Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Летни гуми - какви ?


Recommended Posts

Преди 1 час, joro-120L написа:

Карал си ги меки. Най-вероятно предни, загрявали са и т.н.

И аз така си мислех , но колата има клюкарка за налягането , а и вътрешността (откъм амортисьора) не е. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • sauber

    131

  • niki

    56

  • Izolini

    55

  • The Best Forman

    41

Тя има клюкарка, обаче, ако са еднакво меки, няма да обади.

Гена, вариантите за това напукване не са много и се изчерпват с това, което ще напиша - Случайно си попаднал на дефектна партида гуми и пак случайно са монтирани на едната ос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Just now, joro-120L написа:

Тя има клюкарка, обаче, ако са еднакво меки, няма да обади.

Гена, вариантите за това напукване не са много и се изчерпват с това, което ще напиша - Случайно си попаднал на дефектна партида гуми и пак случайно са монтирани на едната ос.

Аз съм за. И понеже са в една и съща седмица, то здравите са произведени в сряда, а напуканите в петък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, The Best Forman написа:

а и вътрешността (откъм амортисьора) не е. 

Само половината част от гумата е дефектна, Ице. ;)

Това обяснява, щото при завой са по-натоварени, тоест външната им страна, още повече че са и меки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм имал случай да купя 2 бр. бриджстоун и след три години - едната напукана другата като нова. Но бяха различно производство - Япония и Испания. Познайте коя се напука. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Някой случайно да е карал с Гудиър 4 сийзънс? Демек всесезонни. Като гледам шарките на всички предложения, само тези и на Нокиан Уедър прууф имат ламели, демек поне малко зимното е загатнато. С други думи - някой има ли опит с всесезонни и евентуално какви?

Моля без: "такова животно нема", тия съм ги чел. Питам хора с опит. Благодаря :)

Редактирано от pepi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично мнение - всесезонните гуми са гуми за мъгла. Т.е. не са добри нито на сняг/лед, нито на сухо, нито на мокро. Заслужават си, ако минаваш 5-7k/km на година и то предимно градско. Но, все пак, това е мнението на човек живеещ в малко по-екстремни условия зимата и пътуващ повечко километри лятото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, PRR написа:

Лично мнение - всесезонните гуми са гуми за мъгла. Т.е. не са добри нито на сняг/лед, нито на сухо, нито на мокро. Заслужават си, ако минаваш 5-7k/km на година и то предимно градско. Но, все пак, това е мнението на човек живеещ в малко по-екстремни условия зимата и пътуващ повечко километри лятото?

Не съм фен на клишетата и тестовете на АДАК , които четох зимата , показват , че не са толкоз зян (специално при спиране). Интересното е , че премиум марките марките са на последните места в тези тестове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и според мен зависи къде караш ,ако редовно катериш планините не са твоето ,но ако караш предимно в града няма да имаш проблем с тях ,аз съм се загледал само ,че по HANKOOK KINERGY 4S² може би ще ги пробвам 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато живеех в щатите, колата беше обута с all season Michelin някакви, но не помня точния модел. 3 години или общо ~90К километра без проблем. Температурни амплитуди -25⁰С +45⁰С. Колата беше със задно предаване и се ползваше ежедневно. Похарчих 3 комплекта - нямам никакви забележки. Тук има Crossclimate 2 - ако мисля да карам всесезонни гуми - бих погледнал и тях. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз обмислям да заменя зимните гуми със всесезонки. Просто щото както всички знаем, зима вече няма.
През изминалият декември, средната температура в София е 4C... Сняг всички знаем, че нямаше. А и да има, ако караш из града или по основни пътища, рядко не е почистено.

