Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Търся потенциометри за грамофон Ритъм


Recommended Posts

Едно от следващите важни неща, след като направим кутията от някакъв материал, са вътрешните оребрения или разпонки.

Те се явяват основна част от конструкцията и изключително много (повече от самите материали за страниците) повлияват смъкването на резонансната честота на кутията.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 135
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • joro-120L

    42

  • vladkant

    38

  • desislav stanev

    22

  • The Best Forman

    13

Преди 14 часа, The Best Forman написа:

Влади , заядох се с тоя шперплат

Тук НЕ приемам че някой се заяжда ? тук във форума обсъждаме и споделяме мнения ?

Тонколони и ОТ- да не се повтарям, за туй ги написах така.

Погледнато реално, скъпите цигулки, китари и такива инструменти са направени от шперплат. Не съм видял да се дълбае дървото. 

Относно какви говорители (драйвъри мисля им беше името) ще използвам, мисля да взема говорителите от сегашните и просто да им сменя кутиите с тези от дърво

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 18 часа, The Best Forman написа:

Явно ни се разминават вкусовете .. всички говорите за генератори на шум (децибели) , което няма нищо общо с HiFi (поне аз така си мисля).

Трябваше да започна с едно уточнение за мен относно темата- аз съм професионален аматьор и лаик ?

Правя нещата на принципа- проба грешка.

Относно тонколоните, търся мек и плътен звук без кънтене и звънене. Високите ми бъркат в мозъка и винаги басът ми е на първа линия.

Относно настройките, в момента на единият усилвател имам само високи и ниски. На пайнера, който е всичко в едно, имам нормалните настройки за едно двд- ляво, дясно, еквилайзери, бас, ниски високи....ама там нещо не мога да стигна до мойте настройки. 

Имам идея да си купя отделен еквилайзер и през него да мине всяко нещо по отделно, грамофон, дивиди, дек и тунер.

По горе някой беше споменал и за това че вътре в кутиите на озвучителните тела се слага вата, иска ми се да го избегна. Макар че съм го виждал в доста скъпи тонколони да ги слагат тези екстри.

С тази тема, най много да ме амбицирате и да ги направя по скоро от предвиденото ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да получиш мек бас ти трябва обем и мека гофра на говорителя , както и подходящ филтър. В зависимост от обема на кутията , спрямо размера на говорителя се прави или затворен (при достатъчен обем) или отворен (когато слагаш голям говорител в малка кутия). Най-важно като завършиш кутията и чукнеш по нея да не звъни като витошка камбана , това ти е гаранция , че звука , който излиза е генериран от говорителя , не е някой отразен хармоник. И както Жоро вече отбеляза - музиката се слуша без корекции .. ако се налага да слагаш еквалайзер , значи или ти е калпава МР3 та или няма баланс в колоната (аз така ги разбирам нещата)

  • Одобрявам 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, vladkant написа:

Имам идея да си купя отделен еквилайзер и през него да мине всяко нещо по отделно, грамофон, дивиди, дек и тунер.

Опитай се да постигнеш това:

Преди 22 часа, joro-120L написа:

За настройките - Ако ти е добра системата, не се нуждае от коригиране на настройката за различните жанрове музика.

 

Аз също имам еквалайзер, но стои като паметник, или му използвам звуковият анализатор на честотите за цветомузика, без да влияе на сигнала. Не ми се налага да го ползвам. Просто го имам заради комплекта на системата или, ако нещо ме прихване, да се правя на тонрежисьор. :) Наистина нямам необходимост от него. А критерият ми за звук виждам, че съвпада с твоя. Особено държа на плътен, мек, /а, не бумтящ/, стегнат и дълбок бас, който е много приятен и ненатоварващ. Можеш с часове да го слушаш. Липсата на добър бас ми е, като безсолна манджа.

Двата тонкоректора на усилвателя и лауднеса трябва да бъдат достатъчни. По принцип, всеки модул в системата е важен и звученето й се определя от най-слабия такъв. Но от особено значение са ОТ. По някакво съвпадение, при теб е точно така. Като гледам системата, ОТ са най-слабото звено. И не е само да им се сменят кутиите. Говорителите, филтрите също са от огромно значение. По-голям обем на кутията и съответно по-голям НЧ/нискочестотен/ говорител за да се постигане по-добър и реален бас, който търсиш. Бих предпочел изграждане на нови ОТ с нови говорители.

