Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Какво точно ми трябва...?


Recommended Posts

Реших малко да поглезя колата /Октавия 1/, та ми се иска да се допитам до знаещите тук! Да уточня, че не съм пощурел по силната музика, дори рядко усилвам повече от 50% волумето, а просто искам да има приличен звук в колата - средни и бас, може и пищялки и събууфер /или там както се казва - туба, бас.../. Въпроса ми всъщност е относно характеристиките с които трябва да се съобразявам при покупката на компонентите, тъй като нищо не отбирам от Ω, RMS, Hz и т.н. Реших да тръгна от усилвателя и понеже почти съм си го избрал ще му пусна характеристиките тук, за да ме посъветвате, какво трябва да гледам като характеристика при говорителите и плеърчето >>>

 

- RMS Power Range : 50-400 Watts

- Number Of Channels: 4

- Low Frequency response: 10 Hz

- High Frequency Response: 50000 Hz

- Built In Crossovers: Yes

- Channel Separation: Yes

- 4-channel car amplifier

- Frequency Response: 10Hz - 50kHz (+0,-1dB)

- 40 watts RMS x 4 at 4 ohms (50 watts RMS x 4 at 2 ohms)

- 100 watts RMS x 2 bridged output at 4 ohms (4-ohm stable in bridged mode)

2-, 3-, or 4-channel output

- Variable high-pass/low-pass filters (50-400 Hz, 12 dB/octave)

- Tuned Bass EQ (0-12 dB bass boost at 50 Hz for channels 3 & 4)

- Subsonic filter (24 dB at 15 Hz for channels 3 & 4)

- Tri-way capable (Tri-Way Crossover required)

MOSFET power supply

CEA-2006 compliant

- STAR Topology (minimizes internal noise and prevents ground interference)

- Speaker- and preamp-level inputs

- Preamp outputs

- Gold-plated screw terminals

- Fuse rating: 25A x 1

- 10-gauge power and ground leads recommended — wiring and hardware not included with amplifier

9-1/4"W x 2-3/8"H x 9-1/2"D

- Input Impedance: 10k Ohm

- Speaker Impedance: 4 or 2 ohm Bridged

 

Така изглежда усилвателя ;) Ако е кьопав - споделете с какво да го заместя!

Казвайте сега, какво трябва да пише на кутията с говорителите! Принципно, пред мен има 2 варианта:

 

Опция 1) Да сменя всички говорители в колата, които са: 4 пищялки във вратите, 2 говорителя в предните врати и 2 от двете страни на задната кора. Големината на пищялките изобщо не знам, каква е :oops: Говорителите в предните врати помня, че ги сменях с едни Clarion, но размера, кухата ми лейка не е запомнила...отново! Задните са 10см., но се чудя дали има такива малки говорители с добри/подходящи характериастики, които да паснат на усилвателя.

 

Опция 2) Clarion-а в предните врати остава /прилично добре си пее/ и подменям пищялки и задни говорители. Гледам, че има разни компонентни системи, които включват освен 2 прилични говорителя, 2 пищялки и някакви филтри предполагам...та към тях ще си взема и още 2 пищялки, за да допълня комплекта до 4 броя. Но има ли смисъл от такава компонентна система или да си пазарувам само говорители и да зарежа пищялките?

 

Следващ въпрос: Ако си взема един събууфер, ще се справи ли усилвателя, който съм си избрал - в смисъл дали ще могат да се метнат колоните и съб-а през усилвателя. Мернах един Pioneer Premier TS SW841D - 120 Watt - 8" и се чудя, дали не мога да го метна директно на кората и да ползвам кухия багажник като кутия, макар че този говорител е тънък и кутията за него ще е доста мъничка ;)

Насочил съм се към подмяна на говорителите с такива, които да паснат на заводските места и да пропусна упражнението с рязане на кората над багажника, но ако се налага, приемам и предложения за по-голями задни колони. А има ли разлика м/у говорителите с различна форма - кръг/елипса...освен формата де, когато са с идентични характеристики?

