Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Главоблъсканица


faraona

Recommended Posts

Колеги, от няколко дена се мъча да разгадая една загадка... Помогнете ми, моля!

 

Логическа задача

 

Когато я е измислил преди около 100 години, Айнщайн казал, че само 2% от хората на света могат да я решат. Ето възможност да разберете, дали сте от 98-те или от 2-та процента. :mrgreen:

 

Задачата включва:

 

- 5 къщи, всяка с различен цвят.

 

- Във всяка къща живее един човек от различна националност

 

- Всеки от тях предпочита определено питие, пуши определен вид цигари и гледа едно домашно животно.

 

- Никой от 5-те човека не пие същото питие, не пуши същите цигари и не гледа същото животно както някой друг от останалите.

 

Въпросът е : Кой гледа рибката?

 

Указания:

 

1. Англичанинът живее в червената къща.

 

2. Шведът гледа куче.

 

3. Датчанинът пие чай.

 

4. Зелената къща е отляво на бялата.

 

5. Собственикът на зелената къща пие кафе.

 

6. Човекът, който пуши "Пал Мал", гледа птичка.

 

7. Мъжът в средната къща пие мляко.

 

8. Собственикът на жълтата къща пуши "Дънхил".

 

9. Норвежецът живее в първата къща.

 

10. Пушачът на "Марлборо" живее до този, който гледа котка.

 

11. Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши "Дънхил"

 

12. Пушачът на "Винфийлд" пие с удоволствие бира.

 

13. Норвежецът живее до синята къща.

 

14. Немецът пуши "Ротманс".

 

15. Пушачът на "Марлборо" има съсед , които пие само вода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добра е, добра е, жалко че съм на работа и не мога да се съсредоточа ... хайде нощес като се прибера ще си отдеря малко време да дам отговора :mrgreen:

 

HINT: абстрахирайте се от монитора, всичко става лесно с няколко листа и молив ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е решението, пускам линк а не снимка, за да оставя възможност на останалите да се пробват самостоятелно.

Подсказка: принципа на решаване е подобен на судоку.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е сложна задачката. Иска малко логическо мислене. Отне ми около 15-тина минути да намеря отговора и затова силно се съмнявам, че само 2 процента могат да я решат. Айнщайн нещо е объркал сметките този път. :lol:

Ако някой желае, бих могъл да опиша пътя на логическото разсъждение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е сложна задачката. Иска малко логическо мислене. Отне ми около 15-тина минути да намеря отговора и затова силно се съмнявам, че само 2 процента могат да я решат. Айнщайн нещо е объркал сметките този път. :lol:

И аз съм на това мнение, но преди 100 години сигурно съотношението е било такова ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е сложна задачката. Иска малко логическо мислене. Отне ми около 15-тина минути да намеря отговора и затова силно се съмнявам, че само 2 процента могат да я решат. Айнщайн нещо е объркал сметките този път. :lol:

Ако някой желае, бих могъл да опиша пътя на логическото разсъждение.

Срам не срам, ще те помоля да обясниш как я реши. Аз не знам как се решана судоку, така, че и с това не се справих. :oops:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Срам не срам, ще те помоля да обясниш как я реши. Аз не знам как се решана судоку, така, че и с това не се справих. :oops:

 

ОК. Но утре. Сега ме чака вечерята. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя подход е следния:

Във всяка кутиика се записват всичките 5 възможни стойности за нея.

След това започват да се трият конфликтните стойности.

Всяка кутиика останала с една единствена възможност е решена.

Всяка решена кутиика води до решение на друга, и отговора идва бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задачата включва:

 

- 5 къщи, всяка с различен цвят.

 

- Във всяка къща живее един човек от различна националност

 

- Всеки от тях предпочита определено питие, пуши определен вид цигари и гледа едно домашно животно.

 

- Никой от 5-те човека не пие същото питие, не пуши същите цигари и не гледа същото животно както някой друг от останалите.

 

Въпросът е : Кой гледа рибката?

 

Указания:

 

1. Англичанинът живее в червената къща.

 

2. Шведът гледа куче.

 

3. Датчанинът пие чай.

 

4. Зелената къща е отляво на бялата.

 

5. Собственикът на зелената къща пие кафе.

 

6. Човекът, който пуши "Пал Мал", гледа птичка.

 

7. Мъжът в средната къща пие мляко.

 

8. Собственикът на жълтата къща пуши "Дънхил".

 

9. Норвежецът живее в първата къща.

 

10. Пушачът на "Марлборо" живее до този, който гледа котка.

 

11. Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши "Дънхил"

 

12. Пушачът на "Винфийлд" пие с удоволствие бира.

 

13. Норвежецът живее до синята къща.

 

14. Немецът пуши "Ротманс".

 

15. Пушачът на "Марлборо" има съсед , които пие само вода.

 

Ето как се стига до отговора (в повечето разсъждения се ползва метода на изключването):

 

Ще подреждам резултатите в таблица с формат:

 

Къща номер

цвят

националност на обитателя

предпочитана марка цигари

домашно животно

предпочитана напитка

 

а на всяка стъпка се попълват последователно получените резултати.

 

Стъпка 1:

 

От условие 9 - "Норвежецът живее в първата къща.", условие 7 – „Мъжът в средната къща пие мляко.” и условие 13 - "Норвежецът живее до синята къща." се получава:

 

 

 

къща 1--------къща 2--------къща 3--------къща 4-------къща 5

----------------синя

норвежец

 

 

---------------млякo

 

 

Стъпка 2:

 

От условие 1 – „Англичанинът живее в червената къща.” и 2 – „Зелената къща е отляво на бялата.” можем да заключим по метода на изключването, че цветът на първата къща е жълт, тъй като: тя не може да бъде червена (усл. 1); не може да бъде зелена (усл. 2), понеже отляво на нея има синя; не може да бъде бяла (усл. 2), понеже е първа, и няма как зелената да е отляво на нея.

