Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Един стартер късащ нерви


gelkov

Recommended Posts

Нека да започнем малко с предистория.Стартера започна да си прави каквото си иска.То верно любовницата е с характер ама чак пък толкоз - на четни дати да завърта на нечетни да не ще някак си множко ми дойде, като се има предвид парите които броих за нея. Проблема беше следния - завъртам ключа на СТАРТ при което не се случва нищо освен съвсем леко премигване на лампата на акумулатора. Първото нещо което пробвах е да се стегната клемите на старера и да проверя има ли нужните напрежения - всичко си беше ОК, ама не се чуваше изхвърляне на бендикса. Стигнах до там да демонтирам стартера - за това няма да пиша има доста литература по този въпрос - обедих се сам - няма нищо критично в цялата тази процедура. Вече свален тествах стартера като подам 12Вт на клема 30 - не се изхвърли бендикс :( в следващият момент подадох 12Вт директно на мотора - без да минавам през шалтера на електромагнитния включвател - завъртя.Следваше разглабяне на магнитния включвател с цел да се проври дали е наред - точно тази фаа не съм много убеден как съм я направл, но в крайнасметка по всички книги които бях прочел по въпроса пишеше че ако стартера не завърта изобщо - проблемът е в електромагнитния включвател, та купих нов - монтирах го, стартера заработи, сложих го на любовницата и.... пак същия проблем. Следваха две - три слагания и махания - за зачиствне на 'маса' за притягане на нещо си.Най - накрая се оказа следното - четките бяха толкова протъркани че не правиха контакт с ротора, а за изхвърлянето на бендикса явно трябва контакт между четките и ротора.След смяната на четките проблемът заспа. Надявам се да бъда полезен, ако на някого му изникне подобен проблем. На мен лично цялата процедура ми отне 3-4дена, а можеше да ми отнема амо 1-2ч. , но и аз не съм критерии защото не съм се занимавал с подобни неща пък и от скоро съм с Шкода. Поздрав на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Личи си че не си се занемавал защото

а за изхвърлянето на бендикса явно трябва контакт между четките и ротора
това са пълни глупости. Някой неща не са обяснени в книжката точно с цел като нямаш идея от подобен род дейности да не си блъскаш няколко дни главата сам.

 

За изхвърлянето и последващото задържане в това положение на бендикса е необходимо единствено изправен електромагнитен включвател. Ако отвориш стария ще обърнеш внимание, че силовата велига на стартера /между двата дебели болта/ се затваря едва когато бендикса е напълно изхвърлен - т.е. той вече е зацепен към зъбния венец на маховика и чак тогава се завърта самия стартер. Защото ако се завърти преди да се е зацепил бендикса ще износи и бендикса и зъбния венец.

 

Човек, който има идея от стартери първо щеше да му махне капачката , за да види как са четките, защото тя се крепи на един единствен болт и това е най-елементарното нещо от което се почва.

 

Дори и най-елементарната профилактика на един стартер включва /щом се е стигнало до такова износване на четките/ подмяна на втулките понеже така и така е свален. Оглежда се колектора и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздрави за ремонта колега. Много ми е позната цялата картинка с няколкото качвания и сваляния. Накрая го демонтирвах за под минута. При мен проблема беше друг но решението му отне също толкова време, Благословии и своенравия на любимата кола

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво, че си оправил стартера, но и аз ти писах когато беше попитал първия път да си погледнеш първо четките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не виждах връзка между изхвърлянето на бендикса и четките и за това изобщо не се насочих към тях, но след като ми правеше номера и с новия включвател направих един малък опит - при монтиран включвател на стартера подавам захранване и бендикса се изхвърля. Изключвам самия мотор от включвателя ( махам контактната ламарина за мотора от включвателя ) консумация има, няма изхвърляне. Не знам защо се получавя по този начин, но е факт, който ми скъса нервите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.