Jump to content

skoda-club-nulgariaskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Електроника - странен елемент


Recommended Posts

Та така, сдобих се с сендо с 200, все още търся още 1, но проблема е другаде.

 

На средния пин идва минус от зарядното, левия пин е минус от батерия а десния е плюс на батерия и зарядно.

 

В неоригиналната батерия между левия и средния пин има съпротивление 9.64к с което обаче батерията от нокиа се надува и телефона се зарежда вечно.

 

В оригиналната е ето това. Червен елемент с прозрачна черта по средата, който е с около 7к съпротивление и в двете посоки но показанията на уреда се менят. С него батерията се зарежда нормално както сега с BL-5C така и едно време когато му бях сложил батерия от 3310

Въпроса е, че според мен би трябвало да е диод, но май не е :-k

[attachment=0]PICT0010.JPG[/attachment]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

 

Това ти е датчика за температура на батерията. Без него може да имаш бум [-X

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така. Просто Сашето е разглобил старата батерия и е закачил датчика директно към куплунга, което е опасно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темепературният датчик си е в батерията, там е и менажерът на заряд/разряд, също и термо-защитата.

На третият пин се слага резистор, чиято стойност определя типа на батерията, и съответно напреженията за край на разряд/заряд.

Нищо чудно в менте батерията да не е с подходяща стойност, но този в оригиналната батерия трябва да е правилния.

Не би трябвало да си мени стойността при измерване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е, в крайна сметка ?

 

п.с. тая пак се наду... този път обаче завърши зареждането. мисля да започна да я зареждам от USB и ако пак се надуе, да си поръчам батерия за 3310 от e-bay и да сложа нея. Не мога да хвана каква е разликата между тях обаче :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не мога да хвана каква е идеята да слагаш на нещо батерия, която е за нещо друго. Освен от спортна страст за друго няма смисъл, по-евтино няма да излезе. Все пак става дума за цени от рода на 10-15лв. Няма нужда да ги поръчваш от ибея тия батерии.

То в момента има доста неща на родна почва и няма защо да се мъчиш, просто потърси в България. Вчера например си направих ключ с чип за само 35лв вместо 80 в Бриколаж. В момента има прИмоция -50% , така че който е "на зор" да го има предвид. А какви глупости ми се въртяха в главата - да си сменям компа и т.н. Не че нямаше да стане ама...заслужава ли си.(освен пак с цел ТНТМ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има малко развитие. Вчера за пореден път сложих друга батерия, този път BL-5B, същата като BL-5C, но по-къса и 890mah вместо 1020mah. Този път монтирах червения елемент посредством жички и го прикрепих до батерията с изолир банд с идеята че може и найстина да е термо елемент.След което оставих телефона да се зареди цяла нощ.

 

В резултат батерията не се наду (да не повярваш) не знам дали заради това, че я зареждах от USB или заради преместването на елемента, но като цяло този ефект исках да постигна :smt004

 

За смяната на батерията причината е комплексна - новата е литиево йонна, старата е NiMh, което си е и основната причина всъщност. После старата оригинална е 700mah, a най - многото с което могат да се подменят елементите в нея (3 батерий ААА) е 1100 но все пак NiMh.

Батерия за този телефон в българия няма. Този телефон в българия го няма, затова и го обичам, освен и заради дизайна и анимациите му. Има много малко бройки тъй като най - вероятно са контрабанда, той няма БГ меню и не е кодиран което не е нормално за телефон 2Q 2001, в кутията на този моя си, който забравих в такси, инструкции на български няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако е ценер, с какви параметри ще да е ? :-k

 

Ценер там няма място smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера прочетох това:

 

Zener diode is a type of diode that permits current not only in the forward direction like a normal diode, but also in the reverse direction if the voltage is larger than the breakdown voltage known as "Zener knee voltage" or "Zener voltage". The device was named after Clarence Zener, who discovered this electrical property.

 

A conventional solid-state diode will not allow significant current if it is reverse-biased below its reverse breakdown voltage. When the reverse bias breakdown voltage is exceeded, a conventional diode is subject to high current due to avalanche breakdown.

 

обяснението се връзва, A и го подухах с сешоара около 3-4 секунди но не изключи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макс,

 

Ценера има специфично пробивно напрежение в обратна посока. Използва се за стабилизатор. В твоя случай ценера няма какво да прави. Това което имаш е термистор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен пък ми е интересно от къде се е взел този хвърчащ елемент ](*,)

Визуално наистина прилича на ценер за SMD-монтаж :roll: ...или аз недовиждам.

Сашко,снимай го по детайлно,че нещо взех да се паля smile092

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.