На Десислав системата работи добре с нулеви корекции по пътя на сигнала, но той е във висшия клас.

Имаме много път да извървим, докато го постигнем това. Вкл. и аз. Постигнал съм звученето, което ми харесва. Винаги може повече.

 

Преди 3 часа, vladkant написа:

С тази тема, най много да ме амбицирате и да ги направя по скоро от предвиденото ?

Аз ако трябва да правя подобрение по звученето, сън няма да ме хване. :)

 

п.п. писал съм едновременно с Гената

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В моята система тоналният баланс съм го настроил от  спийкър, интерконект и захранващите кабели. Също и с кондензаторите и резисторите  във филтрите. Ама това е поради липса на еквалайзер...?

Истината е, че няма забранени похвати и всичко е позволено в името на постигането на най-добрия за всеки звук. 

...

Към автора на темата - като разглобиш колоните, снимай какви чудесии има вътре, за да помагаме кой, както може!

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предлагам името на темата да се смени на "Аудио страсти - филтри, кутии, драйвери и ОТ."

 

Че вече изобщо не се споменават "потенциометри и грамофон."

 

???

Редактирано от РусенскоВарено
  • Одобрявам 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и по-обобщаващо заглавие, за да включва всякаква домашна аудио техника и да конкретизира, за да не се намърдат такива с Кар аудио. :)

 

Преди 3 часа, desislav stanev написа:

В моята система тоналният баланс съм го настроил от  спийкър, интерконект и захранващите кабели. Също и с кондензаторите и резисторите във филтрите. Ама това е поради липса на еквалайзер...?

Забрави за биампинга.  Това последното беше много добро. ?

 

.

  • Одобрявам 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От другата седмица започва шкурене или циклене (ще преценя в последния момент), лек лак и е готов за връщане, надявам се по между шкуренето, да ми остане време да измия и плочите 

Лека вечер от мен и успешна новя седмица на всички ?

 

17064724409007180726260223418141.jpg

  • Благодаря 2
  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти в същият дух, ама не точно.

Някой знае ли шпулата/гофра на говорител/тонколона с какво мога да я залепя.

Това което е залепено към металния корпус е като гумено (мисля че е мембрана), другото си е хартия.

20240130_131942.jpg

20240130_131947.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако беше хартиена гофрата , полиуретаново лепило щеше да свърши работа .. капни някъде по края на гофрата капка разредител (ацетон/кореселин) и ако не се разтвори , вземаш хелметекс или подобно лепило и подлепваш.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този драйвер го засилваш на някъде и изобщо не го гледаш къде отива.

Има майстори, които ги правят. Не си струва, човек. Купи си нови, по-добре ще свирят.

Ако държиш на тях, Гената слушай.

 

Преди 3 часа, vladkant написа:

Някой знае ли шпулата/гофра на говорител/тонколона с какво мога да я залепя.

Това което е залепено към металния корпус е като гумено (мисля че е мембрана), другото си е хартия.

Шпулата е мембрана.  А шпулата е нещо друго.

Това, което е залепено към металния корпус е гофра.

 

 

.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 9 часа, joro-120L написа:

Шпулата е мембрана.  А шпулата е нещо друго.

Това, което е залепено към металния корпус е гофра.

Само съм ги чувъл като наименования, но кое какво е....

За това споменах всичко- да има ?

@joro-120L сега като се замисля, май ще те послушам и ще взема нов. Този е поне на 10 години, а и е пълен с прах от пожарогасител (при натискане на спирачки, пожарогасителя се пусна, и цялата кола стана ....)

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, vladkant написа:

Този е поне на 10 години, а и е пълен с прах от пожарогасител (при натискане на спирачки, пожарогасителя се пусна, и цялата кола стана ....)

За хубавите говорители няма възраст. Годините не са критерий. Моите колони са на 35 години./без ремонти/

То затова има и майстори, които ги ремонтират или възстановяват до такава степен, че остава голо шаси само. Но това е эа говорители, които си заслужават. Хубави, ценни, скъпи и трудно намиране на техни заместители. А най-вече им сменат гофрите, защото е слабо масто при някои драйвъри. Рушат се с времето. Саморазлепване, както е при теб, никога не съм виждал. Това показва и колко струва драйвера. Дори и като звучене и цялостно изпълнение.