И така... Усилвателя е 99% избран, остава да ми подскажете характеристиките на говорителите и съб-а, какви да са и дали имам нужда от пищялки или и така ще ми писнат ушите :mrgreen:

А! И какви кабели да си търся, че и те трябвало да са на ниво!

Както и предложения за плеърче, с евентуален дисплей /може би трябва да е dvd/ с възможност за включване на back-up-camera

Това е... Сега разчитам на познанията Ви, за което Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ти предлагам един друг вариант!

Предни колони Hertz 17 см - в комплекта има и пищялки с филтри за тях и за другите говорители!

Задни колони Hertz 10/11 см - но към тях няма филтри, но пък на усилватела има!

Усилвател - Audison T5 - този е страхотен, просто невероятен.5 канален и спестява място за 2-и усилвател за bass туба и настройката му е лесна!

НЕ СЛУЧАНО HERTZ ПЕЧЕЛЯТ ЗА 3-А ГОДИНА ПОДРЕД 1-ВО МЯСТО ЗА ГОВОРИТЕЛИ В СРЕДНИЯ И ВИСОКОЧЕСТОТНИЯ ДИАПАЗОН, КАТО СЕ СЪРЕВНОВАВАТ С МАРКИ КАТО DLS, PIONEER ... и т.н.

За туба нямам преки наблюдения, но можеш да си вземеш един говорител Pioneer 306 C или 309 C и по нега да се сглоби една хубава кутия. Този говорител е страхотен, с много голям капацитет е и можеш да го товариш много!

Или можеш да си вземеш една готова туба на Pioneer обаче да не е активна ( The Pump ) , много довлно свири за 8-ца говорител!

Ориентировъчни цени

Hertz ( предна линия комплект всичко + пищялки ) - 115лв.

Hertz ( задна линия отедлно пищялки ) общо - 130 лв.

Pioneer 306 C или 309 C - 130 - 160 лв.

Pioneer The Pump - 380 лв.

 

От мен това...

Поздрави и успех!!

 

P.S. Оп извинявай забравих за кабелите!Можеш да си поръчаш от electron.bg кабели и бушон на Connection, това е най добрата марка за кабели!

Ориентировъчни цени

5м кабел - 75 лв.

бушон - 25 лв.

Това е действай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, въпреки че се славя като ламер в музикалните среди (ниски и високи :P ) бих си позволил да изразя скромното си мнение по темата:

 

Велко, до колкото разбирам, искаш нещо от сорта на това, което исках аз в Лаурито. Бих ти препоръчал да си оставиш заводските колони Blaupunkt (ако са читави, ако не - да ги подмениш с Blaupunkt за първоначално вграждане) и да си сложиш говорител (бас) Pioneer с някакво по-прилично стъпало (примерно Blaupunkt). Както направих аз. Определно съм с 2 ръце за Pioneer, а не за Hertz и ще обясня защо: Отскоро имам удоволствието да се радвам на музиката на един приятел, който си нареди Hertz-ове в колата с бас Hertz. И определено правя разлика с Pioneer-a 8) . Баса, който възпроизвежда Pioneer-a e мек и пордължителен, а звукът на Hertz-a е твърд, отсечен и кратък :x ( при една и съща песен). Направо ме удря в гърдите и след известно време ме заболява главата, честно. На мен лично не ми харесва така. Забелязал съм го и при едно друго момче, пак с Hertz. С две думи искам да кажа, че според мен Pioneer-a e по-приятен за слушане.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, въпреки че се славя като ламер в музикалните среди (ниски и високи :P ) бих си позволил да изразя скромното си мнение по темата:

 

