Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Garmin-а ми е идиот!


NightSpirit

Recommended Posts

Имам Гармин 760 от малко повече от месец. Като цяло нямах оплаквания, особено след като го направих да говори сам (без FM) 10х to Bob Da Doc. Голям дисплей, каката говори сладко-сладко на аглийски (на БГ ме дразни). Изчислява бързо маршрутите, изобщо всичко беше точно. Малко след като го взех ме ориентира супер точно из едни забити села в Родопите с 10 души местно население. Всичко песен, няма от какво да се оплача. Миналата седмица викам чакай да го взема в Пловдив да ме "ориентира". Аз пътувам всяка седмица до там, но да го пробвам. За около 1-2 километра поне два пъти искаше да ме прекара през несъществуващи пътища. Същия номер го прави и в Пазарджик, но да кажем, че там не е Париж и може да не е най-подробната карта, макар, че все пак е областен град. В Пловдив обаче... Искаше да скачам през някакви бордюри и огради и след това през някакви одавна затворени пътища. По-повод затворените пътища проверих актуалността на качената карта - оказа се последния възможен ъпдейт. Викам айде сега, сигурно се случва, голяма работа.

Днес обаче същата история в Стара Загора. Там обаче за разлика от Пловдив не съм съвсем наясно с пътищата и макар, че бях сигурен от къде да мина тази настояваше, че не е от там. Викам айде ще я пробвам дали ще ме изведе по-бързо по "нейния" мяршрут. Карам аз както "казва" и О! ИЗНЕНАДА. Искаше да завия на някакво място, където категорично няма и никога не е имало улица. Имаше си съсвем стара дъъъълга доста метра жилищна кооперация, с всички тротроари, дървета и градинки пред нея. Продължих като пропуснах мнимата улица, която беше доста голяма според Емили (така пише, че се казва мацката, която говори). След като стигнах до следващата вече истинска улица (поне според очите ми) тая ми разправя recalculating и установи (правилно този път), че съм изпуснал отбивката и от там зееееееееееми тва обикаляне през майната си за да стигна до магистралата (през пътя за Нова Загора ме прекара, а идвах от Верея). Не ги засекох, но между 5 и 10км минах повече.

И какво става джаджата за 800 лева за няколко дни ме обърква тотално в два от най-големите градове. Е утре като се зябия някъде на майната си как да и вярвам, че ме води правилно. Да не говорим ако стане в чужбина някъде. Инче извън града се спрява добре, но при 2 опита в градски условия е напълно неадекватна.

Не знам дали други колеги са имали подобни ядове.

 

P.S.: И да направя темата 2 в 1 - много съм доволен от Carrera 100 бензина на ОМВ. Аз преди само на ОМВ зареждах, но после минах на ЛукОйл и аз не знам защо. И откакто вкараха тия Карерите не бях ги пробвял. Обаче с 98 на Лукойл взе да ми дава някакви срташни 8-ци на средния разход. Викам, чакай да видим пак ОМВ. Цената се оказа същата като 98 на Лук. Вече 2 резервоара изгорих Carrera 100 - чувствително малко шум, повече вървеж и разход 6.5 днес до Стара Загора с постоянна скорост 130 по абсолютно целия път от Пазарджик до СТЗ + градското в Стара Загора. На второстепенен път с около 100 средна скорост ми дава и под 6 (5.4 май беше рекорда от София до Пазарджик, но признавам, че ме мързеше и карах като пенсионер). Климатика не го спирам никога, дори още не е съвсем застудяло за ECON. Много съм доволен от бензина!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Даа, не с цел да обиждам, просто за да приповдигна настроението на моя пост, ще започна с това че за ползвателите на навигационни услуги с пълна сила важи една стара поговорка... онази за лудия и баницата...

Все пак GPS системата работи като сравнява времеконстантите за връзка между 3 спътника едновременно, изчислява координатите (сиреч местонахождението) и ги подава към една динамична библиотека, каквато е въведената в паметта на "идиота" карта на съответното населено място, където в дадения момент няой изнервен колега шкодаджия се опитва да се загуби, исках да кажа ориентира :D

Като инженер физик доста съм се занимавал с приемни и предавателни антени, и практиката показва само едно, качествено приемане и предване, което е от особена важност за нуждите на навигацията, се извършва само ако антенният модул е изграден като отделен блок монтиран на покрива на превозното средство. Ненапразно автобусите в Европа, а и ако сте забелязали внесените на старо автобуси в БГ имат отпред на покрива една цилиндрична джажа наподобяваща детска кофичка за игра на плажа обърната с дъното нагоре. Това е високочувствителна GPS антена, тя има по-бърз трансфер на данни отколкото вградените антени в портативните устройства и дава точност до метър винаги в реално време като времената за преизчисляване на позицията са толкова малки, че дори не се изписват на дисплея. А портатичните устройства вярно че са много красиви и удобни, но винаги ама винаги ще дават грешка в определени моменти. Така че ако устройството ви казва да завиете надясно по високопланински път, където в лявата част има само камъни а в дясната има пропаст (какъвто беше моят случай с една Нокия),моля не го слушайте.

