Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Стробоскоп


A_Anastassov

Recommended Posts

Здравейте,

Четох във форума, че колеги имат проблеми с намирането на стробоскоп за настройка ъгъла на предварение в запалването. Преди години попаднах на елементарна схема за направата на стробоскоп с LED (светодиоди) и реших да го направя. Работи добре.Точка А от схемата се закача въху високоволтовия кабел на 1 свещ.Ако силата на светлината (зависи от светодиодите) не е достатъчна, броя на светодиодите може да се увеличи. При голям брой LED (не повече от 5-6) изходния транзистор може да грее и трябва да се постави на радиатор.

post-6515-138453239357_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления колега,

обаче ако искаш наистина да си полезен за всички , обесни по точно по схемата ,кое какво е,дай реална снимка на светодиоди,кондензатори и други "джунджурии",щото обикновен ел.техник може да ти разчете схемата , но тука има и колеги с други професии.

поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък искам да попитам, какво трябвада представляват кабелчето и неговия накрайник, с които сробоскопът се закача към кабелите на делкото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък искам да попитам, какво трябвада представляват кабелчето и неговия накрайник, с които сробоскопът се закача към кабелите на делкото.

Тъй като гледам маркировката май трябва да е екраниран , ама 50 или 75 Ом никъде не пише :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък искам да попитам, какво трябвада представляват кабелчето и неговия накрайник, с които сробоскопът се закача към кабелите на делкото.

Тъй като гледам маркировката май трябва да е екраниран , ама 50 или 75 Ом никъде не пише :-k

Няма значение колко е. smile092 Може и да не е екраниран.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Светодиодите дали ще са достатъчно бързи?

Бих я пробвал тази схема или някоя със истинска светкавица.

Мерси за схемата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се безпокой, само лазерите могат да бъдат по-бързи от светодиодите smile159 .

Схемата изглежда читава, но не бива да се правят грешки при изработката, защото диодите ще се опушат smile092 .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кабела трябва да е екраниран, защото в противен случай поради голямото усилване на схемата светодиодите се палят не само от 1 свещ. Няма значение вълновото съпротивление на кабела, Добре е да гъвкав. Екрана на кабела е запоен само от страната на схемата.

Светодиодите са достатъчно бързи. Например в дистанционното на телевизора те светят около 38000 пъти в секунда, а в посоченото устройство при обороти на двигателя 750 об/мин светят 25 пъти в секунда.

Един съвет за светодиодите - има бели светодиоди в запалките, вземете от там.

Накрайника на стробоскопа е щипка за пране (на снимката се вижда)

Показвам снимка на стробоскопа.post-6515-138453239374_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз бих купил едно лед фенерче и на мястото на ботерията да се монтира платката хем корпус ще си има хем и рефлекторче и тннн даже ще си направя еи ся :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз бих купил едно лед фенерче и на мястото на ботерията да се монтира платката хем корпус ще си има хем и рефлекторче и тннн даже ще си направя еи ся :D

Адаш, идеята ти за лед фенерче е много добра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

Аз вече си направих, понеже ще ми трябва скоро! Обаче ползвах друга схема. Имах под ръка този транзистор- IRF730 и IRF740:

72410_1685761026208_1303118851_31875310_1852211_n.jpg

 

Ето какво стана. От към конструктивно решение куца, но пък ще върши идеална работа. Може и да го сложа в някой фенер при свободно време!

73546_1685763066259_1303118851_31875313_2290408_n.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази схема е добра (не съм я пробвал).Поради високоомният вход (гейт) на транзистора, Ви препоръчвам да използвате ширмован (екраниран) кабел на входа за да няма лъжливи сработвания. Ценер диода трябва да е за 15V.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

От тук се търси:

http://www.google.bg/search?as_q=&hl=bg ... 0791291664

 

Първия резултат- data sheet на транзистора:

http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... IRF730.pdf

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Похвално , хубава и компактна схемичка , и аз я сътворих доволен съм много.

Не очаквах такава безинертност и бързодействие от светодиодите! smile035

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.