Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Търся потенциометри за грамофон Ритъм


Recommended Posts

Здравейте, надявам се да има запознати с тези резервни части ?

Някой знае ли къде в София (може и друг град за онлайн закупуване), мога да намеря два потенциометъра за грамофон Ритъм.

Единият е с параметри 0.10ka 0.15w 10-70

Вторият е 0.22мс 0.25w 1-71

Това пише на потенциометрите

Понеже са капсоловани и не смея да ги отворя за да ги изчистя, може и някакъв заместите- важното е остта да е същата за да мога да сложа пластмасовата врътка.

Благодарско предварително и успешна седмица на всички ?

20240122_082749.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 135
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • joro-120L

    42

  • vladkant

    38

  • desislav stanev

    22

  • The Best Forman

    13

Въобще ли не работят, или просто пръщят?

Иначе, освен да обиколиш магазините по Ботев (включително този на втория етаж в безистена на Пиротска), не се сещам къде да потърсиш другаде. Може би онлайн някъде.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма какво да им чистиш - вземаш едно шише машинно масло , слагаш на накрайника на шишето една инжекционна игла и започваш да капеш в прозорчето , където са изводите и да въртиш .. след третата капка са спрели да пръщят. Инак аналогови части по магазините почти няма , а с тези означения няма да намериш нищо .. премери двете крайни точки с мултицет и ще видиш колко ома са.

П.П. Като увеличих снимките , видях , че тези потрциометри се отварят много лесно - изправяш трите езичета , сваляш капачето и ще видиш вътрешностите на потенциометъра. Почистваш с вода и сапун пистата , оглеждаш за износване , мажеш на тънко с машинно масло и събираш .. ако се счупи някое от трите крачета , има резервни (ако се загледаш).

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@The Best Forman всъщност там където ми трябва да почистя бяха капсоловани с малки нитчета. Но им се нервирах и ги разнитих....и почистих....проблема на грамофона остава- има бръмчене, и се чува само от иглата....когато докосна шасито на рамото което е метално, се появява звук от тонколоната....

смених и един кондензатор, който беше изсъхнал (предполагам), но пак продължава същият проблем....

А иначе за крачетата които говориш, само остта се вади и не се стига до плъзгача

Утре се надявам да се ококоря по рано от 8 и да мога да пообикалям магазините за тез, да видя с нови дали ще остане проблема, макар че според мен има и още нещо което не мога да хвана че е думнало....

Или както казва един колега- жичка изнемогва ?

20240122_231555.jpg

20240122_230754.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 7 часа, vladkant написа:

има бръмчене, и се чува само от иглата....когато докосна шасито на рамото което е метално, се появява звук от тонколоната....

Не е от потенциометрите. Ако беше започнал с това, изобщо нямаше да се стигне до тях.

Лоша маса между платката и шасито, или прекъснат замасяващ кабел. Може и на дозата-иглата.

Симптомът е валиден и за друга аудиотехника. Не съм се занимавал с грамофони, щото никога не съм имал, но съм почти убеден, че проблемът идва от там.

@desislav stanev  ги разбира грамофоните. Дано да види темата, че рядко влиза.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рядко, но по-често, отколкото паля Шкодата..:(

Тези дози (иглата) се саморазрушават с времето..

Може проблемът да е и в усилвателната част. За да установиш точно от къде е, махни дозата, окъси двата извода и виж брумът/шумът дали ще изчезне.

...

Не знам каква е целта на това занимание, но е до голяма степен загубена кауза. Тези кристални дози, заедно с недоклатеното рамо са унищожители на плочи и дори от сантиментална гледна точка, не си заслужава..

Каква е целта все пак?

Редактирано от desislav stanev
  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@desislav stanev  грамофона е на приятел и реших да му го оправя. Аз също имам, но моят е много по нов.

Поръчал съм му и нова доза.

Понеже от година съм се побъркал по плочи и грамофони, и без да искам го запалих, и той реши да оправя старият грамофон вместо да купува по качествен и нов

А на мене малко ми трябва за да подпаля и да почна да човъркам ?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм се побъркал малко по грамофоните...?

Ама с този грамофон от темата приятелят ти ще може да слуша само старите налични плочи. За нови плочи дори не трябва да си помисля.

...

Каква доза си поръчал? Щото тези, оригиналните ГЗМ кристалите им са масово втечнени в днешно време. 

Всъщност, нали говорим за моно грамофонче, защото такива ми излязоха в справката из нета, но може и да има стерео варианти?

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за моно грамофон. Дозата даже я обръщаш и въртиш плочи на 78 оборота.

Доза намерих в олх и днес я чакам ?

Т понеже паля само като ми покажеш ключът- опънах жица от шасито до рамото за допълнителен минус/маса, и грамофона запя като пенсионер на концерт на Веселин Маринов ?

Но потенциометрите така или иначе си бяха за почистване, поне няма да ги сменям.

