Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Правилното изписване на някои термини


Хашек

Recommended Posts

Във връзка с темата за ел. запалването във форум 105-120 и бисерите от сорта на БУБИНА, АКОМОЛАТОР и др. мисля, че ще е полезно да направим една "мини" темичка относно правилното изписване и изговаряне на авто-терминологията.

 

Например много от нас пишат и говорят за "семерингата" и аз съвсем скромно ще поясня какво означава това:

идва от думичката semi-ring което на турски :mrgreen: означава полу-кръг. Оттук следва, че въпросната гумичка има профил "полукръг", а ако трябва да приемаме чуждици, то поне трябва да ги изговаряме или изписваме правилно :arrow: семиринг (не семеринг, семеринга, симеринга или дори семерина)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А! И още нещо, по-скоро въпрос: откъде идва това "селенова втулка" или "сайлентова втулка" или "селентова втулка"??? Говоря за втулките на носачите (предимно)

 

Нещо не мога да вдяна...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОФФ:

Може да идва от турската дума "сайлънт", демек тих :mrgreen:

Имаш втулки има сайлънс, немаш втулки ...

 

Точно от там е тръгнало обаче кой чул недочул и станало селенова втулка на края, а селенът е едно друго вещество, което се полза в съвсем други области на техниката и няма нищо общо с автомобилите.

 

С две думи на наш език би трябвало да се наричат гумено метални втулки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с Миро, но само донякъде. В смисъл - прав е за правописа, но би било излагация да отваряме правописна тема. В крайна сметка всичко опира до общата култура и елемнтарната грамотност на човека.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

името на гуменометалните втулки идва от silent block което буквално преведено е "тих блок" в смисъл че гаси вибрации и би трябвало да се казва сайлентови втулки

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

името на гуменометалните втулки идва от silent block което буквално преведено е "тих блок" в смисъл че гаси вибрации и би трябвало да се казва сайлентови втулки

 

Точно така, проблемът с втулките е че много хора ги наричат СЕЛЕНОВИ втулки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се чудех преди време, за "селеновите втулки" и като ги разглеждах, не видях нищо от Селен по тях, доста се зачудих. Тогава попитах по-сведущ от мен - т.е. Spido Rapido и той ми каза, че втулките носят името на създателя си, някой си Сайлънт. Та правилното е "Сайлънтови втулки"...

 

 

Не смятам темата за излишна, как така ще се трие! Даже си мисля, че трябва да бъде винаги най-отгоре! В края на краищата, не виждам нищо лошо да повишим нивото на езиковата си култура : ))))

 

Има много неща, които не знам, а ето, тук и сега ще мога да ги науча ! : )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, между другото и аз съм съгласен със Shkogi. Аз например не знаех за "селеновите втулки", че не е правилно като се казва "селенови"... Беше ми странно, щото доста често се храня в пицария "Селена", та се питах дали не ги праят там ;) :smt016 .

 

Не смятам темата за излишна, да же ако някой още се сеща за други подобни случаи, да казва, че такива като мене да не се излагат наляво надясно.... :roll: ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полезно е да я има тази тема.Аз никога не съм се замислял от къде идва името на селеновите втулки макар, че доста пъти съм боравил с това понятие! :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.