Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Покупка на изплащане през БНП Париба


Алекси Георгиев

Recommended Posts

Здравейте! Един въпрос - на кратко... 

Взех си телефон на изплащане чрез БНП Париба Лични Финанси. Затрупаха ме с какви ли не любезности и уважения и даже ми изпратиха кредитна карта. 

Мога ли да НЕ я активирам тази карта, защото просто искам да си изплатя 6-те вноски и с това да приключа нещата? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От опита ми с други банки , да, срежи я на 2 и като ти свърши кредита отиди и си закрии сметката. Но после ги попитай дали имаш общо с тях, защото пнб париба са много досадна банка попринцип . Най - вече прочети си договора внимателно и общите условия. Може за закриване на тая кредитна карта , да има такса. Попитай и това. Даже аз бих отишъл при друга служителка и бих я попитал как мога да я закрия , няма да се очудя , ако и самата кредитна карта има отделна такса...

Редактирано от maxrpm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери какво ти е написано в договора и, ако няма клауза за кредитна карта, им я върни. Преди години от наследен влог се оказа, че съм имал дебитна карта, която никога не съм получил и/или съм бил уведомен за такава. Обясниха ми, че съм дължал такси, а аз им поисках да ми покажат договора, който съм подписал. Естествено нямаше такъв и след 1/2 час разправия служителката ми направи "услуга" и прекрати договора без допълнителни плащания. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Алекси Георгиев написа:

Здравейте! Един въпрос - на кратко... 

Взех си телефон на изплащане чрез БНП Париба Лични Финанси. Затрупаха ме с какви ли не любезности и уважения и даже ми изпратиха кредитна карта. 

Мога ли да НЕ я активирам тази карта, защото просто искам да си изплатя 6-те вноски и с това да приключа нещата? 

Скоро Ицето (Русенско варено) пусна виц по тоз повод , та и картите на тези съмнителни финансови институции са горе-долу същите .. един път да изтеглиш 5 лв. от тях после няма отърване , от горе на всичко измислят такси за какво ли не , включително и за заличаване в кредитния регистър (става безплатно принципно) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не го плашете момчето, Алекси е пич, да си види какво му пише в договора и да пита как да разкара картата , то че всичко в банката е срещу 10лв такса е ясно... Кредитния регистър малко е собственост на БНБ и там банките много не искат парички, не че нямат пълен достъп до него. ;)

Редактирано от maxrpm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Алекси Георгиев написа:

Здравейте! Един въпрос - на кратко... 

Взех си телефон на изплащане чрез БНП Париба Лични Финанси. Затрупаха ме с какви ли не любезности и уважения и даже ми изпратиха кредитна карта. 

Мога ли да НЕ я активирам тази карта, защото просто искам да си изплатя 6-те вноски и с това да приключа нещата? 

 

Договор за нея подписвал ли си? Ако да - отиди да си я закриеш, като потенциално ще платиш пропорционална годишна такса за нея (вероятно на година е между 20 и 50 лева) за времето, в което си я "ползвал". Ако не си - не те интересува. Прочети си договора за лизинг дали не я включва. На мен са ми "набутвали" КК от Пощенска преди...6-7 години. Продаването на КК носи девиденти на служителите в банките, често ги пробутват измежду другите договори. Обикновено дори няма такса за първата и понякога втората година, след което на следващата се изненадваш, даже и да не си си взел пластиката.

Практика е при почти всички банки.

Редактирано от sauber
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз просто искам да си направя 6-те вноски. Не ми трябват нито карти нито специални и преференциални условия. Тази карта, която ми изпратиха чрез Еконт, аз не съм я искал и така седи - не активирана. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не значи, че не й дължиш годишна такса (евентуално). Такава институция трудно ще ти изпрати пластика, без преди това да си подписал договор. Не казвам, че е невъзможно, но е малко вероятно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, sauber написа:

Това не значи, че не й дължиш годишна такса (евентуално).

