Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Фабиа 1.9 TDI разход


mobilemobilis

Recommended Posts

Здравейте!

 

Преди седмица си купих Skoda Fabia с 1.9 TDI. Средния разход в момента на градско е между 8.1-9.1. Карам изключително икономично, така че въпросът ми е: да очаквам ли по-сериозно намаляване на разхода след определен навъртян километраж или реалното положение си е такова? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет колега и честито :mrgreen:

Надявам се този разход да спадне, защото аз с Октавия 1.9 TDI правя под 7 градско с нормално каране, а при икономично каране в града съм постигал и 5.8 (ама наистина икономично каране - не изключвам от скорост почти докато колата не спре - спирам със скорости, а не със спирачката, не скачам на педала при зелен светофар и спазвам ограниченията на скоростта!). Казват, че докато се разработи колата разхода е по-висок от нормалния, но на какво се дължи това - нямам идея, а и не съм сигурен, че е така ;) Но пък и си зависи от твоето икономично каране - може да е различно от на другите. Важното е първите 2-3 хиляди да не я ръчкаш много. После може да ти се отпусне крака 8)

Та с две думи - положението не е такова - 8-9/100 освен ако не седиш в 60% от времето в задръстване!

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми аз съм с Fabia с 1.9 SDI - предполагам, че има разлика :)

Но даже сега в задръстванията мксимум 8 съм я хващал и то от нашенските задръствания ](*,) ](*,)

Иначе нормално 5.5 - 6.5.

Много е относително - затова малко завишавам за да не се изцепя нещо :)

Но определено ако не си в в зверските задръствания забелязал разхода - там може да се каже - нормално.

Но иначе - [-X

Определено трябва да падне поне до 6.5 минимум :smt022 :smt022

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми се струва доста висок-трябва да падне след якои друга хилядарка!Моята харчи между 5-6 извънградско и 6-7 градско при нормално каране!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

Имам същата шкода и при мене разхода е от същия порядък ( градско по задръстваниятя -8/100, извън града натоварена 4 човека + багаж - 5/100 при това не съм я карал икономично. Иначе градско когато не съм в задръстване - 6.5/100. Предполагам ,че като се стопли времето ще падне и разхода. Поздрави за колата - много е добра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,

 

Честито!

 

Разхода ще ти падне. Сега е студено (всъщност нали е студено?) а и ти не си свикнал с дизела. Двигателя също не се е отпуснал. Изчакай 2-3к км и нещата ще улегнат. И при мен докато свикна с дизела (преди това бях карал само бензинки) разхода ми беше с литър-литър и половина по-висок в града. После падна...

 

Поздрави

 

PS: При мен разхода градско е под 7, дълъг път около 5 (ма аз и под 110 не падам :mrgreen: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:mrgreen: Колега, то в София не е градско каране, а само висене по сфетофарите и чакане в задръстване. Изобщо не вземай под внимание този разход. Опъния от София до Пловдив и ще видиш реалния разход при различни скорости. :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви, колеги, за отговорите - поолекна ми и усещам, че така трябва да е - да поспадне малко. Иначе колата няма грешка - истинско съкровище е за мен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...
Здравейте!

Здравей,

Аз карам Фабия 1.9 RS. На градско харчи 9.5 - 11, зависи от задръстванията. Интересното при мен е, че като нова харчеше с около 2/100 по-малко !!! Мисля, че твоя разход е съвсем реален. Важното е първите 1000 км да не прекаляваш с натоварването на двигателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Lupooo

колега как го докарваш този разход 5/100...аз от декември карам нова Фабиа ТДИ 101 коня и в началото даваше 5,5 извънградско ама я карах леко щото нали в разработка уж...но след тва под 6,3 извънградско не е дала. верно карам 130-140 ама пак ми се струва много. А и на 120 ресетвам борд компа и пак дава към 6 разход.....а по книжка е 4 извънградско. колата вече направи 8 хил. километра но разхода не пада. Иначе 200 по километраж ги прави тествах вчера и днеска ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз много много не вярвам но борт компа. Незнам защо, но така често да си мени показанията не ми се струва реалистично. При показание №2 моя показва 6.8 и вече половин година не мърда. За мен това е реалния показател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е замисли се де, как пък да не е реално да си мени стойностите.... Къде ще караш икономично, къде ще се наложи да качиш някой баир - борда си го смята веднага... 3км след това пак ще ти е друг разхода. Аз на Октавията съм го засичал борда с резервоара - напълно верен е! При вечерно кормуване ми дава 5.9/100, през деня със задръстванията - 6.5-7.0/100...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...а по книжка е 4 извънградско. колата вече направи 8 хил. километра но разхода не пада.

