Jump to content

skoda-club-bulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Как е правилно да те отбие полиция в движение?


Recommended Posts

Интересна за мен тема от снощна случка. 

Карам си аз снощи по бул. "Цветан Лазаров"....Преди кръстовището за Кауфланд "Дружба"/ЕТ-Дружба в обратна посока, точно пред бензиностанция Инса Ойл, виждам две от новите гъзарски КАТ-аджийски коли - Кодиак и Голф. Правят проверка на някаква кола.

Подминавам ги, тръгвам да завивам към Кауфланда и в огледалото виждам как КАТ-аджийския Голф прави див обратен завой през 4-лентов булевард, без да е пуснал никаква сигнализация и тръгва след мен.

След завоя, точно пред входа за паркинга на Кауфланд, ченгего ме изпреварва с цялата газ през насрещното движение, натиква се на косъм между мен и предната кола, бие яки спирачки и пуска бурканите. 🚨

Хубавото е, че там е тясно и се движа бавно, иначе при тази му безопасна маневра така можеше да го изпера отзад, че да им хвръкнат шапките.....както и да е. 

 

Като го видях какво направи реших, че спира мен, пуснах десен мигач и спрях зад него. Колата пред него също спря. Единия КАТ-аджия излиза от патрулката и тръгва към колата пред мен. Другия и той излиза, но ме вижда и тръгва към мен. Няма "Добър вечер", няма да се представи. ами директно:

Полицай с назидателен тон: "Ти кв'о спря тук?".

Аз: "Спирам, защото реших, че отбивате мен".

Полицай с назидателен тон: "К'во мислиш - извършваме проверка на предния автомобил, тръгвай."

Аз: "Как трябваше да разбера, че не спирате мен?"

Полицая: "Нали ти казах да тръгваш!" и отиде при другата кола.

 

Потеглих аз и почнах да се питам.....хубаво де, как аджеба трябваше да разбера, че спира този пред мен. Ами ако всъщност спираше мен и му бях набил ляв мигач? После щеше да има: "Отказваш да спреш за проверка".

Има ли някъде в ЗДВП описано как е правилно да бъде отбит автомобил за полицейска проверка? Признавам си, че не знам как да им тълкувам действията в конкретната ситуация. Чудя се, защото преди са ме отбивали, като са заставали пред мен, пускали са светлините и полицая е вадил СТОП-палка през прозореца. Отбивали са ме и СИГМА-джиите с моторите, като ченгето застана до моя калник и ми посочи с ръката дясно. Общо взето - разбираш ги от раз, а и няма други участници в движението наоколо.

 

В конкретния случай ченгетата направиха няколко доста рискови маневри в нощни градски условия - забранен обратен завой през булеварда без светлинна сигнализация, почти съм убеден, че минаха "на портокал" на левия завой без светлинна сигнализация, изпревариха през двойна непресечена пред Кауфланда без светлинна сигнализация (насреща идваха коли), и ми направиха жив брейк-тест преди да пуснат бурканите. Жалко, че нямам видео-регистратор, иначе щях да ги засиля на СДВР.

 

П.С. Забелязвам, че от както им купиха тези хубави патрулки, нещо са се вживели на герои от "Бързи и яростни". Гоним се по булевардите, гоним се по магистралите, газ-спирачки..... То хубаво, ама....малко по-интелигентно.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пише си, когато не е пуснал буркани и сирени си е обикновен автомобил в ЗДвП. :) Трябва да се гледат и другите закони, за МВР и т.н., да се види там какво им се позволява да правят, но това е доста честа практика :) Не пускат нищо, гонят те, спират те, застават ти на пряко на пътя и после пускат светлини и т.н. 

  • Объркан съм 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според сайта на СБА:

"Когато полицейските служители се движат с автомобил или мотоциклет, спирането на превозните средства става със стоп палка или с ръка при изравняването с тях или след изпреварването им."

 

Ако наистина е така ще рече, че аз е трябвало да съм бил "целта" на спирането. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, PSG написа:

... и пуска бурканите. 🚨

Преди да извади палка И/ИЛИ да пусне бурканите И, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, звукова сигнализация, не може да ти твърди, че се е опитвал да те спира. Още по време на "Акция респект" изрично се упомена, че бурканите не са причина за спиране, а и го пише някъде из закона. 

 

Накратко - хубаво е, че си спрял, но и да не беше не можеха да ти кажат нищо. Което не пречи да ти загубят времето де ;) 

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е баш така, виж ЗДвП

Цитат

Чл. 170, ал. (3) При спиране на пътно превозно средство за проверка или за оказване на съдействие служителят от органите за контрол подава своевременно ясен сигнал със стоп-палка. През нощта сигналът за спиране може да бъде подаден и с описваща полукръг червена светлина. Униформен полицай може да спира пътните превозни средства и чрез подаване на сигнал само с ръка. Сигнал за спиране може да бъде подаден и от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет.