Велко, до колкото разбирам, искаш нещо от сорта на това, което исках аз в Лаурито. Бих ти препоръчал да си оставиш заводските колони Blaupunkt (ако са читави, ако не - да ги подмениш с Blaupunkt за първоначално вграждане) и да си сложиш говорител (бас) Pioneer с някакво по-прилично стъпало (примерно Blaupunkt). Както направих аз. Определно съм с 2 ръце за Pioneer, а не за Hertz и ще обясня защо: Отскоро имам удоволствието да се радвам на музиката на един приятел, който си нареди Hertz-ове в колата с бас Hertz. И определено правя разлика с Pioneer-a 8) . Баса, който възпроизвежда Pioneer-a e мек и пордължителен, а звукът на Hertz-a е твърд, отсечен и кратък :x ( при една и съща песен). Направо ме удря в гърдите и след известно време ме заболява главата, честно. На мен лично не ми харесва така. Забелязал съм го и при едно друго момче, пак с Hertz. С две думи искам да кажа, че според мен Pioneer-a e по-приятен за слушане.

 

Поздрави.

А аз пък все си мисля,че Hertz-a е по-добър от Pioneer-a особено за бас. Аз лично имам Hertz ES 300 (12") и баса си е перфектен.Това какъв ще ти е бас-а е много субективно.Зависи от настройките на усилвателя,филтри,плеъри и не на последно място от кутията и колата.Защото всяка кола има различна шумоизолация и поглъща по различен начин звука и оттам разликата в свиренето :mrgreen:

И по темата малко да поспамя - предната линия ти е добра като цяло.За отзад може да си вземеш на DLS две говорителчета и да ги монтираш на фабричните места.Усилвателя по характеристики изглежда добре,но ще е най-удачно да се ползва на 3 канала.1 за суббуфера и другите 2 за DLS-ките.Относно суббуфера,ако няма да правиш озвучаването в БГ,може да си потърсиш някаква "туба" на Infinity до 10" ;)

Това е от мен.Дано да съм бил достатъчно изчерпателен и полезен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момче, аз точно за ES300 говоря - единия във Фиат Купе, другия в Ситроен Саксо. Ама не ми се спори :D . Лични наблюдения, лично мнение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момче, аз точно за ES300 говоря - единия във Фиат Купе, другия в Ситроен Саксо. Ама не ми се спори :D . Лични наблюдения, лично мнение...

 

Малко оффтопик.....

Коко, направи следното за да се убедиш че Херца свири по меко и приятно. В една кола, на една и съща система и песен пусни 2-та баса.... Басовете на Pioneer са точно с това известни - правят много джънгър, силни са, но и свирят по твърдо. Незнам защо си останал с обратното впечатление... Аз съм имал и като твоя бас и ЕС300. Огромна разлика между двата според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приемам мнението ти,ама сравни все пак обема в багажника на Окти и на Фиата и Ситроена :arrow: Повече обем - :arrow: по-мек бас и по-малко КПД и обратното малък обем :arrow: твърд бас "яко дъни" и те боли тиквата :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краси, знам, че си имал ES300 - единия от 2та баса е твоя ;) . А защо съм останал с обратното впечатление - сигурно щото не разбирам :mrgreen: , за сметка на това пък чувам перфектно ;) . И пак съм на мнение, че моя бас мъти повече.

 

П.п.: Сега се сетих, че същия въпрос коментирах и с едно приятелче наскоро. Общ познат си сложи ES300 в Омегата - ефектът бил същия като във Фиата и Цитрото - твърд и отсечен бас :roll: ... От което си правя извод, че не е до багажник работата.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя не е нито 1 от 2та на Краси,ама както и да е.Щом си доволен,значи всичко е ОК.Само да видим колегата какво ще измъдри,че му развалихме темата :oops:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо съм пропуснал на Краси поста. :roll: Извинявам се :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коко, тез Blaupunkt отдавна ги няма в колата... Предните изобщо бяха под всякаква критика и ги смених с Clarion, а задните почнаха да пращят преди около година, но на тяхно място сложих едни говорители временно - не помня името им - бяха нещо съвсем обикновенно, но поради обема на багажника извадиха доста добър звук ;) Мнението ти за баса на Pioneer е ценно, защото аз искам да е това, което описваш, пък и колите ни са еднакви - голям "+" са твоите наблюдения за мен! Важно нещо, по което ще избирам баса е дълбочината на монтирането му /освен характеристиките де/ - искам да е тънък и евентуалната кутия да не ми заема място. Ти хубаво си доволен от синята точка, но последните няколко коли, които чух с елементи на споменатата марка нещо не ми допаднаха... не знам що...