От полученият резултат следва, че съгласно усл. 8 – „Собственикът на жълтата къща пуши "Дънхил"”, то норвежецът пуши „Дънхил”, а от това следва съгласно условие 11 – „Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши "Дънхил"”, че обитателят на синята къща отглежда кон.

 

къща 1--------къща 2--------къща 3--------къща 4-------къща 5

жълтa---------синя

норвежец

Дънхил

--------------кон

----------------------------мляко

 

Стъпка 3:

 

Поради усл. 2 - „Зелената къща е отляво на бялата.” възможните варианти за зелената къща са къща 3 и къща 4, но ако къща 3 е зелена това противоречи на усл. 5 – „Собственикът на зелената къща пие кафе.”, така, че остава зелената къща да е къща 4. Цветовете на къщи 3 и 5 съответно стават червена и бяла съгласно усл. 2 - „Зелената къща е отляво на бялата.”.

Допълваме таблицата съгласно усл. 5 – „Собственикът на зелената къща пие кафе.”, усл. 1 – „Англичанинът живее в червената къща.”

 

къща 1--------къща 2--------къща 3--------къща 4-------къща 5

жълта---------синя----------червена-------зелена--------бяла

Норвежец------------------Англичанин

Дънхил

--------------кон

---------------------------мляко-----------кафе

 

 

Стъпка 4:

 

От усл. 15 – „Пушачът на "Марлборо" има съсед , които пие само вода.” се налага, че обитателят на синята къща пуши „Марлборо”, тъй като това не би могъл да бъде обитателят на бялата къща. Съответно съгласно същото условие 15 норвежецът пие вода.

 

къща 1--------къща 2--------къща 3--------къща 4-------къща 5

жълта---------синя----------червена-------зелена--------бяла

Норвежец-------------------Англичанин

Дънхил-------Марлборо

--------------кон

вода------------------------мляко-----------кафе

 

 

Стъпка 5:

 

Според усл. 12 – „Пушачът на "Винфийлд" пие с удоволствие бира.” става ясно, че единственият, който отговаря на условието е обитателят на бялата къща.

От резултатът следва, че обитателят на синята къща пие чай, а от усл. 3 – „Датчанинът пие чай.” получаваме кой е обитател на синята къща.

 

къща 1--------къща 2--------къща 3--------къща 4-------къща 5

жълта---------синя----------червена-------зелена--------бяла

Норвежец----Датчанин-------Англичанин

Дънхил-------Марлборо----------------------------------Винфийлд

--------------кон

вода----------чай------------мляко---------кафе---------бира

 

 

Стъпка 6:

 

Според усл. 14 – „Немецът пуши "Ротманс"” получаваме, че обитателят на зелената къща е немец, тъй като обителят на бялата къща пуши „Винфийлд”. Съответно обитателят на бялата къща остава да е шведът, а англичанинът пуши „Пал Мал”.

 

къща 1--------къща 2--------къща 3--------къща 4-------къща 5

жълта---------синя----------червена-------зелена--------бяла

Норвежец----Датчанин-------Англичанин------Немец--------Швед

Дънхил------Марлборо--------Пал Мал-------Ротманс-----Винфийлд

--------------кон

вода----------чай------------мляко---------кафе---------бира

 

 

Стъпка 7:

 

Съгласно резултатът до момента и съгласно усл. 6 – „Човекът, който пуши "Пал Мал", гледа птичка.” получаваме, че англичанинът гледа птичка. Съответно съгласно усл. 10 – „Пушачът на "Марлборо" живее до този, който гледа котка.” получаваме, че норвежецът гледа котка. Съгласно усл. 2 – „Шведът гледа куче.” и остава само НЕМЕЦЪТ, който гледа РИБКАТА.

 

 

къща 1--------къща 2--------къща 3--------къща 4-------къща 5

жълта---------синя----------червена-------зелена--------бяла

Норвежец----Датчанин-------Англичанин------Немец--------Швед

Дънхил------Марлборо--------Пал Мал-------Ротманс-----Винфийлд

котка--------кон------------птичка---------рибка--------куче

вода----------чай------------мляко---------кафе---------бира

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдаа, желязна логика.

Аз реших задачката, като си изрязах 20 квадратчета от хартия, попълних във всяко различните цветове, питиета и т.н. - по една вероятност във всяко квадратче, и започнах да ги намествам според условията. По-трудоемко е от судоку-метода, но пак върши работа :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пичове страшни сте Майна признавам ви...никога не бих се сетил за метода на судоку или метода на joeless! явно спадам към 2-та % smile177

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А уе за вас кебапчета, бира и камина нема ли у неделя, ми си тормозите главите с главоблъсканици? :mrgreen: Евала на всички, решили задачката, мен ме примързя.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хей pow, аз сега станах от масата... вчера по обед племеник ми се роди(да ми е жив и здрав) и от снощи не съм станал от масата! та сега си довлачих Д-то на компа та да вида как са колегите и да ви се похвала ама сега си лягам че утре пак на бачкане...(ще се трезнее утре с биричка...) лека и мека майна.....чао за сега smile179

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жив и здрав да расте малкия бебок, винаги да е засмян, игрив и ЯЩЕН, :mrgreen: голям и красив мъж да стане, три Шкоди да си купи и мадамите винаги да са луди по него. :mrgreen:

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.