Сега е момента да се отървеш от този говорител и да си купиш нещо по-добро. Точно с какъв да го замениш, и кои са добри, съвет не мога да дам. Не съм се занимавал с говорители или направа на ОТ. Може би @desislav stanev и Гената ще помогнат. п.п. Едно време си правих ОТ - 80те г. но тогава нямаше такъв избор на драйвери. Все български. Лошо няма де. Бяха хубави. :) Използвах ВКН 1221 и ВЛД 40. Обаче кутиите бяха пълна аматьорска работа. Без да се съобразявам с никакви размери, което в последствие се отрази на звученето в ниските. Дадох едни плоскости от гардероб на дърводелец да ми ги разкрои и сглоби. Бяха затворен обем, т.е. без фазоинвертор. Филтрите също. Сложих един кондензатор 4 или 6мF, не помня, колкото да отдели високочестотния. А съдбата им беше такава, че не след дълго ги продадох на един фен.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, даже съм изненадан че изкара толкова, при положение че когато съм сам в колата (а в 90% съм сам), музиката е на макс....

Ще се разстърся да видя ко има, и ще сменявам. До тогава тубата е моно ?

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено! Двете плочи от мюзикъла "коса" и Едит Пиаф ?

Днес някой ще се сдобие с още плочи ?

Благодарско @Logrus

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Влади, не пропускай и тази. Мисля, че трябва да присъства във всяка една фонотека. Разбира се, зависи и каква музика слушаш и дали представлява интерес за теб.

п.п. Но, за да го чуеш както трябва, ще са необходими добри тонколони. :)

 

Dark_Side_of_the_Moon.png.f24b733a26d5dd2053895419972b0092.png

 

"Албумът The Dark Side of the Moon на Pink Floyd е сертифициран 14 пъти платинен в Обединеното кралство. Оглавява класацията на Billboard в САЩ и се задържа там 988 седмици. Към 2013 г. The Dark Side of the Moon е продаден в над 45 милиона копия по целия свят, което го прави най-продаваното издание на групата, най-продаваният албум на 1970-те години и четвъртият най-продаван албум в историята. През 2012 г. албумът е избран за съхранение в Националния регистър на звукозаписите на САЩ от Библиотеката на Конгреса като "културно, исторически или естетически значим". Въведен е в Залата на славата на Грами през 1999 г."

от Уикипедия

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Izolini Пише ме и мен, ако станеме много народ и се стигне до томбола ?

Серизно- ако ги изровиш, пиши ми, ако имаш нещо интересно за мен ще си го платя ?

Преди 2 часа, joro-120L написа:

Влади, не пропускай и тази. Мисля, че трябва да присъства във всяка една фонотека. Разбира се, зависи и каква музика слушаш и дали представлява интерес за теб.

п.п. Но, за да го чуеш както трябва, ще са необходими добри тонколони. :)

 

Dark_Side_of_the_Moon.png.f24b733a26d5dd2053895419972b0092.png

 

"Албумът The Dark Side of the Moon на Pink Floyd е сертифициран 14 пъти платинен в Обединеното кралство. Оглавява класацията на Billboard в САЩ и се задържа там 988 седмици. Към 2013 г. The Dark Side of the Moon е продаден в над 45 милиона копия по целия свят, което го прави най-продаваното издание на групата, най-продаваният албум на 1970-те години и четвъртият най-продаван албум в историята. През 2012 г. албумът е избран за съхранение в Националния регистър на звукозаписите на САЩ от Библиотеката на Конгреса като "културно, исторически или естетически значим". Въведен е в Залата на славата на Грами през 1999 г."

от Уикипедия

 

 

Съгласен, ама цената й....не съм дорасъл още за нея. Иначе слушам всякаква музика ?

Редактирано от vladkant
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, vladkant написа:

Съгласен, ама цената й....

Така е. Сега поне има възможности. Може и от Тубата да си го слушаш.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моита колекция плочи е скромна - първото издание на "XX век" , още един два на Щурците , някоя и друга плоча на Сигнал и ако помня правилно един албум на Пинк Флойд , за която ходих пеша през три квартала :) , но не помня кой точно е албума.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@The Best Forman имам един албум на Сигнал който ми се повтаря, мога да ти го подаря ако го нямаш 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.