Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Лизингът ми свърши, и?


Recommended Posts

Четох и другите теми, но не ми стана ясно.

Колата ми беше с 18 месечен лизинг, който приключи, изплатих я.

Защо ми е да я прехвърлям на мое име? В момента ми е удобно ЕТ да се грижат за застраховки, данъци и т.н.

Има ли нещо, което пропускам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В този случай става въпрос за т.н. "финансов лизинг", т.е. договор, в който има изрична уговорка, че при плащане на 100% от лизинговите вноски ЕТ е длъжно да прехвърли с нотариално заверен договор автомобила. Следователно, ако не сторят това ЕТ са в нарушение на договора, за това по принцип те нямат интерес да бавят прехвърлянето на колата. Има обаче и едни по-важен проблем - в ЕТ тази кола вече е изплатена и няма правно и фактическо основание същата да продължава да се води техен актив, т.е. от счетоводна и данъчна гледна точка те нямат право да продължават да завеждат а-ла като собствен ДМА, т.к. договора е изпълнен и страните - лизингодател и лизингополучател са длъжни да прехврълят собствеността. ЕТ нямат интерес да не прехврлят а-ла, защото всички данъци, такси и тежести са за тях, а нямат на практика никаква възможност да накарат лизингополучателя да си плати, т.к. по никакъв начин не могат да му вземат колата - в договора пише, че при неплащане могат да си искат обратно МПС-то, но нищо не им дава право да го вземат, при положение, че всичко е платено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OK, съгласен съм. Ето още малко разяснения:

Има едни точки от договора, в които се казва:

V. Други условия

Чл.10. При изтичане срока на договора за лизинг и при положение, че са спазени всички условия и са изплатени всички дължими суми по договора, ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ има възможност да закупи автомобила за сума в размер на левовата равностойност на ... EUR.

 

VI. Срок на действие и прехвърляне на собствеността

Чл 44. При изтичане срока на договора за лизинг и при положение, че са спазени всички условия и са изплатени всички дължими суми по договора, ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ има възможност да закупи автомобила за сума, посочена в договора за лизинг. Възможността по предходното изречение се погасява след изтичане на три месеца от падежната дата на последната месечна вноска по Приложение 1.

 

Аз тълкувам тези текстове така:

Мога да закупя автомобила, ако желая.

Вече 1 месец изтече от последната ми вноска, а ЕТ въобще не ме и търсят. Ако имат интерес, не биха отлагали.

 

Отделно, аз искам да върна автомобила след извесно време (buyback) и да закупя нов от ЕТ, а това е възможно само, ако е тяхна собственост (поне така искат те)...

 

Моля, за разяснение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обадих се в правния отдел на ЕТ.

Казаха, че мога да продължа да си карам както досега, но не е желателно да е повече от една година след изтичане на договора. Съответно трябва да се грижа за застраховките и данъците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OK, съгласен съм. Ето още малко разяснения:

Има едни точки от договора, в които се казва:

V. Други условия

Чл.10. При изтичане срока на договора за лизинг и при положение, че са спазени всички условия и са изплатени всички дължими суми по договора, ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ има възможност да закупи автомобила за сума в размер на левовата равностойност на ... EUR.

 

VI. Срок на действие и прехвърляне на собствеността

Чл 44. При изтичане срока на договора за лизинг и при положение, че са спазени всички условия и са изплатени всички дължими суми по договора, ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ има възможност да закупи автомобила за сума, посочена в договора за лизинг. Възможността по предходното изречение се погасява след изтичане на три месеца от падежната дата на последната месечна вноска по Приложение 1.

 

Аз тълкувам тези текстове така:

Мога да закупя автомобила, ако желая.

Вече 1 месец изтече от последната ми вноска, а ЕТ въобще не ме и търсят. Ако имат интерес, не биха отлагали.

 

Отделно, аз искам да върна автомобила след извесно време (buyback) и да закупя нов от ЕТ, а това е възможно само, ако е тяхна собственост (поне така искат те)...

 

Моля, за разяснение.

 

Ти хубаво си се обадил в правния отдел, а казаха ли ти, че с този чл. 44 от договора, ако не си упражниш правото на изкупуване могат да продадат твоята кола без никакъв проблем /далеч съм от мисълта, че ще го направят/, а това дали ще си вземеш обратно вноските след около 3 години дела, съвсем не е сигурно. За първи път срещам човек, който си е платил колата и не иска да е негова, само за да не иде един път в годината до Общината и да си плати данъка :-k Опцията за връщане на а-ла и закупуване на нов става и когато колата си е твоя, даже това е по-нормалния и често срещан случай /и аз съм така/, не ми се струва много реално тая опция да важи, само за коли, собственост на ЕТ. Щом им имаш доверие карай си така smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Процедура на обратно изкупуване:

* Автомобилът се предоставя за предварителен оглед и оценка от сервизен инженер на Еуратек ООД

* Прави се пазарна оценка на автомобила

* Тази стойност се приспада от цената на избрания нов автомобил и се формира сумата за доплащане от клиента

* Автомобилът, който се връща, трябва да бъде лизингов (отдаден на лизинг от лизингово дружество на Еуратек ООД) или собственост на Еуратек ООД

 

Текстът в червено ми е разясняван лично от служителите в Еуратек и напълно верен.

