Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Годишен технически преглед


skOderia

Recommended Posts

Днес ходих да си подновя прегледа. В разговор с приемчика в сервиза възникна казус редовен ли съм в момента или не.

Направил съм си прегледа на 12 Февруари 2010, което е записано на гърба на талончето. Отпред на талончето е напечатано: "Перфорациите показват годината и месеца за МПС на следващия технически преглед" . Перфорирани са ми месец 02 и година 2011.

 

Въпроса ми е до дата или за месец важи Годишния технически преглед? Къде мога да го прочета, за да знам как да процедирам?

 

Обадих се на познат полицай от пътна полиция. Той каза, че валидността на прегледа ми е наистина до датата посочена отзад на талончето. Не знаеше къде да го прочета или проверя. Каза, че това е само повод за заяждане от страна на полицаите, но не правят особени проблеми ако си в рамките на месеца, каквото и да означава това.

 

Много е важно да бъде уточнено по две причини:

- при ПТП в рамките на месеца за прглед, но след датата на прегледа, може да се окаже че автомобила е в незправност и да бъде фактическа обосновка за виновност

- при предявяване на щета пред застраховател трябва да е ясно коя е датата на валидност. При нередовен преглед, застрахователя има право да откаже покриване на щетата по каско

 

***Допълнителен въпрос:) Ако все пак валидноста е до дата, то написаното на лицето на талона за прглед: Перфорациите показват годината и месеца за МПС на следващия технически преглед" , трябва да бъде променено. Да знаете към кого да се постави този въпрос?

 

Благодаря на заинтересованите предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прегледът важи до края на перфорирания месец. Тоест твоя важи до 28 февруари, независимо че е правен на 12-и или на 1-ви февруари миналата година.

 

При ПТП на 15 февруари - автомобилът ти се води напълно изряден технически!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат от "НАРЕДБА № 32 ОТ 5 АВГУСТ 1999 Г. ЗА ПЕРИОДИЧНИТЕ ПРЕГЛЕДИ ЗА ПРОВЕРКА НА ТЕХНИЧЕСКАТА ИЗПРАВНОСТ НА ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА":

 

"Чл. 27. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Пътните превозни средства се представят на периодичен преглед за проверка на техническата им изправност в сроковете, определени в Закона за движението по пътищата и в чл. 37 от тази наредба, считано от датата на предшестващия преглед, отбелязана върху контролния талон или удостоверението за одобрение на ППС, превозващи определени опасни товари."

 

С други думи, познатия полицай е прав.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат от "НАРЕДБА № 32 ОТ 5 АВГУСТ 1999 Г. ЗА ПЕРИОДИЧНИТЕ ПРЕГЛЕДИ ЗА ПРОВЕРКА НА ТЕХНИЧЕСКАТА ИЗПРАВНОСТ НА ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА":

 

"Чл. 27. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Пътните превозни средства се представят на периодичен преглед за проверка на техническата им изправност в сроковете, определени в Закона за движението по пътищата и в чл. 37 от тази наредба, считано от датата на предшестващия преглед, отбелязана върху контролния талон или удостоверението за одобрение на ППС, превозващи определени опасни товари."

 

С други думи, познатия полицай е прав.....

 

 

Така обичам да ми се отговори:):):) , с литературата по въпроса. Благодаря на karst.

Той и познатия полицай каза: "Това го измислиха преди 2-3 години и ни следят да го прилагаме"

 

Сега остана моят втори въпрос. Кого да сезирам за да се промени надписа върху контролния талон който подвеждащо звучи "Перфорациите показват годината и месеца за МПС на следващия технически преглед" ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

skOderia, разбирам те какво искаш примерно датата да се напише, но в сегашния надпис няма нищо грешно или подвеждащо.

Виж ако пишеше "до края на месеца" - определено е подвеждащо.

Относно промяната - КАТ и СБА може би са институциите.

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важи до датата на предишния преглед.И аз имах същия случай,миналата седмица,перфорацията ми е до февруари, но датата беше в началото на месеца и полицая ми направи забележка.Веднага след това минах на преглед и там ми казаха,че е така!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е нещо ново!'

И става дума за документ с невярно съдържание, защото липсва перфорация за дни. Преди 5 години имах подобен казус с роднина и тогава ми обясниха, че важи перфорираният месец, а не денят на прегледа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно промяната - КАТ и СБА може би са институциите.

Прегледите са под крилцето на ДАЙ и май с тях ще трябва да се разправяш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Важи 365 дни, или 1 календарна година въпросният преглед. Допреди няколко години е било друго, сега обаче се гледа точната дата, а не само до кой месец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.