Благодарско за насоките. Ще кача клипче с крайният резултат.

П.П. ако някой има грамофонни плочи и иска да се отърве от тях- да казва, с удоволствие ще го отърва ?

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво за ентусиазма :)

Само да предупредя и аз, че грамофона е най-финната аудио машина създавана и едва ли не температурата му влияе. В този куфар няма нищо финно и аз не бих пуснал плоча която не е унищожена или нова.

Иначе в олх е пълно с балкантон плочи, 95% са унищожени от такива машини и не се изхвърляй с много пари.

Ако беше преди година, можех да ти уредя много прецакани плочи, но човека ги изхвърли.

Желая много винилов кеф! Ако искаш да влезеш поне в началното ниво на това хоби, мога да помагам със съвети и опит.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления и от мен за феновете на грамофона и аналоговия звук.

 

356694118_680126944129400_243383527462951986_n.thumb.jpg.373e44a97422c2efb8934cabdc518dd0.jpg

 

аз съм на касети и CD

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, ma_in написа:

...В този куфар няма нищо финно и аз не бих пуснал плоча която не е унищожена или нова.:)

 

Всъщност, най-ценното в него е задвижването. Аз от кога си мечтая да пробвам руските "идлери", но с присадено някакво "човешко" рамо. Няма да го направя в този живот де..?

Но пък авторът на темата с ентусиазмът, който има, би могъл да създаде нещо стойностно...

П.п. Плочи за подарък имам, но не ми се иска да бъдат пускани с 5-10 грама натиск..?

Редактирано от desislav stanev
  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, desislav stanev написа:

Всъщност, най-ценното в него е задвижването. Аз от кога си мечтая да пробвам руските "идлери"......

Грамофонът е български. Или мислиш, че е изпълнен с руски части - механика.

 

68383e9316251314ee8d5c86b171a0a4.jpg.5aa35da2fda2992c0a668d6996035354.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, joro-120L написа:

Грамофонът е български. Или мислиш, че е изпълнен с руски части - механика.

 

68383e9316251314ee8d5c86b171a0a4.jpg.5aa35da2fda2992c0a668d6996035354.jpg

О да, всичко що е българско на тази тема, е руско. Представи си Москвич 2140Д...

Редактирано от desislav stanev
  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@desislav stanev ако ми ги продадеш, ще си ги слушам на този сирщайн от снимката ?

Ритъма е на колега и не го знам какво ще слуша, има доста плочи които трябва да измия и почестя след като подкарам грамофона

А вътре в Ритъма има етикет-сделано в СССР, довечера мога да я снимам

Преди 2 часа, desislav stanev написа:

Но пък авторът на темата с ентусиазмът, който има, би могъл да създаде нещо стойностно

Имам идея да намеря качествен грамофон и да го вградя в дънер.....но, някой ден може би ?

20240114_170923.jpg

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ma_in преди година и малко си купих трите компонента от снимката горе (без пайнера), и то с идеьта за касетките да си слушам. Но се оказа че трябва да оправя дека, едно две зъбни колелца, ремъци....и тръгна, после полудях по плочите ?

Внимателно ги избирам и то само от групите във фейса, от олх плочи до сегга не съм взимал. Предпочитам да ги видя преди ги взема

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, vladkant написа:

@desislav stanev ако ми ги продадеш, ще си ги слушам на този сирщайн от снимката ?

Ритъма е на колега и не го знам какво ще слуша, има доста плочи които трябва да измия и почестя след като подкарам грамофона

А вътре в Ритъма има етикет-сделано в СССР, довечера мога да я снимам

Имам идея да намеря качествен грамофон и да го вградя в дънер.....но, някой ден може би ?

20240114_170923.jpg

Имам излишни Балкантонки, които не са пускани никога на повече от 2 грама. Не бих ги продавал, защото нямам вдъхновение за това, но мога да ти ги дам да ги слушаш, ако искаш. 

Иначе машинките от снимката са готини, няма спор!?

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@vladkant Готино изглежда системката, в играта си :)

Аз с касетки изобщо не искам и да се захващам, не свирят добре и не са дълговечни. Друго си е магнетофона, но там парите са... трябва да си доста голям фен.

Затова и аз хлътнах по плочите. Голяма е краста :)

Идеята за дънера е доста яка. Виждал съм разни подобни преработки, ама в дънер не съм :D По-интересното е как ще го изолираш от заобикалящата среда тоя дънер. Дънер с демпфер крачета... Пускам идеи.

За плочи можеш да видиш магазин Орката. Иди веднъж и го накарай да те включи в мейлинг листата. Точно до хотел Хемус е, има го на мапса.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ma_in за магнетофон не съм дорасъл ?

Иначе сега си пускам касетки от моето детство, на около 30 години са и си свирят доста добре.....

Магазинчето ще го проверя някой ден, че има една плоча дето ми е влезнала в акъла.....а не ми се поръчва от дискодокса...