А по книжка този разход от 4 л/100 км при каква скорост го дават? Би трябвало да е упоменато. Ако ли не - предполагам се визира скорост от 90 км/ч. Ясно е, че със 130-140 км/ч няма как да влезеш в този разход ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важен е стилът на каране,не скоростта.Пестящите трябва да превключват възможно най-рано,да изключват от скорост,когато се вижда,че ускорението е невъзможно,както и да не ускоряват на баир.При хубаво гориво и чисти всмукателна и изпускателна система,с 1,9тди(говорим за ВТГ) е възможен разход от около 3,6до 4,5 литра. и то при нормални скорости на магистралата 130-150.Хората ,които са без ВТГ са ощетени заради факта,че техните коли почват да харчат масло при продължително седене на ниски обороти.Махнете си багажниците на покрива ако не са ви нужни,напомпайте гумите на налягане препоръчано от Шкода за пълна кола,а когато сте пълни донапомпайте с 0,2.Изпразнете багажника от боклуци и по възможност използвайте рядко енергоемки уреди(то сега с фаровете е задължително),но пускайте климатика на еко.Много е важно да не карате в така наречената турбо-дупка на 1,9тди,която обективно се усеща с промяна на звука на двигателя около 130км/ч-карайте или под или над нея

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Lupooo

колега как го докарваш този разход 5/100...аз от декември карам нова Фабиа ТДИ 101 коня и в началото даваше 5,5 извънградско ама я карах леко щото нали в разработка уж...но след тва под 6,3 извънградско не е дала. верно карам 130-140 ама пак ми се струва много. А и на 120 ресетвам борд компа и пак дава към 6 разход.....а по книжка е 4 извънградско. колата вече направи 8 хил. километра но разхода не пада. Иначе 200 по километраж ги прави тествах вчера и днеска ;-)

 

Колега,

 

не знам как го докарваш тоя разход но при мен е:

1) Извънградско: 4.7-5.0 (скорост 110 обикновени пътища, 130-140 магистрала)

2) Градско: 6.5 (маршрут Стрелбище - 7ми км през Орлов Мост)

 

Колата е Octavia (на аватара) 1.9TDI-90bhp

 

По документация я дават 4.2 извънградско (при 90km/h е точно толкова), 6.6 градско, 5.0 смесен.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

 

Преди седмица си купих Skoda Fabia с 1.9 TDI. Средния разход в момента на градско е между 8.1-9.1. Карам изключително икономично, така че въпросът ми е: да очаквам ли по-сериозно намаляване на разхода след определен навъртян километраж или реалното положение си е такова? :)

 

Колега ЧЕСТИТО :)

Относно високия ти разход,си мися че това е поради това че досега не си карал TURBO DIESEL,и вероятно я караш като бензинка (вероятно превключваш на 3000 об/мин);)

Та за да слезеш под 6,6 в града(което за този мотор си е напълно постижимо),трябва да не превишаваш 2200 0б/мин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важен е стилът на каране,не скоростта.Пестящите трябва да превключват възможно най-рано,да изключват от скорост,когато се вижда,че ускорението е невъзможно,както и да не ускоряват на баир.При хубаво гориво и чисти всмукателна и изпускателна система,с 1,9тди(говорим за ВТГ) е възможен разход от около 3,6до 4,5 литра. и то при нормални скорости на магистралата 130-150.Хората ,които са без ВТГ са ощетени заради факта,че техните коли почват да харчат масло при продължително седене на ниски обороти.Махнете си багажниците на покрива ако не са ви нужни,напомпайте гумите на налягане препоръчано от Шкода за пълна кола,а когато сте пълни донапомпайте с 0,2.Изпразнете багажника от боклуци и по възможност използвайте рядко енергоемки уреди(то сега с фаровете е задължително),но пускайте климатика на еко.Много е важно да не карате в така наречената турбо-дупка на 1,9тди,която обективно се усеща с промяна на звука на двигателя около 130км/ч-карайте или под или над нея

 

 

Werz, ще обясниш ли каква е тази турбо дупка, че ми стана интересно, как се получава точно и какво точно става.... Сори, но найстина за пръв път чувам за такова нещо :oops: Само не ми се смейте....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...а по книжка е 4 извънградско. колата вече направи 8 хил. километра но разхода не пада.