@ iph83 - мерси! Доволна музика си ми сглобил, а и като гледам цената е много прилична ;)

@ SKODA 105 RS - ползването на усилвателя на 3 канала - това също ме интересуваше дали може да стане! Явно няма проблем :D За Infinity... Принципно смятам да си напазарувам нещата от щатите, понеже ще ми дойде в пъти по-евтино /останалите пари пак в колата ще идат де, но по други направления/, но iph83 е споменал съвсем прилични цени като гледам, та се чудя... Иначе принципно съм се спрял на Alipne и ми се щеше всичко да е с едно име, но явно няма да успея да окомплектовам... Други алтернативи са ми Infinity, Clarion, Audiobahn, Kicker, Lanzar...

Та понеже искам да поогледам отвъд океанските предложения, да взема да ви върна на главното ми питане :mrgreen:

Ако приемем, че усилвателя е ОК, какви характеристики трябва да гледам при говорителите /Ω, RMS, Hz.../, че да не вземе да оплескам нещата при евентуалната поръчка. Пък ако не си харесам нищо тукашно, ще си избера от Вашите предложения :) Форума си е ценно място!

Оставям Ви да пишете на воля и след няколко дни ще видя, какво е станало!

Мерси :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това,което си го намислил,всичко да е една марка,няма да е най-доброто решение според мен.За 2та говорителя, както и за суб-а трябва да са по 50-70 вата и на 4 ома,за да можеш да ползваш 2 от каналите на бридж режим за суб-а. За задната линия може да е нещо такова :arrow: http://avitel-bg.com//?PageID=11&RecordID=266, щом не искаш да режеш кората. А за сuб може да си вземеш нещо такова или поне с такива характеристики,като е хубаво да е поне 90 dB :mrgreen: :arrow: http://avitel-bg.com//?PageID=11&RecordID=256

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега малко по темата. zloQQ, а мислил ли си за добър плеър и хубава двукомпонентна система за отпред плюс пълно изолиране на предните врати естествено?

 

Говоря за висок клас плеър (от 500лв нагоре) и двукомпонентка (DLS примерно, за околко 350-400лв) изолация (100-150лв) Задните говорители оставаш иригиналните. Такава системка препоръчах на приятел с Октавия. Изпълни я точно и да ти кажа звука е страхотен. И като качество и като сила. Никакви усилватели, кабели, бушони, боксове и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепям мнението на колегата Favorit 1.3LX..

Като опитен специалист в тази сфера мога само да кажа че всичко все пак по преценка на куповача, но аз мисля че за да се получи добър ефект от цялата манипулация трябва да се спази правилото :

"ЗВУК СЕ КУПУВА!!"

 

За плеър - ALPINE или PIONEER над 6-та серия

Говорители- INFINITY, JBL или HERTZ(Скъпата серия HI ENERGY)

 

Ако все пак колегата е решил да слага БАС допълнително, всичко трябва да се изпълни с усилвател(оттук се вдига драстично цената)

 

Бас туба - HERTZ или JBL (по-скъп, но не от Техно-маркет!!!)

 

Успех. И не забравяйте "DYNAMAT" навсякъде и звуква като хората, ако се спести от тази манипулация ефекта е частичен....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тва "Dynamat" много ли е скъпо :-k . Гледам на запад, че и чехите и те много го редат по колите, направо ги обличат целите отвътре :roll: . От къде се купува и голяма ли е кирията? То е шумоизолация, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С Dynamat излиза доста солено към 150лв на врата!! Има доста по евтини заместители които вършат също чудесна работа! Предишната кола я бях изолирал цялата с Битуселф и стана идеално. Никакви ламарини да дрънчат, направо млъкна колата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тва "Dynamat" много ли е скъпо :-k . Гледам на запад, че и чехите и те много го редат по колите, направо ги обличат целите отвътре :roll: . От къде се купува и голяма ли е кирията? То е шумоизолация, нали?