 

Capture.PNG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата отиде в друга посока, но все пак да си кажа и да си млъкна :)
Въпреки, че резултатите на ADAC следва да се интерпретират доста внимателно и с голяма доза недоверие, аз все пак отчитам една основна причина поради, която не бих ползвал всесезонни гуми лятото. От ТОЗИ и ТОЗИ тест виждам, че на сухо всесезонките спират (100-5) от 38.6 метра нагоре, а летните (100-0) от 35.9 или 2.7 метра разлика. Това, при положение, че при всесезонките скоростта на спиране не е 0, а 5km/h! Т.е. с едните ще си спрял, с другите все още ще се движиш с 15-20km/h ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, PRR написа:

Темата отиде в друга посока, но все пак да си кажа и да си млъкна :)
Въпреки, че резултатите на ADAC следва да се интерпретират доста внимателно и с голяма доза недоверие, аз все пак отчитам една основна причина поради, която не бих ползвал всесезонни гуми лятото. От ТОЗИ и ТОЗИ тест виждам, че на сухо всесезонките спират (100-5) от 38.6 метра нагоре, а летните (100-0) от 35.9 или 2.7 метра разлика. Това, при положение, че при всесезонките скоростта на спиране не е 0, а 5km/h! Т.е. с едните ще си спрял, с другите все още ще се движиш с 15-20km/h ...

То има тема за всесезонни гуми и винаги може да се разделят мненията ;)

Другото - преди 2000 год. въртеше ли като аляв гуми , или купуваше едни и докато не се изкривят не сменяш?

Аз лично от 1998 до 2005 кара с едни Файрстоун (предни) и заводксия Матадор за задни и честно казано не съм имал проблем нито със спиране , нито с потегляне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До преди 2000та (да речем 1998ма) нямах избор. Сега имам. Съответно претеглям плюсовете и минусите и "преценям". Т.е. "всеки сам си преценя" :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, PRR написа:

До преди 2000та (да речем 1998ма) нямах избор. Сега имам. Съответно претеглям плюсовете и минусите и "преценям". Т.е. "всеки сам си преценя" :) 

Тъй де .. ти живееш в къща в планината , ходиш на ски и караш бързо .. аз живея в града , излизам два пъти в годината от София и влача всяка година по два пъти в годината тези кютуци до 14 -я етаж. Нормално е да ми е писнало да съм хамалин и да няма де да сложа една бутилка ракия на тавана ;)

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

Знам, че сега не е момента за обсъждане на летни гуми, но (както е видно от темата за зимните) вчера свалих от колата Goodyear EfficientGrip Performance 2. Това им беше трети сезон, като за тези три години са навъртели почти колкото двата комплекта Dunlop Sport MAXX RT - 44 000. Все още изглеждат като нови и поведението им е повече от задоволително. Само при по-рязко тръгване започнаха малко да се излагат, та ако не внимавам се правя на Сашко, както и при много, ама МНОГО рязко спиране се включва АБС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

споделям горното за Goodyear EfficientGrip Performance 2 в размер 205/55/16 - 3 сезона и 48 000 км. без забележки, но напролет ще купувам нови ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

2024 ми се пада да купувам и летни и зимни гуми. Чуденката ми ще е силна за летните (за зимните още по-голяма, ама има много време).

Някой да е взимал Премиум Контакт 7 в 17 цола да ми каже в коя държава се произвеждат? По принцип съм повече от доволен от Ханкука (не в RFT вариант), но чат пат ме присърбява да тествам :D

Capture.PNG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 12.12.2023 г. at 15:37, sauber написа:

2024 ми се пада да купувам и летни и зимни гуми. Чуденката ми ще е силна за летните (за зимните още по-голяма, ама има много време).

Някой да е взимал Премиум Контакт 7 в 17 цола да ми каже в коя държава се произвеждат? По принцип съм повече от доволен от Ханкука (не в RFT вариант), но чат пат ме присърбява да тествам :D

Capture.PNG

То хубаво да не е rft, но като те чета какви скорости развиваш, може би няма да оцелее дълго при теб Континентала, защото ми е правило впечатление, че е с тънък и мек борд, а колкото и да си внимателен, все ще го дялнеш в някоя дупка/праг и ще го сцепиш. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, ghost_rider написа:

То хубаво да не е rft, но като те чета какви скорости развиваш, може би няма да оцелее дълго при теб Континентала, защото ми е правило впечатление, че е с тънък и мек борд, а колкото и да си внимателен, все ще го дялнеш в някоя дупка/праг и ще го сцепиш. 