@desislav stanev за плочите може да ги взема за прослушване и връщане- но само при условие че си платя наем от бира за плоча ?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, vladkant написа:

Иначе сега си пускам касетки от моето детство, на около 30 години са и си свирят доста добре.....

Аз пък съм вързал единия дек към компа и си правя записи от ютюб. Стават едно към едно с оригинала. Разбира се, на хубави ленти, TDK-SA. После си ги слушам в хола, където ми е основната уредба. ?

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, joro-120L написа:

Аз пък съм вързал единия дек към компа и си правя записи от ютюб. Стават едно към едно с оригинала. Разбира се, на хубави ленти, TDK-SA. После си ги слушам в хола, където ми е основната уредба. ?

Това много хитро си го измислил, ама аз съм още по-хитър, щото записвам на чисто нови ролки по стотина лева бройката, ама кеф цена няма..?

Преди 1 час, vladkant написа:

@ma_in

@desislav stanev за плочите може да ги взема за прослушване и връщане- но само при условие че си платя наем от бира за плоча ?

 

Ще поровя тези дни, пусни някакъв адрес или пък ако имаш минаване към Плевен или Ловеч..

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, desislav stanev написа:

Това много хитро си го измислил, ама аз съм още по-хитър, щото записвам на чисто нови ролки по стотина лева бройката, ама кеф цена няма..?

Няма цена ли? Има ... и то каква! :)

И TDK SA не са евтини. 50лв. нова. Говорим за старото производство, до 90та г.

Иначе този дек го купих специално за тази цел. Викам му "работното магаре". Триглав змей с двойно водене на лентата. Гледаш светодиодната индикация на каналите както е при мен, при други са стрелки, регулираш ниво, нещо се върти там, механика, и работи, нещо зависи и от теб как ще стане. Обслужваш, чистиш глави, валове, тонролки. И възпроизвеждането съвсем не е лошо. Даже е учудващо добро. Имам и опция да слушам и СД. Та, в общи линии е това. За някои хора може и да сме странни, но си е тръпка, хоби, доставя ти някакво удоволствие, както е и при грамофоните. Детството ми е минало с касетофони. Ако щете и сантименти.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оо, напълно те разбирам, моето също е минало в касетки. Цял ден седиш на музикалния канал и после в магазина с листата за следващата касетка. Тогава взимах хром диоксидни или метални. Но точно това човъркане ме вбесява :) Най-вече на записаните трябва да въртиш главата и да настройваш на всяка страна на касетата. Ужас беше! Пък и източниците бяха кът. Имахме една унитра, която свиреше като все едно някой пее от мъзата. Най-добрия източник беше един уокмен айва със запоен адаптер към изводите на батериите. Това смазваше всички касетофони и декове, вързано към някакъв руски усилвател Вега и благоевградски тонколони. И тъй като пазя всичко това знам колко не свири. Сравнено с това което звучи в момента в стаята, изобщо не си помислям за касетка. И грамофон сме имали, от куфарите-унищожители. Като продадохме имота, направо ги оставих по шкафовете, не си заслужаваше усилието даже да ги хвърля. Сега аз ходя да настройвам грамофони на приятели, за да пазят максимално плочите :)

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, ma_in написа:

Цял ден седиш на музикалния канал и после в магазина с листата за следващата касетка.

Значи си малък. При мен нямаше музикален канал, а само Канал 1, както се нарича сега. Една единствена програма, после пуснаха и втора. БНТ. Информация за музика никаква. Известни изпълнители само в Новогодишните програми.

Знаеха се известните групи и певци, все пак. Плочи само от Балкантон каквото издаде. Касетки или ролки си носиш в звукозаписно студио и казваш какво да ти запишат. Или съученици се събираме с два касетофона и презаписваме. Не беше добър този вариант, защото много падаше качеството. А и не всеки имаше касетофон. Тогава само от Кореком. Имаше и едни Унитра тогава по магазините.

 

преди 34 минути, ma_in написа:

Но точно това човъркане ме вбесява :) Най-вече на записаните трябва да въртиш главата и да настройваш на всяка страна на касетата. Ужас беше!

Нямах предвид настройка на главата на този етап. Дековете ми са със заводски настройки, не са пипани и записите звучат еднакво и на двата. Преди, на касетофона, при записи от студио или купуване на записани касети се получаваше така, защото азимута на записващата машина може да е бъзикан, а и твойта като я разбъзикаш, няма край. Така е.

Аз наистина сега съм приятно изненадан от записите и възпроизвеждането на касети. Ако не разбереш, че свири дека, не можеш да го различиш от СД. Сега източника ми е добър, техниката е добра, с хубави ленти съм и проблем няма. Преди и аз имах проблеми с касетите. Ту единия канал няма да има високи, ту ще глъхне записа и т.н. При плочите няма мърдане, освен да има пуканки.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.