За обобщение GPS устройството е като жената, много говори, но рядко казва нещо смислено smile174

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "ВСИЧКИ" - Колеги, вижте това.. има какво да научите: Натисни точно тук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Колега, ако и доста неща в поста ти да са верни, то и доста не са. Особено това за точноста на малките портативни приемници. Единия който ползвам е доста малък, стои в колата, дори при скоростния лост и намира позицията с 2-3 метра точност. За навигация това е повече от добре!

 

NightSpirit,

Каква карта ползваш на Garmin? Аз съм с TopoMaps 4.60 и доста добре се оправя в Бг. Но мисля, че тя не върви стандартно с GPSа....

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

filipkarolev, интересно си го написал, но мисля, че това няма нищо общо с проблема на NightSpirit. Според мен оплакванията му са свързани с точността на картата, която използва, не с тази на GPS приемника. Точност на приемника до 10м е напълно достатъчна за правилна навигация. А повечето "джобни" устройства вече имат приемници с доста по-добра точност. Но дори и при 10м точност няма как да пропуснеш пряка, вход, блок и т.н. NightSpirit споменава за несъществуващи и затворени пътища, неотбелязани сгради и т.н. - все неща, говорещи, че той има проблеми не с приемника, а с картата.

 

NightSpirit - това картата на офроуд форума ли е? Ако да, жалко. Ако не - вземи си я нея. Говори се (не съм я пробвал), че за момента била най-точна и подробна за БГ. По въпроса може повече да каже някой, който я притежава, като Боби Доктора например 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм с карта на офроуд форума. Последната версия. GPS-a ми е нуви 350. Проблеми с несъществуващи улици не съм имал, но не съм го пробвал кой знае колко в града. Най често ми се налага да ме изкара от непознат град по пътя за друг град или като пътувам извън града да не се отплесна и да пропусна отбивката от магистралата примерно. С тези задачи се справя чудесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NightSpirit - това картата на офроуд форума ли е? Ако да, жалко. Ако не - вземи си я нея. Говори се (не съм я пробвал), че за момента била най-точна и подробна за БГ. По въпроса може повече да каже някой, който я притежава, като Боби Доктора например 8)

 

На книжката пише: OFFRoadMap (OFRM), версия 4.600 - 30.06.2008

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NightSpirit - това картата на офроуд форума ли е? Ако да, жалко. Ако не - вземи си я нея. Говори се (не съм я пробвал), че за момента била най-точна и подробна за БГ. По въпроса може повече да каже някой, който я притежава, като Боби Доктора например 8)

 

На книжката пише: OFFRoadMap (OFRM), версия 4.600 - 30.06.2008

Колега и аз съм със същата карта. Жената ме е подвеждала на няколко пъти във Варна. Сега ми предстои едно ходене до Пловдив и София и ще разчитам само на нея. Дано да имам късмет, защото ще ходя за първи път с колата до София.

И аз съм чувал, че това е най- добрата карта в момента на БГ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм с офроуд картата и мисля ,че това е проблема. В Родопите се мъчеше да ме прекара през туристически пътеки, и мисля че има настройки за най- пряк път, за главни пътища или както ти изкаш да те води. Аз обаче не можах да я настроя да ме води по главни пътища. Винаги ме набутва по по-преките а те не винаги са най- добрите. В градовете е така -мъчи се да те прекара през отдавна забранени улици. Това не е проблем на навигацията , а на картите които за България не са май още добре направени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Картата си има кусури, но е най-добрата в момента ;) .

Развива се много бързо, до 1 месец ще излезе нов ъпдейт (в последната версия добавиха 30 големи града и поправиха много грешки).

Създателите много разчитат на обратна връзка от потребителите.

Аз изпращам всяка нередност на имейла за поддръжка (kartaAToffroad-bulgariaDOTcom).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм с офроуд картата и мисля ,че това е проблема. В Родопите се мъчеше да ме прекара през туристически пътеки, и мисля че има настройки за най- пряк път, за главни пътища или както ти изкаш да те води. Аз обаче не можах да я настроя да ме води по главни пътища. Винаги ме набутва по по-преките а те не винаги са най- добрите. В градовете е така -мъчи се да те прекара през отдавна забранени улици. Това не е проблем на навигацията , а на картите които за България не са май още добре направени.

Подкрепям мнението на PVV , че може да е от настройките !

Аз съм с Мио Или по точно с Иго , досега съм го тествал къде ли не и не ме е подвеждал нито веднъж дори напротив !

 

П.П. Да добавя само един линк можете да питате каквото ви интерисува http://forum.pocketbulgaria.com/viewforum.php?f=26

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм с офроуд картата и мисля ,че това е проблема. В Родопите се мъчеше да ме прекара през туристически пътеки, и мисля че има настройки за най- пряк път, за главни пътища или както ти изкаш да те води. Аз обаче не можах да я настроя да ме води по главни пътища. Винаги ме набутва по по-преките а те не винаги са най- добрите. В градовете е така -мъчи се да те прекара през отдавна забранени улици. Това не е проблем на навигацията , а на картите които за България не са май още добре направени.

 

Ами може би трябва да погледнеш сетингите - режим пешеходен, колоездачен, автомобил - бил си на първото щом те прекарва по пътеките.

В изключения, пък, трябва да цъкнеш непавирани пътища, за да не те води на оффроуд

 

:roll:

 

абе не е сложно, ама трябва да се поръчка

 

що се отнася до картата OFRM - аз нямам забележки, нито онроуд нито офф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.