Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Идея за еспресо машина


Recommended Posts

Хора дайте мнение за по еФтините еспресо машини дали вършат работа. Има ли огроооомна (!) разлика във вкуса кафе на еспресо машина за 110 лева и машина за 300 лева?

Замерил съм една машина на Мюхлер /15 бара/ за около сто лева, дето я продават по магазините (текнополис и Т маркет), дали ще ми свърши работа?

Ако имате опит, моля дайте мнение.

 

Фен съм на кафе но пия предимно през деня на работното място, френч прес или V60. Мисля да си взема една машинка за у дома и така от време на време да пия и еспресо в къщи.

Имам гриндер за кафе и си купувам прясно кафе, предимно чиста арабика Етиопия, Коста рика или Кения.

 

Благодаря за коментарите и ще черпя кафе  :)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вкъщи сме имали общо 3-4 машини за последните 12-13г. Първата от тях беше шварц (вари го, цеди го, ала-бала - не помня точен модел, дори не помня къде е отишла - кафето си ставаше като на джезве, варено, гадничко малко..поне за мен). Втората беше този модел: https://www.philips.bg/c-p/HD8423_19/poemia-manual-espresso-machine  От тази бяхме супер доволни. Правеше много як каймак. Кеф :) Обаче от мързел я сменихме с кафеавтомат, който си мели кафето сам. Може би да не е било изцяло от мързел, но решихме, че искаме да виждаме кафето "цяло", преди да се смели, а не предварително смляно ("да не знаеш какво има в него" /не, че при цяло зърно кафе не знаеш какво има в него, но както и да е/). След първия кафеавтомат купихме още една, по-нова, която е 1:1 със старата (поне във вътрешността).

Кривото при кафеавтоматите (те минават и ценовия праг от 300лв, нали) е, че мухлясват вътре... трябва да се чистят доста често (дори при ползване само от по 3-4 кафета на ден)... ако ги зарежеш за 2-3 седмици, да не я отвориш да я почистиш - вътре става ужас. Иска честа поддръжка. Иначе, на практика са вечни, ако ги ползваш за по 4-5 кафета на ден. 

 

Майка ми си купи точно "мюхлер-а" и си действа с него. Прави хубав каймак, да. Доволна си е от него.

 

Като цяло, шварц машините си го варят в каничка и т.н. и си е най-гадно (лично за мен) - прилича на черна вода. Еспресо машините си правят каймак (не всички, разбира се) и кафето е вкусно. Кафеавтоматите, които си мелят кафето нямат толкова добра преса, явно, защото кафето не винаги има каймак, дори бих казал, че не може да направи постоянен/дебел каймак, както при еспресо машините. Но...те правят куп други неща.

Аз лично бях най-доволен от машината от линка по-горе. Мисля, че точно около 200лв беше, когато я купихме преди години. 

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отиди в Германия и джурни един шварц от аФтомат , и тогава пак ще си говорим ?

Инак еспресо машините за вкъщи зависи как ще я настроиш (колко кафе да слага) и какво кафе ще си купиш , за да става за пиене.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, The Best Forman написа:

Отиди в Германия и джурни един шварц от аФтомат , и тогава пак ще си говорим ?

Инак еспресо машините за вкъщи зависи как ще я настроиш (колко кафе да слага) и какво кафе ще си купиш , за да става за пиене.

За Дойче ясно, да... там всичко има друг вкус. :) 

Абее, ако трябва да сме честни... на мен това кафе ми киселее (не обичам). Какво ли не сме купували, скъпо, евтино, незнайно, всякакво, ухае супер яко, а после кисело. Киселее ми и не ме радва много-много... В офиса, преди 10 години караха някакво горчиво, което не киселееше. Не му помня "модела". То беше горе-долу добро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

От това, което чета, мога да предположа, че не си супер претенциозен, но също така не ти е и все тая.

 

Имах страхотна машина на Krups (KRUPS XP5220). Жена ми ми я беше подарила преди около 8 години, тогава струваше около 400 лв. Правеше вълшебно кафе. Най-голямата й екстра беше, че имаше "self tamping" система. Сиреч слагаш кафето в цедката и тя го пресоваше според колкото натегнеш ръкохватката за машината. Което освен, че пести време и да чистиш тампонче, докарваше и много добър ефект. Имаше и бутонче на цедката, което изхвърляше старото кафе. Машината обаче след 8 години вярна служба беше с вече ръждясала цедка, а при едно почистване (с тия таблетките), явно я оставих да върви твърде дълго и се разтече цялата. Прецених, че няма да я нося на ремонт и я изхвърлих. Издирвах да си купя абсолютно същата, като включително писах и на Крупс България, а и на Крупс Франция с въпрос дали няма някоя останала бройка по складове да се мота. Но за съжаление нямаше. Просто е много стар модел :(

 

Малко преди това започнах да се оглеждам за нова машина, като гледах от такива с единична цедка за еспресо за 150 лв., до автомати на Миеле за 3К. Разсъждавах дълго време какво да си взема. Варианта автомат отпадна поради две причини:
- Жена ми каза, че не иска автомат на плота, защото бил много голям (не че кухнята е малка, ама тя е жена все пак...)

