Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Нови гуми


Odin

Recommended Posts

Ще сменям гумите на 105ицата. От къде мога да си взема на прилична цена и какви ще ми препоръчате? Вчера гледах при един гумаджия Тайгър всесезонни по 54лв. парчето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като шарка - при всяко положение си вземи всесезонни, зимните са лош вариант за лятото, летни са самоубииство през зимата;

 

Като марка - чешките Barum и Matador и полските Debica са от по-евтините и би трябвало да са добри, заводите им са приватизирани от Continentale (чешките) и Good Year (Debica), аз лично съм с Barum и нямам оплаквания, но съм чувал, че Matador е по-добрия вариант от чешките, защото завода бил с по-нова техника. Може би Debica да е още по-добър вариант - още повече, че шарката на техните всесезонни гуми е същата каквато беше на Good Year Vector 2.

Иначе има и други по-евтини гуми, аз лично не бих рискувал с руски или турски.

 

Като размер - 165/80 R13 - това са препоръчителните размери, според книжката на мойта 120 L.

 

Като сервиз за гуми - има два, които като че ли са евтини, но не гарантирам; Като тръгнеш от хотел Хемус по "св. Наум" към Семинарията, след светофара в дясно е единия; Ако продължиш - подминаваш семинарията и отново в дясно има още един - точно до кръстовището. За по-ясно мога да ти кажа, че и двата са по линията на автобус 94.

 

В заключение - не си взимай регенерат, по-добре дай малко повече пари, но си вземи свястна гума. За съжаление много хора пренебрегват добрите гуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ще дам друга идея.....вземи си едни зимни и едни летни.....плащаш повече за един определен момент ,но в дълго срочен план ще ти излезе по ефтино,а и ще имаш най-доброто и от двата сезона....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има един магазин на Околовръстното, Диана май се казваше. Там има доста голям избор и си заслужава да се посети. За цени нищо не мога да кажа, но май не са тънки .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определно споделям мнението за 8 гуми, макар и да излиза първоначално по-дебело, но в преспектива наистина е по-евтино. Ако сега си купиш зимни гуми, ще имаш няколко месеца да събираш за летни:) А още по-перфектно е ако са ти на отделни джанти - така няма да скапеш гумите от монтаж/демонтаж.

Относно марката, може би като съотношение цена/качество бих те посъветвал да си вземеш Dembica. Моите сега ще карат 4-ти зимен сезон, а все още са перфектни в буквалния смисъл на думата. От както съм с тях не съм закъсвал никъде, а аз доста обичам като падне сняг да се окопавам. А и понякога, когато имам време преди да извадя лопатата за да чистя пред гаража .... изкарвам Skoda-ta :shock:

Но дори и да не се спреш точно на тази марка - вземи правилното решение и не си купувай всезеонни гуми...Ма лошото е, че всичко е пари... :cry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да правя реклама на фирмата но ми се струва че цените им не са дебели :-)), миналата година си взех от там Барум 165/80 двата броя + винтилите на гумите + монтаж демонтаж на старите ми гуми и прехвърляне на едната гума като резервна ми взеха 110 лв.

Последно си взех от там Барум 155/70 беше 50 лв. без демонтажите

питайте имат сайт в интернет и там има доста голям избор ( на мен поне ми е удобно :)) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определно споделям мнението за 8 гуми, макар и да излиза първоначално по-дебело, но в преспектива наистина е по-евтино. Ако сега си купиш зимни гуми, ще имаш няколко месеца да събираш за летни:) А още по-перфектно е ако са ти на отделни джанти - така няма да скапеш гумите от монтаж/демонтаж.

Относно марката, може би като съотношение цена/качество бих те посъветвал да си вземеш Dembica. Моите сега ще карат 4-ти зимен сезон, а все още са перфектни в буквалния смисъл на думата. От както съм с тях не съм закъсвал никъде, а аз доста обичам като падне сняг да се окопавам. А и понякога, когато имам време преди да извадя лопатата за да чистя пред гаража .... изкарвам Skoda-ta :shock:

Но дори и да не се спреш точно на тази марка - вземи правилното решение и не си купувай всезеонни гуми...Ма лошото е, че всичко е пари... :cry:

 

Каква им е цената на тия Dembica и от къде да си ги купя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Dembicata са по 50-60 лв. за 165/70 R13 зимните.

Наистина добра гума. Спира на мокро добре. /аз съм с Debica Directional/ и ми позволяваше направо спортно каране /не че го практикувам/.

 

При предното предаване - шкодите спокойно си карат с две летни/ две зимни.

При тебе - Имай предвид, че трябва да сложиш по-хубавите гуми отпред.. Но пък и отзад - незнам как да те посъветвам за по-евтино.. но не трябва да икономисваш много, защото съм пукал задна гума с 70 км/ч. в един завой към Щъркелово гнездо..на 100С ...:(( - та гледай - поне да не правят балони и да се пукат лесно.. Аз - карах някакви Семперит втора ръка отзад след тая случка - добре бяха и не се износиха много... но това беше преди 4 години.....

