Топ потребители
Най харесвано
Showing content with the highest reputation since 06/20/26 във всички области
-
5 points
-
4 points
-
3 points
-
Всичко е много относително, най вече сравнението на два еднакви автомобила. Няма еднаква електричка с ДВГ. Преди ги правеха някои на една платформа, която е била разработена за ДВГ. Като цяло само и единствено може да се прави сметка кое колко ти излиза, друго няма как да сравняваме. Двете неща са много различни и единственото общо е, че са МПС. Единствения минус е прехода по магистрала, като това е минус на някои потребители. Но както и преди съм го казвал, масовия потребител си ползва МПС основно да се движи на къси разстояния и 1-2-3 пъти в годината да направи 300+км. По някаква статистика МПС 80% от денонощието е паркирано пред дома ви или работата. За дългите преходи в БГ има доста зарядни точки и вече се работи на хъбове които са "сателитни". По друг начин казано, на едно място за зареждане има 20 конектора и тока се разпределя според нуждите, не се дели по равно между два конектора, когато на една станция има две EV които зареждат. Вчера си платих сметката за ток която е 15.55 евро Цялата консумация е 1190kw. От тях колата на жената е изхарчила 185kw което при нея е около 1700км шкодата около 2000км с 300kw. За тези километри в града, всеки един с ДВГ ще отиде минимум 3-пъти да зареди на бензиностанция. При моята сметка, дали ДВГ ще се изравни с EV на 130К.2 points
-
2 points
-
2 points
-
2 points
-
1 point
-
PRR това с генератора го има, обсъждано е, но трябва да е опция. Защото отново няма смисъл да го влачиш този генератор с всичко покрай него и да не го ползваш. Хибрида в момента се налага защото по лесно покрива наложените норми. И точно тук сме го писали, че вече в рекламите рекламират пробег с едно зареждане. Нещо което няма абсолютно никакъв смисъл в едно МПС. Има много по важни неща от пробег с едно зареждане, но това е начина да продават на заблудените. От Шкода отново направиха ъпдейт на Апа и в момента прави много добра статистика. Това е от онзи ден, принципно нямах никаква идея да ходя на никъде, но изведнъж излезе нещо и трябваше да тръгна. Като тръгнах с мисълта, че може да се наложи някъде да спра за 3 минути за да заредя толкова колкото да се прибера. В момента положението е такова, че няма причина човек да се притеснява, че може да тръгне на път с наполовина заредена батерия.1 point
-
Мише, предимствата са повече от недостатъците, когато е нова. След 5тата година, а ти тогава вече си я сменил, недостатъците почват да "извират". И, да, 100км са достатъчни, ако може да ги мине. Повечето хибриди я минат 50км, я не. С климатик и/или отопление - забрави. Десния крак да го извадим от уравнението, защото той е фактор за всяко МПС. И, последно и млъквам. За мен цялата концепция с хибридите е сгрешена. Защо? Ами защото реално са "навряли" и ел. двигател в автомобил с ДВГ. Това е безумно. За мен правилната концепция е - чисто електрически автомобил с опция за малък генератор. Така разкараваш всичко ненужно - скоростни кутии, синхронизация между ДВГ и ел. двигател, няма нужда от кардани при 4х4 и т.н. и т.н. Дефакто, ако инженерите са достатъчно "мъдри" могат така да проектират МПС-то, че при поръчка да избираш генератор или допълнителна батерия. А защо не и опцията да ги сменяш? Ама ...1 point
-
Мише, според мен хибрида е както всички "универсални" нещата. Върши всичко, ама нито едно като хората. Конкретно при колите - комбинираш всички недостатъци на двете технологии, вдигаш здраво теглото и получаваш нещо дето е по-икономично, ама не точно Плащаш обслужване като за бензин, ама се движиш на ток. Повечето хибриди, дори плъгините, трудно минават 100км само на ток, ама пък си търкалят двигател/скорости/гориво/т.н., които не ползва. Да, ако нямаш възможност за две МПС-та, но все пак често пътуваш и на дълъг път е някакъв компромис. Точно както и с всесезонните гуми - има и такива дето си ги 'аресват1 point
-
1 point
-