 

Дори и при положение, че си имам работа с тях за ПОЛОВИН година ?! ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @Алекси Георгиев - Отивай и им я връщай. Ако дължиш нещо за нея, то днес би трябвало да е по-малко, от колкото след 6-те Месеца. След като приключиш всички взаимоотношения с дадената финансова институция си извади Официален Документ, с Подпис и Печат, че нямаш задължения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, Алекси Георгиев написа:

 

Дори и при положение, че си имам работа с тях за ПОЛОВИН година ?! ?

 

Отиваш в Еура Тек, подписваш договор за лизинг, доставят кола, но ти не отиваш да си я вземеш. Ще те търсят ли от лизинга :)

Освен акп не са се поевропейчили здраво (което не е изключено, ама...), най-сероятно ще се набуташ с някой лев. Но сам знаеш, че ти си си виновен ако си подписал за КК без да четеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Сигурен ли си, че е кредитна карта ? Истинска.

2. Постоянно имам лизинги към всички, които се сетиш , в това число и Париба/над 20 приключени/ и никога карта не са ми давали.

3. Лизинга паричен ли е или стоков? Ако си взел пари  -може и да има карта.

Каквото и да е обаче в договора/общите условия си пише всичко. Ако не ти трябва иди и я върни и това е. Искай си някакво листче, на което да пише, че си я върнал и не желаеш да я ползваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще дам малко разяснения, защото скоро ми се наложи по спешност да взема лаптоп за мен на изплащане през БНП Париба (стоков кредит), а и имам приятели, които са се възползвали за скъпи телевизори и компютри пак през тях. Общо взето, всичко се случва от разстояние, по телефона, онлайн, освен ако не ходиш в някой магазин за техника и не си купуваш нещата наживо (тогава имаш договор и подписваш).

 

Та, моят лаптоп се предаде преждевременно и в този момент нямах как по друг начин да реагирам и затова прибегнах към "близинг" за нов. Аз поръчах лаптопа онлайн, защото никъде го нямаше наличен (в склад на вносителя беше). Обадиха ми се по телефона, говорихме, казаха ми, че ще издадат кредитна карта на стойност 2500лв, която мога да активирам, мога и да не активирам изобщо (същото нещо се е случило и при приятелите ми). Изпратиха ми картата с Еконт до домашния адрес, без да я очаквам изобщо... Обясниха ми по телефона, че ако я активирам до еди кога си, еди как си, еди какво си, получавам нещо си, ала-бала глупости, не ме интересуват изобщо им казах, плащам лаптопа и довиждане (даже, ако успея, и по-рано ще го платя, и чаЛ) :) Кредитната карта си е истинска, с гравирано име на нея, виза или мастъркард, не се сещам сега, както и валидност от 3 години /пише си до кога е валидна/ - аз я хвърлих в шкафа и не ми трябва. Има си я в кредитния регистър и си фигурира като заемче и т.н. В моя случай лаптопа е 2000лв, те ми дават 2500лв карта, в която, вероятно, ще липсват 2-те хиляди - реално така си го представям аз (не съм чел договора, дали съм прав). Ако не съм прав и не е така (не съм активирал картата и няма да я активирам), значи кредитната карта ще има още 2500лв в нея и могат да се изтеглят или да се плаща на POS терминал с нея. 

 

Всичко се подписва онлайн, снимаш си личната карта, пращаш, снимаш себе си и пращаш, изпращат ти смс-и, мейли, изпращат ти къде да влезеш и какви кодове да въведеш, да се съгласиш с договора онлайн и т.н. Общо взето няма ръчни подписи никъде и за нищо.

 

Това, което знам аз към момента е, че никой от моите приятели не е активирал картата изобщо. Подканват те редовно по вайбър, мейли и т.н. да си активираш картата, лесно било, ала-бала и т.н. Реално на мен не ми трябва и няма да я активирам изобщо, игнорирам ги. Като ми приключи "близинга", ще им върна всичко обратно и да се оправят. Такси не се дължат, ако картата не е активирана, прочетох само това в договора, тоест нямаме проблеми с картите за сега. Нямат такси, уж, но трябва да се прочете в договора какво пише (в моят няма такси). Моите приятели си държат картите от 2-3 години и не ги пипат изобщо, дори когато са изплатили всичко, но просто не ги активират, ама си ги имат и никой не ги пита нищо. Винаги могат да ги активират и да действат в някой магазин, ако има зор. Вероятно, когато се активира картата, ще има някаква такса, годишна, но трябва да се прочете внимателно в договора какво пише. Договорите са стандартни и за сега това е най-точната кредитна институция, която държи по-ниски лихви, уж. Другите, които гледах, бяха с доста, доста по-високи лихви. 