 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое "не е така"?
Може да ме спре само със светлинен сигнал? Ами не.

Може да ме спре със засичане? Ами не.

Да, има и други методи - червен светлинен сигнал в кръгове, палки и т.н., ама не и чрез засичане ;) 

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен са ме спирали няколко пъти в движение - всеки път когато пуснат лампите точно зад мен намалявам и отбивам - ако ме спира, спира зад мен, ако не е за мен изфучава напред. Само един път се наложи да ми викнат"отбий" през говорителите, но камиона, който карах беше много шумен, да не говорим че бях 50 км под ограничението на магистралата и не очаквах да спрат точно мен, та изобщо не ги бях отразил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен са ме спирали със сирена и първият им въпрос беше "Защо не спря, като видя лампите?", на което получиха логичния отговор "Защото по закон не трябва да го правя". Съответно минахме през "Ама ти много знаеш!", "Къде работиш?" и подобни и завършихме с "Айде, лека вечер". 

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полицейската кола направи няколко груби нарушения на ЗДвП без да има пусната светлинна и звукова сигнализация.

Този можеше да го спрат без проблеми малко по-нагоре, където нямаше толкова движение. Човекът нито бягаше, нито се беше забързал на някъде.

 

Лошото е, че като беше станало "андибул морков" заради тяхна маневра, ходи разправяй, че не си ти виновен. 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5.09.2024 г. at 10:12, PSG написа:

 

П.С. Забелязвам, че от както им купиха тези хубави патрулки, нещо са се вживели на герои от "Бързи и яростни". Гоним се по булевардите, гоним се по магистралите, газ-спирачки..... То хубаво, ама....малко по-интелигентно.....

Има нещо верно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирали са ме със стоп палка, през деня и през нощта. Само веднъж, обаче, нощно време използваха описаните по-горе кръгови движения - даже се зачудих това на платното какво е, че свети така странно, в някаква траектория. С патрулка са ме спирали, карайки зад мен, с пуснати буркани и кратко пускане на полицейските тромби. С мотор са ме спирали само веднъж - говорих по телефона (директно от телефона) докато бях спрял на червен светофар на кръстовище. С периферното зрение видях, че до мен спира мотоциклет. В началото не му обърнах внимание, реших, че е просто някой с мотор, който чака да светне зелено. По едно време се обърнах към него и видях, че е полицай, който тактично изчакваше да приключа разговора или да се обърна към него. Е, заторих телефона и го попитах къде да отбия. Каза ми "където ви е удобно, господине". Светна зелено, минах кръстовището и спрях на подходящо място, за да си отнеса заслужената глоба. Накратко, нямам никакви оплаквания относно начините, по които са ме спирали за глоба или за проверка.

 

Сега се сещам за един случай, през деня. Патрулка с двама полицай са спряли кола за проверка. Почти ги подминавах, когато единия полицай ми показа стоп палката. Отбих и спрях. Идва полицая, казвам добър ден, той също ме поздравява и почва да се смее. Обясни ми, че ме спрял, защото решил, че съм без колан. А коланите ми са червени и бях с червена блуза, та не се виждат. Посмяхме се, не ми поиска документите, но човека ми направя деня готин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирали са ме един, два пъти, като патрулката беше зад мен с вкл. сигнализация...и малко звукова. Вече и не помня за какво беше. Нещо дребно в градски условия.

За спирането със засичане отпред - Не им знам правилата на полицаите в такъв случай, но според мен е логично да са зад колата, която искат да спрат. При заставане пред нея рискуват удар с непредвидими последствия, защото никой не знае какви помисли има шофьорът, когото искат да спрат. Когато са зад него, имат повече контрол на ситуацията и е по-безопасно. Сигурно си спомняте какво стана не много отдавна с полицаите, които искаха да спрат автобус с бежанци в Бургас, като му застанат на пътя.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен пък един път ме спряха на магистрала - в аварийната лента. Патрулката беше в тревата извън аварийната.

Доста напрегнат бях, че трафикът беше на 2 метра. Те, обаче, доста време мазаха по таблета да ме проверяват и накрая ме глобиха, де - за изгоряла дневна светлина.

Не им знам вътрешните правила, но не ми се струва нормално такова спиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си, че е било магистрала? Защото, по закон, там нямат право да те спират. Както и те да спират. Но, понеже го знаят, дебнат участъци, които не се водят магистрала и се паркират там.

Но, ако бях на твое място, бих звъннал на 112 да попитам дали МПС-то на ПП не пречи на движението и дали не създава предпоставки за ПТП ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, PRR написа:

Сигурен ли си, че е било магистрала? Защото, по закон, там нямат право да те спират. Както и те да спират. Но, понеже го знаят, дебнат участъци, които не се водят магистрала и се паркират там.