- Машината за кафе вкъщи прави на годишна база по по-малко от едно кафе на ден. Вкъщи пия кафе само сутрин и то по едно. В дните, в които съм някъде си, на почивка сме и т.н. - не прави. А гости като идват, обикновено се консумират спиртни напитки, не топли :D

После съвсем случайно се мотах в магазин Зора, търсех някакво зарядно за нещо. Видях един отново Krups (XP320840), който:
- Беше евтин (около 250 лв. ако не бъркам)

- Беше черен, което отиваше на кухнята и другите уреди

- Беше Крупс, а аз бях с отлични впечатления от марката на база предишната машина

И съответно си викам "кво толкова, няма как да е мега зле", макар че самата машина още на пипане даваше усещането, че е нискокачествена и няма общо с предишната, която съм имал. Еми взех я и машината НЕ прави хубаво кафе. Кафето изтича през цедката 4-5 пъти по-бързо от колкото на старата ми машина*. Съответно става леко воднистно. Модула й за пяна е абсурден и няма шанс да аерира мляко. Нямам идея за кавко въобще са го сложили.

Сега пак съм във филма с машина и може би ще прибегна до Miele CM 5310 Silence. Започнах да пия капучино доста напоследък и това е едната причина. Втората е, че аз ставам около 0530 сутрин и имам нужда машината да не прави траш метъл концерт като й натисна копчето. А този автомат по твърдение на производителя и разни ревюта е много тих. И да, не е малко пари, но всички казват, че нещата на Миеле са вечни. Аз не съм имал техни уреди, но ако хората са прави и автомата кара 6-7-8 години, мисля, че парите си заслужават.

 

Та в отговор на въпроса ти - ДА, има разлика при машините от 100 и 300 лв. :D

 

* Пия едно и също кафе от 10 години - Илли метална кутия, 250 грама, смляно. Правих проби и с други кафета, супер по-ситно смлени и пак изтича за отрицателно време. Тоест проблема си е в машината, не в кафето.

 

  • Благодаря 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

У дома съм с едно Delonghi, модела вроятно е BAR14F. Подариха ми я за сватбата преди 17 години. Не е мръднало животното, всеки божи ден прави поне по 2 кафета. Ако купвам сега, пак ще е същата марка.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 15.06.2023 г. at 17:20, Levcho написа:

Хора дайте мнение за по еФтините еспресо машини дали вършат работа. Има ли огроооомна (!) разлика във вкуса кафе на еспресо машина за 110 лева и машина за 300 лева?

Замерил съм една машина на Мюхлер /15 бара/ за около сто лева, дето я продават по магазините (текнополис и Т маркет), дали ще ми свърши работа?

Ако имате опит, моля дайте мнение.

 

Фен съм на кафе но пия предимно през деня на работното място, френч прес или V60. Мисля да си взема една машинка за у дома и така от време на време да пия и еспресо в къщи.

Имам гриндер за кафе и си купувам прясно кафе, предимно чиста арабика Етиопия, Коста рика или Кения.

 

Благодаря за коментарите и ще черпя кафе  :)

 

 

 

Здравей,

В машините 100-200 лв. в ръкохватката е вграден клапан за налягане, който имитира налягането при истинските машини, разпенва (това не е каймак) и докарва екстракция, що-годе приемлива за консумация. Това се прави, за да могат хората, които си купуват пакетирано смляно кафе от супермаркета, някак си да останат доволни и да продължат да си купуват и да слагат в една доза по 8-9 гр., за да им е "еФтино". С тези машини не контролираш нищо - време, температура, налягане, .... нищо. Качеството на кафето на зърна и смляното в супермаркетите няма да коментирам - всеки сам си решава и си го избира.

 

Автоматите няма да коментирам - там има значително подобрение на качеството на напитката, но има много плюсове и минуси. Там също има големи разлики от ......... до .......

 

При по-сериозните машини с ръкохватките вече става интересно. Там освен друго е нужно опит и умение. Там е мания, като при феновете на марката Шкода, знаеш ...... Не гледаме парите, не си гледаме един на друг машините със завист, а се кефим на вкуса на любимото еспресо.

