Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Recommended Posts

Публикувано

"Онези старите" са толкова ниско ефективни, че са останали само за атракция, 100% си прав. По-скоро визирах ветро парковете, които в онзи район, са изключително ефективни/постоянни. 

  • Одобрявам 1
  • Отговори 632
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    160

  • igeorgiev82

    84

  • joro-120L

    62

  • The Best Forman

    42

Публикувано

Има и нещо друго. Факт е, че Българинът мрази Топлофикация и се снижава до плащане на сградна инсталация и може би топла вода (примерно това съм аз). Отоплението обаче е на климатици (Пепи, питай брат ми. Ще ти разкаже, докато изпада в нервна криза). Масовите панелки (като мойта) са сметнати за не много голяма консумация на ток, нещо от типа 9 до 10 kW. Масово в апартаментите до таблото с бушоните влиза рекордоман или мостов 6 кв.мм, а в самия апартамент контактите са захранени с 2.5 кв.мм и с 1.5 кв.мм лампите. До колкото си спомням единствено бушонът "Бойлер" или на други места "Кухня", след него е 4 кв.мм за готварската печка. Дори не навсякъде е така. Това го казвам от, както някои знаят, 20 годишен опит в продажбата на бяла техника.

Зареждачката, с която се продават повечето BEV (тая дето се включва в контакта) е до 3.5А, което при 220V ти дава до 2,5 kW зареждане, което всички знаем е изключително бавно. Примерно 76 kW батерия на ID.4 ще се зарежда повече от денонощие. НО! Това добавя допълнителна консумация към вече увеличената такава. И сега, като имаш вече по-висока от определената консумация вкъщи и включиш и ID.4ката, ENYAQа или за IONICа, консумацията се увеличава с още 2,5 kW. И като има трима, четирима от входа, които си зареждат Теслите с разклонител през балкона, докато климатиците бичат на макс. (не ми казвайте, че са малко), едни кабели в таблото преди или след електромера започват да топят изолация, а освен това и напрежението пада.

Като обобщение, както казаха някои колеги по-горе, нямаме инфраструктура за зареждане на електрички по домовете. В Англия масово слагат зареждачки пред къщите си, но кога ли и тоя балон ще се спука......никой не мисли.

Публикувано

Мише, плакал ми е няколко пъти по темата с тока. Но проблема с отоплението на ток идва от това, че както всяко "държавно" дружество, така и топлофикация и е през ....(цензура).... за потребителя. Абсурдно е отоплението на климатик да е по-евтитно от това с ТЕЦ. Но в България е факт! Защо? Ами защото топлофикация си мърдна нищото за да намали загубите. Държавата, както и за всичко останало, нехае. Ако беше частно дружество, всъщност - дръжестВА, нещата щяха да са различни. Но, уви, не е и скоро няма да бъде. 

В тази връзка, колкото и скъпо да ни излезне, по-добре ще сме след като се либелеризира пазара на електроенергия. Най-малкото "частните" дружества ще се сетят, че през деня имат излишък от енергия и ще "обърнат" режима и цената. И така, вместо да зареждаш колата вечер ще я зареждаш през деня, когато цената на изкупуване на електроенергията е отрицателна, т.е. всеки ще иска да продава тогава! Проста пазарна икономика.

 

И последно коментар на този цитат:

Цитат

Компанията предупреди правителството, че заложените в стандартите лимити (средно до 4 часа прекъсвания на захранването годишно) ще бъдат сериозно надвишени още през тази година.

Пак, благодарение на липсата на пазар, конкуренция и/или контрол, в България този лимит съм го минал само този месец! А, освен че е още средата, това е и месец в който тока "не е спирал" ... Тъщата, в гр. Плиска, за този месец има прекъсвания над 12 часа! Само вчера ток нямаше от 12:30 до 15:30! 

Публикувано
преди 56 минути, PRR написа:

И така, вместо да зареждаш колата вечер ще я зареждаш през деня, когато цената на изкупуване на електроенергията е отрицателна, т.е. всеки ще иска да продава тогава!

Да купува. И в България законодателно няма отрицателни цени на купуваната електроенергия, просто не се плаща.

