ,гъзария и..Знам.
Нищо

 

За какво говориш, бе братле?  :wacko_2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От коя година Bg е в EU и защо сега печатат зелени карти с пакет  застраховки?
 
Пускам link с файл за зимни гуми 2013-2014,същото е за 2014-2015.
 
 
2016 сега започва.
Слагаш лупа и увеличаваш.
Там има за всички модели Шкода ,зимни гуми.Избора е ваш
 
p.s
Ако не можете да си го позволите.
 
 
Uns7opAbL3

Правилно е написал,точно,ясно и грамотно`` пРОБВАЙ ПЪРВО ТЯХ ДА ПОДМЕНИШ ``

Каране като джигит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип най - добре е да се придържаш към оригиналните размери зададени от производителя.
Аз много мислих и пресмятах и преминах от 14" на 15". Резултата, който се получи ме удовлетворява, защото стабилността не се е променила, возията ако има разлика не е към по - зле. Оригиналния размер на гумите е 185/60R14, а аз сложих 185/60R15. Не опират никъде. Колата се повдигна малко и не закача както беше преди това. Дори се замислям за лятото дали да не сложа по - широки гуми, например на 195. Но не съм сигурен дали те вече няма да закачат, а и отива към по - нестандартни размери и респективно и по - скъпи гуми.

Редактирано от marinms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам каква е фабията  хечбек или комби  но имай предвид че комбито има зъб на задното ляво колело и не позволява поставяне на  195 /60 /15 защото този зъб опира в гумата !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има фабии фабрично по-високи, с така нареченият пакет "защита лоши пътища". Аз имам такава и не опира никъде. Потърси резервни пружини за такава. Въпросният пакет включва още и усилена кора под двигателя и подкалници с кечета против шумове. Но на теб пружините са ти напълно достатъчни.

ЕТ опровергава това твърдение. Днес се интересувах, за такива пружини и ми обясниха, че никога не са предлагали за Фабия нито като част от описаният по горе пакет. Предлага се, сега,  такъв пакет за лоши пътища на сегашните Октавии. Щеше да е добре да има и за Фабия, но уви, няма! Има стандартни, които се поръчват и чакат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи си попаднал на некомпетентен дилър. Аз имам такава фабия и съм поръчал този пакет. 2006г! Ще снимам цветовия код на пружините. Мисля, че беше две червени или лиави и една синя точка. Кората под двигателя е много твърда, дебела и оребрена. Хваща се с болтове, с глави 13 отпред от към радиатора към една специална метална конзола, която липсва на стандартните изпълнения и отзад на моста. Отделно от тези болтове ги има и останалите стандартни рапиди.

Кажи на тези в ЕТ да си научат уроците! Тези дилъри в момента назначени в автосалона в София са без коментар. 99% от тях не са продали нито една Фабия 1!

Редактирано от felicialx
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ok, но ще го карам по-спокойно, да не се обиди някой. Разбрах, че имаш такава Фабия и за това те цитирам в поста си , за да видиш написаното.За жалост, при разговора ми, категорично не казах, че има човек с такава Фабия, защото не съм 100% сигурен, въпреки, че не веднъж си споменавал за това. Кажи от къде да ги намерим тези пружини, ако пак попадна на такъв дилър? А това за кората, също добре си го описал!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те ги уволниха дилърите. Ще ти снимам пружините, но другия месец защото сега колата е зазимена. Мисля да пробваш в резервните части да ги питаш възможно ли е да ти доставят пружини с този цветови код.

 

Иначе са само идиоти в момента там, шефовете на дилърите са стари кадри, но няма да стигнеш да тях лесно.

 

Аз миналата зима си спуках задния подкалник леко докато слизах от един висок тротоар. Поръчах си от магазина за резервни части на ЕТ нов подкалник по шаси. Доставиха ми го и с изненада видях, че е изцяло пластмасов без шумоизолационно кече в зоната зад гумата. Обяснението им беше, че това е по шаси и този подкалник с кечето сам съм си го слагал, а не е заводски. :) Залепих си оригиналния а новия си го пазя за паметник.

 

Сега се сещам, че стар и компетентен дилър е шефа на офиса на бул. Тотлебен или цар Борис, не знам как се казва в момента. Мисля, че той няма да се изложи и да не знае за пакета лоши пътища на Фабия 1. Отиди на Тотлебен и търси Георги Писашки, той е шеф на офиса и дилър и се занимава и с поръчка на резервни части! Смятам, че той ще помогне.

Редактирано от felicialx
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де,колко спецЯлна е фабията,че да няма възможност за леко повдигане,или поне втвърдяване на задницата?

Питам,щото моето комби-нафтеник,като го взех беше бая сплескано от зад.

Купих му нови пружини и ефекта беша,че се повдигна малко,но само като е празно. Като сложа багаж и двама човека,пак се сплесква и ляга на тампоните. Не е нормално това.

 

Имам един пасат B-3,комби,на който подмених задните пружини с някакви усилени. Стойката му не се промени,ама сега товари един кубик дърва и пак стои добре. Що и за фабия да няма нещо подобно?

Редактирано от spiridon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Здравейте! Бих искал и аз да попитам нещо, което е свързано с първия въпрос относно джантите.Моята фабия е 6Y52F455 или просто казано фабия 1 комби.Попаднаха ми джанти 15" ,ЕТ37, 7J,та въпроса ми е мога ли да ги сложа с гуми 195/50 R15 ,като единствено ме притеснява това 7J. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.