Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми от 1 ноември - задължителни ли са?


fennko

Recommended Posts

Колеги,знаете ли нещо с повдигнатата тема за задължителни зимни гуми от 1 ноември? Намерих в мрежата информация ,че щяло да се гласува това предложение и вследствие на това ще се измени чл. 139 от ЗДВП. Днес влязох в станицата на КАТ и прочетох чл.139,но там нищо не е отбелязано.Значи ли това,че въпросното предложение не е прието?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 59
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • sauber

    8

  • shaft

    6

  • b3lq7a

    6

  • vlazarov

    5

Най-много писали в темата

Надали са задължителни, но всеки сам си преценява кога да ги сложи.

Аз ще преобуя гумите най-късно до края на месеца, защото застудя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не са задължителни зимни гуми към 1 ноември ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приказва се от две години. Не е задължително, щом го няма в закона. Имахме тема някъде из форума, бая спор беше там, като се сравняваха нещата и в другите държави как е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не говорим каква е дефиницията на "зимни гуми" в българското законодателство...

 

Аз гледам температурите от няколко дни насам и стигнах до заключението, че ще слагам чак в края на месеца :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с всесезонни, които в каталозите ги водят летни, а на тях пише M+S и има снежинка ;) И, да видим как ще ми кажат "в каталога пише, че са летни" - хахахха! Ама, ако гледат M+S и т.н - значи съм със зимни през цялата година. :)

Нямам търпение да падне сняг, да ги пробвам, дали ги бива за "нашия сняг" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти кажат те. Те ми обясняват как спират коли със затъмнение стъкла без да проверяват каквато и да е пропускливост. Обясняват и как спират коли от движение, щото били "шумни". Ама колко децибела, никой не знае...Същата тъпотия е и със зимните гуми...КАТ - най-добрите в симулация на дейност.

А на нашия сняг не би трябвало да имаш никакъв проблем. Поне тук в София. Виж ако се метнеш в някой град като Смолян, може и да береш ядове. Но с нормално каране и със най-шибаните зимни гуми, пак е ок :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти кажат те. Те ми обясняват как спират коли със затъмнение стъкла без да проверяват каквато и да е пропускливост. Обясняват и как спират коли от движение, щото били "шумни". Ама колко децибела, никой не знае...Същата тъпотия е и със зимните гуми...КАТ - най-добрите в симулация на дейност.

А на нашия сняг не би трябвало да имаш никакъв проблем. Поне тук в София. Виж ако се метнеш в някой град като Смолян, може и да береш ядове. Но с нормално каране и със най-шибаните зимни гуми, пак е ок :)

 

Абсолютно съм съгласен... Мерят грайфер да има на гумите - а че са на 10+ години и няма НИКАКВА функционалност на ГУМА, не на ЗИМНА гума, на ГУМА нямат функционалност вече...

 

Иначе... за сега не го планирам зимата да ходя по баирите, ама никога не се знае... може за някоя риба да скочим някъде, но къде и кога - едва ли...

 

Вчера-онзи ден, си говорим с приятел за джиповете и гумите... той е точно с Jeep - Cherokee 2002, с голям мотор (бензин на г-Ъ-з, разбира се), и ми казва, че иска да вземе някакви AT гуми и да забрави за всякакви сезони /ловджия е/. Точно това ще прави до края на месеца - говорихме за BFGoodrich рошавки... да видим какви ще вземе - красота ще е :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с всесезонни, които в каталозите ги водят летни, а на тях пише M+S и има снежинка ;) И, да видим как ще ми кажат "в каталога пише, че са летни" - хахахха! Ама, ако гледат M+S и т.н - значи съм със зимни през цялата година. :)

Нямам търпение да падне сняг, да ги пробвам, дали ги бива за "нашия сняг" :)

M+S не означава ли mud+snow, т.е. зимни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

M+S не означава ли mud+snow, т.е. зимни?

 

Да, значи mud + snow - но съвсем не значи "зимни гуми" :) Повечето AT = all terrain (оф роуд) ЛЕТНИ гуми си имат M+S :) но съвсем не значи, че държат достатъчно добре на спиране. Да, на "копаене"-всички копят, нямат равни :) но на спиране - не всички спират - тооочно като шейничка си става, а ABS-а и ESP-то откачат напълно... :)

 

На мен колата ми я набутаха с Kumho 798 Plus - тези ги водят AT гуми, като си имат M+S и понеже бяха на 9 години (грайфер имаха поне 8мм още), изобщо не спираха :) Нооо, през какъв ли не сняг ги прекарах, нямат буксуване изобщо, но само 20% спираха в киша, сняг и утъпкан сняг...

