Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Аквапланинг и автоматична скоростна кутия - какво, как и кога?


Recommended Posts

преди 36 минути, Logrus написа:

... - най-вече зависи от уменията на водача и познаването на автомобила как ще се измъкнеш 

Съгласявам се с теб ... на 10%! Останалите 90% ги слагам на късмета ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, Logrus написа:

При аквапланинг основното е да се опитате да запазите посоката на движение и да не допуснете колата да поднесе и да се завърти. Мога да коментирам за предно предаване и ръчни скорости - играе се със съединителя - предавка надолу, без газ и/или спирачка и контролиране на колата с помощта на полусъединител, докато намали достатъчно, за да минат гумите през водният слой в/у който се пързалят. Остави ли се гумите просто да се въртят, да се пусне колата по инерция, скоростта ще падне много по-бавно. Спирачката е ясна, а подаването на газ и увеличаването на оборотите на колелата само влошава положението, защото не позволява на водата да излезне изпод гумите. Тесните гуми наистина дават предимство, не само заради по-малката контактна площ, а и защото натоварването на единица площ е по-голямо, при иначе същото тегло на автомобила..

Хм това е добра хумореска  За части от секундата дори секунда две па спирачка полусъединител дозирана газ . Всеки някога изпадал в аква планинг знае че не захапят  ли гумите за секунда две само господ може да ти помогне. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Logrus написа:

Като цяло в аквапланинг можеш да влезнеш и с ниска скорост и реално няма "истинско" решение - най-вече зависи от уменията на водача и познаването на автомобила как ще се измъкнеш 

Значи, ти изреди какво да се прави, сякаш караш моторница. Аквапланинга е кратък. Но, може да стане и продължителен. Зависи как ще излезеш от него. ;)  Просто трябва да не се панираш и нищо да не правиш. С ръчна или автомат кутия, без-със темпомат, държиш си газта постоянна, както е преди да влезеш в аквапланинга, така и излизаш. Нищо не пипаш. Все едно си на сух асфалт. Това на прав участък. При завои винаги съм с по-голямо внимание и досега не съм попадал в такава ситуация. Но и Юли и Пепи казаха, а и ти, че няма истинско решение. Зависи от много фактори и късмет. Просто казвам ситуацията каква беше при мен. И, говоря за аквапланинг от изненадващо и нетипично водно препятствие на пътя. Аквапланинг при мокър асфалт, без локви и реки по него също е възможен, но е недопустим!

п.п. Чавдаре, не ги обяснявам на теб тези неща. Обръщението ми е към всички. Така тръгна приказката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, silent написа:

Хм това е добра хумореска  За части от секундата дори секунда две па спирачка полусъединител дозирана газ . Всеки някога изпадал в аква планинг знае че не захапят  ли гумите за секунда две само господ може да ти помогне. 

Пипнеш ли спирачката в такава ситуация вече си просто пътник в 2 тона желязо. Които къде ще излязат само Господ знае.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не към мен а към колегата. Той ги е изредил 10 действия за една две секунди па и преценява всеки път в аквапланинг коя е правилната комбинация от 5  за всеки конкретния случай.

Единственото което аз правя правилно или не, е да стисна волана, отнема газта и да чакам момента сцепление . Слава богу в няколкото случая на аквапланинг за над 30 г.нищо кой знае какво не се е  случвало освен леко заклащане на колата. 

Майсторлъка е да не изпадаш в подобни ситуации.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, silent написа:

Майсторлъка е да не изпадаш в подобни ситуации.

👍

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, silent написа:

Майсторлъка е да не изпадаш в подобни ситуации.

@silent, и ти си в групата на "негодниците" щом си преживял аквапланинг, и си го знаеш де, с оглед цитата.

Според теб, майстор ли е този, който кара с 60 по магистралата. Със сигурност няма да изпадне в аквапланинг.

иначе, и аз съм казал нещо подобно ;)

На 16.06.2024 г. at 20:21, joro-120L написа:

Преди всичко, не трябва да се попада в аквапланинг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят бивш шеф направи катастрофа заради аквапланинг на магистрала Тракия. 6-7 месеца по-късно ме вози пак в дъжд със 140 км/ч по същата магистрала. Ето това е дефиниция на не майстор на волана, както и на тъп човек. 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, niki написа:

Моят бивш шеф направи катастрофа заради аквапланинг на магистрала Тракия. 6-7 месеца по-късно ме вози пак в дъжд със 140 км/ч по същата магистрала.

Може да е катастрофирал със 160 и сега да е понамалил малко. :)

Това си е рисков шофер, надценил възможностите си и тези на автомобила. Безразсъдно е да се кара с такава скорост на мокро. Аз не бих го направил при никакви обстоятелства.

И в тази връзка -

Преди 13 часа, joro-120L написа:

Аквапланинг при мокър асфалт, без локви и реки по него също е възможен, но е недопустим!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.