Аз пък продължавам да съм на мнение, че електричката е страхотен автомобил за всекидневно в града и все още далеч от кола за дълги пътувания. Аргументи? Дизел/Бензин не обичат кратките разстояния, спирането и тръгването им е почти 100% загуба, т.е. висок разход, чарколяците им се амортизират много повече в градски режим и т.н. Все минуси не присъщи на електричката. Но, когато стане дума за извънградско, особено магистрали и нещата се обръщат на 180 градуса. ДВГ-тата не са чак толкова чувствителни на разход при високи скорости (магистрала), колкото електрическата. Дори бензиновите спокойно минават 500+км със 130+ и с едно зареждане, което е почти невъзможно за електрическите автомобили. Рядко има опашки за бензин/дизел (изключваме Люксембург, но това е друга бира ), което не е факт за електрическите. Т.е. дори да има бърза зарядна станция, която да посещаваш на всеки 150-200км, съвсем не е сигурно, че ще ти отнеме само 15мин, защото може и да се наложи да чакаш ... повечко. Да не говорим за зимата, когато и отоплението допълнително сваля прехода и дори 200км може да станат трудни за постигане. Т.е. за едно пътуване от 1200км ти трябват 6+ зареждания. И, с оглед на горното, всеки може да си избере, какво е добро за него. Ако 90%+ автомобила се кара градско и веднъж годишно ще се раходи до морето - електричка. Ако въртиш 12-15км извънградско годишно с преходи от 400+ км (както ми се случва на мен) дори опцията бензин ми идва неизгодна. Тройлей съвсем Все мои си расъждения1 point
-
Еее, Чаво. Успя с няколко готини изречения да обясниш това, което аз не успях дори с тегленето на много локуми. Та ако все още има някой, който иска да набляга на въртящия момент на дизела, не взимайки предвид оборотите на идентичен бензин, директно го пращам при тебе P.S.: Ако стотачката е още на таблото, @b3lq7a да каже къде е паркирал колата, да мина да си я взема1 point
-
Така, извадено от контекста, изглежда прекрасно. Ако на някой му пука точно за тази сума. На всеки 5 години сменям колата на жена ми. Нова, на лизинг, от магазина. До сега все дизели взимахме, защото се кара основно извънградско (сутрин 50 километра, толкова и вечер). Скоро предстои поредната смяна на автомобила и посетих търговеца. Направихме отново елемнтарни сметки, които вече бяхме правили с него преди година и нещо и може би някъде в тази тема да съм ги и споменал. Два еднакви автомобила, единия дизел, другия електричка: - електричката е доста по-скъпа от дизела; - обслужването на електричката е по-евтино; - разхода за зареждане на електричката в домашни условия е много по-нисък; - обслужването на дизела е по-скъпо; - горивото на дизела е по-скъпо. Финансовата развносметка. За 5 години и пробег около 130К, с включени покупна стойност, сервизни обслужвания, разходи за ток (в домашни условия), гориво и т.н., общо вложените средства за двата автомобила са идентични. Електричката е по-скъпа, но с по-ниски разходи. Дизела е по-евтин, но с по-високи разходи. До четвъртата година електричката излиза по-скъпо, чак на петата година двата автомобила се изравняват като разход. Следва да добавя и факта, че за електричката месечната вноска ще бъде по-висока, което за мен е по-неудобно отколкото да отида на бензиностанцията да заредя до горе от скъпата нафта или да дам повече пари за обслужване. На петата година лизинга приключва, но не давам колата на вносителя под формата на обратно изкупуване, а я продавам сам на вторичния пазар, защото финансово за мен така е по-изгодно. Към днешна дата дизел на 5 години и 130к пробег ще го продам много по-лесно, което за мен е огромен плюс. След петата година електричката ще започне да излиза сумарно по-евтина, ако я задържа, но и ще търпи повече загуба на пари на вторичния пазар. Равносметката, поне за мен, е ясна. Да, готино е да се извади от контекста колко евтино е обслужването на електричката и колко евтино е да я зареждаш (в домашни условия). Но по-горе, макар и грубо, съм показал цялостната финансова равносметка за определена марка и определен модел от 0 до 130к пробег. Не съм засегнал някои неудобства, свързани с електричката, като междинни зареждания и т.н., при които дизела хич няма и да спре. Но те не са предмет на финансовата съпоставка, макар и да са важни за мен. Горното важи, както вече уточних, за два еднавки и нови автомобила. Възможно е финансово (като процент) нещата да не са такива, ако човек иска да купи и сравнява 2 иденчина автомобила от вторичния пазар. Моите коли от години са все втора и трета употреба и поне за сега няма електричка, с която да мога да ги сравня като покупна цена и експлоатационни разходи.1 point
-
Тия - последните, са от Фолксваген форума. Освен Кафер-и, има и един Фокс1 point
-
И бре, снимки няма ли от събора, поне да завиждаме малко, тез дет не бяха там1 point
-
1 point
-
1 point
-
Новият вокал на , те .... 719K views · 10K reactions Fear Of The Chicken 2 #chicken #vinheteiro #lordvinheteiro #ironmaiden Lord Vinheteiro.mp41 point
-
1 point
-
1 point
-
1 point
-
1 point
-
Една и съща музика, различни поколения 14M views · 236K reactions Misma música,generaciones diferentes #fbreels #comedia #fyp #viral La Cuadra Comedy El cachetes Of.mp41 point
-
1 point
-
1 point
-
1 point
-
1 point