 

Сега се сещам, говорих си с англичанина и той ме питаше колко е лихвата за лаптопа при нас, казах му моят има 20% оскъпяване. Той щеше да падне, каза, че при тях е 2-3% максимум, без значение от периода на договора. Но тук сме по-богати и няма проблем да е над 20-50% оскъпяването. :) Когато просто нямаш избор - нямаш избор. :) Никога досега не съм вземал стока на изплащане, не ми е било кеф никога да го правя доброволно, но ми се наложи и нямах избор. На това се разчита тук :) 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо страшно няма да си зимаш близинг. Има си някакви *врътки" да речем, но и да не ги знаеш просто си четете договорите. Аз пък всичко над 200 и под 2000 си зимам на изплащане. Лихвите са 12-18 %, средно. Понякога има и промоции с 0%. Така си взех ipad-a примерно. Че ще дам 100 150 лв повече за нещото, примерно не ме изобщо бърка. Понеже имам много приключено лизинг във всеки от трите основни близачи имам кредитна история и сравнително сериозен лимит от средства, в рамките на които само си казвам името и егн и ни ме проучват, ни ми звънят, ни нищо. А "врътките"  са, че има схеми на изплащане различни от стандартните ма треа ги знаеш)) примерно tbi имат една схема 10+1. Делиш цената на нещото на 10, плащаш веднага една вноска, което се явява лихвата и следващите 10 са си цената на нещото/10. Регваш си договора в epay и си свиркаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Често наблюдавам един "странен" факт - хората почти никога не четат договорите, които подписват. Без значение дали си пускат интернет, телевизия, ползват стоков кредит и т.н. Разчитат на някакви разяснения от страна на съответния служител и си полагат подписа. Редовно ми се мръщят, че искам да чета преди да подпиша. Или ме гледат учудено. А договрите от такъв тип крайноклиентски услуги не са нищо сложно - имаме права и задължения на двете страни, съответно неустойки и начин на прекратяване. Защо народа не ги чете и не се запознае с това, което иска и ще подпише, незнам...

 

Договорите на БНП Париба също не са нищо сложно и извънземно. Ситуацията с въпросната кредитна карта на Алекси не е в самия договор. Да, картата вече фигурира в него, но защото служителя, изготвил договора за стоковия кредит, любезно е цъкнал и сложил една чавка пред "клиента желае кредитна карта" (нещо подобно беше формулировката на изречението). Получават бонуси за издадени карти. И за да получи бонуса, служителя не пита клиента дали иска или не карта. Разчитайки, че няма да има четене на договора. Това не е некоректност от страна на БНП Париба, а от страна на служителя в съответния търговски обект. И е масова практика. Преди 5-6 години ми трябваше да вземе нещо на изплащане. Избрах БНП Париба, защото са по-добри от Уникредит и TBI. Получавам си договора, почвам да го разглеждам, а служителката учудена, че не разписвам веднага. Виждам, че съм искал карта. Питам я, защо ми вменява желания, а тя почна да ми обяснява колко яко било да имаш карта. Викам й, хайде сега договорчето наново да се подготви, без наличието на картата. Което в интерес на истината е кофти за служителя, защото трябва пак да попълва. Тя почна да пуфти и да сумти, а аз й се кефя отстрани и си чакам. Още 2 пъти взимах на изплащане през тях. И двата пъти знаех, че ще ми набият картата в договора, и двата пъти им се радвах на разочарованието и задължението да го редактират. Тъпи парчета, готови да ангажират финансово някой, само за да вземат бонусче.

 

Така че всичко е четене преди полагане на подпис. След като получавате услуга, значи сте се разписали за нея, давайки съгласието си. Даром или насила никой няма да ви я предостави :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За четенето е ясно, че трябва да се чете. Не е 1997г. с голяма вероятност да те нахендрят, но най-малкото за принципа и за някоя такса, която не очакваш - редно е да се чете.

