Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Касетофон и събуфер?


Odin

Recommended Posts

Абе въпроса не е свързан с Шкода тематиката ама нищо. Кажете мога ли да сложа пасивен събуфер в колата при положение че има само касетофон 4х45W без да слагам допълнителен усилвател и филтър?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ууфърът има филтър, изрязващ средните и високите честоти, можеш да го свържеш към касетофона, въпреки, че няма да има особен ефект, т.к. се изисква по-силна мощност (отколкото при нормалните колонки) поради нуждата от преодоляване на съпротивлението във филтъра. Затова ти препоръчвам да дефазираш ууфъра. Така ще получиш добър ефект (според мен).

Като цяло аз не съм привърженик на суб-баса. Този вид акустика не се възприема от Hi-Fi-стите, но тя се наложи т.к. няма нужда от големи колони (напр. много по-добре е 4 бр. с диаметър 20см за кола, за които е трудно да се намери място)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мен ме вълнува въпроса с озвучаването, нямам намерение да правя подвижна дискотека, но искам да чувам добър звук.

Имам едно касетофонче Clarion което не е първа младост, но въпреки това си свири добре.

Въпросът ми е колко и какви говорители да сложа. Аз си мислех да сложа дървена плоскост, облечена в плат - над задния багажник и вътре в нея да сложа 2 по-сериозни говорителя;

Дали ще се получи хубаво озвучаване само с тях?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дефазиране - слагаш плюсовия кабел на минуса на колоната и обратното. Спокойно - няма да гръмне нито говорителят, нито касетофонът.

 

По отношение на задния багажник - това е супер място за слагане на акустични тела. Направи си дъска (по възможност да не е еднопластова) или талашит (ПДЧ) и си сложи едни хубави 20см. говорители. Аз препоръчвам Blaupunkt от 95лв чифта (поне толкова струват във Варна - синя кутия)- това е компромис между цена и качество, и най-важното е, че имат много добра чувствителност - 93dB.

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с глупости. Един събуфер няма да свири даже и зле ако го вържеш директно към касетофона, какъвто и да е той...Ще чуваш само едно гадно плякане и нищо повече. И проблема идва не от това дали ще преодоляваш някакво съпротивление на някакви филтри, а от това, че говорителя си иска своето, а то се нарича захранване. За справка - улсилвателя, който е необходим да захрани качествено един 25-30 см говорител има нужда от около 8-10 квадрата кабел...Изводите оставям на теб:)

Дефазиране...хммм. Нищо няма да постигнеш с него. То се използва в далеч по-различни случай, ама много трябва да пиша за да го обясня. Накратко какво представлява - когато говорителя е закачен нормално, т.е. на плюсовия му извод подаваш плюс, а на минусовия - минус, когато удари баса, мембраната на говорителя се задвижва навън, а когато обърнеш захранването на говорителя - тя ще започне да се движи навътре. Точно това обратно движение се нарича най-общо дефазиране. Но - при него също е необходимо да имаш усилвател. Ако говорителя не е предвиден за такъв тип свързване (а повечето не са) най-много да го избушиш... :shock:

В момента на пазара обикновен, т.е. пасивен субуфер с вграден филтър няма да намериш, поради простата причина, че почти всички касетофони, които се продават по магазините (от среден клас нагоре) имат вградени филтри.

Активен субуфер не ти препоръчвам, свири много дървено, а и за същите пари можеш да си купиш пасивен + усилвател.

Защо повечето хора си мислят, че ако имаш субуфер в колата, че си подвижна дискотека и нищо повече? Добрия звук се прави не само с хубави високи и средни честоти. Баса също трябва да е на ниво, независимо колко силно слушаш музика. Знаете ли колко е готино да слушаш тихо с хубав бас :D , макар, че аз обичам и силния звук, дето да те бие в гърдите.

Блаупункт...дърво. Ама това си е мое мнение, не искам да засягам никого. Това е една голяма и реномирана марка, която обаче е на пазара в момента само благодарение на старите лаври. Едно време наистина бяха добри, но бяха и едни от малкото, които предлагаха качествена музика. Но от около 7-8 години доста производители на сочиха усилията си към качеството и изпревариха доста Блаупункт. 93 db чувствителност - това означава, че баса НИКОГА неможе да се раздвижи при тихо или сравнително тихо слушане на музика. Т.е. ако намалиш касетофона, ще започнеш да чуваш само високи и средни... Добрата чувствителност не трябва да надвишава 91-92 db :shock:

Ако хубавия бас не се приемаше от HiFi-стите, защо пазара е залят от колони, които вадят само високи и средни и баса се купува като отделно тяло (разбирай автомобилно озвучаване, както и домашно кино)? Защо по цял свят се организират надсвирвания с автомобили? Та нали точно собствениците им са най-големите HiFi-сти 8) Защо Harmon&Cardon, Onkyo, Yamaha и други величия вадят такъв хубав бас? Честотния спектър се дели основно на високи, средни и ниски честоти. Защо трябва ниските да се елиминират? :shock:

Всичко това са мои виждания и вчепатления. Не искам да има хора, които да са ме разбрали накриво и да се мръщят в момента. Всеки сам определя какво и как да слуша 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.