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За зимни се смятат ако имат символ снежинка в планина. Това означава, че дадена гума покрива минимум условия за зимна гума. Изключение са някои гуми за сувове, които хем покриват минималните изисквания за зимни гуми, хем са летни. За M+S, Венци вече е обяснил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

единственото задължително нещо е минимален грайфер от 4мм

кой с каквито иска гуми може да кара

на мен летните ми направиха точно 5 сезона, имат грайфер но сутрин са доста пластмасови, уикенда слагам зимните, а догодина нови.

 

Има един нов модел всесезонни гуми на Мишлен, едва ли не били революция и тн. Интересно ми е някой има ли впечатления от тях за нашите климатични условия?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес звънях поне на 6 телефона в КАТ и нито един не отговори!!! Нямам думи !!! Да не стане така - сега в закона нищо не е отбелязано и когато наближи 1.11 да направят едно бързо обновление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да точно сега в предизборната кампания за гуми ти мислят в парламента.Кат когато и да го взривят все ще е късно. :call_you:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се прави така обявление, споко! Колкото до всесезонните гуми, аз бях харесал едни vredestein quatrac 5, които ги водеха супер. Даже във VW форума или офроуд форума имаше човек изказал лично мнение, че са страхотни за нашите ширини. :) обявиха ми цена 385лв или 365лв на гума и даже не бяха еднакви, я три почти пресни и една “миналогодишна“ и ги отказах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

единственото задължително нещо е минимален грайфер от 4мм

 

Има един нов модел всесезонни гуми на Мишлен, едва ли не били революция и тн. Интересно ми е някой има ли впечатления от тях за нашите климатични условия?

1.6mm е изискването.

Кросклаймът на Мишелин е по-скоро маркетингов трик.

Ако видиш и цената ще се откажеш сам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такова животно,всесезонно.Гумите от този тип са за мен пълна глупост.Хем караш лятна гума,а няма пълните качества на такава,хем зимна,а не върши работа като зимна.В единм момент нямаш читави гуми,ни за лято,ни за зима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди малко говорих с един инструктор, който каза, че са приели някаква поправка с която зимните гуми стават задължителни от първи ноември.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз преди малко говорих с един, дето чул от друг инструктор, че той не бил чувал.

Хайде сега сериозно - НЯМА ТАКАВА ПРОМЯНА.

Всяка година се прави  акция по това време и полицията къде за добро , къде в интерес на някого , си позволява игра на думи под формата на акция.

Медиите подхващат играта и разваления телефон е налице.

Сега конкретно : 

 - 24.02.2016 - приет е законопроект на 1 четене в зала, който предвижда :

 

§ 9. В чл. 139, ал. 1 се създава т. 4: „4. с гуми, предназначени за зимни условия през периода от 1 ноември до 1 април”.

 - 15.03,206 - Група народни представители, внасят предложение между първо и второ четене, в което е заложено премахването на т.4 на чл.139, с мотиви, че има месеци които е топло и, че ще утежни бюджета на домакинствата. Също така, че има автомобили, които се ползват само в населени места, ане се ползват по републиканската пътна мрежа. (PDF е генериран най-вероятно от Word  и копирането е меко казано невъзможно)

Вместо това предлагат, всеки който е с лек автомобил или автомобил N1 , когато има 4 зимни гуми и има знак задължително ползване на вериги по своя преценка да определи момента, в който  да сложи вериги.

http://www.parliament.bg/bills/43/654-04-50.pdf

 

Това е само предложение и ще се гледа на комисия първо и след това в зала.

 

Колкот до промените - хвани едното удари другото.

Лично мнение - по принцип съм привърженик на така мразеното понятие "несъзобразена скорост", но прилагането му по нашите родни пътища е издигнало много служители на КАТ на специално уважение от много водачи :)

Ако мине предложената поправка, виждам нов израз, който ще влезе в употреба - "Неправилна преценка на момента" и страшно много знаци за ползване на вериги.

 

 

Звучи като математически израз :)

 

Поздрави

Редактирано от hamsia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера дискутирах темата за зимните гуми с един прЕател. Говорихме и за това, дали трябва да са задължителни или не. Той имаше много интересна теория:

" Брат, пишман шофьор дето не ще да слага читави зимни гуми, ако го накараш със закон, той пак ще намери каква простотия да направи на пътя. Просто е такъв шофьор".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.