Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Питане за озвучаване на 120-ка


orange!

Recommended Posts

Искам да помоля идващите на срещата, ако на някой му е останал някой стикер на клуба да донесе, че видях на шкодата на high_octane залепен и много ми хареса.

 

Абе тия с favoritite и другите шкоди да заповядат и те, че като гледам се се виждаме само собственици на 120ки

 

мисля си, че това за срещата трябва да го напише в основния форум като тема /щото тука е малко забито встрани така да се каже/ - така може да се събереме повече хора - или поне от близките околности някой ако няма какво да прави да отскочи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото са останали, всичките ги давам. Само не помня, 3 ли бяха, 5 ли... де да знам. Ще се радвам и аз да видя някъде Шкода със стикер, че моята съм я гледал достатъчно :shock:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Започнах да правя ремонт в апартамента и докато изхвърлях мебели ми дойде на акъла да не унищожавам хубавите дъски а да взема да си направя един събуфер. И така запазих една ракла и сега имам нужда от наставления и напътствия по възможност със снимков материал. Какво трябва да си купя. Мисля че един 12' говорител ще се побере. Какъв размер и форма да направя на кутията. И не съм съвсем на ясно как се закача говорителя за кутията. Очаквам съветите на всички ви и предимно на Mishelle.

Благодаря.

П.С. Имайте предвид че най вероятно няма да се ползва в мойта кола а в тази на булката - VW Vento - има доста място в багажника :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти няколко сайта за дизайн и изчисления на събуфери:

 

http://www.linkwitzlab.com/thor-design.htm

 

http://www.diysubwoofers.org/caraudio.htm

 

http://www.ajdesigner.com/speaker/index.php - software за дизайн и изчисления

 

http://www.danmarx.org/audioinnovation/theories.html

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как стана кората при мене. ( благодаря на белия_лебед, за материала и за помощта ) :)

 

http://info.datacom.bg/high_octane/photo/my%20skoda/1.bmp

 

http://info.datacom.bg/high_octane/photo/my%20skoda/2.bmp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е супер е станало :)

Моя въпрос е как се казва плата с които си тапицирал кората ??

Щото не знам къде да си търся такъв и как се казва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за име на плата - не знам. Използва се за изолация на колони и на кори. Купих го от популярния магазин "Марни" до централна гара в София. Не се продава по-малко от 2 кв. метра, като 1 кв. метрър е 8,50 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

плата за тапициране се казва велтер, обаче ако ще тапицирате кора вижте в някои магазин за мокети - има едни черни /сиви/, мекички, на които им махаш мрежата отдолу и също се лепят, даже стои леко пухкаво - със един приятел претапицирахме тавана на едно фиатче /неговия висеше/ и стана супер. Идеята ми е, че тоя мокет е доста по-ефтин, а може и да ви дадат някое остатъчно парче за без пари, защото тия от Марни са се изхвърлили с тая цена!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото по-пухкаво, толкова повече прахоляк:) Друго - тапицирал съм доста кори с различни материали, но досега единствено моята кора с таз тапицерия от марни издържа като цвят на слънцето. Всичко останало дето съм слагал досега след 1-2 години немож му позна оригиналния цвят:)

За Один - повечето туби които съм гледал на Пайниър са с трапецовидна форма (като моя) с тази разлика, че говорителя лежи на правата страна. Има голямо (огромно) значение какъв тип говорител ще използваш - за кутия със затворен обем, за кутия с басрефлекс, за кутия, в която говорителя е изцяло затворен (забравих как се казваше). Последния вариант не ти го препоръчвам - идеята му е да не чуваш кривенето на говорителя ако се предобриш с усилването, което обаче рано или късно води до сдаване на багажа на говорителя. А за да го смениш ще трябва да отвориш кутията. Щом ще правиш тубата за Венто, по - добре направи кутията без басрефлек и избери съответно такъв говорител. Ако не те устройва цената на такъв тип говорител - прави я с басрефлекс - не е болка за умиране, пак ще свири:)

Когато избираш говорителя гледай за чувствителността му. Измерва се в децибели. Хубаво е да не е повече от 90-91 dB. Колкото е по-малко това число, толкова по-хубав бас (плътен) ще имаш при малко усилване. Имай впредвид, че 1-2 dB са от съществено значение:)