 

Да шумоизолация е. Това е най-евтината на пазара..... ;)

Иначе могат да се използват заместители с подобни показатели....

Успех!!! smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите ви тук, както и на ЛС ;) . Понеже Dynamat много е навлязло в автосредите напоследък и ми стана интересно що за продукт е.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това,което си го намислил,всичко да е една марка,няма да е най-доброто решение според мен.За 2та говорителя, както и за суб-а трябва да са по 50-70 вата и на 4 ома,за да можеш да ползваш 2 от каналите на бридж режим за суб-а. За задната линия може да е нещо такова :arrow: http://avitel-bg.com//?PageID=11&RecordID=266, щом не искаш да режеш кората. А за сuб може да си вземеш нещо такова или поне с такива характеристики,като е хубаво да е поне 90 dB :mrgreen: :arrow: http://avitel-bg.com//?PageID=11&RecordID=256

 

Благодаря за напътствията относно характеристиките на говорителите ;) Бирата е от мен!

 

 

Сега малко по темата. zloQQ, а мислил ли си за добър плеър и хубава двукомпонентна система за отпред плюс пълно изолиране на предните врати естествено?

 

Говоря за висок клас плеър (от 500лв нагоре) и двукомпонентка (DLS примерно, за околко 350-400лв) изолация (100-150лв) Задните говорители оставаш иригиналните. Такава системка препоръчах на приятел с Октавия. Изпълни я точно и да ти кажа звука е страхотен. И като качество и като сила. Никакви усилватели, кабели, бушони, боксове и т.н.

 

Да ти кажа - мислил съм си, но пък аз нали седя отпред и се чудя дали няма да ми е малко по-шумничко, та предпочитам да изгърбя седящите отзад :mrgreen: и за това съм се насочил към по-добри задни говорители и евентуален бас + усилвателче, а и мисля, че Clarion-а отпред свири прилично... Но ще поогледам за симпатично плеърче и може да направя, както предлагаш. Но задните говорители определено са за смяна ;) Сега ако някой спомене размери на предните говорители + пищялките във вратите - цена няма да има... Коко, де си бе брат? Удари едно рамо за размерчетата, а ;)

П.П. Приемам отзиви и критики /ако има - няма лошо/ за това тук >>> http://www.crutchfield.com/S-RxfVqu6qEr ... 020V385USB както и предложения за плеъри с подобна цена...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Dynamat"-a e добре,ама и по евтин BG вариант с Body 999 и вата. Ефекта е същия,даже при по търпелива работа може и да има по добри показатели от "Dynamat"-a!

Аз лично си направих в фабията с тези м-ли и съм много доволен откъм вибрации по вратите и каквито и да било вибрации,като даже и се усеща и kick-a на говорителя!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

Здравейте, предварително се извинявам, че ще се включа с въпрос не точно по темата, но след като разгледах сайта на HERTZ, виждам, че имат няколко опции за избор на говорители, едната е COMP, а другата COAX от клас HI-ENERGY.

Характеристиките на втората са по-добри, но да разбирам ли, че след като няма коаксиално окабеляване, не може да бъде свързана?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коаксиалния кабел няма нищо общо със коаксиалните говорители(поне аз така знам,не съм сигурен дали е така).А кабелите за коаксиалните говорители си вървят в коплект със самите говорители.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за субче бих ти предложил TS-WX22A компактно и свири перфектно. Във фиата е такова и които го е чувал знае за какво става дума./както при затворен обем, така и при отворен/ монтирано в краката на дясно стоящия/поради липса на място другаде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.