Колкото до тази ти мисАл - "Това не е некоректност от страна на БНП Париба, а от страна на служителя в съответния търговски обект." - Въобще не съм съгласен. Ключовата дума е служител. Тяхна е отговорността за обучение, процедури и контрол дали се спазват. Изключително много се изнервям, когато от някоя фирма (особено много голяма като тях) ми се излезе с хипотезата "Ами тя колежката го е сгрешила, проспала, объркала, не сме ние виновни". Не, вие сте виновни, защото такса/стока или каквото и да е заплащам на вас, не на колежката, която го е сбъркала. По подобен начин дементите от Уникредит преди години се опитваха да обяснят на измамени, че служител бил вършил злоупотребите, не те видиш ли... Добре че ги нахендриха в съда, барабар с тлъсти адвокатски хонорари. По същата схема Мтел се опитваха да пробутват и някакви платени телевизии по 5лв. на месец, без изобще да си ги заявявал. И се опитваха да обясняват, че то от служителите идвало и ако искаш можеш да се откажеш. Мтел имат над милион абонати. На 50% от тях да са го шитнали. Докато мине един месец и хората се освестят какво става - правете сметката за печалбата. И това е минималната сметка.

 

А иначе проблема е генерален с този тип услуги и той е, че по тия организации хората взимат 5 и двайсе заплата и изцяло разчитат на евтини и цигански търговски похвати за да изкарат някакви що годе нормални пари. Което е изцяло политика на тия финансови институции и не е нещо, за което служителите носят вина. Те самите им създават условия и ги поставят в положение, в което да трябва да измекярстват. Същото важи и за моб. оператори, брокери на всевъзможни неща и прочие и прочие. Отдавна съм го казал, както като клиент, така и като човек, който управлява персонал - твърдо съм против заплащането на процент, защото води до цигания и некачествено обслужване. И когато влезеш в един търговски обект, изключително видно е дали консултант продавача е на заплата или на процент. В първия случай е или бастун, на който не му се работи или нормален човек, с който можеш да свършиш работа. Във вторият се държи като умряло от глад куче и поведението му, репликите и лафчетата са като от американски учебниците по студен маркетинг издание 1975г.

 

В заключение:

а/ ЧЕТЕТЕ КАКВО ПОДПИСВАТЕ
б/ НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ НА ТЪРГОВСКИ НАТИСКИ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко стана онлайн, защото се запънах като магаре на мост и исках точно този телефон, а тук не беше наличен.  Всичко стана онлайн и чрез куриери, но никъде нямаше клауза за КК. 

Тия дни ще отида в някой техен офис и ще обясня ситуацията. Ще искам пълно разяснение на нещата. Картата така си е и в момента - не активирана и такава ще си остане. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя и моя опит. Преди няколко години, тъкмо беше излезнало Lenovo Vibe Z2 Pro - много ме кефеше телефона, но не ми се даваха толкова пари накуп и айде през БНП Париба без оскъпяване. Пратиха ми с препоръчано писмо и куриер и кредитни карта - започна звънене и зарибяване колко е хубава и с какви прекрасни условия е. По спомени беше с валидност 2-3 години - през цялото това време картата стоя в плика, с който дойде - не съм я използвал никога. Периодично ми звъняха, да питат как така при такива "прекрасни" условия все още не съм съм я активирал. Като изтече срока на картата я срязъх и изхвърлих - нищо не съм плащал по нея като задължения и такси.

Редактирано от 4е4о
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато картата не се активира няма такси нито лихви. Ако обаче след време се изкушиш да смениш телефона с новия модел и я използуваш се започва. Банките именно на това разчитат да си пълнят кредитния портфейл- да ти поставят КК в портмонето и като отидеш с децата или жената в някой магазин да пъхнеш картата на терминала волю или неволю.

Банките стимулират служителите си да пробутват такива кредити а не се интересуват от това, че се държат като циганки от улицата дето гледат на длан тъмно минало и светло бъдеще. За тях са важни таксите и лихвите.

Имал съм такса ангажимент по овърдрафт, който за някакво време погасих преди изтичането на договора. Наглост до безобразие.

 

Редактирано от ogich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.