Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Договор за наем на паркомясто


musaka

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Сега ходих на оглед за едно паркомясто в подземен гараж. И понеже съм много бос в това: Има ли смисъл да подписвам договор за наем или да не се занимавам с глупости? Реално то е една клетка в подземен паркинг на нова жилищна сграда. Няма контакти за ток или вода. Няма да имам консумативи. Няма какво да счупя. Въпроса е може ли договора да ме предпази от нещо? С човека се разбрахме да няма депозит, плащам му чисто наема и когато реша да се махам просто му връщам чипа.

 

Поздрави,

Мартин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, по-добре е да имаш договор за наем, защото той е законното основание да ползваш чужда собственост. Така ще си по-спокоен. Освен, ако собственика не е силно твой човек...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смисъл има, при това доста, друг е въпросът, колко ти е близък наемодателят, но това няма много значение.

Редактирано от Боре
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма причина да няма правна сила. А и щом клубния нотариус казва, че има смисъл, значи наистина има смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, съгласих се. Направих някакъв договор (генериран от един сайт) и го поорязах за нещата които не са валидни в случая. Утре ще го подпишем :) Че ми омръзна да се занимавам с малоумници и съхнещи листа :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз наскоро наех парко място. Дори не съм виждал още собственика, а само по телефона сме общували. Нямаме договор, но като цяло звучеше като доста разбран и коректен човек. Мисля, че и аз съм такъв и няма да имаме проблеми. Дано и при теб да е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смисъл от договор винаги има! Ако тръгна да изброявам защо, ще се срине хостигна на форума. И то важи за всички сделки! Джентълменските споразумения са много хубави, но има ли пари замесени...

Друг въпрос е човека с мястото дали е ОК с договор, щото трябва и данък на наема да плаща...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смисъл от договор винаги има! Ако тръгна да изброявам защо, ще се срине хостигна на форума. И то важи за всички сделки! Джентълменските споразумения са много хубави, но има ли пари замесени...

Друг въпрос е човека с мястото дали е ОК с договор, щото трябва и данък на наема да плаща...

 

Трябва да плаща, ако тоя договор се носи някъде. А в 99% от случаите е "подпиши ми се тука", прибира се човека и го хвърля в шкафа :) Тоя договор има сила, колкото да се подпиша на салфетка.

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Факт е, че трябва да се обяви. Но той наемодателя един вид си събува гащите с такова нещо. Защото спокойно можеш да го изплющиш в НАП ако не те кефи нещо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Факт е, че трябва да се обяви. Но той наемодателя един вид си събува гащите с такова нещо. Защото спокойно можеш да го изплющиш в НАП ако не те кефи нещо...

 

Абсолютно точно ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз нещата ги виждам така

.

Ако имате договор, но му даваш парите на ръка:

1. той реално няма какво да декларира (няма доход)

2. ти нямаш доказателство, че си му плащал по силата на тоя договор

 

Ако имате договор и му плащаш парите по банков път, или срещу някакъв документ (фактура, бележка)

1. той е в по-неизгодна позиция, защото ако го топнеш трябва да се обяснява и плаща глоби

2. ти си по-спокоен, защото ... все пак имаш някакъв договор

 

Ако нямате договор, парите са на ръка

1. Може да те изгони когато си поиска

 

ПП в данъчната декларация

абе ху*ня си е за 100 лв.

Редактирано от superba
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И къде се декларира договорът за наем?

 

Декларира се в годишната данъчна декларация и плащаш 10% данък върху тези пари. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Договор в годишна данъчна декларация не се декларира. Декларират се получените суми, като от няколко години даже отпадна да посочваш от кого са ти парите. Дължите авансов данък на всяко тримесечие, за да имате право на отстъпка при плащане на годишния данък в срок. Авансовия данък се удържа от платеца при ЮЛ и се плаща от наемодателя при ФЛ. Плащат ли ви по банков път, просто забравете да не декларирате. НАП има достъп до всички плащания в реално време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като често продавам имоти да си кажа и мойто виждане:

По принцип договор винаги трябва да има но случая е по особен.Защото става дума за паркомясто.Няма ток няма стени няма кво да му навредиш.Като не се разберете махаш и се и толкова.Няма консумативи за плащане въобще нищо.

Нищо не пази тоз договор.Ако собственика иска да те махне и договор няма да го спре.

От друга страна тоз договор го затормозява него.Заради едни никакви пари той трябва да подава декларация да се занимава с бумащина..Абе глупости..

Аз направо отказвам примерно щото не ми се занимава с проблеми.

Даже и да декларираш всичко...Пак може да изникнат проблеми от НАП примерно: охооо а други имоти имаш ли? ама тез пари реални ли са и куп други въпроси...

Затова за паркомястото.Може и без договор. Особен случай е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Факт е, че нищо не дава този договор, може би единствено да не те изгонят "от вчера", или ако искаш да си осчетоводяваш разхода. За собтвеника са повече проблемите отколкото ползите.

В твоя случай, ако не ме засягат горните две неща, бих карал без договор. Плащам си - ползвам. Не плащам - връщам чипа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.