Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas
  • Добре дошли!

    Регистрацията във форума на Шкода клуб България е бърза и лесна. Тя ви даде редица предимства, включително да пишете в нашия форум, да споделите за проблем, като и да следите активността в темите. Станете част от нашето приятелско Шкода общество.

     

  • Форумна статистика

    30.9k
    Общо теми
    440.4k
    Общо мнения
  • Потребителска статистика

    23157
    Общо потребители
    1119
    Най-много онлайн
    anjelo80
    Най-новият потребител
    anjelo80
    Регистрация
  • Днес за рожден ден и здраве да почерпят:

    • vladohist
    • gsisport
    • Mqnkoff
    • Obi-Wan
    • vasilisa
  • Да се запознаем

    Skoda Superb by Stucata Skoda Octavia vRS Evil Red Skoda Fabia Roodnb Skoda 120L Boreslava Skoda 120L Lenka Skoda 120L Skoda 110S Skoda 110R Beloslava Smirnoff Redone Smirnoff Biliana
  • Популярни теми

  • Последни публикации

    • krasipask
      Направо не ми се вярва! Такъв размер ли са, защото мисля, че са по-малки скобички по-тапицерията!   Аз си я направих, но изгубих поне час в рязане и огъване :).  Тази на калобрана е с размер 1,6х1,6х1см. за информация. 
    • Logrus
      Съжалявам Юли - изпихме я с Иво 🍻
    • PRR
      Аз пък продължавам да съм на мнение, че електричката е страхотен автомобил за всекидневно в града и все още далеч от кола за дълги пътувания. Аргументи? Дизел/Бензин не обичат кратките разстояния, спирането и тръгването им е почти 100% загуба, т.е. висок разход, чарколяците им се амортизират много повече в градски режим и т.н. Все минуси не присъщи на електричката. Но, когато стане дума за извънградско, особено магистрали и нещата се обръщат на 180 градуса. ДВГ-тата не са чак толкова чувствителни на разход при високи скорости (магистрала), колкото електрическата. Дори бензиновите спокойно минават 500+км със 130+ и с едно зареждане, което е почти невъзможно за електрическите автомобили. Рядко има опашки за бензин/дизел (изключваме Люксембург, но това е друга бира  ), което не е факт за електрическите. Т.е. дори да има бърза зарядна станция, която да посещаваш на всеки 150-200км, съвсем не е сигурно, че ще ти отнеме само 15мин, защото може и да се наложи да чакаш ... повечко. Да не говорим за зимата, когато и отоплението допълнително сваля прехода и дори 200км може да станат трудни за постигане. Т.е. за едно пътуване от 1200км ти трябват 6+ зареждания.   И, с оглед на горното, всеки може да си избере, какво е добро за него. Ако 90%+ автомобила се кара градско и веднъж годишно ще се раходи до морето - електричка. Ако въртиш 12-15км извънградско годишно с преходи от 400+ км (както ми се случва на мен) дори опцията бензин ми идва неизгодна. Тройлей съвсем     Все мои си расъждения
    • The Best Forman
      А мислил ли си , че на петата година електричката може да не се наложи да я сменяш с нова (няма ДПФ , няма катализатори , няма или почти няма износване в двигателя все фактори определящи един автомобил за нерентабилен за поддръжка) .. ако през петте години поддържаш батерията на 50-60% износването и ще е минимално (под 10%) и на практика няма да е фактор за продажбата на автомобила.
    • РусенскоВарено
    • The Best Forman
      Същите има навсякъде по тапицереията на седалките .. аз вероятно имам много в Красна поляна.
    • Mishelle
      Еее, Чаво. Успя с няколко готини изречения да обясниш това, което аз не успях дори с тегленето на много локуми. Та ако все още има някой, който иска да набляга на въртящия момент на дизела, не взимайки предвид оборотите на идентичен бензин, директно го пращам при тебе   P.S.: Ако стотачката е още на таблото, @b3lq7a да каже къде е паркирал колата, да мина да си я взема  
    • Mishelle
      Така, извадено от контекста, изглежда прекрасно. Ако на някой му пука точно за тази сума. На всеки 5 години сменям колата на жена ми. Нова, на лизинг, от магазина. До сега все дизели взимахме, защото се кара основно извънградско (сутрин 50 километра, толкова и вечер). Скоро предстои поредната смяна на автомобила и посетих търговеца. Направихме отново елемнтарни сметки, които вече бяхме правили с него преди година и нещо и може би някъде в тази тема да съм ги и споменал.   Два еднакви автомобила, единия дизел, другия електричка: - електричката е доста по-скъпа от дизела; - обслужването на електричката е по-евтино; - разхода за зареждане на електричката в домашни условия е много по-нисък; - обслужването на дизела е по-скъпо; - горивото на дизела е по-скъпо.   Финансовата развносметка. За 5 години и пробег около 130К, с включени покупна стойност, сервизни обслужвания, разходи за ток (в домашни условия), гориво и т.н., общо вложените средства за двата автомобила са идентични. Електричката е по-скъпа, но с по-ниски разходи. Дизела е по-евтин, но с по-високи разходи. До четвъртата година електричката излиза по-скъпо, чак на петата година двата автомобила се изравняват като разход. Следва да добавя и факта, че за електричката месечната вноска ще бъде по-висока, което за мен е по-неудобно отколкото да отида на бензиностанцията да заредя до горе от скъпата нафта или да дам повече пари за обслужване.   На петата година лизинга приключва, но не давам колата на вносителя под формата на обратно изкупуване, а я продавам сам на вторичния пазар, защото финансово за мен така е по-изгодно. Към днешна дата дизел на 5 години и 130к пробег ще го продам много по-лесно, което за мен е огромен плюс. След петата година електричката ще започне да излиза сумарно по-евтина, ако я задържа, но и ще търпи повече загуба на пари на вторичния пазар.   Равносметката, поне за мен, е ясна. Да, готино е да се извади от контекста колко евтино е обслужването на електричката и колко евтино е да я зареждаш (в домашни условия). Но по-горе, макар и грубо, съм показал цялостната финансова равносметка за определена марка и определен модел от 0 до 130к пробег. Не съм засегнал някои неудобства, свързани с електричката, като междинни зареждания и т.н., при които дизела хич няма и да спре. Но те не са предмет на финансовата съпоставка, макар и да са важни за мен.   Горното важи, както вече уточних, за два еднавки и нови автомобила. Възможно е финансово (като процент) нещата да не са такива, ако човек иска да купи и сравнява 2 иденчина автомобила от вторичния пазар. Моите коли от години са все втора и трета употреба и поне за сега няма електричка, с която да мога да ги сравня като покупна цена и експлоатационни разходи.  
  • Последна репутация

    1. 1
      The Best Forman
      The Best Forman
      8
    2. 2
      sando2
      sando2
      8
    3. 3
      PRR
      PRR
      5
    4. 4
      joro-120L
      joro-120L
      4
    5. 5
      Izolini
      Izolini
      3
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.