 

Факт! Но истината е, че 5-6 години съм карал плътно с Континентал и зима и лете, не съм успял нито веднъж да спраскам някоя ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Гледам слънцето навън, дори се показах по къс ръкав, нищо че е началото на Февруари... Та си мислех на какви летни гуми да се спра. За момента превес взема желанието ми да пробвам различни марки и модели и още не мога да редуцирам възможните варианти.
За да не ставам разточителен ще напиша какво ми хваща окото за сега, а вие си кажете кои бихте изключили и защо и съответно на какво бихте се спряли от този списък. Да кажем, че са среден клас.
- GISLAVED ULTRA*SPEED 2 205/55 R16 91V

- UNIROYAL RainSport 5 205/55 R16 91H

- SEMPERIT 205/55R16 91H SPEED-LIFE 3

- HANKOOK Ventus Prime4 205 / 55 R16 91H

- YOKOHAMA BLUEARTH ES32 205/55 R16 91H

- TOYO COMFORT 205/55 R16 91V
- FIRESTONE ROADHAWK 205/55 R16 91H

За сега клоня към една от подчертаните марки, но нека чуя (прочета) и вашите мнения.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснал съм и тези:

- VREDESTEIN ULTRAC 205/55 R16 91H, които ми бяха на челна позиция. Зимните са ми от същата марка (made in Hungary), а и преди години съм карал някакви летни от марката, от които бях много доволен (не помня модел, но бяха 14").
Някъде ми попадна информация, че Hankook-a е с борд, което също леко ме привлича към него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, ghost_rider написа:

Някъде ми попадна информация, че Hankook-a е с борд, което също леко ме привлича към него.

 

Има ги със и без борд. Но на нормалната цена са без. Тези с борд са колкото UHP модела - S1 Evo3. Аз също съм ги загледал, защото моите гуми в моя размер (UHP модела) ги има само в RFT вариант. Което може и да го прежаля, не знам... На колега взех Prime 3 по-миналото лято и беше доволен. Сега за новата му кола също иска да му взема 4ката :)

 

п.с. - Блазни ме да пробвам Премиум Контакт 7, ама като знам, че на 99% е правен в Румъния... :(

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 7.02.2024 г. at 9:31, ghost_rider написа:

Гледам слънцето навън, дори се показах по къс ръкав, нищо че е началото на Февруари... Та си мислех на какви летни гуми да се спра. За момента превес взема желанието ми да пробвам различни марки и модели и още не мога да редуцирам възможните варианти.
За да не ставам разточителен ще напиша какво ми хваща окото за сега, а вие си кажете кои бихте изключили и защо и съответно на какво бихте се спряли от този списък. Да кажем, че са среден клас.
- GISLAVED ULTRA*SPEED 2 205/55 R16 91V

- UNIROYAL RainSport 5 205/55 R16 91H

- SEMPERIT 205/55R16 91H SPEED-LIFE 3

- HANKOOK Ventus Prime4 205 / 55 R16 91H

- YOKOHAMA BLUEARTH ES32 205/55 R16 91H

- TOYO COMFORT 205/55 R16 91V
- FIRESTONE ROADHAWK 205/55 R16 91H

За сега клоня към една от подчертаните марки, но нека чуя (прочета) и вашите мнения.

 

 

Доколкото тестовете на ADAC могат да бъдат ползвани за сравнение между изброените - най-добра оценка са дали на Ventus Prim4 и на Toyo-то. И двата модела са оценени сходно, цената им в БГ също не се различава особено. Надали ще сбъркаш с който и да е моделите, които си набелязал. На мен, лично, ми допада шарката на Хенкук. Toyoto уж е по-зле на мокро.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.