Но, ако бях на твое място, бих звъннал на 112 да попитам дали МПС-то на ПП не пречи на движението и дали не създава предпоставки за ПТП ;) 

Вече знам на кого ще звънна, ако изпадна в ситуация да ми е необходима информация кой и за какво е в правото си. Ти си като енциклопедия, много мА кефиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе те нямаха право и да се крият, но неотдавна ги видях как мъкнат камера през една кална нива. Ченгето газеше с триста зора, защото имаше 10 санти лепкава кал под кубинките, а КИА-та беше навряна зад един гъсталак. Жалка картинка, бяха си за снимка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, PRR написа:

Сигурен ли си, че е било магистрала?

На Тракия, между Пловдив и Стара Загора беше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, PSG написа:

Абе те нямаха право и да се крият, но неотдавна ги видях как мъкнат камера през една кална нива. Ченгето газеше с триста зора, защото имаше 10 санти лепкава кал под кубинките, а КИА-та беше навряна зад един гъсталак. Жалка картинка, бяха си за снимка.

Ако колата е извън магистралата, някъде в полето, нарушение няма от гледна точка на спиране на магистралата. Дали има или не право да спира в полето не знам. По-важното, в случая е, че заснемането с камерата ще е валидно в съда, защото няма нарушение при ползването на оборудването. Т.е. трудно се обжалва :(

преди 4 минути, baijoro написа:

На Тракия, между Пловдив и Стара Загора беше.

Твърде голям участък. Нямам идея дали там няма някое "не магистрално" участъче. Рядко минавам по тая магистрала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, PSG написа:

Абе те нямаха право и да се крият, но неотдавна ги видях как мъкнат камера през една кална нива. Ченгето газеше с триста зора, защото имаше 10 санти лепкава кал под кубинките, а КИА-та беше навряна зад един гъсталак. Жалка картинка, бяха си за снимка.

Онзи ден минавах по околовръстното в София, от Младост към Ботевградско. На пешеходния светофар на Казичене ограничението е 40км/ч. Waze ми вика, че имало камера. Знам, че там няма как да спрат на платното, търся патрулка с поглед - няма. Реших, че са били там или някой грешно ги е маркирал. Наближавам светофара и случайно я мернах - бяха боднали триногата в дясната част на платното, скрита под мантинелата. Добре, че бях намалил, а и да не бях, там винаги минавам по-бавно, глобата щеше да е малка. Интересното е, че патрулката явно е била някъде долу, в ниското. Крият се като бежанци на граница...

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди седмица мернах по искърското дефиле един господин полицай, опънал тринога до една чисто бяла Астра, без каквито и да е обозначения. 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма изискване автомобила да е маркиран. Всъщност няма никакво значение с какъв автомобил/МПС (може и с каруца) да е доставена камерата. Както и няма изискване да бъде маркирана, да бъде видима и/или да се поставя или да не се поставя между платната, в страни от платното, на мост и т.н. И, да, куките я крият, за да "хванат" повече нарушители. Естествено, както Юли е писал по-горе, слагат ги в зоната на абсолютно безмислени ограничения от 30 и подобни. Просто целта не е да се реши проблема, а да се отчете дейност. За съжаление :( 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, PRR написа:

Сигурен ли си, че е било магистрала? Защото, по закон, там нямат право да те спират.

След Траянови врата, посока Пловдив си спират и от двете страни. И мен са ме спирали. Или щото там има ограничение 80 и колите карат по-бавно. Иначе наистина е абсурдно със 140, трафик, някой да ти размахва палката. И докато спреш....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоре, щом има ограничение 80 значи не е магистрала. Съответно могат да те спират. Нямат право да те спират на магистрала и мост. Пардон, нямат право да спират на мост и магистрала :)

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, то въпросът е принципен. Нарушението си е нарушение, но да видиш униформен омазан в кал до колене

Преди 13 часа, axel написа:

Преди седмица мернах по искърското дефиле един господин полицай, опънал тринога до една чисто бяла Астра, без каквито и да е обозначения. 

В София обикаля и една тъмно синя Dacia Duster без обозначения, само с буркан на таблото. Често ги виждам да залагат на Лукойла на Шипченски (ЦСКА), както и около Арена Армеец.

Виждал съм как на Тракия залагат камера от чисто бял Голф без обозначения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До към 2018 г. имаше изискване автомобилите с камера да бъдат със съответните полицейски обозначения. Също и да се поставя пътен знак Е24, който предупреждава за наличие на камера, било тя и мобилна.

След това тези неща отпаднаха, за да го има елемента на изненадата. ;) Тогава пуснаха и коли в трафика, които следят за скорост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.