А по книжка този разход от 4 л/100 км при каква скорост го дават? Би трябвало да е упоменато. Ако ли не - предполагам се визира скорост от 90 км/ч. Ясно е, че със 130-140 км/ч няма как да влезеш в този разход ;)

Ами по книжка пише че разхода извънградско включва каране на различни предавки и скорост до 120 км/ч.Така че аз само на 5та ресетвам и карам примерно 110 и дава 6.......смея да твърдя че мога да карам икономично ама знаеш ли...

Щото имам Вектра 2.0 115 коня и тя ми дава 6 извънградско..пак карам 110-140....та смятах с Фабията да е по-нисък разхода :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@stenly

Това изказване за турбодупката малко го подлагам на съмнение...защото първо турбодупката се появява когато настъпиш газта и се получава забавена реакция през времето докато се развърти турбината и надуе, ако да кажем е в обороти по-ниски от тези при които създава надув..а при скорост от 130 км/ч колата си е всякък в надув?Някой да ме поправи ако греша...

 

А така и така темата е актуална, мисля да слагам чип на Фабията, има ли някой опит и мислите ли че има значение тва че още няма и 10 хил. километра?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важен е стилът на каране,не скоростта.Пестящите трябва да превключват възможно най-рано,да изключват от скорост,когато се вижда,че ускорението е невъзможно,както и да не ускоряват на баир.При хубаво гориво и чисти всмукателна и изпускателна система,с 1,9тди(говорим за ВТГ) е възможен разход от около 3,6до 4,5 литра. и то при нормални скорости на магистралата 130-150.Хората ,които са без ВТГ са ощетени заради факта,че техните коли почват да харчат масло при продължително седене на ниски обороти.Махнете си багажниците на покрива ако не са ви нужни,напомпайте гумите на налягане препоръчано от Шкода за пълна кола,а когато сте пълни донапомпайте с 0,2.Изпразнете багажника от боклуци и по възможност използвайте рядко енергоемки уреди(то сега с фаровете е задължително),но пускайте климатика на еко.Много е важно да не карате в така наречената турбо-дупка на 1,9тди,която обективно се усеща с промяна на звука на двигателя около 130км/ч-карайте или под или над нея

 

 

Werz, ще обясниш ли каква е тази турбо дупка, че ми стана интересно, как се получава точно и какво точно става.... Сори, но найстина за пръв път чувам за такова нещо :oops: Само не ми се смейте....

 

Турбо дупката е момента в който даваш много газ но турбината още не е развъртяла. Това се получава при каране на ниски обороти, при рязко подаване на газ при положение че дълго е карано без натискане на газта и други такива.

 

А при 130 турбо дупка със сигурност няма! При 95km/h мойта кола е с 2000 оборота. При 1800 турбото вече действа. То при 130 съм с близо 3000 оборота. За каква турбо дупка говорим?!?!?!?

Друго с което съм тотално несъгласен са разходи под 4.5 при скорости от 130+! Колега, той производителя дава 4.2 при 90km/h! Моментно и 0 разход можеш да докараш, ама под 4 на магистралата - ловим бас София-Пловдив-София (денивелация 0!) със 120km/h. Ако докараш разход 4.2 или под това плащам каса уиски!

И би ли обяснил "..да изключват от скорост,когато се вижда,че ускорението е невъзможно...". Като дойде баир на заден ли ще тръгна!??!?!

И последно. Ти карал ли си кола с такъв двигател?

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...А така и така темата е актуална, мисля да слагам чип на Фабията, има ли някой опит и мислите ли че има значение тва че още няма и 10 хил. километра?

 

Колега - привет! Я пусни една тема за чиповете по-добре ;) Аз сериозно говоря...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета днес ходих с Октавията малко след Пловдив и при нормално каране на автопилот със 125-130км. ми даде разход 5,4... :)

 

Чудя се дали вече мога да я карам с 3000-3500 оборота :roll: Дали се е разработила достатъчно (на 3000 км. е) Досега съм вдигал максимум 2800 оборота

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разходът определено се нормализира. Мога да споделя наблюденията си на 4 хил. км: извънградско най-икономично постигнах 4.2 - с 100-110км/ч; средно извънградско около 4.8 (на магистрала 140км/ч + 110-120 на шосе); през тия топлите дни карам със 7-7.5 градско, много рядко при ужасни задръствания стига до 8.3(става въпрос за средните разходи), а успях да сваля на 6.0 през работен ден, но това е ако избегна задръстванията. Иначе събота-неделя нормално е около 5.4.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.