Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Домашен климатик


igyumishev

Recommended Posts

Здравейте колеги, знам, че темата е доста off-topic, но в момента съм изправен пред подобен въпрос, а знам, че тук има хора за всеки и всичко и се надявам да ми помогнете с правилният избор.

Дилемата е следната, иска ми се да купя на баба ми климатик за нейната къща, тъй като тя все още се отоплява на дърва, но годините и напредват и става все по трудно за нея, от физическа гледна точка, а ни дели разстояние от 300км., което блокира мен, като алтернатива за помощ.

Става въпрос, само за един етаж от къщата, на който се намират 2 стаи и един коридор успореден на тях, което ме навежда на мисълта,че може да се купи по-голям климатик, който да отоплява и двете стай едновременно плюс него самия, общата квадратура е не повече от 40кв.м. Тук идва и големият въпрос, какъв да бъде климатика или по-точно каква марка и с какъв капацитет ? Аз гледам ли гледам в интернет, но нищо не отбирам, марки много, ценови диапазон огромен, та дори и по цвят може да си ги избирам.

В апартамента, в който живея в момента се отопляваме с Daikin и смело мога да кажа, че 2 стай, от порядъка 35-40кв. ги отоплява предоволно, за това и съм се насочил към тази марка, но все пак реших да се допитам и до Вас !
Единственото условие, то дори не е условие, а по-скоро възможност е цената, като съм си задал един таргет от 1200лв +/-200, като наистина се надявам да успея да намеря нещо прилично, непоглъщащо огромни количества електроенергия за тези пари.

Благодаря Ви предварително ! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, не знам кога си купувал Дайкина, но в последно време тази марка не е това, което беше. М/у другото и аз съм с два Дайкина, но са на повече от четири години, даже пет. Добри отзиви има от фуджитсо-то, но нали знаеш, че кой плаща, той поръчва музиката :)

Поздрави и успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето предложение е да разгледаш форума setcombg.com, мисля участват най правилните хора за съвети!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да топлиш две стаи си мисли за два климатика. След като са предимно за отопление - Митсубиши, но бюджетът ти е малък.

Дайкин от 1-2 години не струват - вътрешните тела (може и да) са чешки, но външните са турски или китайски. Фуджитсу/Дженерал също доста западнаха последните години.

Ако искаш повече инфо или консултация ми пиши на Л.С. или ми звънни на 0885 901 678 Чавдар Калфин

Редактирано от Logrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение е, че две стаи с един климатик, немогат да се стоплят. Разпредели бюджета за две девятки, които ще топлят двете стаи и коридора между тях. За бюджета който имаш, доказан климатик е фуджитсу LMCA, който ще покрива само едната стая. От там на доло (lmca) всичко е компромис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите две стинки.

Първо питай бабата иска ли с климатик, щото топлото от климатика си нема нищо общо с топлото от печка/радиатор (живея в къща имам и двата вида топло). А и ако е много възрастна дистанционното може и да и се опре.

2. Климатик в къща = доста повече пари от за дърва.

3. Ако има чести проблеми с тока не е много оферта климатика

4. Дори и идеално санирана къщата не е апартамент. С един климатик няма да минеш. Ще се получи в едната стая 30 градуса в другата 20.

5. Относно марката - аз съм с дайкин, нямам забележки, но е купуван преди 4-5 години. Мицубишото знам само че ина значение кое по-точно мицубиши е, че са неколко - Хеви индъстриз, електрик и не знам кви още.

ГРЕЕ не става ли? Знам, че са китайски, ма то кое вече не е . Внасят се и втора ръка истински японски климатици. Такъв ако си намериш - май е най-добре.

6, Ако има радиатори по-добрия вариант е котле на пелети.

7, Ако ще да е климатик две 9-ки са достатъчни. Бюджетните дайкини 9-ки са около 1100 лв като е препоръчително ако са основно отопление да се взима от "професионалните" там вече отиваме на 1500-1700 за деветка.

Редактирано от Моджо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет и от мен.

Първо мисля, че колегата отворил темата трябва да се чуе с колегата Lorgus - Чавдар Калфин. Няма да намери по-добър съветник, от човек, който по цял ден се занимава с монтажи и ремонти на климатици.

Второ мисля, че с един климатик, 2 стаи на къща ще е трудна работа с текущия бюджет.

Трето, живея в апартамент и хола го отоплявам с климатик, а в спалнята имам конвекторен радиатор. Топлината е съвсем различна. Радиатора създава много по-приятно и равномерно затопляне на стаята. Вярно е, че КПД-то им е различно и че радиатора консумира повече ток, но за мен е по-приятен за отопление от климатика. Няма шум, не създава течение, не замръзва зимата на -15.