Публикувано
преди 5 минути, Izolini написа:

Да купува. И в България законодателно няма отрицателни цени на купуваната електроенергия, просто не се плаща.

Дали? Или?
 

https://www.eso.bg/imb/?imbalance-prices

 

image.thumb.png.89fff493deeab1d7d7af68fd554eda79.png

  • 2 седмици по-късно...
Публикувано
На 8.05.2026 г. at 6:35, chaveto написа:

Да повдигна малко темата, 67.32 евро ТО. Сега някой да дойде да ми каже кое ДВГ ще му е толкова ТО на година или километри.

Така, извадено от контекста, изглежда прекрасно. Ако на някой му пука точно за тази сума. На всеки 5 години сменям колата на жена ми. Нова, на лизинг, от магазина. До сега все дизели взимахме, защото се кара основно извънградско (сутрин 50 километра, толкова и вечер). Скоро предстои поредната смяна на автомобила и посетих търговеца. Направихме отново елемнтарни сметки, които вече бяхме правили с него преди година и нещо и може би някъде в тази тема да съм ги и споменал.

 

Два еднакви автомобила, единия дизел, другия електричка:

- електричката е доста по-скъпа от дизела;

- обслужването на електричката е по-евтино;

- разхода за зареждане на електричката в домашни условия е много по-нисък;

- обслужването на дизела е по-скъпо;

- горивото на дизела е по-скъпо.

 

Финансовата развносметка. За 5 години и пробег около 130К, с включени покупна стойност, сервизни обслужвания, разходи за ток (в домашни условия), гориво и т.н., общо вложените средства за двата автомобила са идентични. Електричката е по-скъпа, но с по-ниски разходи. Дизела е по-евтин, но с по-високи разходи. До четвъртата година електричката излиза по-скъпо, чак на петата година двата автомобила се изравняват като разход. Следва да добавя и факта, че за електричката месечната вноска ще бъде по-висока, което за мен е по-неудобно отколкото да отида на бензиностанцията да заредя до горе от скъпата нафта или да дам повече пари за обслужване.

 

На петата година лизинга приключва, но не давам колата на вносителя под формата на обратно изкупуване, а я продавам сам на вторичния пазар, защото финансово за мен така е по-изгодно. Към днешна дата дизел на 5 години и 130к пробег ще го продам много по-лесно, което за мен е огромен плюс. След петата година електричката ще започне да излиза сумарно по-евтина, ако я задържа, но и ще търпи повече загуба на пари на вторичния пазар.

 

Равносметката, поне за мен, е ясна. Да, готино е да се извади от контекста колко евтино е обслужването на електричката и колко евтино е да я зареждаш (в домашни условия). Но по-горе, макар и грубо, съм показал цялостната финансова равносметка за определена марка и определен модел от 0 до 130к пробег. Не съм засегнал някои неудобства, свързани с електричката, като междинни зареждания и т.н., при които дизела хич няма и да спре. Но те не са предмет на финансовата съпоставка, макар и да са важни за мен.

 

Горното важи, както вече уточних, за два еднавки и нови автомобила. Възможно е финансово (като процент) нещата да не са такива, ако човек иска да купи и сравнява 2 иденчина автомобила от вторичния пазар. Моите коли от години са все втора и трета употреба и поне за сега няма електричка, с която да мога да ги сравня като покупна цена и експлоатационни разходи.

 

Публикувано
Преди 3 часа, Mishelle написа:

Така, извадено от контекста, изглежда прекрасно. Ако на някой му пука точно за тази сума. На всеки 5 години сменям колата на жена ми. Нова, на лизинг, от магазина. До сега все дизели взимахме, защото се кара основно извънградско (сутрин 50 километра, толкова и вечер). Скоро предстои поредната смяна на автомобила и посетих търговеца. Направихме отново елемнтарни сметки, които вече бяхме правили с него преди година и нещо и може би някъде в тази тема да съм ги и споменал.

 

Два еднакви автомобила, единия дизел, другия електричка:

- електричката е доста по-скъпа от дизела;

- обслужването на електричката е по-евтино;

- разхода за зареждане на електричката в домашни условия е много по-нисък;

- обслужването на дизела е по-скъпо;

- горивото на дизела е по-скъпо.