Аа - незнам защо, но ако вземеш зимна дебица за отзад.. ми се струва, че ще я изпилиш много бързо... Това е супер мека гума/като всяка хубава зимна/

 

Иначе Фаворита не му спуках задна гума за 3 години - а бяха оригиналните му гуми!!! - от 89-та година с едни такива странни дълги вентили. ;)).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите. В крайна сметка днес се сдобих с нови всесезонни гуми Тигър по 55лв. Не са кой знае какво но за толкова пари мисля че са добри. В Югославия са правени.

Купих си и тасове с емблемката на Шкода по средата :roll: 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина съм допуснал правописна грешка с едно "м" в повече :oops:

Да са ти честити новите гуми :shock:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз пък днес си взех втора ръка зимни от една гумаджийиница в горни богров. добре изглеждащ мишелин за 35 лв. бройката със все демонтаж/монтаж.

тел. е 994 39 52 от 8 до 18 часа :wink:

звънните, питайте... като гледах гумите може би е по-добрия вариант зимни + летни втора ръка, отколкото всесезонни нови.

субективно мнение, но мнение... :roll:

 

Гуми втора употреба изобщо не е добър вариант, включително и от икономическа гледна точка - новите излизат само с ок. 20 лв повече...

 

Между другото, ако искате да разберете колко е стара една гума - може да потърсите на нея трицифрен номер, който показва седмицата (първите 2 цифри) и годината (третата цифра), когато е произведена :D

 

пример: 358 -> 35 седмица, 1998 година

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, ако искате да разберете колко е стара една гума - може да потърсите на нея трицифрен номер, който показва седмицата (първите 2 цифри) и годината (третата цифра), когато е произведена :D

 

пример: 358 -> 35 седмица, 1998 година

 

Това се отнася за гумите, произведени през 90-те. За тези от 2000 година или след това, кодът е четирицифрен, като годината се дава с последните две цифри.

 

пример:

358 -> 35 седмица, 1998 година

3502 -> 35 седмица, 2002 година

 

Годината на производство е важен критерий при избора на гуми втора ръка. До колкото съм чувал, гума на над 5 години се води стара и би трябвало да се смени, защото каучукът губи еластичността си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, евтиното излиза скъпо...

Аз си купих зимни втора ръка за Формана (155х80х13 46/03) тесни че да съм по-проходим, обаче двете бият и съм ги сложил отзад.

 

Новичкото си е ново! Дори и регета да сложиш си е по-гот от втората употреба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е кой продава почти нови гуми???

 

Ами през лятото баща ми си купи от Белоградчик две гуми Викинг (португалски някакви) 155x80/13, за по 25лв., и бяха общо взето нови...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе Викинг май са норвежки...

 

Може би марката е норвежка (и аз си мисля, че е някаква северна), но на гумите пише че са произведени в Португалия - явно имат заводи там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Викинг са шведски (изхождам от това, че наш познат навремето си купи чисто нов СААБ, който беше обут с Викинг - кара ги 110хил. км !!!)

 

По отношение на здравината и дълговечността - моите таксита карат с Монтана (Румънски) - много са яки, но, естествено са твърди и не возят комфортно, освен това на леко намокрена настилка са много коварни. Обаче струват йофтину...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Нека и аз си кажа мнението за гумите нови и втора употреба. Първите ми гуми бяха някакви украински, вече не помня ква марка (общо взето куче марка), с вътрешна и издържаха на Шкодата 8 години. Махнах ги щото се напукаха отвън, иначе протекторът си беше над 6 мм. През цялото време откак карам колата съм си си купил само една нова гума - Trayal, сръбска, която издържа около 6 години каране и се появиха микроскопични цепнатини и почна да изпуска. Винаги съм карал с гуми втора употреба и не съм имал проблеми. Вярно, не гоня високи скорости и се старая да избягвам дупките. Досега само една гума втора ръка ми се сцепи, след 5 години експлоатация. Затова предпочитам гуми втора употреба - по 25-30 лв на бр, но издържат по 1-2, та и 3 сезона понякога. Все пак няма да я карам колата вечно, та да вземам нови гуми, които ще я надживеят. Второ, мисля че има доста читави гуми втора ръка, ако човек знае как да си ги избира и да купува от случайни места. Имам зимни, които купих 2002 и още могат да се използват. Също така от 2004 г. имам 8 джанти 14-ки, и комплектовани с летни и зимни гуми. Трето, мисля че по-добре втора ръка, но маркови гуми, отколкото чисто нови по куче марка. Лично мнение. Сега имам отпред 2 Michelin, които се експлоатират поне от 7 години. Пукал съм гума на път последно през 1997-98. И веднъж на 150 м от нас. Други всички проблеми с гумите съм ги хващал навреме, още на паркинга с редовна проверка на налягането, външен оглед и понякога чистене на малките камъчета между протектора да не се набиват навътре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.