Много неща имат значение:

1. Кафето - ти вече имаш правилния избор. Там могат да се правят много промени, защото има много предлагане - сорт, бленд, произход, еднородност на качеството, степен на изпичане - тъмно, средно, светло. Прясно изпеченото кафе, след 7-14 дни от печенето,  си прави каймак по естествен начин, а не пяна.

2. Грамажа - аз го правя с 13-14 гр., може и със 7-9 грама като задобрееш достатъчно.

3.Температурата - може да се регулира с PID - 92-95 гр. може и надолу

4.Налягане - регулира се с OPV клапана обикновено до 9 - 9,5 бара.

5.За капучино - някои ползват двубойлерни машини.

6.По машината могат да се правят много модове на цедки, душове и т.н. - като тунинга при автомобилите е.

7.Супер важна е мелачката - регулирането на едрината на смилане е много важно за екстракцията на напитката. Влагата на въздуха има отношение към едрината на смилане - зима/лято. Там има много филми - бункер за единични дози или голям, остатъчно кафе от смилането, конусни или плоски ножове, диаметър на ножовете, мощност на мотора и обороти, загряване, смилане на бучки, попкорн ефект и др.

8.Аксесоари - ползвам везна с таймер (има смилане по време, има време за екстракция), тампер, дистрибутор, решетка против ченълинг. Може и други - има разни.

9.Има много добър БГ кафе-форум - https://coffeeforums.bg/index.php. Там има знания и опит. Помагат си, споделят, можеш да тестваш, да опиташ вкуса на напитката от друга машина. Голяма краста е.... ФБ-група за еспресо-ентусиасти няма добре развита.

10.Има много доставчици на машини и мелачки, аксесоари - част от тях са в чужбина и се купува онлайн;

11.Има избор на пекарни и кафе.

12.Има много части и сервизи - сектора е силно развит.

13.Има скъпи решения, има и евтини решения по всеки въпрос, но с компромиси.

Важното е да е вкусно и да има разнообразие!

Научава се, не е трудно, но трябва четене и опити, проба-грешка.

Ето един много оптимален сет - http://shop.pellinicaffe.bg/index.php?route=product/product&path=76&product_id=292

Давам го като пример - може и цени надолу, ако се търси и избира.

По-долу прилагам мои снимки.

 

Каква е твоята мелачка? Каква степен на изпичане на кафето предпочиташ - трябва да го пише на пакета - тъмно, средно?

Опитай първо еспресо при някой приятел, който е по-опитен. Може и в някоя пекарна за кафе, те там предлагат на клиентите си. Може пък да не е твоята напитка....? А може и да ти хареса.

 

 

 

 

PXL_20230211_102226304.jpg

IMG_20230617_085355254.jpg

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)
Преди 8 часа, legaltk написа:

 

Здравей,

В машините 100-200 лв. в ръкохватката е вграден клапан за налягане, който имитира налягането при истинските машини, разпенва (това не е каймак) и докарва екстракция, що-годе приемлива за консумация. Това се прави, за да могат хората, които си купуват пакетирано смляно кафе от супермаркета, някак си да останат доволни и да продължат да си купуват и да слагат в една доза по 8-9 гр., за да им е "еФтино". С тези машини не контролираш нищо - време, температура, налягане, .... нищо. Качеството на кафето на зърна и смляното в супермаркетите няма да коментирам - всеки сам си решава и си го избира.

 

Автоматите няма да коментирам - там има значително подобрение на качеството на напитката, но има много плюсове и минуси. Там също има големи разлики от ......... до .......

 

При по-сериозните машини с ръкохватките вече става интересно. Там освен друго е нужно опит и умение. Там е мания, като при феновете на марката Шкода, знаеш ...... Не гледаме парите, не си гледаме един на друг машините със завист, а се кефим на вкуса на любимото еспресо.

Много неща имат значение:

1. Кафето - ти вече имаш правилния избор. Там могат да се правят много промени, защото има много предлагане - сорт, бленд, произход, еднородност на качеството, степен на изпичане - тъмно, средно, светло. Прясно изпеченото кафе, след 7-14 дни от печенето,  си прави каймак по естествен начин, а не пяна.

2. Грамажа - аз го правя с 13-14 гр., може и със 7-9 грама като задобрееш достатъчно.

3.Температурата - може да се регулира с PID - 92-95 гр. може и надолу

4.Налягане - регулира се с OPV клапана обикновено до 9 - 9,5 бара.

5.За капучино - някои ползват двубойлерни машини.

6.По машината могат да се правят много модове на цедки, душове и т.н. - като тунинга при автомобилите е.