 

Финансовата развносметка. За 5 години и пробег около 130К, с включени покупна стойност, сервизни обслужвания, разходи за ток (в домашни условия), гориво и т.н., общо вложените средства за двата автомобила са идентични. Електричката е по-скъпа, но с по-ниски разходи. Дизела е по-евтин, но с по-високи разходи. До четвъртата година електричката излиза по-скъпо, чак на петата година двата автомобила се изравняват като разход. Следва да добавя и факта, че за електричката месечната вноска ще бъде по-висока, което за мен е по-неудобно отколкото да отида на бензиностанцията да заредя до горе от скъпата нафта или да дам повече пари за обслужване.

 

На петата година лизинга приключва, но не давам колата на вносителя под формата на обратно изкупуване, а я продавам сам на вторичния пазар, защото финансово за мен така е по-изгодно. Към днешна дата дизел на 5 години и 130к пробег ще го продам много по-лесно, което за мен е огромен плюс. След петата година електричката ще започне да излиза сумарно по-евтина, ако я задържа, но и ще търпи повече загуба на пари на вторичния пазар.

 

Равносметката, поне за мен, е ясна. Да, готино е да се извади от контекста колко евтино е обслужването на електричката и колко евтино е да я зареждаш (в домашни условия). Но по-горе, макар и грубо, съм показал цялостната финансова равносметка за определена марка и определен модел от 0 до 130к пробег. Не съм засегнал някои неудобства, свързани с електричката, като междинни зареждания и т.н., при които дизела хич няма и да спре. Но те не са предмет на финансовата съпоставка, макар и да са важни за мен.

 

Горното важи, както вече уточних, за два еднавки и нови автомобила. Възможно е финансово (като процент) нещата да не са такива, ако човек иска да купи и сравнява 2 иденчина автомобила от вторичния пазар. Моите коли от години са все втора и трета употреба и поне за сега няма електричка, с която да мога да ги сравня като покупна цена и експлоатационни разходи.

 

А мислил ли си , че на петата година електричката може да не се наложи да я сменяш с нова (няма ДПФ , няма катализатори , няма или почти няма износване в двигателя все фактори определящи един автомобил за нерентабилен за поддръжка) .. ако през петте години поддържаш батерията на 50-60% износването и ще е минимално (под 10%) и на практика няма да е фактор за продажбата на автомобила.

Публикувано

Аз пък продължавам да съм на мнение, че електричката е страхотен автомобил за всекидневно в града и все още далеч от кола за дълги пътувания. Аргументи? Дизел/Бензин не обичат кратките разстояния, спирането и тръгването им е почти 100% загуба, т.е. висок разход, чарколяците им се амортизират много повече в градски режим и т.н. Все минуси не присъщи на електричката. Но, когато стане дума за извънградско, особено магистрали и нещата се обръщат на 180 градуса. ДВГ-тата не са чак толкова чувствителни на разход при високи скорости (магистрала), колкото електрическата. Дори бензиновите спокойно минават 500+км със 130+ и с едно зареждане, което е почти невъзможно за електрическите автомобили. Рядко има опашки за бензин/дизел (изключваме Люксембург, но това е друга бира ;) ), което не е факт за електрическите. Т.е. дори да има бърза зарядна станция, която да посещаваш на всеки 150-200км, съвсем не е сигурно, че ще ти отнеме само 15мин, защото може и да се наложи да чакаш ... повечко. Да не говорим за зимата, когато и отоплението допълнително сваля прехода и дори 200км може да станат трудни за постигане. Т.е. за едно пътуване от 1200км ти трябват 6+ зареждания.

 

И, с оглед на горното, всеки може да си избере, какво е добро за него. Ако 90%+ автомобила се кара градско и веднъж годишно ще се раходи до морето - електричка. Ако въртиш 12-15км извънградско годишно с преходи от 400+ км (както ми се случва на мен) дори опцията бензин ми идва неизгодна. Тройлей съвсем ;) 

 

Все мои си расъждения :)

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.