Ситуацията има две много силни предимства, от които бих се възползвал и аз след време:

1) Опрощават се таксите по придобиването на автомобила

2) Старият автомобил е на разположение на "собственика" до последната секунда, т.е. до момента в който си тръгне с новия автомобил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 месеци по-късно...

За да не отварям нова тема с моите въпроси, ще си позволя да пиша в тази тема.

Лизинга е към края си и това много ме радва. Колата е взета 05.2008г. на лизинг на ФЛ. към Еуратек финанс. Срока на лиз. договор е 3г. Вноските са 35 и след последната пак, ако клиента желае дава 950лв./в моя случай/ за да придобие колата. Досега имам платени 32 вноски и остават февруари, март+данъка и април. Каското и гражданската/към Алианц/ са ми до 08.05.2010г. и въпроса ми е мога ли да си направя каско и ГО сам и на разсрочени 4 вноски и евентуално към друга застрах. компания, след като преведа 35-тата вноска в края на април и да карам колата така на тяхно име примерно до края на 2011г. И да си отложа прехвърлянето с тия 950лв. + нотариалните такси и застрахователни оценки и 2,5% такса в община и пререгистриране в кат, а и не съм от София, а сега ще платя март с вноската данък Мпс 2011 като за София и никой няма да ми върне разликата, ако веднага май месец пререгистрирам колата в Монтана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма правна пречка всичко това, което си го намислил да стане, но те съветвам да си направиш едно допълнитлено споразумение /Анекс/ към договора за лизинг с едно изречение: ЕТ не възразява срокът за прехвърляне на собствеността в/у а-ла да се удължи до 31.12.2011 год., независимо от платените изцяло вноски от лизингополучателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 месеци по-късно...

Мина повече от година, откакто съм изплатил автомобила и се налага да го прехвърля на мое име най-накрая тъй като ЕТ ме натискат и не искат вече да ми издават пълномощни :)

 

Ето цитатът от договора ми:

 

V. Други условия

Чл.10. При изтичане срока на договора за лизинг и при положение, че са спазени всички условия и са изплатени всички дължими суми по договора, ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ има възможност да закупи автомобила за сума в размер на левовата равностойност на 291 EUR.

 

VI. Срок на действие и прехвърляне на собствеността

Чл 44. При изтичане срока на договора за лизинг и при положение, че са спазени всички условия и са изплатени всички дължими суми по договора, ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ има възможност да закупи автомобила за сума, посочена в договора за лизинг. Възможността по предходното изречение се погасява след изтичане на три месеца от падежната дата на последната месечна вноска по Приложение 1.

 

Може ли да ми кажете:

- "има възможност да закупи автомобила" означава ли, че имам право и да не го закупя?

- Мога ли да го прехвърля на мое име и без да съм задължен да го закупя? Или ЕТ няма да позволят

- Тези 291 EUR откъде накъде се изискват при положение, че вече съм изплатил автомобила (а в момента е минала и 1 година от тогава)?

- Къде да си намеря оценител (нотариус?), който да ми даде изгодна (възможно най-ниска) оценка на автомобила?

 

Опитвам се да разбера дали мога да избегна плащането на 291 EUR...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е нещо като последна вноста или окончателно плащане, зависи какъв точно ти е лизинга.

Да не те плаша, но оттук нататък всякакви такси свързани с прехвърлянето са за твоя сметка.

Наистина намери си оценител (застраховател), който да ти даде оценка за колата примерно 1000-2000 лв., иначе ще имаш по-голяма такса прехвърляне, после такса придобиване на собственост, после данъци и така хиляда бумаги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси Dimibo,

Аз очаквам не малък брой хора от клуба да са минали подобна процедура.

Ще се радвам на споделяне на опит. Аз лично нямам познат застраховател...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш buyback, т.е. да си вземеш друга само с доплащане, имай в предвид, че твоята кола ще бъде оценена в ЕТ на максимум 60% от пазарната цена на автомобил като твоя към момента на оценка и това ако е на 1 г. и ако няма никакви застрахователни събития по колата, за всяка следваща година оценката пада и то осезаемо.

И аз се бях навил да сменя една от моите шкоди, но след оценката се оказа, че просто няма смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.