Поздрави и успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mishelle, кутията с говорител вътре е бандпас /Bandpass/ - при нея КПД е най-голям, тя действително играе рола на акустичен филтър като пропуска само честотите за които е настроена, но не съм съгласен, че идеята и е да дъниш говорителя така, че да криви, а пък ти да не чуваш кривенето. Още повече, че изкривеният сигнал е следствие на 1. хармонични изкривявания; 2. интермодулационни изкривявания и т.н., които са свързани със усилвателя, а не с говорителя -> за да няма кривене при дадена мощност се взима усилвател с такава мощност, /по-голяма от желаната от нас/, че при желаната от нас THD-то му да е под 0,5%.

Без да искам да обидя някой не виждам как току-тъй Odin ще си направи кутия с фазоинвертор като няма представа от тези неща. Знанията, които са необходими за изчисляване на кутията и нейната донастройка са доста големи и ми се струва, че ги подценявате. Най-лесно би могло човек да се справи с направата на кутия със затворен обем. Ако Odin вземе хубав говорител в техните книжки има дадени размери на кутии и ще може да си направи кутия с фазоинвертор, но това в случай, че вземе говорител ~150лв. и нагоре.

Мishelle, надявам се, че си се объркал и при чувствителността си искал да напишеш, че колкото по-голяма толкова по-добре, а не обратното. Искам да споделя, че чувствителността на говорителите в каталозите на Pioneer е недействителна - изобщо не се подлъгвайте - който не ми вярва да измери.

Айде приятно слушане на музика и се надявам да не съм засегнал някой, просто давам мое мнение!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори за грешката, вярно е объркал съм за чувствителността - дали да е по-голяма или по-малка. На когото му текът по-бързо мислите, отколкото му щракат пръстите по клавиятурата е така :shock: А относно бандпаса - не съм искал да кажа, че е конструиран да криви, а че когато започне да криви говорителя до даден момент ти не го чуваш.

А що се отнася до това Один дали ще се справи с конструирането на кутия - убеден съм, че ще го направи. Из нета и в доста каталози има различни модели кутии за различни видове говорители, с означени размери. Единственото, което ще му е нужно е да може да обработи материала, което не вярвам да е проблем за шкодаджия :lol:

Ако някой тук е останал с впечатлението, че съм голям разбирач на тема саунд, изразено във формули, изчисления и образование - бърка. Аз просто експериментирам докато не постигна качество, което ме задоволява. И на базата на това трупам практически опит, който съм убеден, че за нуждите на средностатистическия потребител е напълно достатъчно, дори предостатъчно. Всичко останало е за професионалистите. Още повече, след като с моите скромни познания успявам да се конкурирам с доста заводска (ако мога така да я нарека) музика по светофарите.

И не на последно място - защо да се обиждам на думите ти - напротив, давай в същия дух:) Нали това е идеята на форумите - обмяна на мнение и опит. Защото някъде по средата се ражда истината :lol:

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината кутията е вече готова. Говоритвля както казах вече е Бошман SW 124 12" 150W. За сега е в затворен обем, но това ще се промени и ще стане с басрефлекс. Все още съм в процес на експериментиране. Търся телескопичен басрефлекс :( . Имам разбира се и проблеми с монтажа на тая гадна интегралка но ще измисля нещо. Иначе кутията буфера дрънка доста добре. Още не съм му сможил дъното и като го плесна на пода в началото свири просто силно но баса не е достатъчно дълбок. После започвам постепенно да повдигам единия край и в един момент става перфектен звука. За това реших че ми трябва рефлекс. А иначе кутийката ми е малка сравнително - 55 литра. Абе ще му намеря цаката. Инче усилвателя е с ТДА 1562 както каза belia_lebed не е кой знае какво, но за начало е добре. Смятам че ще се справя сам с кутията и басрефлекса. Но ще имам нужда от помощ за свързването. По-нататък ще пиша по конкретно, може и снимков материал да приложа.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

аз съм сложил в моята шкодичка 2 български басови говоритела с по една пиштялка в задния багажник и от пред под седалките две елипси кенулд трилентови 150вата едната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.