7.Супер важна е мелачката - регулирането на едрината на смилане е много важно за екстракцията на напитката. Влагата на въздуха има отношение към едрината на смилане - зима/лято. Там има много филми - бункер за единични дози или голям, остатъчно кафе от смилането, конусни или плоски ножове, диаметър на ножовете, мощност на мотора и обороти, загряване, смилане на бучки, попкорн ефект и др.

8.Аксесоари - ползвам везна с таймер (има смилане по време, има време за екстракция), тампер, дистрибутор, решетка против ченълинг. Може и други - има разни.

9.Има много добър БГ кафе-форум - https://coffeeforums.bg/index.php. Там има знания и опит. Помагат си, споделят, можеш да тестваш, да опиташ вкуса на напитката от друга машина. Голяма краста е.... ФБ-група за еспресо-ентусиасти няма добре развита.

10.Има много доставчици на машини и мелачки, аксесоари - част от тях са в чужбина и се купува онлайн;

11.Има избор на пекарни и кафе.

12.Има много части и сервизи - сектора е силно развит.

13.Има скъпи решения, има и евтини решения по всеки въпрос, но с компромиси.

Важното е да е вкусно и да има разнообразие!

Научава се, не е трудно, но трябва четене и опити, проба-грешка.

Ето един много оптимален сет - http://shop.pellinicaffe.bg/index.php?route=product/product&path=76&product_id=292

Давам го като пример - може и цени надолу, ако се търси и избира.

По-долу прилагам мои снимки.

 

Каква е твоята мелачка? Каква степен на изпичане на кафето предпочиташ - трябва да го пише на пакета - тъмно, средно?

Опитай първо еспресо при някой приятел, който е по-опитен. Може и в някоя пекарна за кафе, те там предлагат на клиентите си. Може пък да не е твоята напитка....? А може и да ти хареса.

 

 

Благодаря за изчерпателната лекция.

Мелачката е на Делонги, КГ79. Знам че не професионална и не мели хомогенно но на мен ми е достатъчна за френч прес кафе.

Имам доста избор от прясно изпечени (full city roast) африкански, южно американски, куба и разни други кафе на зърна. Магазинските кафе зърна след като им мине месец от изпичането си губят вкуса. Много рядко купувам вече от магазина готови пакетирани, изпечени.

Чакам винаги degasing периода да мине(10-15 дена), инак кафето става горчиво и неприятно (CO2). Имам много опит с V60 и french press, знам долу горе и техниките с еспресото но ме интересува жив опит с евтини еспресо машини. Един от главните критерии е налягането на помпата. Дали някоя машина с 15 бара ще ми свърши работа само за 4-5 кафета на седмица или плюс няколко лунго пак на седмица. Не искам да залагам за сега много финанси.

Забелязах из форумите по интернет че големите кафе фенове винаги препоръчват уредите с най висок стандарт, но тези уреди са винаги с доста високи цени.

Да се върнем пак по главния въпрос за който търся отговор. Ако еспресото направено с най "скъпата техника" е получило оценка щестица, кафето с по ефтините машини ще получи ли оценка например 4 или 5?

 

 

Редактирано от Levcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В периода, когато правех с Saeco Poemia - та нямах мелачка и нямам опит с кафета с различна едрина.

Не съм сигурен твоето Делонги, колко ще се справи с едрина за еспресо. Става за френска преса и V60, но за еспресо с ръкохватка не съм убеден. Трябва да се пробва, тества предварително.

Ако сега пия еспресо на 6, преди пиех еспресо на 3, но не това е най-важното.

Най-важното е повтаряемостта на добрия резултат - сега имам повтаряемост, а преди качеството на еспресото беше "на късмет".

Машините, за които питаш - Saeco Poemia, Gaggia Viva, Делонги Dedica.

Имал съм 2-3 машини от други марки, издържат по 1 година, но са неудобни.

Не се впечатлявай много от надписа "15bar".

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.facebook.com/reel/1032272078148146?s=yWDuG2&fs=e

Имам един приятел, който в тях така прави кафето :)

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 13 часа, zloQQ написа:

https://www.facebook.com/reel/1032272078148146?s=yWDuG2&fs=e

Имам един приятел, който в тях така прави кафето :)

:) това е вече върха. За това трябва време, търпение и упоритост. Тази ръчна преса съм я виждал по други видеа по интернет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Вчера закупих от Метро маркет машина KLARSTEIN Passionata20. Нямах много време вчера но направих и изпих едно кафе. Предстои да си направя подходяща рецепта. :)

 

10031702_yy_0001_titel___.jpg

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.