Специално за къща, няма нищо по-хубаво от локално парно. Въпросът е има ли кой да го зарежда и обслужва.

 

Тъй като ситуацията ти е специфична и ти си познаваш къщата, селото, тока и бабата - трябва сам да прецениш кое ще е печелившото решение.

 

На мнение съм, че има голям шанс ако купиш 2 климатика 9ки за по 700-800лв да останеш разочарован, както от топлината, така и от сметките за ток.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3-4 години и аз бях на същото положение. Баба ми цял живот се топли на печка с дърва, но с възрастта става все по-трудно. Разбира се, не искаше климатик. Стана ясно, че няма как някой да ходи всеки ден да и зарежда печката, и малко по малко склони. Явява се проблема с дистанционното вече. Макар да е от най-простите, с 4-5 копчета, поне веднъж месечно има "нещо му стана, а пък аз нищо не съм натискала". Иначе климатика, който сложих е Фуджитсу, 9-ка, но и помещението е малко, към 15 квадрата. Отоплява достатъчно добре, но не е същото като на дърва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "igyumishev" - При Моята Баба и Дядо стана същия проблем с дървата и сложихме Климатик "Toshiba", обаче от тези, които се монтират на под (при които струята въздух излиза отдолу и/или отгоре) и климатизираме само една стая. Това, с един климатик за две стаи, съветвам да се не прави. Баба и Дядо живеят в едно Село, на 30-ина километра от София, в Апартамент, много близо до Планина (не случайно споменавам Планината, защото дочух, че и това имало някакво значение), като от долу апартамента е необитаем и даже има счупени стъкла - тоест, студ на кутийки. Стаята не е изолирана и е със стара и крива дървена дограма. Цяла Зима, Климатика (мисля, че е или 12-ка или 14-ка - 100% не е 9-ка) Работи на 27°С, без никакво спиране и сметката за Ток, само за него, бе около 60 Лева. Цената на Климатика бе 2200 Лева, с монтажа. Наистина, топлината не е същата, като от дърва или даже от радиатор, но лично за мен, топлината от този вид Климатици, които са измислени да се монтират на под и въздуха излиза от тях и/или отдолу е много по-приятна от Климатиците, монтирани на стена. Баба и Дядо са много доволни, като даже Баба каза, че са се завивали с по-тънки завивки, спрямо когато се отопляваха на дърва, което пък значи, че ако се завиват с по-дебели завивки, с които така или иначе са свикнали цял Живот, може да се настрой Климатика да не поддържа 27°С а 26°С или даже 25°С, което е ясно, как ще се отрази на сметката за Ток. Като цяло, удобството да не хамалуват и температурата да им бъде постоянна, е безценно. Иначе, аз, Вкъщи (Апартамент в София, с 5 сантиметра каменна вата вътрешна изолация, "PVC"-дограма марка "Salamander", модел "Blu Evolution" с три стъкла, съответно "4 Сезона", нормално и "К"-стъкло), ползвам Климатик "Fujitsu General", не помня модела, но 100% е от така наречените "Хипер Инвертор" и съм също много доволен..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чавдар (по-горе е писал) ме обзаведе с две Митсубишита - доволна работа е тази машина. 12-ски са и двата. Единия без проблем топли 25 квадрата хол, коридора пред него и банята в другия край на коридора - общо към 35 квадрата. Взех ги за отопление, живея в къща, която е изолирана само отвън, без да са пипани таваните и пода (има не малко загуби). Сега свалям таваните и ще са с вата отгоре, та предполагам освен, че ще е по-топло без да бича климатика на 28, за да докара 22 заради загубите, и ще намалеят сметките. Иначе харча им след първоначалното затопляне е към 250 вата. Което е чудесно! Сметки над 130 лева месечно не съм имал, при положение, че бойлер, пералня, климатици и печка/котлони си се ползват нон-стоп и не се изключват (климатици и бойлер). Наистина няма общо с топлината от печка на дърва или въглища, но...т’ва в положението. Важно е да не спираш климатика! Моите ги пускам октомври и ги гася май. В студените вечери на -20 и надолу не съм имал проблем за двете години в които ги ползвам. Японските, които внасят, също са вариант. Имам доста приятели/познати с такива употребени машини - безотказни са или поне не съм чул някой да се оплаква. Ползвал съм такъв докато живеех под наем - тих, икономичен и много топлеше - факт!

Та и аз препоръчвам да се чуеш с Чавдар - най-малкото за консултация, защото знае, какво и как се прави :)

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, Благодаря Ви за навременните отговори, не че съм и очаквал нещо различно, когато ми остане време ще се свържа с колегата "Logrus", тъй като разбирам, че не на 1-2ма от Вас е помогнал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.